Preferencje wakacyjne Polaków są bardzo podzielone. Z najnowszego raportu przygotowanego przez Picodi wynika, że 55% wyjeżdżających na urlop zdecyduje się na odpoczynek w kraju, a 45% wybierze zagranicę. Czy to oznacza, że cenowo nie ma różnicy pomiędzy zagranicznymi kurortami a Bałtykiem? Postanowiliśmy to sprawdzić.

O absurdalnie drogich kurortach nad polskim morzem urosły już legendy. Wiele osób z tego powodu wybiera kurs na Chorwację, Bułgarię czy Grecję. Czas więc zmierzyć się z faktami. Sprawdziliśmy, ile kosztują samodzielnie zorganizowane wakacje nad Bałtykiem i porównaliśmy je z cenami wyjazdów na własną rękę za granicę.

Bałtyk kontra zagranica. Co będziemy porównywać?

Pod uwagę wzięliśmy 3 najpopularniejsze nadmorskie kurorty - Kołobrzeg, Sopot oraz Międzyzdroje (za Przewodnikiem KAYAK Travel Hacker 2018) oraz 6 kierunków zagranicznych cieszących się największym uznaniem Polaków – Turcję, Bułgarię, Egipt Grecję, Chorwację i Włochy (za raportem Neckermanna Wakacje rodzinne Polaków. Lato 2019). Do wyliczenia średniej ceny 7-dniowych wakacji dla jednej osoby posłużyły nam:

  • cena 7 noclegów w ramach Airbnb,
  • koszty dojazdu (w Polsce – samochód, za granicą – samolot),
  • koszty wyżywienia (przybliżone ceny 7 obiadów i 7 śniadań w lokalu).

Oprócz przybliżonej średniej ceny sprawdziliśmy również opcję najtańszą (wynajem kwater prywatnych, najtańsze możliwe wyżywienie) oraz najdroższą (nocleg w hotelu 3-gwiazdkowym z pełnym wyżywieniem). Przeanalizowaliśmy również ceny usług plażowych, dodatkowych atrakcji oraz ubezpieczenia turystycznego.

Wakacje nad Bałtykiem – ile kosztuje urlop w Kołobrzegu, Sopocie i Międzyzdrojach?

Jeszcze kilka lat temu wypoczynek nad Bałtykiem wybierało aż 70% Polaków planujących wakacyjne wyjazdy. Obecnie ta liczba spadła do 55%. Z badań przeprowadzonych przez eholiday.pl wynika, że urlopujący się nad polskim morzem cenią sobie spokój, cenę wakacji, mnogość rozrywek oraz wracają w sprawdzone miejsca. Czy zatem wzrost cen w ostatnich latach sprawił, że Polacy chętniej wyjeżdżają za granicę? Sprawdzamy, ile zapłacimy za wakacje w najpopularniejszych polskich nadbałtyckich kurortach.

Ile kosztują wakacje w Kołobrzegu?

Kołobrzeg to miasto położone w zachodnio-północnej Polsce, wyróżniające się jedną z najdłuższych plaż nad Bałtykiem (12,7 km). Słynie z malowniczego portu, dużej liczby sanatoriów i uzdrowisk (w samym mieście, jak i okolicy występują źródła solanki, borowiny i wody mineralnej) oraz odnowionego molo. Latem w mieście organizowane są różne koncerty oraz wydarzenia kulturalne, jak choćby słynny Sunrise Festival.

Cena noclegu, wyżywienia i dojazdu

Trudno podać dokładną cenę dojazdu do Kołobrzegu, bo z każdego miejsca w Polsce będzie prezentowała się ona inaczej. Do wyliczeń posłużyliśmy się więc kosztami dojazdu z Warszawy samochodem z silnikiem benzynowym (8l/100 km) - podróż taka będzie kosztować około 125 zł. Za nocleg zapłaci się około 100 zł w kwaterach prywatnych. Za pobyt w hotelu 3-gwiazdkowym trzeba przygotować od 230 zł do 500 zł za dobę. Śniadanie w restauracji można zjeść za 15 zł, obiad będzie kosztował od 20 do 50 zł.

