Najpopularniejszym sposobem na pokonanie trasy Polska-Chorwacja jest podróż samochodem. Jako opcję drugiego wyboru większość turystów traktuje samolot. A co z transportem kolejowym? Wiele osób pomija to rozwiązanie, jednak czy słusznie? Czy podróż pociągiem do Chorwacji jest w ogóle możliwa? A jeśli tak, to ile kosztuje taka wycieczka? Sprawdzamy.

Podróż pociągiem do Chorwacji wymaga nieco samozaparcia i dobrego planu, nie jest jednak niemożliwa. Aby dotrzeć koleją do jednego z kurortów położonych nad Morzem Adriatyckim, musisz sprawdzić dostępną aktualnie siatkę połączeń i dobrze zaplanować przesiadki. Niestety, obecnie nie jeździ tam żaden bezpośredni pociąg i nie zapowiada się, aby pojawił się taki w przyszłości. 

Co warto wiedzieć o podróży pociągiem z Polski do Chorwacji?

Na początku warto wyjaśnić podstawowe kwestie dotyczące podróży pociągiem z Polski do Chorwacji. Otóż na ten moment nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego między tymi państwami. Nie oznacza to jednak, że przejazd pociągiem na trasie Polska-Chorwacja jest niemożliwy. Wręcz przeciwnie. Wymaga to jednak przesiadki w Czechach lub na Słowacji.

Czas takiej podróży pociągiem zmienia się w zależności od wielu czynników, jednak co do zasady na pokonanie odległości między Polską a Chorwacją trzeba zarezerwować co najmniej 25 godzin. Połączenie kolejowe, zarówno z Czech, jak i ze Słowacji, realizuje ten sam przewoźnik - RegioJet.

Firma od kilku lat zapowiada uruchomienie przejazdów z Krakowa do chorwackich miejscowości Rijeka i Split, jednak finalnie wciąż nie dochodzi to do skutku.

Informacje dotyczące planowanego połączenia stolicy Małopolski z Chorwackimi kurortami pojawiają się w przestrzeni publicznej od dawna. W 2022 roku prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał nawet RegioJet zezwolenie na użytkowanie polskiego odcinka torów.

Mimo wielu obietnic, bezpośredniego połączenia jak nie było, tak nie ma, a jedynym sposobem na dotarcie do Chorwacji pociągiem wciąż pozostaje podróż z przesiadką.

Wariant czeski: przejazd pociągiem z Polski do Pragi

W czeskim wariancie podróż koleją do Chorwacji odbywa się z przesiadką w Pradze. Do tej niezwykle urokliwej stolicy położonej za naszą południową granicą, dostaniesz się pociągiem z kilku miast Polski, między innymi z Warszawy, Krakowa i Przemyśla. Dostępność połączeń zmienia się jednak w zależności od pory roku, a najmniej jest ich poza sezonem wakacyjnym.

Przykład

W dniu 18 kwietnia 2024 odbywają się 3 przejazdy z Krakowa do Pragi. Jeden z nich jest realizowany przez pociąg Intercity Galicja, który wyjeżdża z Krakowa Głównego o 15:42, a do Pragi dociera po 5 godzinach i 52 minutach, dokładnie o 21:34. Ceny biletów II klasy na to połączenie kolejowe zaczynają się od 86,37 złotych.

Przy wyborze połączenia z Pragą zawsze musisz uwzględnić rozkład jazdy czeskiego przewoźnika. Aby uniknąć stresu przy zmianie pociągu, na przesiadkę zarezerwuj sobie co najmniej 30 minut. Dzięki temu wyruszysz w dalszą podróż bez nerwowego poszukiwania odpowiedniego peronu.

Przed przesiadką możesz też wygospodarować trochę czasu na zobaczenie największych atrakcji Pragi. Pamiętaj jednak, że stolica Czech jest bardzo popularna wśród turystów i latem bywa bardzo zatłoczona.

Wariant czeski: podróż pociągiem z Pragi do Chorwacji

Podróż pociągiem do Chorwacji odbywa się dzięki połączeniom obsługiwanym przez przewoźnika RegioJet. Ta prywatna firma funkcjonuje od 2009 roku i należy do biura podróży Student Agency. Specjalizuje się w pasażerskich przewozach kolejowych na terenie Czech, Polski, Austrii i Słowacji.

