Wymiary paneli fotowoltaicznych mogą decydować o efektywności instalacji PV dla naszego domu. Sprawdzamy, jak poprawnie dobrać panele pod kątem wielkości, mocy i wydajności, aby cała inwestycja w fotowoltaikę zwróciła się w jak najkrótszym czasie.

Wymiary paneli fotowoltaicznych - ile wynoszą?

Panele fotowoltaiczne dostępne na polskim rynku mają ustandaryzowany wymiar. Za pewnymi wyjątkami może on nieco odbiegać od przyjętych kryteriów. Są nimi:

 • długość: 165-170 cm,
 • szerokość: 100-102 cm,
 • grubość: 4 cm.

Taka specyfika dotyczy paneli z 60 ogniwami, ale występują też panele PV o 48, 72, 122, a nawet 144 ogniwach. Wersja z 60 ogniwami jest najbardziej popularna w przypadku domowych instalacji fotowoltaiki.

PAMIĘTAJ!
1 standardowy panel fotowoltaiczny polikrystaliczny z 60 ogniwami zajmuje powierzchnię od 1,65 do 1,73 mkw.

Rozmiar paneli fotowoltaicznych – od czego zależy?

Rozmiar paneli zależy przede wszystkim od liczby ogniw. Solary z 40 ogniwami mają określone wymiary, ale i wagę, podobnie jak wersja z 60 i 72 ogniwami. Przypomnijmy, że 1 ogniwo ma rozmiar 15 na 15 cm.

Przykładowo, panel 60-ogniowy wazy ok. 19 kg i ma rozmiar 169 na 104 cm. Panel większy, 72-ogniwowy, to rozmiar 196 na 99 cm.

Jak prawidłowo dobrać panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne należy dobierać nie tyle pod względem liczby ogniw, wagi czy wymiarów, choć to równie ważne, ale głównie kierując się efektywnością mierzoną przez moc uzysku energii.

Jeśli wybierzemy panele tańsze, ale o mniejszej wydajności, to do wytworzenia tej samej ilości energii będziemy potrzebowali więcej modułów, które zajmą większą powierzchnię dachu czy gruntu – w zależności od miejsca montażu instalacji PV.

Producenci uzależniają cenę solarów od ich ceny, jednak w przypadku bardzo podobnych parametrów możemy sporo zaoszczędzić lub przepłacić, dlatego warto wcześniej porównać panele fotowoltaiczne.

Wymiar paneli fotowoltaicznych a powierzchnia dachu

Powierzchnia dachu determinuje powierzchnię paneli fotowoltaicznych. Im mniejsza powierzchnia dachu, tym mniej solarów możemy zainstalować. Oczywiście, można wtedy zdecydować się na instalację PV w gruncie, ale nie każdy lokator jest zwolennikiem takiego rozwiązania i ma wystarczająco dużo przestrzeni wokół domu.

Powierzchnię dachu potrzebną do instalacji paneli fotowoltaicznych można łatwo obliczyć na podstawie poniższego przykładu.

PRZYKŁAD
15 paneli fotowoltaicznych wystarczy, dla instalacji 5 kWp, jeśli pojedynczy panel ma moc 350 Wp. A jeśli 300 Wp, potrzebujemy 17 solarów.

Warto przy okazji pamiętać, że najbardziej optymalne wyniki osiągniemy mając dach o nachyleniu 30-35%. Dach płaski i montaż na gruncie oznaczają konieczność wygenerowania nawet dwa razy więcej miejsca.

Wymiar paneli fotowoltaicznych a cena i moc instalacji

W dużym uproszczeniu można założyć, że wymiar paneli fotowoltaicznych wpływa na cenę instalacji PV. Nie dzieje się tak jednak bezpośrednio, tj. że instalując mniejsze panele zapłacimy mniej, a za większe więcej. Na danym obszarze producenci zaoferują nam różne stawki, biorąc pod uwagę kilka czynników, jak rodzaj panelu, sposób montażu czy lokalizację.

Przykładowo, panele w rozmiarze zapewniającym moc między 3 a 10 kWp kosztują w Warszawie od 17 500 zł do ponad 56 000 zł – w zależności od mocy sprzętu.

Koszt fotowoltaiki z montażem – przykładowe oferty

moc paneli słonecznych

cena z montażem - min.

cena z montażem - maks.

3 kWp

17 573 zł

23 895 zł

4 kWp

20 896 zł

28 754 zł

5 kWp

23 924 zł

32 430 zł

6 kWp

27 001 zł

37 317 zł

8 kWp

35 451 zł

46 797 zł

10 kWp

41 361 zł

56 514 zł

Stawki w Warszawie na podstawie ekofachowcy.pl.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne na wymiar? 

W instalacji PV nie stosuje się paneli fotowoltaicznych na wymiar ze względu na niską opłacalność takiego rozwiązania. Nawet jeśli producent zgodziłby się na spersonalizowane solary, to musimy się liczyć z trudnościami przy wymianie pojedynczych modułów i ogólnie znacznie wyższym rachunkiem.

Dokładna cena za panele fotowoltaiczne z montażem zależy od wybranych modułów, ale też lokalizacji i rodzaju dachu. W skład inwestycji wchodzi jeszcze inwerter (falownik), optymalizatory, okablowanie i opcjonalnie pompa ciepła.

