Przed złodziejami możemy chronić się na różne sposoby. Wystarczy zainwestować w instalacje antywłamaniowe czy ubezpieczyć się od kradzieży. Albo wykorzystać obie metody, by zapewnić sobie spokojny sen.

Kradzież z włamaniem wciąż jest jednak realnym zagrożeniem, przed którym powinniśmy się zabezpieczać. Tylko w 2019 roku w Polsce dokonano ponad 71 000 kradzieży z włamaniem, czyli o ponad 2000 więcej, niż w roku 2018 – wynika z policyjnych statystyk. To już drugi rok z rzędu, w którym skala omawianych przestępstw rośnie. Pozytywny jest z kolei wzrost wykrywalności, który w skali kraju wyniósł w ostatnich 12 miesiącach 46%. 

Co zrobić, żeby ograniczyć ryzyko włamania do domu lub mieszkania?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele interesujących rozwiązań mających na celu poprawienie bezpieczeństwa w domach i mieszkaniach. Oprócz powszechnie znanych, czyli np. drzwi antywłamaniowych czy systemów monitoringu, są to chociażby inteligentne domy, które potrafią m. in. symulować aktywność lokatorów, kiedy dom jest pusty. 

Zabezpieczenia własne zwiększają poziom bezpieczeństwa, ale nigdy nie wyeliminują ryzyka włamania w stu procentach. Warto więc pomyśleć o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej, która uwzględnia kradzież z włamaniem (nie mylić z kradzieżą zwykłą, o której opowiemy w dalszej części artykułu). 

WAŻNE!
Kradzież z włamaniem jest dodatkiem do ubezpieczenia nieruchomości. Żeby wykupić takie ryzyko, trzeba ubezpieczyć ruchomości domowe.

Jakich zabezpieczeń antywłamaniowych wymaga ubezpieczyciel?

Konieczne jest też spełnienie pewnych podstawowych wymagań w postaci zabezpieczeń własnych. Tutaj najprościej będzie posłużyć się przykładem, którym jest polisa Link4 Dom. W niej znajdziemy m. in. następujące wymagania:

 • wszelkie otwory w ścianach, sufitach, podłogach i dachach muszą być trwale zamknięte;
 • drzwi zewnętrzne muszą być pełne;
 • szklane drzwi zewnętrzne muszą mieć szyby odpowiedniej klasy, minimum P-4;
 • drzwi wyposażone w zamki, których nie da się wepchnąć do środka;
 • oszklone drzwi muszą być wyposażone w zamki, których nie da się otworzyć bez klucza po wcześniejszym zrobieniu otworu w szybie;
 • drzwi z co najmniej dwoma różnymi zamkami wielozastawkowymi lub dwiema kłódkami wielozastawkowymi;
 • jeśli drzwi są dwuskrzydłowe, jedno skrzydło powinno być dodatkowo unieruchomione za pomocą zasuwy z dołu i z góry umiejscowionych od wewnętrznej strony.

To tylko przykłady, w rzeczywistości lista minimalnych zabezpieczeń dla klientów Link4 jest dużo dłuższa i odnosi się m. in. do bram garażowych i budynków niemieszkalnych. W innych towarzystwach wygląda to podobnie. Pamiętajmy, że niespełnienie wymienionych w OWU polisy wymogów może poskutkować brakiem odszkodowania po włamaniu.

Część ubezpieczycieli przewiduje zniżki za dodatkowe zabezpieczenia własne, czyli np. przy zamontowaniu alarmu lub monitoringu w danym towarzystwie możemy uzyskać np. piętnastoprocentowy rabat. Nie jest to jednak powszechna reguła.

W poniższej tabeli wymieniamy najczęściej stosowane przez towarzystwa obostrzenia dotyczące ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem. W każdej polisie wyglądają one nieco inaczej, jednak można wskazać pewne ogólne prawidłowości.

Wymagane zabezpieczenia antywłamaniowe w polisie mieszkaniowej

Drzwi zewnętrzne

pełne
prawidłowo osadzone
odpowiednio skonstruowane
określony rodzaj materiału
minimum 2 zamki wielozastawkowe lub 1 certyfikowany

Przeszklone drzwi zewnętrzne

z zamkami, których nie da się otworzyć bez klucza po zrobieniu otworu w szybie
minimalna klasa szyby antywłamaniowej P-3

Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe

jedno skrzydło unieruchomione przy użyciu dwóch zasuw: na dole i na górze

Drzwi tarasowe lub balkonowe

wymogi podobne, jak w przypadku okien

Drzwi do budynków gospodarczych

pełne
zamykane na 1 zamek wielozastawkowy albo 1 kłódkę wielozastawkową

Drzwi do garażu

sterowane elektrycznie lub wyposażone w oryginalny, fabrycznie montowany zamek

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie OWU.

