Czy w dobie szalejącej inflacji, rosnących cen paliwa i usług można podróżować za mniej niż 200 zł? Okazuje się, że tak. Wystarczy 132 zł za lot do Oslo, 173 zł za lot do Brukseli i 161 zł za lot do Londynu – i to w obie strony! Za 200 zł można również dojechać pociągiem do Budapesztu, samochodem do Berlina, a w niewiele większej kwocie – nawet popłynąć promem do Szwecji. Taka nieduża kwota wystarczy, aby pokryć koszty podróży za granicę i to wcale nie tylko do krajów graniczących z Polską.  

Przeanalizowaliśmy oferty biletów kolejowych, lotniczych i promowych. Wybraliśmy też 3 trasy samochodowe, które mieszczą się w budżecie 200 zł – w niektórych przypadkach biorąc pod uwagę podróż nawet w dwie strony. 

Inflacja a podróżowanie – jaki ma wpływ na turystów?  

Rosnące ceny powodują, że i podróżowanie staje się bardziej kosztowne. I to bez względu na rodzaj podróży. W ciągu ostatnich miesięcy podrożały zarówno ceny noclegów, wyjazdów zorganizowanych, biletów lotniczych i kolejowych. W większości europejskich krajów znacząco podrożały również ceny na miejscu, zwłaszcza jeśli chodzi o podstawowe produkty spożywcze i ceny w restauracjach.

Nic więc dziwnego, że podróżujemy mniej lub wybieramy odpoczynek w kraju bądź niedaleko granicy. Turyści chętniej w takiej sytuacji szukają też mniej popularnych kierunków – nie tak bardzo obleganych, a przez to trudniej dostępnych cenowo. Zwiększa się też liczba osób korzystających z promocji i różnych okazji cenowych. 

Gdzie pojechać samochodem za mniej niż 200 zł?  

Takich samochodowych tras za mniej niż 200 zł można ułożyć z pewnością kilka. My wybraliśmy dwa kierunki – do Niemiec i Czech. Koszt podróży obliczyliśmy na podstawie dystansu, który trzeba pokonać w obie strony i średniego spalania 9 l/100 km – przy wykorzystaniu kalkulatora paliwo.ulewa.com

Szczecin-Berlin za 117 zł 

Trasa ze Szczecina do Berlina liczy 147 km w jedną stronę. Pokonasz ją samochodem w niespełna dwie godziny. Podróż w obie strony kosztuje zaledwie około 176 zł. Berlin oferuje wiele atrakcji dla turystów, zarówno na jednodniowy wypad lub kilkudniowy pobyt. Nocleg w hostelu znajdziesz już od ok. 200 zł, a polując na promocje lub zniżki – jeszcze kilkadziesiąt złotych taniej, w zależności od odległości od centrum. 

gdzie za 200 zł - Berlin ze Szczecina

W stolicy Niemiec znajduje się wiele zabytków, jak choćby słynna Brama Brandenburska, Pomnik Muru Berlińskiego, Reichstag, Katedra Berlińska czy Zamek Charlottenburg. To prawdziwy raj także dla miłośników sztuki – słynna Wyspa Muzeów mówi sama za siebie, nie brakuje także galerii czy sztuki ulicznej.  

Berlin sprawdzi się również na szybkie zakupy połączone z imprezowaniem – można tu znaleźć butiki światowych projektantów i uznanych marek oraz kluby muzyczne słynne na całą Europę. Berlin to więc idealny kierunek zarówno na krótki citybreak, jak i dłuższe zwiedzanie.  