Ile kosztują wakacje w Kołobrzegu

Decydując się na nocleg w najtańszej kwaterze i wybierając najtańsze restauracje, za wakacje w Kołobrzegu zapłacimy 1200 zł za osobę. Średnia cena 7-dniowego pobytu w Kołobrzegu wyniesie 1700 zł. Wybierając opcję z noclegiem w 3-gwiazdkowym hotelu z pełnym wyżywieniem, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 3300-5200 zł. Należy jednak pamiętać, że w cenę nie wliczyliśmy dodatkowych atrakcji i usług plażowych. Ostateczna cena wakacji w Kołobrzegu może wynieść zatem znacznie więcej.

Ile kosztują wakacje w Międzyzdrojach?

Międzyzdroje to drugi pod kątem popularności nadbałtycki kurort. Cieszy się uznaniem nie tylko wśród szeregowych turystów, ale i polskich gwiazd muzyki, filmu i telewizji. To właśnie tam znajduje się słynna Aleja Gwiazd, a także piękne molo o długości niespełna 400 metrów. Międzyzdroje to także zadbane plaże, malownicze widoki po zapadnięciu zmroku oraz liczne wydmy, torfowiska i klify.

Cena noclegu, wyżywienia i dojazdu

 Międzyzdroje śmiało można  zaliczyć do najbardziej luksusowych kurortów nad polskim morzem, nie bez kozery bywa nazywane polskim Hollywood. Ekskluzywne hotele, liczne apartamentowce i  drogie restauracje sprawiają, że miasto można zaliczyć do najdroższych nad Bałtykiem. Najtańszy jest oczywiście dojazd – z Warszawy za podróż samochodem zapłacimy około 200 zł. Nocleg w kwaterach prywatnych można znaleźć od 150 zł, zdecydowanie droższa będzie doba w 3-gwiazdkowym hotelu (od 300 zł do nawet 700 zł). Śniadanie można zjeść w granicach 10-30 zł, za to obiad może kosztować nawet 80 zł.

Ile kosztują wakacje w Międzyzdrojach

Najmniej za 7-dniowe wakacje w Międzyzdrojach zapłacimy około 1500 zł (nocleg w kwaterach prywatnych, najtańsza opcja żywieniowa). Średni koszt urlopu w polskim Hollywood to 2500 zł. W opcji najdroższej (hotel 3-gwiazdkowy, pełne wyżywienie) trzeba przygotować się na wydatek rzędu 3300-6300 zł.

Ile kosztują wakacje w Sopocie?

Na podium wśród najpopularniejszych nadmorskich kurortów w Polsce znalazł się również przedstawiciel Trójmiasta. Sopot słynie przede wszystkim z pięknego molo, ciągnącego się ponad pół kilometra w głąb morza. Miasto oprócz pięknych plaż i kąpielisk może się poszczycić zabytkowymi kamieniczkami, malowniczymi parkami, najsłynniejszym deptakiem w Polsce (Monciak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino)  i Operą Leśną, czyli amfiteatrem, w którym odbywa się wiele ogólnopolskich koncertów i wydarzeń.

Cena noclegu, wyżywienia i dojazdu

Sopotowi pod kątem ceny bliżej do Kołobrzegu niż Międzyzdrojów. Dojazd z Warszawy wyniesie około 125 zł. Nocleg w kwaterach prywatnych można znaleźć w granicach 100-200 zł. Doba w 3-gwiazdkowym hotelu może się wahać od 200 zł do 600 zł. Dla porównania - w najsłynniejszym sopockim Grand Hotelu trzeba zapłacić nawet 1000 zł za noc. Śniadania i obiady nie odbiegają cenowo od innych miejsc nad Bałtykiem – śniadanie można zamówić w granicach 10-20 zł, dwudaniowy obiad zje się za 50 zł, choć są miejsca, w których ten posiłek kosztuje około 100 zł.

Ile kosztują wakacje w Sopocie

Średnia cena 7-dniowego pobytu w Sopocie to 1800 zł. Decydując się na oszczędny wariant (samodzielne wyżywienie w lokalach, najtańszy nocleg w kwaterach prywatnych) można obniżyć te koszty do 1300 zł. Pełne wyżywienie i 7 nocy w hotelu 3-gwiazdkowym to wydatek rzędu od 3400 zł do nawet 6000 zł.

