Czy w dobie szalejącej inflacji, rosnących cen paliwa i usług można podróżować za mniej niż 200 zł? Okazuje się, że tak. Wystarczy 178 zł na bilet lotniczy do Mediolanu. Za 200 zł można również dojechać pociągiem do Budapesztu, samochodem do Berlina, a nawet popłynąć promem do Szwecji. Taka nieduża kwota wystarczy, by pokryć koszty podróży za granicę i to wcale nie tylko do krajów graniczących z Polską.

Przeanalizowaliśmy oferty biletów kolejowych, lotniczych i promowych, a także wybraliśmy 3 trasy samochodowe, które mieszczą się w budżecie 200 zł i to biorąc pod uwagę podróż w dwie strony.

Inflacja a podróżowanie – jaki ma wpływ na turystów?

Rosnące ceny powodują, że i podróżowanie staje się bardziej kosztowne. I to bez względu na rodzaj podróży. W ciągu ostatnich miesięcy podrożały zarówno ceny noclegów, wyjazdów zorganizowanych, biletów lotniczych i kolejowych. Nic więc dziwnego, że podróżujemy mniej lub wybieramy odpoczynek w kraju bądź niedaleko granicy.

Turyści chętniej w takiej sytuacji szukają też mniej popularnych kierunków, nie tak bardzo obleganych, a prze to trudniej dostępnych cenowo. Zwiększa się też liczba osób korzystający z promocji i różnych okazji cenowych.

Podróże po pandemii – co się zmieniło?

Pandemia Covid-19 także wpłynęła na podwyżkę cen w branży turystycznej. Trwający dwa lata okres naprzemiennego zaostrzania i lekkiego luzowania obostrzeń wpłynął na wszystkie usługi świadczone podróżującym. Branża musi się więc odbić, podnosząc ceny.

Na szczęście sytuacja powoli wraca do normy. Do większości krajów można wjechać bez żadnych obostrzeń. Nie są już sprawdzane certyfikaty szczepień. Zniesiono także obowiązek zasłaniania ust i nosa, dystansu społecznego oraz ograniczania liczby odwiedzających.

Gdzie pojechać samochodem za mniej niż 200 zł?

Takich samochodowych tras za mniej niż 200 zł można ułożyć z pewnością kilka. My wybraliśmy dwa kierunki – do Niemiec i Czech. Koszt podróży obliczyliśmy na podstawie dystansu, który trzeba pokonać w obie strony i średniego spalania 9 l/100 km przy wykorzystaniu kalkulatora paliwo.ulewa.com.

Szczecin-Berlin za 117 zł

Trasa ze Szczecina do Berlina liczy 147 km w jedną stronę. Można ją pokonać samochodem w niespełna dwie godziny. Podróż w obie strony kosztuje zaledwie 172 zł. Berlin oferuje wiele atrakcji dla turystów, nawet na jedno- lub kilkudniowy wypad. Nocleg w hostelu można znaleźć już od 214 zł.

Szczecin-Berlin

W stolicy Niemiec znajduje się wiele zabytków, jak choćby słynna Brama Brandenburska, Pomnik Muru Berlińskiego, Reichstag, Katedra Berlińska czy Zamek Charlottenburg. To prawdziwy raj także dla miłośników sztuki  – słynna Wyspa Muzeów mówi sama za siebie, nie brakuje także galerii czy sztuki ulicznej.

Berlin sprawdzi  się również na szybkie zakupy połączone z imprezowaniem – można tu znaleźć butiki światowych projektantów i uznanych marek oraz kluby muzyczne słynne na całą Europę.

Katowice-Czeski Cieszyn za 115 zł

Katowice od Cieszyna, ale tego leżącego po czeskiej stronie dzieli 96 km. Podróż w jedną stronę potrwa około godziny i 14 minut . Za paliwo w obie strony zapłaci się 115 zł. W Czeskim Cieszynie jest co zwiedzać, można też napić się dobrego piwa w miejscowych pubach lub wybrać się spacerem na słynny Most Przyjaźni graniczący z Polską. Nocleg można znaleźć już od 188 zł. 

