Lotnisko mające w nazwie Paryż faktycznie jest oddalone od stolicy Francji o ponad 160 km. Z kolei port lotniczy w Bratysławie znajduje się praktycznie w centrum miasta. Polując na tanie loty, warto sprawdzić, gdzie znajduje się docelowe lotnisko i ile czasu oraz pieniędzy pochłonie podróż do centrum.

Często tanie bilety mają wiele kruczków, jednym z nich jest odległość od miasta, do którego przypisane jest lotnisko. Może się okazać, że kilkugodzinna podróż samolotem to nie wszystko, że niemal taki sam czas zajmie dojazd z portu do hotelu. Wybraliśmy 5 lotnisk najbardziej oddalonych od centrum miasta oraz 5 tych, które znajdują się najbliżej. Sprawdziliśmy, ile czasu zajmie dojazd z nich do centrum oraz z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

Które lotniska są najbardziej oddalone od centrum miast?

Lecimy do Paryża, ale tak naprawdę lądujemy daleko pod Paryżem, niby kupiliśmy bilet do Londynu, ale dojazd do miasta zajmie nam prawie tyle samo co lot. W przypadku tych lotnisk warto sprawdzić, na co się piszemy. Które lotniska na świecie są najbardziej oddalone od miast, które posiadają w swojej nazwie?

1. Lotnisko Paryż-Vatry, Francja

Ten port lotniczy to prawdziwy rekordzista w naszym zestawieniu. Od Paryża dzieli go 161 km, a dojazd samochodem do stolicy Francji zajmie ponad 2 godziny. Na miejscu tuż po przylocie można wynająć pojazd, na terenie portu działa kilka międzynarodowych firm oferujących wypożyczanie samochodów. Z lotniska kursują także ekspresowe autobusy – cena biletu jest niewielka, w zależności od zniżek i rodzaju zakupu (online czy u kierowcy) wynosi od 4,5 do 10 euro. Dowożą one pasażerów do miast Reims i Châlons-en-Champagne, w których można przesiąść się na pociąg do Paryża. Taka podróż z Vatry do Paryża potrwa ponad 3 godziny. Bilet na to połączenie kosztuje 11,35 euro.

Lotnisko Paryż-Vatry, Francja

Lotniska znajdujące się bliżej Paryża: La Rochelle (5,5 km), Orly (15 km), Charles de Gaulle (25 km)

2. Lotnisko Frankfurt-Hahn, Niemcy

To niemieckie lotnisko znajduje się aż 126 km od miasta, do którego jest przypisane, czyli Frankfurtu. Dojazd samochodem z portu do miasta nad Menem zajmie około półtorej godziny. Wydostanie się z lotniska komunikacją miejską będzie nieco bardziej uciążliwe. Podróż prywatnym autobusem firmy Omnibus potrwa nieco ponad 2 godziny. Bilet dla osoby dorosłej wraz z bagażem kosztuje około 30 euro. Autokar dowozi pasażerów na lotnisko główne we Frankfurcie (pod pierwszy terminal) oraz na dworzec kolejowy w centrum miasta.

Lotnisko Frankfurt-Hahn, Niemcy

Lotniska znajdujące się bliżej Frankfurtu: Flughafen (13,3 km)

3. Lotnisko Oslo-Torp, Norwegia

Lądując na lotnisku Torp trzeba uzbroić się w cierpliwość. Do centrum Oslo po przylocie mamy jeszcze 119 km, czyli ponad półtorej godziny jazdy samochodem. Podróż komunikacją miejską będzie jeszcze bardziej uciążliwa – nie obejdzie się bez przesiadek. Z lotniska do centrum Torp kursuje linia 175, dojazd trwa raptem 4 minuty. Bilet zakupiony w autobusie kosztuje 38 koron norweskich, czyli około 17 zł. Niestety z samego miasta do stolicy Norwegii jest już znacznie dalej. Podróż pociągiem kursującym co godzinę potrwa półtorej godziny. Koszt biletu to 289 koron norweskich, czyli około 127 złotych.