Katowice-Czeski Cieszyn za 115 zł 

Katowice od Cieszyna, ale tego leżącego po czeskiej stronie, dzieli 96 km. Podróż w jedną stronę potrwa około godziny i 14 minut . Za paliwo w obie strony zapłacisz około 115 zł. W Czeskim Cieszynie jest co zwiedzać, można też napić się dobrego piwa w miejscowych pubach lub wybrać się spacerem na słynny Most Przyjaźni graniczący z Polską. Nocleg w pensjonacie można znaleźć już od około 150 zł. Doba w hotelu to zwykle koszt około 220 zł.  

gdzie za 200 zł - Czeski Cieszyn z Katowic

Czeski Cieszyn to urokliwe miasteczko. Możesz wybrać się na spacer do Ogrodu Dwóch Brzegów czy zwiedzić zadziwiający swoją architekturą budynek dworca kolejowego, Kościół Najświętszego Serca Jezusowego czy ratusz miejski. Dobrym pomysłem będzie także przejście do polskiej części miasta, gdzie można zobaczyć Górę Zamkową, Rotundę św. Mikołaja, Browar, Zamek i Wieżę Piastowską czy Rynek.

Nieopodal Czeskiego Cieszyna znajduje się Cierlicko, miejscowość nad zaporą z kąpieliskiem. Jest to więc kierunek, który sprawdzi się niezależnie od tego, czy chcesz odpocząć, czy pozwiedzać, czy może... jedno i drugie. I to tak blisko polskiej granicy! 

Gdzie pojechać pociągiem za mniej niż 200 zł?  

Polska spółka PKP Intercity oraz inne firmy kolejowe działające w Polsce oferują wiele międzynarodowych połączeń kolejowych gwarantujących tanią podróż pociągiem. Możesz wybrać się na weekend do Czech, na Słowację, do Wilna, na Węgry, do Austrii, czy też Niemiec. Do części z tych krajów pojedziesz za mniej niż 200 zł. Aktualnie, wyruszając z Krakowa, za taką kwotę odwiedzisz m.in. Czechy i Węgry, a wyruszając z północy Polski – Litwę. 

Kraków-Ostrawa za 180 zł 

Czeska Ostrawa to idealne miejsce na weekendowy city break. Możesz do niej dotrzeć pociągiem np. z Krakowa. Miasta dzieli 171 km, które można pokonać pociągiem. Bilet na połączenie PKP InterCity znajdziesz za 179,10 zł – i to w obie strony. Aby kupić bilet w tak korzystnej cenie, musisz zakupić go na około miesiąc przed planowaną podróżą. Podróż potrwa nieco ponad 3,5 godziny.

Pokój w Ostrawie w kwaterze prywatnej wynajmiesz już od 130 zł za noc, w hotelu – ceny rozpoczynają się od około 200 zł za dobę.  

gdzie za 200 zł - Ostrawa z Krakowa

​Sama Ostrawa, czyli trzecie czeskie miasto pod względem liczby ludności ma naprawdę wiele do zaoferowania. Czekają na Ciebie zabytkowe kamienice i budynki sakralne poprzetykane robotniczymi dzielnicami, ogromne kompleksy poprzemysłowe i widoki malowniczych czeskich Beskidów. 

Ostrawa to jednak miasto silnie związane z tradycjami górniczymi i przemysłowymi. Możesz tu zwiedzić kopalnię, muzeum górnicze, kompleks hut czy industrialne ścieżki edukacyjne. Miłośników zwiedzania i atrakcji turystycznych ucieszy Nowy Ratusz, Park Miniatur Miniuni, największy w Europie naturalny basen, czy liczne knajpki serwujące czeską kuchnię. 

Kraków-Budapeszt za 140 zł 

Stolica Węgier cieszy się uznaniem wśród turystów z całego świata. Miasto podzielone na dwie części zapewnia szereg atrakcji: liczne zabytki, starsze i nieco nowsze, piękne miejsca widokowe, liczne, urokliwe knajpki i restauracje.  

Do Budapesztu dojedziesz pociągiem z Krakowa za około 134 zł w obie strony – przy zakupie biletu z miesięcznym wyprzedzeniem. Cena jest tak korzystna, ponieważ obecnie PKP oferuje promocje na tę trasę – tym bardziej warto więc rozważyć Budapeszt jako cel swojej wakacyjnej podróży.