Katowice-Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn to urokliwe miasteczko. Warto wybrać się na spacer do Ogrodu Dwóch Brzegów czy zwiedzić zadziwiający swoją architekturą budynek dworca kolejowego, Kościół Najświętszego Serca Jezusowego czy ratusz miejski. Dobrym pomysłem będzie także przejście do polskie części miasta, gdzie można zobaczyć Górę Zamkową, Rotundę św. Mikołaja, Browar, Zamek i Wieżę Piastowską czy Rynek. Nieopodal Czeskiego Cieszyna znajduje się Cierlicko, miejscowość nad zaporą z kąpieliskiem. 

Gdzie pojechać pociągiem za mniej niż 200 zł?

Polska spółka PKP Intercity oraz inne firmy kolejowe działające w Polsce oferują wiele międzynarodowych połączeń kolejowych. Można wybrać się na weekend do Czech, na Słowację, Węgry, do Austrii czy Niemiec. Dzięki licznym promocjom można znaleźć bilet w obie strony za mniej niż 200 zł. Aktualnie za taką kwotę można odwiedzić Wiedeń z Katowic oraz Ostrawę czy Budapeszt z Krakowa.

Kraków-Ostrawa za 140 zł

Czeska Ostrawa to idealne miejsce na weekendowy city break. Można do niej dotrzeć pociągiem, np. z Krakowa. Miasta dzieli 171 km, które można pokonać pociągiem. Bilet na połączenie PKP InterCity można znaleźć za 140 zł – i to w obie strony. Do wyboru mamy dwa połączenia – w ciągu dnia i nocne. Podróż potrwa nieco ponad 3,5 godziny. Pokój w kwaterze prywatnej można znaleźć już od 129 zł za noc.

Kraków-Ostrawa

Sama Ostrawa, czyli trzecie czeskie miasto pod względem liczby ludności ma naprawdę wiele do zaoferowania. Czekają na nas zabytkowe kamienice i budynki sakralne poprzetykane robotniczymi dzielnicami, ogromne kompleksy poprzemysłowe i widoki malowniczych czeskich Beskidów.

Ostrawa to jednak miasto silnie związane z tradycjami górniczymi i przemysłowymi: można tu zwiedzić kopalnię, muzeum górnicze, kompleks hut  czy industrialne ścieżki edukacyjne. Miłośników zwiedzania i atrakcji turystycznych ucieszy Nowy Ratusz, Park Miniatur Miniuni, największy w Europie naturalny basen czyli liczne knajpki serwujące czeską kuchnię.

Kraków-Budapeszt za 140 zł

Stolica Węgier cieszy się uznaniem wśród turystów z całego świata. Miasto podzielone na dwie części zapewnia szereg atrakcji: liczne zabytki, starsze i nieco nowsze, piękne miejsca widokowe, liczne, urokliwe knajpki i restauracje. Do Budapesztu można dojechać pociągiem z Krakowa za 140 zł w obie strony. To połączenie nocne, można zakupić miejsce w wygodnych wagonach sypialnych. Podróż trwa około 10 godzin. Na miejscu nocleg można znaleźć już od 71 zł.

Kraków-Budapeszt

W Budzie znajduje się wiele zabytków i malowniczych wzgórz. Z kolei Peszt jest o wiele bardziej nowoczesny, to miejsce dla szukających rozrywki. Będąc w stolicy Węgier, koniecznie trzeba zobaczyć Wyspę Małgorzaty (ogromny zielony teren z basenami, kąpieliskami, zabytkami i alejkami), Zamek Królewski, jeden z licznych mostów łączących Budę z Pesztem (np. pierwszy z nich, tzw. Most Łańcuchowy pochodzący jeszcze z XIX wieku) czy Pałac Cudów.

W stolicy Węgier znajduje się jedno z najstarszych metr w Europie. Budapeszt sprawdzi się na weekendowy wypad, pogodzi miłośników zwiedzania z pasjonatami rozrywki.