Jak zgłosić kradzież z włamaniem – na policję i do ubezpieczyciela

Numery telefonów, pod którymi powinno się zgłaszać włamania, są powszechnie znane, ale przypomnijmy je: 997 to numer policji, a 112 to ogólny numer alarmowy. Co ważne, na 112 dodzwonimy się nawet z telefonu, który nie jest doładowany lub ma w danym miejscu słaby zasięg. Takie połączenie jest też darmowe.

Kiedy dodzwonisz się na policję, musisz podać im swoje dane, opisać zdarzenie i podać adres mieszkania, w którym doszło do kradzieży. Podczas oczekiwania na funkcjonariuszy nie wchodź do domu, żeby nie zacierać śladów w postaci odcisków palców czy odcisków obuwia. Jeśli posiadasz monitoring, to przekaż policjantom wszystkie nagrania, które mogą pomóc w ujęciu sprawcy. Powinieneś również sporządzić spis skradzionych przedmiotów i przekazać go funkcjonariuszom. Pamiętaj, żeby od nich pobrać z kolei protokół z interwencji – będziesz musiał później przedstawić go swojemu towarzystwu ubezpieczeniowemu, jeśli posiadasz polisę mieszkaniową. 

ZGŁOSZENIE WŁAMANIA POLICJI - O TYM PAMIĘTAJ!
 • zachowaj spokój
 • nie zacieraj śladów
 • sporządź spis skradzionych przedmiotów, przekaż go policji
 • poproś o protokół z interwencji

Po zakończeniu interwencji przez policjantów, zadbaj o zabezpieczenie ocalałego mienia. W tym pomóc może ci twój ubezpieczyciel, jeśli np. posiadasz pakiet Home Assistance, a w nim darmowe interwencje stolarza czy szklarza na wypadek szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają infolinie czynne całą dobę, także nawet w środku nocy możesz się z nimi kontaktować.   

Jeśli doszło do kradzieży z włamaniem, a my jesteśmy ubezpieczeni na taką okoliczność, to naszym obowiązkiem jest zgłoszenie zdarzenia do towarzystwa w określonym terminie. Czasami może to być nawet 12 godzin – warto to dokładnie sprawdzić w OWU polisy. Niedopełnienie tej formalności, w tym również nie zmieszczenie się w terminie, może poskutkować nie przyznaniem odszkodowania. Forma kontaktu jest dowolna, więc możemy to zrobić telefonicznie, mailowo, przez formularz na stronie albo bezpośrednio w placówce. Naszym obowiązkiem jest również dostarczenie listy skradzionych przedmiotów wraz z szacowaną wartością każdego z nich. Oszacować musimy również zniszczenia (np. uszkodzone drzwi), o ile umowa uwzględnia również rekompensatę za takie szkody.

Jak wspomniano wcześniej, jeśli posiadamy pakiet Home Assistance, to najkorzystniej jest skontaktować się z ubezpieczyciel niezwłocznie. Dzięki temu możemy uzyskać szybkie wsparcie, np. przy wymianie zniszczonych zamków lub naprawie wyłamanych drzwi. 

ZGŁOSZENIE WŁAMANIA UBEZPIECZYCIELOWI - O TYM PAMIĘTAJ!
 • zgłoś szkodę w terminie
 • przekaż listę skradzionych przedmiotów
 • oszacuj zniszczone mienie
 • skorzystaj z pakietu Home Assistance

Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem?

Wyliczyliśmy na konkretnym przykładzie, jaka jest różnica pomiędzy polisą chroniącą nieruchomość (mury, elementy stałe, ruchomości domowe) tylko przed zdarzeniami losowymi, a zawierającą dodatek w postaci kradzieży z włamaniem. Składki obliczyliśmy dla stumetrowego mieszkania w Warszawie o wartości 600 000 zł (SU elementów stałych: 70 000 zł, SU ruchomości domowych: 70 000 zł).