Podróż trwa około 10 godzin. Na miejscu nocleg znajdziesz już od 100 zł w hostelu i za około 300 zł w hotelu o standardzie trzech gwiazdek. 

gdzie za 200 zł - Budapeszt z Krakowa

W Budzie znajduje się wiele zabytków i malowniczych wzgórz. Z kolei Peszt jest o wiele bardziej nowoczesny – to miejsce dla szukających rozrywki. Będąc w stolicy Węgier, koniecznie musisz zobaczyć Wyspę Małgorzaty (ogromny zielony teren z basenami, kąpieliskami, zabytkami i alejkami), Zamek Królewski, jeden z licznych mostów łączących Budę z Pesztem (np. pierwszy z nich, tzw. Most Łańcuchowy pochodzący jeszcze z XIX wieku) czy Pałac Cudów. 

W stolicy Węgier znajduje się jedno z najstarszych stacji metra w Europie. Budapeszt sprawdzi się na weekendowy wypad, pogodzi miłośników zwiedzania z pasjonatami rozrywki. 

Białystok-Wilno za 80 zł 

Wilno to stosunkowa nowość w ofercie PKP, dzięki której można zaplanować tanie wakacje. Zdecydowanie godna jest jednak uwagi, choć bilety musisz kupić z około miesięcznym wyprzedzeniem. Podróż ze stolicy województwa podlaskiego do Wilna potrwa około 6 godzin i zapłacisz za nią 162 zł w obie strony. W stolicy Litwy nocleg znajdziesz od około 250 zł w hotelu oraz od około 150 zł w kwaterze lub apartamencie prywatnym.  

gdzie za 200 zł - Wilno z Białegostoku

Wilno to miasto, które ze względu na przeszłość i historię, zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu Polaków. Z tego powodu – miejsc do zwiedzania w stolicy Litwy z pewnością nie zabraknie.  

Wilno to przede wszystkim Ostra Brama wraz z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, znajdującym się w niewielkiej kapliczce. Pisał o niej sam Adam Mickiewicz – tego zabytku nie można przegapić. Kolejnym ważnym miejscem dla Polaków jest Cmentarz Na Rossie – polska nekropolia narodowa. Znajduje się tam mauzoleum matki Józefa Piłsudskiego, u której stóp spoczywa jego serce. Odwiedzić musisz również Dzielnicę Żydowską (Getto). 

Wilno ma jedna do zaoferowania znacznie więcej. Wśród ciekawych atrakcji warto wymienić również Wileńskie Muzeum Iluzji, imponujący budynek Uniwersytetu Wileńskiego (gdzie również nie brakuje śladów polskości!), plac katedralny Plac Katedralny z bazyliką archikatedralną św. Stanisława Biskupa i św. Władysława oraz dzwonnicą, a także Muzeum Pieniądza – niezwykle współczesną, multimedialną placówkę. Wycieczkę idealnie dopełni przepyszna litewska kuchnia, na czele ze słynnymi cepelinami.  

Gdzie polecieć za mniej niż 200 zł? 

Dzięki tanim lotom możesz dziś zwiedzić praktycznie cały świat. Choć po pandemii koronawirusa nie jest już aż tak łatwo o bardzo korzystne promocje, to nadal możesz takie znaleźć, planując tanią podróż samolotem. Aktualnie za około 200 zł polecisz z Gdańska do Oslo, z Wrocławia do Mediolanu i z Gdańska do Kopenhagi. 