Katowice-Wiedeń za 90 zł

Bilet z Katowic do Wiednia można znaleźć już od 45 zł w jedną stronę. Warto jednak polować na bilety jak najwcześniej. Zakup miejscówki z miesięcznym wyprzedzeniem pozwoli na skorzystanie nawet z 50% rabatu. Podróż ze stolicy Śląska do Wiednia potrwa około 5 godzin. Są też opcje krótsze i dłuższe, z możliwością przesiadek. W stolicy Austrii nocleg można znaleźć od 139 zł.

Katowice-Wiedeń

Wiedeń to jedna z piękniejszych stolic europejskich. Całe tamtejsze Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto więc na własne oczy zobaczyć Katedrę Świętego Szczepana, Zamek Hofburg czy katakumby oraz liczne zabytkowe budynki porozsiewane wzdłuż całej Starówki. Koniecznie trzeba odwiedzić Prater, czyli najstarszy na świecie park rozrywki, gdzie znajdzie się 250 karuzel, kolejek górskich i innych atrakcji ze słynnym diabelskim młynem na czele.

Dobrym pomysłem będzie wybranie się do Muzeum Mozarta czy domu Beethovena. W stolicy Austrii znajduje się też wiele parków i terenów zielonych. Z wieży Donauturm można podziwiać panoramę miasta. Nie można też nie spróbować w Wiedniu słynnego sznycla czy tortu Sachera. Na Naschmarkt znajdzie się wiele kawiarenek i restauracji.

Gdzie polecieć za mniej niż 200 zł?

Dzięki tanim lotom można dziś zwiedzić praktycznie cały świat. Przewoźnicy prześcigają się w promocjach, a łowcy okazji dzielą się swoimi sposobami na tanie latanie. Znalezienie biletu za mniej niż 200 zł w obie strony nie jest specjalnie trudne, nawet gdy po pandemii i w czasie rosnących cen paliwa koszty idą w górę. Aktualnie można polecieć za taką kwotę z Katowic do Oslo, z Wrocławia do Mediolanu i z Gdańska do Kopenhagi.

Katowice-Oslo za 132 zł

Skandynawia to jeden z tych kierunków, gdzie promocje na bilety są praktycznie zawsze. Stolicę Norwegii można odwiedzić, płacąc za bilet zaledwie 132 zł i to w obie strony. Taką opcję przygotowały linie Wizzair. Czas podróży wynosi niespełna 2 godziny. W Oslo znacznie więcej niż za przelot zapłaci się za nocleg - najtańszy można znaleźć od 427 zł za dobę.

Katowice-Oslo

Oslo to niewielkie miasto, ale jest tam co robić, niezależnie od tego, jakim typem turysty się jest. Miłośnicy zwiedzania docenią Slottsparken i Pałacu Królewskim, budynek Teatru Narodowego i Parlamentu oraz symbol stolicy Norwegii - Operę (z jej ukośnego dachu można podziwiać panoramę miasta). W dzielnicy Aker Brygge zrobi się zakupy, pospaceruje w pięknych okolicznościach i zje się coś dobrego.

Warto udać się do Parku Vigelanda, gdzie znajduje się wiele rzeźb. Nocny widok na Oslo zachwyci każdego - pod warunkiem, że zobaczy się go ze wzgórza Ekeberg. Fani stoków narciarskich z pewnością będą chcieli poczuć się jak Adama Małysz i wyjechać na szczyt skoczni Holmenkollen, a także zajrzeć do Muzeum Narciarstwa.

Wrocław-Mediolan za 178 zł

Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale te powietrzne z Wrocławia zawiodą nas do Mediolanu. Europejską stolicę mody można odwiedzić za zaledwie 178 zł – bo tyle kosztuje bilet lotniczy w obie strony. Połączenie realizują linie Ryanair. Podróż potrwa około półtorej godziny. Nocleg w Mediolanie można znaleźć od 187 zł za dobę.