Sezonowo ten czeski przewoźnik uruchamia też połączenia z Pragi do Rijeki, dzięki którym możliwa staje się podróż pociągiem do Chorwacji. W 2023 roku takie przejazdy z przystankami między innymi w Brnie, Bratysławie i Zagrzebiu były realizowane w okresie od 18 czerwca do 30 września.

Odbywały się trzy razy w tygodniu, we wtorki, piątki i niedziele, o godzinie 16:45 (od 18 do 30 czerwca) lub o 17:12 (od 1 lipca do 30 września). Kończyły się na stacji w Rijece kolejnego dnia o 10:40. Czas podróży wynosił więc w ich przypadku niecałe 18 godzin.

Bezpośredni pociąg powrotny z Rijeki do Pragi wyruszał w poniedziałki, środy i soboty. Odjazd odbywał się o godzinie 14:55, a przyjazd do Czech kolejnego dnia około godziny 10:00.

Rozkład jazdy pociągu RegioJet z Pragi do Rijeki w okresie od 18 do 30 czerwca 2023 roku

  • 16:45 Praga – hl.n. (Czechy)

  • 17:23 Kolonia – hl.n. (Czechy)

  • 18:23 Havlíčkův Brod – žst. (Czechy)

  • 18:47 Žďár nad Sázavou – žst. (Czechy)

  • 19:42 Brno – Židenice (Czechy)

  • 19:48 Brno – hl.n. (Czechy)

  • 20:20 Brzecław – žst. (Czechy)

  • 21:30 Bratysława – Nové Mesto (Słowacja)

  • 03:58 Celje – hl.n. (Słowenia)

  • 5:47 Zagreb – Zapadni Kolodvor (Chorwacja)

  • 8:30 Ogulin – vlak (Chorwacja)

  • 10:40 Rijeka – Željeznički kolodvor (Chorwacja)

Rozkład jazdy pociągu RegioJet z Pragi do Rijeki w okresie od 1 lipca do 30 września 2023 roku

  • 17:12 Praga – hl.n. (Czechy)

  • 18:12 Pardubice – hl.n. (Czechy)

  • 19:42 Brno – Židenice (Czechy)

  • 19:48 Brno – hl.n. (Czechy)

  • 20:20 Brzecław – žst. (Czechy)

  • 21:30 Bratysława – Nové Mesto (Słowacja)

  • 03:58 Celje – hl.n. (Słowenia)

  • 5:47 Zagreb – Zapadni kolodvor (Chorwacja)

  • 8:30 Ogulin – vlak (Chorwacja)

  • 10:40 Rijeka – Željeznički kolodvor (Chorwacja)

We wcześniejszych latach firma RegioJet umożliwiała dojazd pociągiem nie tylko do miejscowości Rijeka, ale również do położonego na południu Chorwacji Splitu. W 2023 roku przewoźnik zrezygnował jednak z takiego przejazdu.

Uwaga!

Obecnie nie wiadomo, jak będzie prezentowała się siatka połączeń wakacyjnych na 2024 rok.

Informacje na trzeba zmian w rozkładzie trzeba weryfikować na bieżąco na stronie RegioJet. Firma ma czytelną i łatwą w obsłudze stronę internetową pod adresem https://regiojet.pl/. Witryna jest dostępna w języku polskim. Znajdziesz tam wyszukiwarkę połączeń i sprawdzisz, czy w danym terminie jest możliwy dojazd pociągiem do Chorwacji.

Wariant czeski: koszt dojazdu pociągiem z Polski do Chorwacji

Ceny biletów kolejowych nie są stałe i zmieniają się w zależności od wielu czynników. Wpływ na ich wysokość ma między innymi termin podróży. Przewozy w okresie wakacyjnym co do zasady kosztują więcej niż podróże poza sezonem. Znaczenie ma też czas pozostały do realizacji danego przejazdu. Im bliżej daty wyjazdu, tym wyższe ceny biletów.

Nie można również pominąć kwestii związanych ze standardem podróży. Za miejsce w wagonie drugiej klasy zawsze trzeba zapłacić mniej niż za przejazd pierwszą klasą.

Warto wiedzieć

Jeśli zależy Ci na maksymalnym obniżeniu budżetu potrzebnego na organizację wycieczki, bilety kolejowe kup z dużym wyprzedzeniem. Porównuj też oferty PKP z propozycjami zagranicznych przewoźników. Może się okazać, że bilety na ten sam przejazd na stronie czeskiego przewoźnika okażą się znacznie niższe.