Lotnisko Oslo-Torp, Norwegia

Lotniska znajdujące się bliżej Oslo: Oslo-Gardermoen (50 km)

4. Lotnisko Monachium-Memmingen, Niemcy

Choć port lotniczy w Memmingen w południowo-zachodniej Bawarii ma w nazwie Monachium, to od bawarskiej stolicy dzieli go 114 km i półtorej godziny jazdy samochodem. Tyle samo potrwa jazda komunikacją miejską – z samego lotniska w Memmingen do Monachium kursuje ekspresowy autobus Flixbus. Cena biletu waha się od 12 do 22 euro, w zależności od dostępnych ulg i tego czy bilet został zakupiony online czy bezpośrednio u kierowcy.

Lotnisko Monachium-Memmingen, Niemcy

Lotniska znajdujące się bliżej Monachium: Port lotniczy im. Franza Josefa Straussa (35,7 km), Oberpfaffenhofen (29,1 km).

5. Lotnisko Londyn-Oksford, Wielka Brytania

W Londynie nie brakuje lotnisk położonych niedaleko centrum stolicy. Niemniej jednak oddalony o 100 km port lotniczy w Oksfordzie również postanowiono nazwać londyńskim. Zanim dotrzemy nad Tamizę, czekają nas prawie 2 godziny jazdy samochodem lub około półtorej godziny podróży komunikacją publiczną. Pociąg kursuje co pół godziny, a bilet kosztuje około 27 funtów (około 130 zł).

Lotnisko Londyn-Oksford, Wielka Brytania

Lotniska znajdujące się bliżej Londynu: City (14,5 km), Heathrow (24 km), Gatwick (50 km), Luton (55 km), Stansted (61 km), Southend (66 km).

Które lotniska położone są najbliżej centrum miast?

Dla równowagi nie brakuje też portów lotniczych, które znajdują się w samym mieście, bardzo blisko centrum. Wystarczy dojazd jedną linią komunikacyjną lub kilka minut jazdy samochodem bądź taksówką. Sprawdziliśmy, z których lotnisk jest najbliżej do miasta docelowego.

1. Port lotniczy La Rochelle-Île de Ré, Francja

Pierwszy port lotniczy, który opisywaliśmy – Vatry również posiadał w swojej nazwie Paryż. By wylądować w centrum Paryża, nie trzeba z lotniska pokonywać kilkuset kilometrów przesiadkami po drodze. Wystarczy wybrać połączenie na La Rochelle. To lotnisko znajduje się zaledwie 5,5 km od centrum stolicy Francji. Dojazd tak samochodem, jak i komunikacją miejską zajmuje około 15 minut. Z La Rochelle co pół godziny kursują autobusy linii numer 7 oraz nieco rzadziej (9 razy w ciągu dnia) -  linii numer 47. Bilet kosztuje 1,3 euro.

Port lotniczy La Rochelle-Île de Ré, Francja

2. Port lotniczy Faro, Portugalia

Port lotniczy w portugalskim Faro również znajduje się bardzo blisko centrum – zaledwie 6,1 km. Samochodem dojedzie się z lotniska do miasta w około 10 minut. Podróż komunikacją miejską potrwa nieco dłużej – około 20 minut. Codziennie z portu lotniczego do centrum Faro kursują autobusy firmy Eva Bus. Bilet kosztuje 2,4 euro.

Port lotniczy Faro, Portugalia

3. Port lotniczy Ibiza, Baleary, Hiszpania

Podróżując na jedną z najpopularniejszych wysp leżących w archipelagu Balearów również nie trzeba się martwić o dojazd z lotniska do centrum. Port lotniczy oddalony jest raptem o 6,1 km od centrum miasta Ibiza. Samochodem można dojechać w 9 minut. Każdego dnia z portu do miasta kursują też autobusy miejskie linii numer 10, które zatrzymują się w różnych punktach miasta. Dojazd potrwa około 20 minut, bilet kosztuje około 4 euro.

Port lotniczy Ibiza, Baleary, Hiszpania

4. Port lotniczy Rimini, Włochy

Lotnisko w znanym włoskim kurorcie również nie jest specjalnie oddalone od miasta. Od centrum Rimini dzieli go zaledwie 7,3 km. Podróż samochodem zajmie więc około 17 minut, w zależności od natężenia ruchu. Z portu lotniczego można dojechać także autobusem linii numer 9, który kursuje codziennie co pół godziny. Bilet kosztuje około 2 euro (1,5 – ulgowy, 2 – cały), a podróż potrwa około 15 minut.