Gdańsk-Oslo za 86 zł 

Skandynawia to jeden z tych kierunków, gdzie promocje i tanie bilety są praktycznie zawsze. Stolicę Norwegii odwiedzisz, płacąc za bilet zaledwie za 86 zł w jedną stronę. Taką opcję przygotowały linie Wizzair. Czas podróży wynosi tylko 1 h 30 min. W Oslo znacznie więcej niż za przelot zapłaci się za nocleg – najtańszy znajdziesz od około 500 zł za dobę w apartamencie prywatnym. Ceny w hotelach trzygwiazdkowych rozpoczynają się od ok. 650 zł. 

gdzie za 200 zł - Oslo z Gdańska

Oslo to niewielkie miasto, ale jest tam co robić, niezależnie od tego, jakim typem turysty się jest. Miłośnicy zwiedzania docenią Slottsparken i Pałacu Królewskim, budynek Teatru Narodowego i Parlamentu oraz symbol stolicy Norwegii – Operę (z jej ukośnego dachu możesz podziwiać panoramę miasta). W dzielnicy Aker Brygge zrobisz zakupy, pospacerujesz w pięknych okolicznościach i zjesz coś dobrego. 

Warto udać się do Parku Vigelanda, gdzie znajduje się wiele rzeźb. Nocny widok na Oslo zachwyci każdego – pod warunkiem, że zobaczysz go ze wzgórza Ekeberg. Fani stoków narciarskich z pewnością będą chcieli poczuć się jak Adama Małysz i wyjechać na szczyt skoczni Holmenkollen, a także zajrzeć do Muzeum Narciarstwa. 

Poznań-Londyn za 161 zł  

Stolica Wielkiej Brytanii to popularny kierunek emigracyjny, jednak na niskich cenach przelotów korzystają również turyści. Ze stolicy Wielkopolski do Londynu niemal o każdej porze roku bez trudu znajdziesz połączenia w budżecie 200 zł. Loty realizuje linia Wizzair. Podróż trwa około 2 godzin.  

gdzie za 200 zł - Londyn z Poznania

Ceny noclegów w Londynie są bardzo zróżnicowane, jednak zasadniczo – nie należą do niskich. Doba w hostelu z dzieloną łazienką to koszt minimum 200 zł. Cena za dobę w trzygwiazdkowym hotelu w dobrze skomunikowanej części miasta to koszt rzędu co najmniej 500 zł.  

Co zwiedzisz w stolicy Londynu? Atrakcji nie brakuje. Do największych zaliczamy oczywiście Buckingham Palace, czyli rezydencję brytyjskiej rodziny królewskiej, Tower Bridge będący prawdziwym symbolem Londynu oraz imponujący zamek Tower of London.

W stolicy Wielkiej Brytanii koniecznie musisz też odwiedzić słynne galerie i muzea, w tym zwłaszcza British Museum (uznawane za jedno z najważniejszych muzeów na całym świecie!), National Gallery z dziełami m.in. Van Gogha, Moneta i Rembrandta oraz Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. 

Będąc w Londynie, warto jednak zorganizować relaks, połączony z poznawaniem klimatu tego wielokulturowego miasta. Zdecydowanie zaplanuj czas na pyszną kawę w jednej z lokalnych kawiarni w Hyde Parku i obserwację życia mieszkańców.  

Warszawa–Bruksela za 173 zł 

Stolica Belgii to idealny kierunek na krótki citybreak. Sprzyjają temu niskie ceny lotów. Za 200 zł znajdziesz przeloty w regularnych cenach, nie polując na promocje – i to w obie strony. Lot z Warszawy tanimi liniami Ryanair potrwa zaledwie ok. 2 godziny.  

gdzie za 200 zł - Bruksela z Warszawy

Nocleg w Brukseli możesz znaleźć zarówno za około 200 zł (w hostelu), jak i za około 500 zł w komfortowym hotelu w centrum.  

Największych atrakcji turystycznych Brukseli jest co najmniej kilka. To przede wszystkim Grand Place – główny plac miasta, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Możesz tam podziwiać imponującą architekturę z epoki baroku i renesansu, jak i zrelaksować się w licznych kawiarniach i restauracjach.