Wrocław-Mediolan

Symbolem Mediolan jest imponująca gotycka katedra Duomo, która znajduje się tuż przy stacji metra. Obok na pobliskim placu tętni życie niemal całą dobę. Warto zobaczyć też Galerię Wiktora Emanuela II, pięknie odrestaurowaną. Znajdują się w niej karwianie, ekskluzywne sklepy i restauracje oraz słynne na całym świecie domy mody, między innymi Armani, Prada czy Louis Vuitton.

W Mediolanie znajduje się też słynna opera La Scala. W kościele Santa Maria delle Grazie zobaczymy na własne oczy oryginał słynnej "Ostatniej Wieczerzy" autorstwa Leonarda da Vinci. Spacer po mieście można zacząć od  Via Dante, tłocznej i pełnej życia ulicy, częściowo dostępnej tylko dla pieszych. W Mediolanie znajduje się też wiele parków. 

Gdańsk-Kopenhaga za 78 zł

Lot z Gdańska do Kopenhagi trwa zaledwie godzinę. Linie Rayanair oferują połączenie z duńską stolicą w bardzo atrakcyjnej cenie. Bilety poza sezonem można znaleźć już za niespełna 80 zł i to w obie strony! Niestety znacznie większe koszty wygeneruje nocleg. Najtaniej kosztuje pobyut w hostelu, ale i tam za jedną dobę trzeba zapłacić 360 zł. 

Gdańsk-Oslo

Sama Kopenhaga kusi turystów wieloma atrakcjami. Z pewnością trzeba zobaczyć port Nyhavn z charakterystycznymi kolorowymi kamienicami, posąg Syrenki i znajdujący się w pobliżu Park Langeline czy Zimowy pałac królewski Amalienborg. Ciekawą opcją będzie wycieczka do Christainy, hippisowskiej dzielnicy z własnym prawem, zwaną małym duńskim Amsterdamem.

W całym mieście znajduje się wiele urokliwych lokali czy sklepów, ale najlepszym miejscem by coś zjeść są hale targowe Torvehallerne. Odpocząć można na pięknej plaży Amager, a w razie niepogody zwiedzić Muzuem Calsberga.

Gdzie popłynąć promem za mniej niż 200 zł?

To opcja głównie dla mieszkańców północnej Polski – promy odpływają z Trójmiasta, Świnoujścia i Kołobrzegu. Niemniej jednak za mniej niż 200 zł można spędzić kilka dni w jednym z portowych miast Szwecji – Karlskronie, Ystad i Trelleborgu. W cenie biletu zapewniona nie tylko podróż, lecz i atrakcje podczas rejsu.

Gdynia-Karlskrona za 129 zł

Do tego portowego miasta w południowej Szwecji wpływają aż 3 promy dziennie: o 9.00, 18.00 i 21.00. Rejs trwa 10 godzin i 30 minut, a realizowany jest nowoczesnym, w pełni wyposażonym promem z komfortowymi kabinami, w których można spędzić noc. Bilety można kupić w promocyjnej cenie – za 169 zł w jedną stronę. W czasie rejsu można skorzystać z restauracji, pokładowego sklepu czy relaksować się w Pure Nordic Spa. Nocleg w Karlskronie można znaleźć od 300 zł za dobę.

Gdynia-Karlskrona

Karlskrona położona jest na 33 wyspach, a jej centrum znajduje się 6 kilometrów od stałego lądu. Największą atrakcją tego regionu jest port szwedzkiej marynarki wojennej – zwiedzający mogą odwiedzić tematyczne muzeum, które w 2015 roku zostało uznane za najlepszy obiekt tego typu.

W mieście czuć skandynawski klimat, uliczki i słynne kolorowe domy z białym narożnikami oddają charakter Szwecji. Co roku w Karlskronie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Fortepianowy, warto wybrać się też na odbywający się nieopodal Jesienny targ w Kristianopel czy Festiwal Dyń w Wämöparken.

