Portal timeout.com opublikował ranking 50 najlepszych miast na świecie w 2024 r. W ankiecie mieszkańcy i przyjezdni odpowiadali na pytania związane z codziennym funkcjonowaniem, pracą i zabawą w konkretnych lokalizacjach. Pod kątem bezpieczeństwa jest też mocny akcent polski, i to od razu w TOP 3.

Ranking timeout.com opiera się na zdaniu samych mieszkańców, ale też przyjezdnych i dotyczy rzeczy oraz czynności całkiem prozaicznych, jak ceny jedzenia, dostępności galerii sztuki, muzeów, lokali z muzyką na żywo czy teatrów, bliskości terenów zielonych czy ogólnie atmosfery do życia w mieście wśród innych ludzi. Pod uwagę ankieterzy wzięli także m.in. poziom życia, łatwość w znalezieniu pracy i możliwości spędzania wolnego czasu.

Sprawdź 50 najlepszych miast 2024 na całym świecie!

Nowy Jork najlepszy w USA i na świecie

W 2024 r. najlepszym miastem do życia (i tym samym do odwiedzenia) jest Nowy Jork. Aż 15 proc. ankietowanych uznało, że przeprowadzilło się do Nowego Jorku bez zastanowienia. Nowy Jork wyprzedził w rankingu inne amerykańskie miasta, jak Chicago, Los Angeles, Miami, San Francisco czy Nowy Orlean.

Uzasadnienie 1 miejsca dla Nowego Jorku? To miasto, zdaniem ankieterów, nigdy nie śpi, jest ciągle żywe i potrafi zaskakiwać o każdej porze dnia i nocy. Powodami do zaskoczenia mogą być wiosenne premiery przedstawień na Broadwayu, dzielnica Chinatown czy parady na Crown Heights.

TOP 50 najlepsze miasta 2024

1

Nowy Jork

2

Kapsztad

3

Berlin

4

Londyn

5

Madryt

6

Meksyk

7

Liverpool

8

Tokio

9

Rzym

10

Porto

11

Paryż

12

Bombaj

13

Lizbona

14

Chicago

15

Manchester

16

Sao Paulo

17

Los Angeles

18

Amsterdam

19

Lagos

20

Melbourne

21

Neapol

22

Singapur

23

Miami

24

Bangkok

25

Lima

26

Budapeszt

27

Pekin

28

Dubaj

29

Montreal

30

Glasgow

31

Sydney

32

Buenos Aires

33

Kuala Lumpur

34

Manila

35

Seul

36

Hanoi

37

San Francisco

38

Barcelona

39

Abu Zabi

40

Nowy Orlean

41

Filadelfia

42

Austin

43

Boston

44

Akra

45

Marsylia

46

Tajpej

47

Stambuł

48

Osaka

49

Hongkong

50

Vancouver

Źródło: timeout.com

W Europie najlepszy Berlin

W rankingu 50 najlepszych miast 2024 znalazło się 16 lokalizacji z Europy. Nie ma tam Warszawy, Krakowa ani innego miasta z Polski. Najbliższej naszych granic są Berlin i Budapeszt. Stolica Niemiec znalazła się na podium zestawienia m.in. za nieograniczony dostęp do klubów czy galerii, a także swobodę wyrażania swoich przekonań. Komunikacja miejsca Berlina jest bardzo sprawna, a ścieżek rowerowych może pozazdrościć Berlinowi niejedno miasto. Z miejsc zielonych na uwagę zasługuje… pole po dawnym lotnisku Tempelhof.

Pozostałe najlepsze miasta 2024 z Europy mają dużo walorów turystycznych. To obowiązkowe punkty na mapie, jak Londyn, Rzym, Barcelona czy Lizbona. Pewnym zaskoczeniem może być obecność kojarzącego się z przemysłem Manchesteru.

najlepsze miasta 2024

Najbezpieczniejszy jest... Białystok

Chociaż w TOP 50 rankingu timeout.com nie znalazło się ani jedno miasto z Polski, warto porównać ze sobą różne zestawienia. Okazuje się, że jedno z najlepszych miast na świecie, czyli Rzym, jest zarazem najmniej bezpiecznym w Europie – wynika z raportu Unii Europejskiej „Quality of life in European cities” w kategorii najbezpieczniejsze i najniebezpieczniejsze miasta na samotne wędrówki po zmroku.

Według tego samego źródła Białystok to jedno z najbardziej bezpiecznych miast. Poziom poczucia bezpieczeństwa w stolicy Podlasia wynosi 86 proc. Identyczny wynik uzyskały holenderskie Groningen i Zurych, a lepszy mają tylko Ljubljana, Oviedo w Hiszpanii i Kopenhaga.

Z kolei w Rzymie poziom bezpieczeństwa ankietowani oceniają na 38 proc. Niewiele lepiej jest w Atenach, Marsylii, Neapolu, Liege, Stambule, Ostrawie, Miszkolcu i Sofii.

Na zwiedzanie miasta zabierz polisę turystyczną

Bez względu na powód odwiedzenia miasta, warto odpowiednio przygotować się na nową przygodę. W tym pomocna będzie polisa turystyczna, która będzie najmniejszym, za to bardzo kluczowym wydatkiem, bo może pozwolić uniknąć znacznie większych kosztów w Nowym Jorku, Lizbonie czy Berlinie.

Wybierając polisę turystyczną na wyjazd, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby zwrócić uwagę na sumę kosztów leczenia. Pozostając w Europie, wystarczy 30 000 - 50 000 euro, ale jeśli planujesz podróż do Ameryki, Japonii czy Kanady, najlepiej żeby taka suma była możliwie jak najwyższa. Weź też pod uwagę aktywności. Samo zwiedzanie miasta, nie wymaga rozszerzenia w postaci sportów ekstremalnych, ale jeśli masz zamiar włączyć do planu podróży ulubiony sport, zwróć uwagę na odpowiednie dopasowanie zakresu polisy. Taka ochrona to tylko parę złotych dziennie, więc mniej niż kawa w popularnej sieciówce

Patrycja Pałka, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl

Ubezpieczenie tańsze niż kubek kawy na mieście