Koniecznie odwiedź również Atomium – budynek imitujący atom żelaza, z którego można podziwiać widok na miasto. Inne atrakcje Brukseli to m.in. kościół gotycki św. Michała i św. Guduli, park miniatur Mini-Europa oraz budynek Parlamentu Europejskiego. Miłośnicy sztuki koniecznie muszą również zaplanować wizytę w Musée des Beaux-Arts, w którym można podziwiać m.in. obrazy Bruegla i Rubensa.  

Gdzie popłynąć promem za około 200 zł?  

To opcja głównie dla mieszkańców północnej Polski – promy odpływają z Trójmiasta, Świnoujścia i Kołobrzegu. Za nieco ponad 200 zł możesz spędzić kilka dni w jednym z portowych miast Szwecji – Karlskronie, Ystad i Trelleborgu. W cenie biletu zapewniona masz nie tylko podróż, ale i atrakcje podczas rejsu. 

Uwaga! W sezonie 2023 r. ponownie nie kursuje bardzo lubiany przez turystów prom Kołobrzeg-Bornholm, którym można było udać się na jednodniową wycieczkę. Rejsy zawieszono do odwołania. 

Gdynia-Karlskrona za 269 zł  

To zdecydowanie najpopularniejsze połączenie rejsowe w Polsce – do tego portowego miasta w południowej Szwecji wpływają aż 3 promy dziennie. Rejs trwa 10 godzin i 30 minut, a realizowany jest nowoczesnym, w pełni wyposażonym promem z komfortowymi kabinami, w których możesz spędzić noc.

Ceny biletów przy rezerwacji minimum miesiąc wcześniej to około 269 zł w jedną stronę. Przekraczają one zatem założony budżet, jednak w zamian otrzymujesz doskonałe warunki... i niepowtarzalne wspomnienia ze statku. W czasie rejsu skorzystasz z restauracji, pokładowego sklepu czy możesz relaksować się w Pure Nordic Spa. Nocleg w Karlskronie znajdziesz od 400 zł za dobę. 

gdzie za 200 zł - Karlskrona z Gdyni

​Karlskrona położona jest na 33 wyspach, a jej centrum znajduje się 6 kilometrów od stałego lądu. Największą atrakcją tego regionu jest port szwedzkiej marynarki wojennej – możesz tam odwiedzić tematyczne muzeum, które w 2015 roku zostało uznane za najlepszy obiekt tego typu. 

W mieście czuć skandynawski klimat, uliczki i słynne kolorowe domy z białym narożnikami oddają charakter Szwecji. Co roku w Karlskronie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Fortepianowy. Warto wybrać się też na odbywający się nieopodal Jesienny targ w Kristianopel czy Festiwal Dyń w Wämöparken. 

Świnoujście-Ystad za 220 zł  

Codziennie do Ystad ze Świnoujścia odpływają dwa promy przewoźnika Unity Line. Możesz wybrać rejs dzienny lub nocny. Bilet w jedną stronę znajdziesz z około miesięcznym wyprzedzeniem za 220,50 zł – cena ta również przekracza nieznacznie założony budżet 200 zł. Możesz jednak polować na promocje – przewoźnikowi nierzadko zdarza się udostępniać kody rabatowe na tej trasie. Nieco wyższą cenę rekompensują bardzo komfortowe warunki rejsu.   

gdzie za 200 zł - Ystad ze Świnoujścia

Ystad to bardzo przytulne miasteczko, zachowane w klimacie gotyckim. Na brukowanych uliczkach królują słynne szwedzkie kolorowe domki, ale nie brak też budynków w zabudowie pruskiej. Na każdym kroku widać rowery – i tym środkiem lokomocji zwiedzisz okolicę. Całe miasto wygląda niezwykle malowniczo i bajkowo – nie tylko ze względu na bliskość morza i kolorystykę, lecz też na tradycyjne lampiony zapalone w zamieszkanych domach. 

W Ystad warto zobaczyć Sankt Petri kyrka (kościół św. Piotra) z dawnym klasztorem Franciszkanów oraz XIII wieczny Sankta Maria kyrka (kościół mariacki), XV-wieczny budynek ratusza miejskiego, latarnię morską oraz Konstmuseum (Muzeum Sztuki). Codziennie o 21.00 z wieży kościoła mariackiego możesz posłuchać trąbienia trębacza, który zawiadamia, że miasto jest bezpieczne. 