Bilety kolejowe z Polski do Pragi — cena

Trudno podać jednoznaczny koszt biletów z Polski do Pragi. Ich cena będzie się jednak zmieniała w zależności od miejsca rozpoczęcia podróży pociągiem, daty przejazdu i aktualnej oferty PKP Intercity czy czeskiego przewoźnika.

Przykład

Pani Zosia mieszka w Warszawie. W marcu 2023 roku zdecydowała się na podróż koleją do Chorwacji. Wycieczkę zaplanowała na początek lipca. Aby dotrzeć bezpośrednim pociągiem do Pragi, wykupiła bilety PKP Intercity w drugiej klasie. Przejazd zaplanowała z dużym wyprzedzeniem i skorzystała z sezonowej obniżki, dzięki czemu za transport do stolicy Czech w jedną stronę zapłaciła zaledwie 27 euro, czyli około 115 złotych.

Przykład

Pan Robert z uwagi na charakter swojej pracy nie może zaplanować urlopu z dużym wyprzedzeniem. Gdy z dnia na dzień dostał 2 tygodnie wolnego w sierpniu 2023 roku, postanowił spełnić swoje marzenie o podróży pociągiem do Chorwacji. Bilety do Pragi kupował zaledwie 4 dni przed docelowym wyjazdem, przez co musiał liczyć się z podwyższonymi stawkami za przejazd. Dzięki temu, że skorzystał z połączenia proponowanego w systemie czeskiej kolei, za podróż pociągiem zapłacił 35 euro, czyli około 150 złotych (a nie jak oferowało wówczas PKP — 190 złotych).

Bilety kolejowe z Pragi do Rijeki — cena

We wcześniejszych latach wysokość opłat za podróż pociągiem do Chorwacji zmieniała się w zależności od kilku czynników. Najtańszy bilet można było kupić na przejazd odbywający się poza sezonem i w środku tygodnia. Znacznie droższe były zaś połączenia realizowane w okresie wakacyjnym w weekendy.

Ceny biletów rosły również wraz ze zmniejszaniem się ich dostępności. Im bliżej terminu wyjazdu, tym więcej pieniędzy trzeba było przeznaczyć na opłacenie podróży.

Obecnie trudno przewidzieć, ile będzie kosztował przejazd pociągiem do Chorwacji w 2024 roku. W zobrazowaniu budżetu potrzebnego na organizację takiej wycieczki pomogą jednak stawki obowiązujące na trasie Praga-Rijeka w przeszłości.

Ceny biletów za przejazd pociągiem RegioJet z Pragi do Chorwacji we wcześniejszych latach prezentowały się następująco:

  • od 45,90 euro do 62,90 euro — bilet normalny w wagonie bez przedziałów;

  • od 39,10 euro do 46,00 euro — bilet ulgowy w wagonie bez przedziałów;

  • od 62,90 euro do 87,90 euro — bilet normalny w przedziale sypialnym;

  • od 53,60 euro do 67,40 euro — bilet ulgowy w przedziale sypialnym.

Rozbieżności między cenami biletów wynikają z dużego zróżnicowania oferty połączeń realizowanych na trasie Praga-Rijeka. Na podstawie powyższego cennika można wywnioskować, że czeski przewoźnik RegioJet oferuje przejazdy zarówno w wagonie bezprzedziałowym z miejscami siedzącymi, jak i w tak zwanej kuszetce. Wagon sypialny da się wykupić na wyłączność, co w 2023 roku kosztowało od 270 do 300 euro.

Uwaga!

W cenie biletu na wagony sypialne w 2023 roku pasażerowie mieli zagwarantowaną butelkę wody mineralnej i śniadanie, w skład którego wchodziła kawa i rogalik. Ponadto każdy podróżny otrzymywał komplet zapakowanej pościeli.

Wariant czeski: koszt biletu dla jednej osoby

Powyższe stawki za bilety kolejowe niewiele mówią o faktycznej cenie przejazdu z Polski do Chorwacji pociągiem. Wysokość budżetu potrzebnego na zorganizowanie takiej wycieczki lepiej odzwierciedla poniższy przykład.

Pan Michał w 2023 roku zdecydował się dojechać pociągiem do Chorwacji z jedną przesiadką w Pradze. Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich wydatków, które mężczyzna poniósł w związku z organizacją podróży.