Ile kosztują wakacje nad Bałtykiem? Średnia cena 7-dniowego urlopu

Najdrożej nad polskim morzem jest w Międzyzdrojach. Za 7 dni w polskim Hollywood średnio płacimy 2500 zł. Zdecydowanie tańsze są Kołobrzeg (1700 zł) oraz Sopot (1800 zł). Zatem można powiedzieć, że średnia cena wakacji nad Bałtykiem dla jednej osoby to 2000 zł za 7-dniowy wyjazd.

Ile kosztują wakacje nad Bałtykiem

W skład tej ceny nie wchodzą dodatkowe atrakcje – takie, jak zwiedzanie, wypożyczenie sprzętu, zakup lodów, piwa czy innych napojów. Wynajęcie parawanu może kosztować nawet 30 zł za dzień. Cena lodów na Bałtykiem waha się od 3 zł do nawet 9 zł za gałkę. Piwo w lokalu lub na plaży można kupić od 8 zł. Ostateczna cena wakacji nad polskim morzem można więc wzrosnąć nawet do 2500-3000 zł od osoby.

Jednak w celu porównania cen nad Bałtykiem z cenami kurortów zagranicznych wyjściową, przybliżoną średnią kwotę 7-dniowych wakacji uznajemy 2000 zł.

Ile kosztują wakacje w zagranicznych kurortach?

45% Polaków decyduje się na wakacje za granicą. Coraz częściej rezygnujemy z usług biur podróży, organizując takie wyjazdy na własną rękę. Wśród najczęściej wybieranych kierunków prym wiodą Turcja, Bułgaria, Chorwacja, Grecja, Włochy i Egipt. Przeanalizowaliśmy ceny noclegów, wyżywienia, podróży i dodatkowych atrakcji w najpopularniejszych kurortach w każdym z wyżej wymienionych krajów.

Ile kosztują wakacje w zagranicznych kurortach

Ile kosztują wakacje w Turcji (Izmir, Riwiera Turecka)?

Izmir położony nad Zatoką Egejską, to trzecie co do wielkości miasto w Turcji. Zielone krajobrazy, czyste plaże i krystaliczne morze zachęcają do odpoczynku. Całe wybrzeże Riwiery Tureckiej słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza nurkowania i surfowania. W mieście znajduje się wiele hoteli i kwater prywatnych, lokalnych i luksusowych restauracji. Izmir z słynie z nadmorskiego deptaku Kordonu, dużego portu oraz wielu zabytków pochodzących jeszcze z czasów antycznych.

Cena noclegu, wyżywienia i dojazdu

Lot do Turcji można znaleźć od 325 zł w obie strony. Cena w sezonie może jednak wzrosnąć – nawet do 1000 zł. Warto jednak śledzić promocje lub kupić bilet z wyprzedzeniem. Nocleg w kwaterach prywatnych za pośrednictwem serwisu Airbnb można znaleźć już od 50 zł. Doba w 3-gwiazdkowym hotelu będzie kilkukrotnie droższa – średnio od 200 zł do nawet 400 zł. Śniadanie można zjeść w granicach 25-50 zł, obiad to wydatek od 50 zł w lokalach sieciowych do 150 zł w restauracjach serwujących lokalną kuchnię.

koszt wakacji w Turcji

W najtańszej opcji 7-dniowe wakacje w Turcji można spędzić za około 1300 zł. Decydując się na nocleg w hotelu z pełnym wyżywieniem, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 2800-4000 zł.

Średnia cena wakacji (noclegi Airbnb, własne wyżywienie w lokalach, tani lot) to w przybliżeniu 2000 zł. Pobyt w Turcji kosztuje więc średnio tyle samo, co nad Bałtykiem.

Ile kosztują wakacje w Bułgarii (Burgas, Słoneczny Brzeg)? 

Słoneczny Brzeg uznawany jest za najlepszy i najbardziej rozwinięty kurort w Bułgarii. Burgas jest jego centralnym punktem, leżącym na wybrzeżu Morza Czarnego. Miasto posiada port rybacki, lotnisko oraz wiele zabytków. Na terenie Słonecznego Brzegu znajduje się łącznie 600 hoteli oraz 400 restauracji. Turystów przyciąga nie tylko bogate zaplecze turystyczne, lecz i piaszczyste plaże osłonięte wydmami, łagodne zejście do morza, doskonałe warunki pogodowe oraz możliwość uprawiania sportów wodnych i nie tylko (głownie surfingu, żeglarstwa, skoków na bungee czy jeep safari).