Świnoujście-Trelleborg za 220 zł  

Ten rejs oferują linie TT-Line. Dziennie możesz skorzystać z aż dwóch połączeń rejsowych – pierwszy rejs rozpoczyna się o 1:00 w nocy, drugi o 16.00 po południu. Podróż trwa zaledwie 6 godzin. Bilety kosztują 220 zł w jedną stronę – tutaj również można jednak natrafić na kody rabatowe obniżające cenę regularną. Warto polować na okazje! 

Trelleborg to największe portowe miasto w Szwecji. Noclegi są tam stosunkowo drogie. Doba w hotelu to koszt około 650 zł, a nocleg w kwaterze prywatnej znajdziemy za około 500 zł.

gdzie za 200 zł - Trelleborg ze Świnoujścia

Ze względu na częste najazdy nękające w przeszłości Trelleborg nie ma zbyt wielu zabytków. Za to warto zobaczyć rekonstrukcję osady Wikingów z X-XI wieku z chatami i i warsztatami rzemieślniczymi. Centrum miasta skupia się przy porcie – to tam można znaleźć najwięcej pubów i restauracji. 

Atrakcją Trelleborg jest nieużytkowana już wieża ciśnień. Wjeżdżając do miasta od strony zachodniej, możesz podziwiać aleję obsadzoną palmami. Warto wybrać się też do galerii sztuki Axel Ebbes. 

Ubezpieczenie za mniej niż 200 zł. Jak wybrać polisę na podróż?  

Weekendowa wycieczka za granicę nie musi Cię wcale dużo kosztować. Chyba, że podczas wyjazdu stanie się coś nieprzewidzianego – wtedy za leczenie i skorzystanie z pomocy prawnej słono zapłacisz.

Lepiej więc mieć ze sobą ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia i zapewni Ci odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków czy kradzieży. Zapewni też wsparcie w wielu innych niemożliwych do przewidzenia sytuacjach. Taką polisę możesz mieć już od około 4 zł dziennie. 

Warto dopasować sumę gwarantowaną kosztów leczenia do kraju, który chce się odwiedzić. Sam zakres ochrony powinien być odpowiedni do celu podróży, np. jeśli planujemy aktywności sportowe, to trzeba zadbać o stosowne rozszerzenie. Wybierając się w podróż samochodem przyda się Auto Assistance, które zapewni pełne wsparcie w razie kolizji, wypadku, usterki czy kradzieży pojazdu. Podróżujący pociągiem powinni zadbać o ochronę bagażu, a pasażerowie samolotów dodatkowo o ubezpieczenie od opóźnienia lotu i zagubienia walizek przez linie lotnicze. Planującym rejs przyda się rozszerzenie ochrony – taki sposób podróżowania uznawany jest jako wyższe ryzyko.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Różne opcje polis można porównywać w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wybraną ofertę zakupisz online, a wydruk ubezpieczenia możesz zabrać ze sobą w podróż. Lepiej nie ryzykować, że wyjazd za 200 zł będzie Cię kosztować 200, ale tysięcy – za leczenie, wypadek, czy utratę bagażu. 

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Czy można anulować bilet? Koszty rezygnacji z biletu 

Warto pomyśleć też o ubezpieczeniu biletu od kosztów rezygnacji. Organizatorzy podróży – a takimi są linie lotnicze, kolejowe czy rejsowe – mają prawo potrącić sobie koszty w razie anulowania biletu. Im później rezygnujesz z wyjazdu, tym ta kwota potrącenia będzie większa.

Takie wydatki jednak zwróci ubezpieczyciel, o ile masz ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Możesz je wykupić zarówno, gdy podróż organizujesz samodzielnie, jak i w przypadku wykupienia wczasów w biurze podróży. Wysokość składki zależy m.in. od kosztów wycieczki, czasu pozostałego do wyjazdu oraz zakresu ochrony. 