Świnoujście-Ystad za 168 zł

Codziennie do Ystad ze Świnoujścia odpływają dwa promy. Jeden dzienny o 13.00 (z planowanym przypłynięciem o 20.15), a drugi nocny o 21.00 (do Szwecji przypłynie się o 06.45). Rejsy realizowane są komfortowymi i nowoczesnymi promami, z pełnią wygód i różnymi atrakcjami w trakcie podróży. Bilet w jedną stronę można znaleźć w ramach promocji za 168 zł. Ceny noclegów w Ystad zaczynają się od 336  zł za dobę.

Świnoujście-Ystad

Ystad to bardzo przytulne miasteczko, zachowane w klimacie gotyckim. Na brukowanych uliczkach królują słynne szwedzkie kolorowe domki, ale nie brak też budynków w zabudowie pruskiej. Na każdym kroku widać rowery – i tym środkiem lokomocji najlepiej zwiedzać okolicę. Całe miasto wygląda niezwykle malowniczo i bajkowo – nie tylko ze względu na bliskość morza i kolorystykę, lecz też na tradycyjne lampiony zapalone w zamieszkanych domach.

W Ystad warto zobaczyć Sankt Petri kyrka (kościół św. Piotra) z dawnym klasztorem Franciszkanów oraz XIII wieczny Sankta Maria kyrka (kościół mariacki), XV-wieczny budynek ratusza miejskiego, latarnię morską oraz Konstmuseum (Muzeum Sztuki). Codziennie o 21.00 z wieży kościoła mariackiego można posłuchać trąbienia trębacza, który zawiadamia, że miasto jest bezpieczne.

Świnoujście-Trelleborg za 168 zł

Ten rejs oferują linie UnityLine. Do wyboru są dwa rejsy - dzienny i nocny. Podróż trwa około 7 godzin. Bilety na prom kosztują około 170 zł dla osoby. Osobno trzeba zapłacić za samochód lub rower, jeśli zabiera się4 je ze sobą. Trelleborg to największe portowe miasto w Szwecji. Noclegi są tam drogie - można znaleźć tam je dopiero od 415 zł za dobę.

Świnoujście-Trelleborg

Ze względu na częste najazdy w Trelleborg nie ma zbyt wielu zabytków. Za to warto zobaczyć rekonstrukcję osady Wikingów z X-XI wieku z chatami i i warsztatami rzemieślniczymi. Centrum miasta skupia się przy porcie - to tam można znaleźć najwięcej pubów i restauracji.

Atrakcją Trelleborg jest nieużytkowana już wieża ciśnień. Wjeżdżając do miasta od strony zachodniej, można podziwiać aleję obsadzoną palmami. Warto wybrać się też do galerii sztuki Axel Ebbes.

Ubezpieczenie za mniej niż 200 zł. Jak wybrać polisę na podróż?

Weekendowa wycieczka za granicę nie musi nas wcale dużo kosztować. Chyba, że podczas wyjazdu stanie się coś nieprzewidzianego. Wtedy za leczenie czy skorzystanie z pomocy prawnej będzie trzeba słono zapłacić. Lepiej więc mieć ze sobą ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia i zapewni odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków czy kradzieży. Taką polisę można mieć już od 3,7 zł dziennie.

Warto dopasować sumę gwarantowaną kosztów leczenia do kraju, który chce się odwiedzić. Sam zakres ochrony powinien być odpowiedni do celu podróży, np. jeśli planujemy aktywności sportowe, to trzeba zadbać o stosowne rozszerzenie. Wybierając się w podróż samochodem przyda się Auto Assistance, które zapewni pełne wsparcie w razie kolizji, wypadku, usterki czy kradzieży pojazdu. Podróżujący pociągiem powinni zadbać o ochronę bagażu, a pasażerowie samolotów dodatkowo o ubezpieczenie od opóźnienia lotu i zagubienia walizek przez linie lotnicze. Planującym rejs przyda się rozszerzenie ochrony – taki sposób podróżowania uznawany jest jako wyższe ryzyko.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Różne opcje polis można porównywać w naszym kalkulatorze. Wybraną ofertę można zakupić online, a wydruk ubezpieczenia zabrać ze sobą w podróż. Lepiej nie ryzykować, że wyjazd za 200 zł będzie nas kosztować 200, ale tysięcy za leczenie, wypadek czy utratę bagażu.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
39,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19
Wakacje zagraniczne
Wiener
39,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19