Cena noclegu, wyżywienia i dojazdu

Lot do Burgas można znaleźć już za niespełna 200 zł i to w obie strony. Ceny noclegów w hotelach 3-gwiazdkowych, jak i w kwaterach prywatnych są porównywalne. Można znaleźć pokój w cenie od 100 do 250 zł za noc. Ceny wyżywienia są porównywalne do tych, które możemy spotkać nad Bałtykiem. Śniadanie można zjeść już za 20-50 zł, dwudaniowy obiad to koszt od 40 do 80 zł.

ile kosztuja wakacje w burgas

Wybierając najtańszą opcję (nocleg w granicach 100 zł, posiłki w tanich lokalach), za wakacje w Bułgarii zapłacimy około 1200 zł. Wynajmując pokój hotelowy z pełnym wyżywieniem blisko plaży trzeba liczyć się z wyższymi kosztami – od 2200 do 3300 zł.

Średnia cena wakacji (noclegi Airbnb, własne wyżywienie w lokalach, tani lot) w Bułgarii to 2100 zł. Wypoczynek nad Morzem Czarnym jest więc zaledwie 5% droższy niż nad Bałtykiem.

Ile kosztują wakacje we Włoszech (Sycylia, Palermo)?

 Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Malownicze, pełne zabytków Palermo jest jej centralnym punktem oraz stolicą. Wyspa gwarantuje doskonałą pogodę, co przekłada się na idealne warunki do plażowania i zwiedzania.Sycylia to antyczne zabytki, ba – całe miasto Palermo wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bujna, śródziemnomorska roślinność, krystalicznie czyste morze i czynne wulkany w tle sprawiają, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na świecie. Palermo, jak i cała Sycylia mogą poszczycić się rozbudowaną infrastrukturą turystyczną.

Cena noclegu, wyżywienia i dojazdu

Tanie linie lotnicze oferują szereg promocyjnych lotów na Sycylię – w obie strony można polecieć za około 300 zł, w szczycie sezonu ta cena jednak może wzrosnąć nawet do około 1000 zł. Nocując w kwaterach, wynajętych za pośrednictwem Airbnb można znaleźć pokój w cenie od 150 do 250 zł. Doba w hotelu 3-gwiazdkowym może z kolei kosztować niespełna 500 zł. Śniadanie to koszt sięgający 50 zł. Za obiad w prestiżowych restauracjach zapłaci się nawet 150 zł.

ile kosztuja wakacje w palermo

W najbardziej oszczędnym wariancie 7-dniowe wakacje na Sycylii będą kosztować około 2000 zł. Przy nolegu w 3-gwiaczdkowym hotelu w centrum Palermo, z pełnym wyżywieniem trzeba nastawić się na wydatek rzędu 4100-6100 zł.

7 dni wakacji na Sycylii (noclegi Airbnb, własne wyżywienie w lokalach, tani lot) to koszt około 2300 zł. To niewiele więcej niż urlop nad Bałtykiem – odpoczynek we Włoszech będzie zaledwie 15% droższy.

Ile kosztują wakacje w Grecji (wyspa Rodos, miasto Rodos)?

Rodos, czyli wyspa słońca leżąca na Morzu Egejskim zachwyca nie tylko idealną pogodą niemal przez cały rok. To przede wszystkim malownicze widoki, niemalże jak z pocztówek, kwitnące róże spotykane na każdym kroku i nowoczesna infrastruktura turystyczna. Rodos słynie również z doskonałych warunków do surfowania. Nie zawiodą się też miłośnicy zwiedzania – cała wyspa usiana jest zabytkami pochodzącymi z czasów starożytnej Grecji.