Anulacja biletu lotniczego
UbezpieczycielMaksymalna suma ubezpieczenia na osobęCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?Składka w % poniesionych kosztów Składka dla kosztu: 2 500 zł
Uniqa
2 500 zł
0,0 %
70,00 zł
Signal Iduna
2 500 zł
0,0 %
73,00 zł
Europa Ubezpieczenia
2 500 zł
All risk
0,0 %
80,00 zł
Anulacja biletu lotniczego
Uniqa
70,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 2 500 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów0,0 %
Signal Iduna
73,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 2 500 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów0,0 %
Europa Ubezpieczenia
80,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 2 500 zł
All risk
Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów0,0 %

Polisę musisz zakupić jednak odpowiednio wcześniej – najlepiej zaraz po rezerwacji biletu, a maksymalnie do kilku dniu po jego zakupie. Najczęściej ubezpieczenia nie można wykupić później niż na 30 dni przed planowaną wycieczką – wynika to oczywiście z tego, że czym bliżej wyjazdu, tym ryzyko jego odwołania jest większe.  

Anulacja biletu musi być też przez Ciebie odpowiednio uzasadniona. Najczęściej zakres ochrony obejmuje losowe sytuacje, takie jak śmierć bliskiej osoby, choroba, wypadek, kradzież dokumentów, utrata pracy, konieczność pozostania w kraju ze względu na sprawy zawodowe, sprawy sądowe czy egzaminy.

Każde towarzystwo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia określa, z jakich przyczyn można zrezygnować z wyjazdu. Właśnie dlatego tak ważne – przed wyborem polisy – jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Pozwoli to uniknąć wielu niespodzianek! ​​​​​​

Co warto wiedzieć?

 1. Za 200 zł można zaplanować podróż pociągiem, samochodem i samolotem, a za kwotę nieco przekraczającą 200 zł – również promem.  
 2. Niskobudżetową podróż samochodem można zaplanować m.in. do Berlina i czeskiego Cieszyna.  
 3. Tanie bilety na pociąg oferowane są m.in. na Litwę, do Czech i na Węgry. 
 4. Samolotem można za około 200 zł wybrać się do Wielkiej Brytanii, Norwegii lub Belgii.  
 5. Z polskich portów kursują promy do Szwecji, na które można kupić bilety w atrakcyjnych cenach. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy 200 zł wystarczy na zakup biletu?

  Tak. W takiej cenie można zarówno polecieć samolotem, jak i pojechać pociągiem za granicę, np. do Czech, Austrii, Węgier czy do Wielkiej Brytanii. 

 2. Kiedy najlepiej rezerwować bilety?

  To zależy od tego, dokąd się wyjeżdża. Bilety na pociąg najtańsze są zaraz po rozpoczęciu sprzedaży. Z kolei bilety lotnicze taniej oferowane są w ramach różnych promocji. np. last minute, czyli tuż przed lotem.

 3. Czy bilet można zwrócić przed wyjazdem?

  Tak. Należy jednak liczyć się z koniecznością potrącenia kosztów rezygnacji. Im później się bilet zwraca, tym te koszty będą wyższe. 

 4. Jakie koszty poniesienie się za anulowanie biletu?

  To zależy od ustaleń danego przewoźnika i tego, kiedy rezygnuje się z biletu. Z reguły zasada jest taka, że im bliżej podróży, tym koszty rezygnacji są wyższe. 

 5. Gdzie tanio pojechać pociągiem za granicę?

  Obecnie z Polski pociągiem dostaniemy się m.in. do Niemiec, do Austrii, na Węgry, na Słowację, na Litwę, czy do Czech. Przy odpowiednio wczesnej rezerwacji – zwykle co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem – bilety na wszystkie te kierunki możemy dostać w bardzo korzystnych cenach.