Czy można anulować bilet? Koszty rezygnacji z biletu

Warto pomyśleć też o ubezpieczeniu biletu od kosztów rezygnacji. Organizatorzy podróży - a takimi są linie lotnicze, kolejowe czy rejsowe - mają prawo potrącić sobie koszty w razie anulowania biletu. Im później rezygnujemy z wyjazdu, tym ta kwota potrącenia będzie większa. Takie wydatki jednak zwróci ubezpieczyciel, jeśli posiada się ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. 

UbezpieczycielMaksymalna suma ubezpieczenia na osobęCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?Składka w % poniesionych kosztów Składka dla kosztu: 5 000 zł
Uniqa
35 000 zł
2,8 %
140,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
3,2 %
161,00 zł
Uniqa
35 000 zł
3,0 %
150,00 zł
Signal Iduna
34 000 zł
4,4 %
221,25 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
7,2 %
7,00 zł
Dodatkowo: Covid-19   kwarantanna   choroby przewlekłe  
Uniqa
140,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów2,8 %
Europa Ubezpieczenia
161,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,2 %
Uniqa
150,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,0 %
Signal Iduna
221,25 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów4,4 %
Europa Ubezpieczenia
7,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów7,2 %
Dodatkowo: Covid-19 kwarantanna choroby przewlekłe

Polisę trzeba zakupić jednak odpowiednio wcześniej - najlepiej zaraz po rezerwacji biletu, a maksymalnie do kilku dniu po jego zakupie. Anulacja biletu musi być też odpowiednio uzasadniona.

Najczęściej zakres ochrony obejmuje losowe sytuacje, takie jak śmierć bliskiej osoby, choroba, wypadek, kradzież dokumentów, utrata pracy, konieczność pozostania w kraju ze względu na sprawy zawodowe, sprawy sądowe czy egzaminy. Każde towarzystwo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia określa, z jakich przyczyn można zrezygnować z wyjazdu. 

Co warto wiedzieć?

 1. Za 200 zł można zaplanować podróż pociągiem, samochodem, samolotem lub promem.
 2. Niskobudżetową podróż samochodem można zaplanować do Berlina, Lwowa lub Brześcia.
 3. Tanie bilety na pociąg oferowane są do Mińska, Ostrawy i Budapesztu.
 4. Samolotem można za 200 zł wybrać się do Barcelony, Rzymu lub Cork.
 5. Z polskich portów kursują promy do Szwecji, na które można kupić bilety w atrakcyjnych cenach.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy 200 zł wystarczy na zakup biletu?

  Tak. W takiej cenie można zarówno polecieć samolotem, jak i pojechać pociągiem za granicę, np. do Czech, Austrii, Węgier czy do Włoch. 

 2. Kiedy najlepiej rezerwować bilety?

  To zależy od tego, dokąd się wyjeżdża. Bilety na pociąg najtańsze są zaraz po rozpoczęciu sprzedaży. Z kolei bilety lotnicze taniej oferowane są w ramach różnych promocji. np. last minute, czyli tuż przed lotem.

 3. Czy bilet można zwrócić przed wyjazdem?

  Tak. Należy jednak liczyć się z koniecznością potrącenia kosztów rezygnacji. Im później się bilet zwraca, tym te koszty będą wyższe. 

 4. Jakie koszty poniesienie się za anulowanie biletu?

  To zależy od ustaleń danego przewoźnika i tego, kiedy rezygnuje się z biletu. Z reguły zasada jest taka, że im bliżej podróży, tym koszty rezygnacji są wyższe.