Średnia cena polisy uwzględniająca kradzież z włamaniem to 544 zł. Za polisę bez tego dodatku zapłacimy z kolei 313 zł. Różnica pomiędzy nimi wynosi więc 231 zł. Składki obliczyliśmy dla stumetrowego mieszkania w Warszawie o wartości 600 000 zł (SU elementów stałych: 70 000 zł, SU ruchomości domowych: 70 000 zł). 

Zwróćmy jeszcze uwagę na ofertę Inter Polska, która w wariancie z kradzieżą jest zdecydowanie droższa od pozostałych (o ponad 500 zł od drugiej z najtańszych), co miało istotny wpływ na końcowe kwoty.

W tabeli umieściliśmy najtańsze oferty każdego z ubezpieczycieli, a podane składki odnoszą się do roku obowiązywania polisy – właśnie na taki okres najczęściej ubezpiecza się nieruchomości. 

Roczny koszt ubezpieczenia nieruchomości od włamania

TUPolisa bez kradzieży z włamaniem

Polisa z kradzieżą z włamaniem

Różnica

Proama

262 zł

289 zł

27 zł

Generali

286 zł

330 zł

44 zł

Link4

293 zł

470 zł

177 zł
Inter Polska410 zł

1085 zł

675 zł

Tabela 2. Źródło: rankomat.pl (stan na: 11.07.2020 r.).

Kiedy otrzymasz pieniądze za włamanie do mieszkania?

Towarzystwo na wypłatę odszkodowania ma 30 dni od daty przyjęcia zgłoszenia. W momencie, w którym pojawią się wątpliwości co do wysokości odszkodowania lub odpowiedzialności towarzystwa za szkodę, termin ten wydłuża się do 90 dni (będąca poza sporem część odszkodowania zostanie wypłacona za maksymalnie 30 dni).

W sytuacji, w której towarzystwo odmówi nam wypłaty odszkodowania lub jego części, mamy prawo dochodzić swoich praw przed sądem w postępowaniu cywilnym. Żeby uniknąć takiej sytuacji, trzeba dokładnie przeczytać OWU polisy jeszcze przed podpisaniem umowy. W innym wypadku nie będziemy mieli pełnej świadomości, kiedy rekompensata się nam należy, a kiedy nie. Takie niedopatrzenia są częstą przyczyną konfliktów na linii ubezpieczyciel-ubezpieczony. 

Jak otrzymać pieniądze z polisy za kradzież bez włamania? 

Towarzystwa ubezpieczeniowe rozróżniają kradzież z włamaniem od kradzieży zwykłej. Z tą pierwszą mamy do czynienia w momencie, w którym złodziej dostał się na obszar nieruchomości siłą lub przy użyciu narzędzi i pozostawił po sobie wyraźne ślady, np. zbitą szybę lub wyłamany zamek. Kradzież zwykła zdarza się natomiast w wtedy, kiedy przestępca np. wszedł do mieszkania przez otwarte drzwi lub okno, a ślady jego obecności są niewidoczne. 

Akurat Generali posiada w swojej ofercie ubezpieczenie od kradzieży zwykłej, ale nie wszystkie towarzystwa umożliwiają włączenie tego ryzyka w polisę. Żeby móc ubezpieczyć się od kradzieży zwykłej w Generali, trzeba najpierw uwzględnić w polisie ruchomości domowe oraz kradzież z włamaniem. Po spełnieniu tego warunku ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie nawet wtedy, gdy zostawimy otwarte okna, drzwi wejściowe, garażowe i balkonowe. Odszkodowanie dotyczy ruchomości domowych do ustalonej kwoty 10 000 zł.

Ochrona przed kradzieżą zwykłą nie dotyczy domów w budowie, a także zdarzeń mających miejsce na terenie pomieszczeń przynależnych, budynków gospodarczych, garaży wolnostojących, zabudowanych balkonów, loggi, tarasów i ogrodów zimowych.

Ważne informacje

1. W 2019 roku na obszarze Polski dokonano ponad 71 000 kradzieży z włamaniem i tylko połowa sprawców została zatrzymana

2. Kradzież z włamaniem jest dostępna jako dodatek do polisy mieszkaniowej

3. Przy ubezpieczeniu się od kradzieży z włamaniem konieczne jest spełnienie określonych wymagań technicznych w nieruchomości

4. Kradzież z włamaniem i kradzież zwykła to dla ubezpieczycieli dwa różne ryzyka