  • 22 euro — bilet na pociąg w jedną stronę z Krakowa do Pragi

  • 87 euro — pociąg nocny w jedną stronę z Pragi do Rijeki (miejsce we współdzielonym wagonie sypialnym)

  • 43 euro — pociąg nocny w jedną stronę z Rijeki do Pragi (miejsce siedzące w wagonie bezprzedziałowym)

  • 29 euro — bilet na pociąg w jedną stronę z Pragi do Krakowa

W przypadku Pana Michała podróż pociągiem do Chorwacji wyniosła łącznie 181 euro, czyli około 770 złotych. Tak niska kwota za pokonanie trasy Kraków-Rijeka wydaje się trudna do osiągnięcia zarówno w przypadku transportu drogowego, jak i lotniczego.

Koszt przejechania samochodem 980 kilometrów dzielących miejsce zamieszkania mężczyzny od punktu docelowego i drogi powrotnej wyniósłby około 1100 zł (przy założeniu spalania 8 l paliwa na 100 km i średniej ceny benzyny 7 zł).

Różnica 330 zł nie jest aż tak znacząca (byłaby ona bardziej istotna przy większej liczbie osób, bo wówczas koszt na osobę wynosiłby znacznie mniej), a wysiłku włożonego w samodzielne pokonanie niemal 1000 kilometrów nie da się wycenić. Podróż pociągiem jest mniej obciążająca i pozwala zachować więcej sił na urlop.

Najszybszy sposób na pokonanie trasy z Polski do Krakowa stanowi lot samolotem. Czas podróży lotniczej nie przekracza bowiem zwykle 2-3 godzin.

Przy założeniu ceny biletów w jedną stronę na poziomie 450 zł, takie rozwiązanie pod względem opłacalności okazuje się zbliżone do przejazdu pociągiem. Jeśli jednak strach przed lotami, troska o środowisko lub jakakolwiek inna przyczyna zniechęca Cię do wyboru tego środka transportu, podróż pociągiem jest wówczas idealnym rozwiązaniem.

Przejazd pociągiem do Chorwacji z Bratysławy

Do Chorwacji można dojechać pociągiem również z przesiadką w Bratysławie. Co ciekawe, przez to słowackie miasto przejeżdżają w sezonie nie tylko połączenia RegioJet, ale również koleje austriackie ÖBB.

W roku 2023 pociągi z Wiednia do Splitu kursowały w okresie od 18 czerwca do 10 września. Informacji na temat połączeń planowanych w sezonie wakacyjnym 2024 szukaj na stronie austriackiego przewoźnika: https://www.oebb.at/en/.

W przypadku podróży z Bratysławy czas przejazdu do Chorwacji wynosi zwykle ponad 16 godzin. Do tego trzeba doliczyć jeszcze dojazd z Polski do stolicy Słowacji. Należy także uwzględnić przerwę w podróży wymuszaną odstępem pomiędzy przyjazdem do Bratysławy a wyjazdem w kierunku Chorwacji.

Łącznie czas podróży pociągiem do Chorwacji wyniesie więc od 25 do nawet 30 godzin.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu na wyjazd do Chorwacji?

Ubezpieczenie do Chorwacji nie jest co prawda obowiązkowe, ale mimo to wielu turystów przed wyjazdem na wakacje decyduje się je wykupić. Powodów inwestowania w polisę jest kilka. Pierwszy z nich ma związek z wąskim zakresem ochrony gwarantowanej przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Owszem, działa ona na terenie Chorwacji, jednak uprawnia do korzystania wyłącznie usług finansowanych w ramach tamtejszego publicznego systemu opieki zdrowotnej. Koszyk świadczeń refundowanych w Chorwacji wygląda nieco inaczej niż w Polsce i zdaniem wielu nie zapewnia wystarczającej ochrony podczas wyjazdu.

Wypowiedź eksperta

Za niektóre usługi medyczne, które są darmowe w Polsce, trzeba w Chorwacji zapłacić. Do tej kategorii zaliczają się między innymi wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, hospitalizacja czy leczenie stomatologiczne. Jedynym sposobem na uzyskanie wsparcia finansowego w razie nagłych problemów zdrowotnych jest więc skorzystanie z polisy turystycznej
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Wiele osób do wykupienia ubezpieczenia na wyjazd za granicę przekonują wysokie koszty transportu medycznego. W razie poważnego pogorszenia stanu zdrowia i konieczności przewiezienia Cię do Polski w specjalistycznych warunkach, wydatki związane z organizacją takiego przejazdu leżą po Twojej stronie, a gdy masz polisę — po stronie ubezpieczyciela.

