Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Kierowcy BMW płacą statystycznie 855 złotych za OC. To aż o 25% więcej od średniej w kraju. Jednak niektórzy mają szansę na zakup taniej polisy. W maju br. właściciel BMW seria 3 otrzymał od Avivy propozycję ubezpieczenia za jedyne 492 złote.

Kierowca samochodu marki BMW
Porównaj ceny OC i AC

oc-ac/">Ubezpieczenie samochodu marki BMW wiąże się zazwyczaj z zapłatą wysokiej składki OC. Jednak niektórzy ubezpieczyciele, dla wybranych kierowców, są w stanie obniżyć cenę polisy nawet o kilkaset złotych. Właściciel BMW seria 3 z woj. wielkopolskiego otrzymał od towarzystwa Aviva ofertę OC z wyjątkowo niską składką. Sprawdziliśmy, jakie cechy kierowcy oraz jego samochodu sprawiły, że proponowane ubezpieczenie było tak korzystne cenowo.

Najtańsza polisa dla właściciela BMW

Ile za OC mógłby zapłacić właściciel BMW, gdyby nie porównał ofert?

Podczas kalkulacji składki OC wszystkie towarzystwa biorą pod uwagę zarówno dane właściciela jak i samochodu. Jednak każde stosuje własne wytyczne. Jedna firma może np. zwracać szczególną uwagę na wiek czy miejsce zamieszkania kierowcy, inna natomiast, na właściwości techniczne pojazdu. W rezultacie, ceny polis dla tego samego kierowcy różnią się w poszczególnych towarzystwach nawet o kilkaset czy kilka tysięcy złotych.

Właściciel BMW z woj. wielkopolskiego mógłby zapłacić za OC znacznie więcej, gdyby nie porównał ofert różnych ubezpieczycieli. Najdroższa oferta obowiązkowego ubezpieczenia, którą otrzymał kierowca wynosiła 1103 zł. Była więc ponad dwa razy droższa od najtańszej składki proponowanej przez AVIVA.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
OCACAssistanceNNW
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
492,00 zł rata od 49 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
622,19 zł rata od 62 zł
Dodatkowo: Opony  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
759,00 zł rata od 75 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1103,00 zł rata od 109 zł
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Aviva
492,00 złrata od 49.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
622,19 złrata od 62.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony
Benefia
759,00 złrata od 75.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1103,00 złrata od 109.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

kalkulacja cen OC wykonana w maju 2020 r. Samochód: BMW seria 3 z 2014 r., diesel, poj. silnika 3,0 l. Kierowca: 32-lata, zam. Chodów woj. wielkopolskie, bezszkodowa historia w OC od co najmniej 10 lat

Jakie informacje o kierowcy BMW przyczyniły się do zakupu najtańszej polisy?

Oczywiście, właściciel BMW nie miałby szansy na tak dużą obniżkę składki, gdyby nie posiadał docenianych przez towarzystwo cech. Przede wszystkim, nie należy on już do grona najmłodszych kierowców (ma 32 lata). W ubiegłym miesiącu osoby w wieku 31-40 lat płaciły za OC średnio o 61% mniej niż najmłodsi właściciele BMW.

Cena OC a wiek kierowcy BMW

Wiek właściciela BMW to nie jedyny czynnik, który mógł obniżyć składkę OC. Z pewnością, nie bez znaczenia był również:

  • okres posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdów - mężczyzna posiada prawo jazdy od 2007 roku. W maju br., statystycznie najmniej za obowiązkowe polisy płacili kierowcy ze stażem za kierownicą powyżej 10 lat;

Staż prawa jazdy

Średnia cena OC BMW 

niepełny rok2288 zł
1-5 lat1735 zł
6-10 lat981 zł
powyżej 10 lat689 zł
  • miejsce zamieszkania – kierowca BMW mieszka w niewielkiej miejscowości Chodów, o charakterze rolniczym. Na jej drogach jest zazwyczaj niewielkie natężenie ruchu drogowego i istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku.