Cena noclegu, wyżywienia i dojazdu

Loty na Rodos można znaleźć w promocyjnej cenie – już nawet od 200-300 zł w obie strony. W sezonie jednak nie ma na to szans – najtańsze bilety można zakupić za około 700 zł. Nocując w kwaterach prywatnych trzeba być przygotowanym na wydatek od 150-250 zł za dobę. W hotelach 3-gwiazdkowych jest jeszcze drożej – za noc zapłaci się od 200 zł do 600 zł. Śniadanie w lokalu kosztuje od 50 zł do 100 zł, obiad to podobny wydatek, w niektórych restauracjach za dwudaniowy posiłek zapłacić można nawet 150 zł.

ile kosztuja wakacje na rodos

W najbardziej oszczędnym wariancie za 7-dniowe wakacje na Rodos zapłaci się 1200 zł (koszt najtańszego noclegu w kwaterze prywatnej i najtańsze warianty śniadań i obiadów). Nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu z pełnym wyżywieniem waha się od 3200 do 5200 zł za tydzień pobytu.

Średnio za 7 dni wakacji w Grecji (noclegi Airbnb, własne wyżywienie w lokalach, tani lot) zapłaci się około 2800 zł. To 40% więcej niż kosztuje tygodniowy urlop nad Bałtykiem.

Ile kosztują wakacje w Chorwacji (Dubrownik)?

Dubrownik to najchętniej odwiedzane miasto w Chorwacji. Leży w południowej Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim, wśród bujnej, śródziemnomorskiej roślinności i niezliczonej rzeszy malowniczych skał. Najlepsze warunki do wypoczynku w tej części Chorwacji panują od maja do października. Aktywni turyści mogą nurkować w krystalicznie czystej wodzie lub spróbować surfingu, zaś miłośnicy zwiedzania zachwycą się Starym Miastem, prawdziwą perłą Dubrownika. Miasto żyje w sezonie o każdej porze dnia i nocy, zapraszając do licznych restauracji, tawern i knajpek.

Cena noclegu, wyżywienia i dojazdu

Dubrownik jest nie tylko najpopularniejszym, ale i najdroższym miastem Chorwacji. Lot można znaleźć w granicach 400-500 zł w obie strony. Ceny kwater wynajmowanych za pośrednictwem Airbnb, jak i pokojów hotelowych są dość podobne. Najtańszy nocleg można znaleźć za 50 zł, ale im bliżej centrum i plaży, tym cena wzrasta do nawet 300 zł, a w przypadku hoteli 3-gwiazdkowych – nawet 600 zł. Za śniadanie w restauracji trzeba zapłacić około 50-100 zł, podobnie jak a dwudaniowy obiad, choć w niektórych restauracjach cena ta może wzrosnąć do nawet 150 zł. 

ile kosztuja wakacje w dubrowniku

7-dniowe wakacje w Dubrowniku w najtańszym wariancie to koszt od 2400 zł. Jeśli zdecydujemy się jednak na nocleg bliżej centrum i opcję z pełnym wyżywieniem, to ta cena może wzrosnąć nawet do 6500 zł.

Średnia cena 7-dniowego pobytu w Dubrowniku (noclegi Airbnb, własne wyżywienie w lokalach, tani lot) to 3200 zł. Urlop nad Adriatykiem jest więc aż o 60% droższy od wakacji spędzonych nad polskim morzem.

Ile kosztują wakacje w Egipcie (Hurghada)?

Hurghada to miasto położone nad Morzem Czerwonym, które szczególnie upodobali sobie Polacy. Co roku ten jeden z największych ośrodków turystycznych odwiedzają tysiące naszych rodaków. Do Egiptu przyciągają nas afrykańskie słońce, doskonałe warunki do plażowania i nurkowania oraz wiele zabytków ze starożytnego świata. Poza tym Hurghada to również wiele lokalnych restauracji, ciepła woda, łagodne zejście do morza, bogata infrastruktura turystyczna i wiele atrakcji dla całej rodziny (między innymi jeden z największych na świecie parków wodnych - Jungle Aqua Park).

Cena noclegu, wyżywienia i dojazdu

Najdroższy elementem w samodzielnie planowanym wyjeździe do Egiptu jest lot. W sezonie cena biletu waha się w granicach 1500-2000 zł w obie strony. Noclegi są zdecydowanie tańsze – prywatną kwaterę w ramach Airbnb można znaleźć nawet za 50 zł. Hotele 3-gwiazdkowe są droższe, ale nieznacznie – za dobę trzeba zapłacić od 90 zł do 200 zł. Ceny wyżywienia nie odbiegają od polskich standardów. Śniadanie to koszt od 30 do 70 zł. Za obiad zapłacimy od 50 zł do 100 zł.

ile kosztują wakacje w hurghadzie

7-dniowe wakacje w Egipcie w najtańszej opcji (kwatera prywatna, posiłki w najtańszych lokalach) będą kosztować około 1400 zł. Za 7 noclegów w 3-gwiazdkowym hotelu z pełnym wyżywieniem trzeba zapłacić nawet 4000 zł.