Jeśli chodzi o same panele, ich cena waha się od 500 do nawet 2000 zł za pojedynczy moduł. Na różnicę w cenie wpływa zastosowana technologia (monokrystaliczne lub polikrystaliczne) i wydajność. Jednak zakup tylko paneli fotowoltaicznych nic nam nie da bez reszty elementów PV łącznie z montażem.

Cała inwestycja w fotowoltaikę kosztuje od 20 000 zł i sięga nawet ponad 50 000 zł – dla instalacji o mocy 4 kW, czyli standardowej w polskich warunkach. Koszt zwraca się po ok. 10 latach przy założeniu, że po drodze nie przytrafi się żadna poważna awaria ani zdarzenie losowe, na wypadek którego możemy ubezpieczyć dom z fotowoltaiką.

PORÓWNAJ CENY UBEZPIECZENIA

Ile ważą panele fotowoltaiczne?

Waga paneli fotowoltaicznych ma znaczenie w kontekście nośności dachu. Płaski dach wymaga dodatkowo zainstalowania stelażu, który sam w sobie waży niewiele, bo jest wykonany z aluminium, za to główne obciążenie dotyczy betonowego odlewu. Ma to zapobiec zerwaniu PV z dachu przy silnych podmuchach wiatru.

Pojedynczy panel fotowoltaiczny waży od 18 do 25 kg. Różnica w wadze zależy od liczby ogniw i co za tym idzie – wymiarów panelu. Znaczenie ma także użyty materiał. Cięższe są te panele fotowoltaiczne, które zarówno z obu stron są pokryte szkłem hartowanym. Aby obniżyć wagę panelu, wystarczy wybrać model, w którym osłona ze szkła znajduje się tylko od widocznej strony.

Gdzie porównać wymiary i ceny paneli fotowoltaicznych?

Na terenie całego kraju działa co najmniej kilkunastu dostawców fotowoltaiki. Z roku na rok tego typu inwestycji będzie przybywać, co potwierdza raport portalu enerad.pl. Wynika z niego, że w samym tylko 2022 r. w Polsce odnotowano wzrost prawie 350 tys. prosumentów, czyli użytkowników instalacji FV. Dzięki temu już ok. 1,2 mln lokatorów korzysta z alternatywnych źródeł pozyskiwanie energii.

Jednym z dostawców rozwiązań fotowoltaicznych jest Sunday Polska. Firma może pochwalić się długą tradycją jak na branżę FV (od 2015 r.) i szerokim doświadczeniem w montażu zarówno dla konsumentów indywidualnych, jak i dla firm i gospodarstw rolnych. W ofercie znajduje się również dystrybucja i instalacja pomp oraz magazynów ciepła, magazynów energii, ładowarek do samochodów elektrycznych i klimatyzacji.

Dla porównania, Otovo, które wyróżnia się możliwością zdalnego oszacowania kosztów fotowoltaiki. Otovo korzysta z wyszukiwarki nieruchomości po adresie (mapy Google), a następnie na podstawie zdjęć satelitarnych wylicza koszt inwestycji. Przy instalacji wykorzystuje panele wiodących marek, jak JA Solar, LONGi czy Trina Solar.

Ważne informacje

1. Standardowy panel fotowoltaiczny polikrystaliczny z 60 ogniwami zajmuje powierzchnię od 1,65 do 1,73 mkw.

2. Im mniejsza powierzchnia dachu, tym mniej solarów możemy zainstalować

3. W instalacji PV nie stosuje się powszechnie paneli fotowoltaicznych na wymiar ze względu na niską opłacalność takiego rozwiązania

4. Zanim zdecydujemy się na wybór najlepszych paneli fotowoltaicznych, warto sprawdzić ofertę konkurencji, np. w rankingu fotowoltaiki

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o panele fotowoltaiczne

 1. Jakie wymiary ma jeden panel fotowoltaiczny?

  Pojedynczy panel fotowoltaiczny ma rozmiar 100 x 165 cm. Odchylenia dla każdego z boków sięgają 10 cm. Takie panele zwykle montuje się na dachu skośnym czy płaskim domu, a także w gruncie na przydomowej posesji. Panele stosowane w przemyśle są nieco większe i mają wymiary zwykle 100 x 200 cm.

 2. Ile paneli fotowoltaicznych na 5 kW?

  Na instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kW zamontowaną na dachu potrzeba ok. 16 paneli, które zajmują powierzchnię 25-30 mkw.

 3. Ile mierzy panel fotowoltaiczny?

  Pojedynczy panel fotowoltaiczny montowany na dachu domu lub w gruncie na przydomowej posesji ma 100 x 165 cm. Przy czym producenci stosują warianty, które mogą się różnić dla każdego wymiaru o ok. 5 cm.

 4. Jak określić wielkość instalacji fotowoltaicznej?

  Jeśli nie wiemy, jak określić wielkość instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu, wystarczy pomnożyć roczne zużycie prądu przez 1,2, a następnie podzielić otrzymany wynik przez produkcję roczną z kW, np. 4000 kWh x 1,2 / 1000 kWh = 4,8 kW.