Port lotniczy Rimini, Włochy

5. Port lotniczy im. Milana Rastislava Štefánika w Bratysławie

Lotnisko u naszych południowych sąsiadów również położone jest blisko miasta. Od centrum Bratysławy dzieli je 8,5 km. Podróż samochodem zajmie raptem 14 minut. Codziennie kursują również autobusy linii numer 6. Dojazd do centrum miasta trwa od 20 do 30 minut, w zależności od natężenia ruchu. Cały bilet kosztuje 1,5 euro, ulgowy – 0,9 euro.

Port lotniczy im. Milana Rastislava Štefánika w Bratysławie

Jak daleko są polskie lotniska od centrum miast?

Porty lotnicze w Polsce – przynajmniej te największe – nie znajdują się ani w samym centrum miasta, ani nie na dalekich peryferiach. Najdalej mają pasażerowie wylatujący lub przylatujący z portu lotniczego w Pyrzowicach – od Katowic dzieli je około 34,4 km. Z lotniska kursują jednak prywatne busy, którymi szybko można dotrzeć do stolicy Górnego Śląska. Prawie o połowę bliżej jest z lotniska w Balicach do centrum Krakowa (17,7 km). Z Balic kursują dwie linie autobusowe - 208 oraz 292, a także linia nocna numer 902 oraz pociąg Balice Express.

Jak daleko są polskie lotniska od centrum miast

Z gdańskiego lotniska w Rębiechowie do centrum miasta jest 14,2 km. Pomiędzy portem a Gdańskiem kursuje kilka linii autobusów miejskich dowożących w różne części Trójmiasta oraz mini busy prywatnych przewoźników. Nieco bliżej mają pasażerowie lądujący bądź wylatujący z wrocławskich Starachowic – odległość, jaką muszą pokonać wynosi 13,1 km. Codziennie z lotniska co 20 minut kursuje autobus linii numer 406, który dowozi pasażerów do dworca PKP i PKS, uruchomiona jest też linia nocna numer 249.

Najbliżej z lotniska do centrum mają pasażerowie lecący przez warszawskie Okęcie – to zaledwie 9,2 km. Port jest doskonale skomunikowany ze stolicą – codziennie do różnych dzielnic Warszawy odjeżdżają 4 linie autobusów miejskich, w tym jedna linia nocna, autobusy podmiejskie z różnych części Polski oraz pociągi Kolei Mazowieckich.

Ubezpieczenie na lot i podróż – jak je wybrać?

Dojazd z lotniska do centrum miasta to dopiero początek podróży. A podczas tej wiele się może zdarzyć. Lepiej na wypadek niespodziewanej choroby czy nieszczęśliwego wypadku mieć profesjonalną ochronę. Taką zapewni ubezpieczenie turystyczne, które pokryje:

  • koszty leczenia i ratownictwa,
  • odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków,
  • odszkodowanie w razie kradzieży bądź opóźnienia/zagubienia bagażu przez linie lotnicze,
  • odszkodowanie w ramach OC w życiu prywatnym,
  • odszkodowanie razie opóźnienia lotu,
  • pomoc informacyjną, prawną i medyczną w ramach Assistance.

Polisę można rozszerzyć o uprawianie sportów wysokiego ryzyka czy ekstremalnych. Dostępna jest już od 2,5 zł dziennie. Warto więc za tak drobną opłatą zaplanować nie tylko lot i podróż z lotniska, ale też pomyśleć o bezpiecznym i komfortowym wypoczynku. 

Co warto wiedzieć?

  1. Planując lot, warto sprawdzić, jak daleko znajduje się lotnisko od centrum miasta.
  2. Najbardziej oddalone lotnisko to paryski port Vatry, który od Paryża dzieli 161 km. 
  3. Lotnisko położone najbliżej centrum miasta mieści się również w Paryżu - to port La Rochelle, który znajduje się 5,5 km od centrum stolicy Francji.
  4. Wśród polskich lotnisk najdalej od centrum znajdują się Katowice-Pyrzowice (34,4 km), a najbliżej miasta leży warszawskie Okęcie (9,2 km).