W ubiegłym miesiącu mieszkańcy Chodowa płacili za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu średnio 466 złotych. W większym, oddalonym od tej miejscowości o ok. 30 km. Kutnie i Kole trzeba było już wydać na OC o ponad 100 zł więcej. Gdyby kierowca mieszkał w stolicy woj. wielkopolskiego, koszt polisy mógłby być wyższy o ok. 78%, a w stolicy Polski (odległość ok. 185 km od Chodowa) aż o 83%;

Cena OC a miejsce zamieszkania kierowcy

  • wykonywany zawód - niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe są skłonne obniżyć składkę OC także za (z pozoru) mniej istotne informacje o właścicielu auta. Przykładowo, wykonywany zawód może sugerować, jak intensywnie kierowca korzysta z pojazdu.

Dla porównania: kierowca, który otrzymał w maju najtańszą propozycję OC na BMW jest pracownikiem biurowym. Przedstawiciele tego zawodu płacili za OC średnio 702 zł, a sportowcy już o 51% więcej (1062 zł).

Jeśli BMW, to jakie?

Mieszkaniec Chodowa posiada auto o pojemności silnika 3,0 l. Dla niektórych ubezpieczycieli może to być powód do podwyższenia składki OC. Samochód z takim silnikiem rozwija duże prędkości na drodze, a to podnosi ryzyko wystąpienia kolizji czy wypadku. Jednak ta cecha pojazdu może tracić na znaczeniu, jeśli towarzystwo uzna, że pojazd będzie prowadzić doświadczony i rozsądny kierowca.

Pojemność silnika nie jest oczywiście jedynym wyznacznikiem ceny OC. Równie ważny dla firmy ubezpieczeniowej może być rok produkcji samochodu. W tym przypadku auto 32-latka z woj. wielkopolskiego jest na zdecydowanie lepszej pozycji. Zostało ono wyprodukowane w 2014 roku, a więc jest stosunkowo nowe i co za tym idzie – mniej awaryjne na drodze.

W maju br. właściciele samochodów wyprodukowanych w 2010 roku lub później płacili za OC o 11% mniej niż np. kierowcy pojazdów kilkunastoletnich.

Cena OC a wiek samochodu

Kierowcy samochodów marki BMW płacą często więcej za OC, z powodu sportowego charakteru auta. Ochrona takiego pojazdu stanowi dla towarzystw wyższe ryzyko, ponieważ skutki kolizji lub wypadku z ich udziałem są zazwyczaj bardzo poważne.

Model BMW seria 3, który posiada mieszkaniec Chodowa, nie jest pozbawiony cech auta sportowego. Są jednak samochody tej marki stworzone specjalnie z myślą o miłośnikach dynamicznej jazdy – na przykład model i8. Okazuje się, że gdyby mężczyzna był w posiadaniu takiego samochodu, za polisę OC mógłby zapłacić nawet o 41% więcej. Obowiązkowe ubezpieczenie BMW seria 3 kosztowało w maju 2020 r. średnio 913 zł, podczas gdy na OC modelu i8 trzeba już było wydać ok. 1283 zł.

Jak kupić tanie OC na BMW?

Choć ubezpieczenie samochodu BMW jest zazwyczaj drogie, doradzanie właścicielom tej marki, aby zmienili samochód na inny model, byłoby błędem. Również oni mają szansę na zakup taniej polisy. Kierowca z Chodowa nie jest tutaj odosobnionym przypadkiem. Użytkownicy naszej porównywarki niejednokrotnie otrzymywali atrakcyjne oferty ubezpieczenia na BMW. Nie było by to jednak możliwe, gdyby sugerowali się propozycją jednego ubezpieczyciela. Podczas poszukiwań najtańszego OC na BMW trzeba pamiętać, że nawet towarzystwo, które nieprzychylnie ocenia tę markę, może docenić jego kierowcę, np. za wiek, bezszkodową jazdę, miejsce zamieszkania, czy nawet wykonywany zawód.