W kontekście zalet ubezpieczenia turystycznego trzeba powiedzieć też nieco więcej o rozszerzeniach dostępnych w ofercie towarzystw. W zależności od preferencji możesz rozszerzyć podstawową ofertę o ubezpieczenie NNW, OC w podróży, ubezpieczenie dla aktywnych czy ubezpieczenie bagażu. Każda z wymienionych opcji zapewnia dodatkowe wsparcie na wypadek trudnych sytuacji podczas wyjazdu.

Tygodniowe wakacje w Chorwacji dla 2 osób
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
20 000 eur
Ratownictwo
7 000 eur
Bagaż
-
42,92 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
58,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
60,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 3 000 eurzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
91,12 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
128,24 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Tygodniowe wakacje w Chorwacji dla 2 osób
Signal Iduna
42,92 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
20 000 eur
Ratownictwo
7 000 eur
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
58,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
60,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eurzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
91,12 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
128,24 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Powyższe przykłady udowadniają, że ceny polis różnią się między sobą, a wpływ na ich wysokość ma zakres ochrony. Pokazują również, że składki ubezpieczeniowe na wyjazd do Chorwacji są naprawdę niewielkie i stanowią mały procent całego budżetu przeznaczonego na wyjazd.

Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i znajdź tanią polisę, dzięki której uzyskasz wsparcie finansowe w kryzysowych sytuacjach podczas podróży.

Co warto wiedzieć?

  1. Podróż pociągiem do Chorwacji jest możliwa, jednak wymaga nieco zaangażowania i dobrego planu.

  2. Możliwości dotarcia z Polski do Chorwacji pociągiem jest kilka. W zależności of preferencji możesz zdecydować się na przesiadkę w Pradze lub w Bratysławie.

  3. Koszt podróży pociągiem zmienia się w zależności od aktualnych stawek przewoźników, sezonu wyjazdu i dostępności biletów.

  4. Cena biletów kolejowych do Chorwacji jest niekiedy porównywalna do wydatków poniesionych podczas podróży samochodem lub samolotem.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Ile trwa podróż pociągiem do Chorwacji?

    Czas podróży pociągiem do Chorwacji zmienia się w zależności od wielu czynników. Wpływ na długość przejazdu ma między innymi dostępność połączeń czy liczba przystanków na trasie. Na wycieczkę pociągiem do Chorwacji trzeba zwykle poświęcić co najmniej 25 godzin.

  2. Ile kosztuje bilet na pociąg do Chorwacji?

    Cena biletu na pociąg do Chorwacji zmienia się w zależności od miejsca wyjazdu, klasy wagonu, sezonu czy rodzaju połączenia. Aktualne ceny należy sprawdzać na stronach przewoźników.

  3. Czy jeździ pociąg z Polski do Chorwacji?

    Aktualnie nie jeździ pociąg z Polski do Chorwacji. Takie połączenie jest zapowiadane od wielu lat, jednak nie wiadomo czy zostanie uruchomione w nadchodzącym sezonie wakacyjnym. Aby dotrzeć do Chorwacji transportem kolejowym, trzeba się więc liczyć z co najmniej jedną przesiadką, w Pradze lub w Bratysławie. Połączenia Chorwacji z tymi miastami są jednak uruchamiane wyłącznie sezonowo.

  4. Ile kosztuje pociąg z Krakowa do Splitu?

    Obecnie nie jest znana cena pociągu z Krakowa do Splitu, bo takie połączenie nie istnieje. Aby sprawdzić aktualne stawki za bilety, śledź wyszukiwarki połączeń polskich i zagranicznych przewoźników.

  5. Jak najtaniej dojechać do Chorwacji?

    Tanich sposobów na dojechanie do Chorwacji jest wiele, jednak żaden z nich nie jest uniwersalny. Środek transportu zawsze trzeba dopasowywać do danej sytuacji. W przypadku 4-osobowej grupy prawdopodobnie najbardziej budżetowym rozwiązaniem będzie przejazd własnym samochodem. Sprawdzi się to jednak wyłącznie w przypadku osób mających prawo jazdy i w miarę ekonomiczne auto. Turyści planujący wyjazd w pojedynkę jako najtańszy wariant mogą zaś uznać podróż pociągiem lub samolotem.