Średnia cena 7-dniowego pobytu w Egipcie (noclegi Airbnb, własne wyżywienie w lokalach, tani lot) to 3200 zł. Wakacje w Hurghadzie są więc o 60% droższe od tych spędzonych nad Bałtykiem.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacje zagraniczne?

Do podstawowej ceny wakacji należy również doliczyć koszt ubezpieczenia. W Polsce co prawda mamy pełny dostęp do darmowej służby zdrowia, ale warto ubezpieczyć się chociaż od nieszczęśliwych wypadków – taką polisę można mieć od 1,2 zł dziennie. Niespełna 10 zł przy średnio 2000 zł wydawanych na wakacyjny wyjazd to symboliczny koszt, którego nie odczuje się w domowym budżecie.

Nieco inaczej jest z urlopem zagranicznym. Tutaj ubezpieczenie jest już koniecznością. W krajach Unii Europejskiej mamy dostęp po publicznej służby zdrowia w ramach karty EKUZ, niemniej jednak nie refunduje ona wszystkich usług. W Turcji i Egipcie każda pomoc medyczna jest płatna. Lepiej nie narażać się na takie koszty z własnej kieszeni i wykupić polisę. Zapewnia ona niezbędne wsparcie medyczne, ale też odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków czy kradzieży.

ile kosztuje ubezpieczenie na wakacje

Jak widać, cena ubezpieczenia turystycznego jest niewielka w porównaniu z dziennymi kosztami noclegu czy wyżywienia. Warto uwzględnić wydatek na polisę w swoim budżecie. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie ubezpieczenia do kierunku i charakteru wyjazdu, a także do indywidualnych potrzeb. Można to zrobić za pomocą naszego kalkulatora.

Co jest droższe – Bałtyk czy zagraniczne plaże?

W przypadku samodzielnie organizowanych wyjazdów, to wakacje nad Bałtykiem są tańszą opcją. Średnia cena wakacji nad polskim morzem jest niższa niż koszty analogicznego wyjazdu do Turcji, Bułgarii, Egiptu, Grecji, Chorwacji czy Włoch. Biorąc po uwagę jednak pojedyncze kurorty, to Sopot i Kołobrzeg są najtańszą opcją. Jednakże już 7-dniowe wakacje w Międzyzdrojach będą droższe od wyjazdu do Turcji, Bułgarii czy Włoch. Najwięcej za urlop w sezonie zapłacą odwiedzający Grecję, Chorwację i Egipt.

Co jest droższe Bałtyk czy zagraniczne plaże

Warto jednak pamiętać, że cena ta nie zawiera dodatkowych kosztów, związanych z codziennym plażowaniem czy zwiedzaniem. Ostateczny wydatek na wakacje może być zdecydowanie wyższy, nawet o kilkaset złotych. Trzeba jednak przyznać, że nasze nadbałtyckie kurorty nie należą do najtańszych. W podobnej cenie możemy odpocząć na tureckim, włoskim czy bułgarskim wybrzeżu, mając jednocześnie gwarancję pogody, czego w przypadku wakacji nad Bałtykiem nie da się zagwarantować.

Co warto wiedzieć?

  1. Za 7-dniowe wakacje nad polskim morzem średnio zapłacimy 2000 zł.
  2. Najdroższym nadbałtyckim kurortem są Międzyzdroje (2500 zł za 7 dni wakacji).
  3. Wśród zagranicznych kierunków wakacyjnych najtańsza jest Turcja - 7-dniowe wakacje kosztują 2000 zł.
  4. Najwięcej za tygodniowy urlop zapłaci się w Chorwacji oraz Egipcie (3200 zł).
  5. W podobnej cenie jak nad Bałtykiem możemy odpocząć na tureckim, włoskim czy bułgarskim wybrzeżu.