Czy wiesz, ile zapłacisz za przewiezienie roweru pociągiem? Porównujemy ceny przewozu roweru w 11 spółkach kolejowych. W niektórych pociągach za rower nie zapłacisz nic, jeśli spełnisz pewne warunki. Sprawdź ceny biletu na rower w pociągu Majówka 2024 i na inne okazje.

Podróżowanie pociągiem i rowerem w długi weekend majowy, na wakacjach i w trakcie urlopu może być niezapomnianą przygodą. Jednak bilet kolejowy na rower w Polsce to dość złożona sprawa. Wszystko przez istnienie kilkunastu różnych spółek, które umożliwiają przewóz roweru w określonej cenie i na określonej trasie.

Dawniej, jeśli chciałeś zabrać rower do pociągu, wystarczyło wybrać rodzaj połączenia – kurs pospieszny lub osobowy. Teraz wybór przewoźników jest znacznie szerszy, a przewóz roweru kosztuje od 0 do 12 zł za pojedynczy przejazd.

Zanim wejdziesz z rowerem do pociągu, sprawdź ile kosztuje takie podróżowanie w 2024 r. Poniżej znajdziesz nasze zestawienie przewozu roweru w pociągach. Zaczynamy od spółek kolejowych o zasięgu ogólnokrajowym aż do tych obsługujących lokalne połączenia w obrębie kilkunastu miejscowości.

Rower w pociągu na majówkę 2024 – promocje

W 2024 r. długi weekend majowy może trwać nawet 10 dni. Wystarczy wziąć 3 dni wolnego i cieszyć się majówką od piątku popołudnia 26 kwietnia aż do niedzieli 5 maja. 

A jak do majówki podchodzi PKP? Sprawdziliśmy to na przykładzie trzech spółek kolejowych, które zdecydowały się wprowadzić promocję majówkową dla pasażerów i rowerzystów.

Promocje PKP na majówkę 2024

przewoźnikczas trwaniaszczegóły
INTERCITY30 kwietnia - 2 majaBilet imienny w taryfie Mulitprzejazd (od 119 zł) oraz Multiprzejazd Max (od 239 zł) na terenie całego kraju
POLREGIO27 kwietnia - 5 majaBilet imienny tańszy o ok. 30% od taryfy regularnej, cena od 4,20 zł na terenie całego kraju
KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE30 kwietnia - 6 majaBilet imienny bez limitu za 59 zł, z wyłączeniem Pociągu do Kultury oraz połączeń specjalnych i KD Premium oraz stacji przygranicznych, obowiązuje na terenie województwa dolnośląskiego

Podane ceny nie obejmują opłaty za przewóz roweru w pociągu. Oprac. własne.

Rower w IC – Intercity

Cena za rower w Intercity wynosi 9,10 zł w jedną stronę, bez względu na ulgę ani dystans. 

W pociągach Pendolino, czyli Express InterCity Premium (EIP), jeżdżących między Jelenią Górą a Rzeszowem i Bielsko-Białą a Kołobrzegiem, również obowiązuje cena 9,10 zł.

W obu rodzajach pociągów Intercity obowiązuje rezerwacja miejsc na rower.

Pociągami Intercity dojedziesz do większości dużych miast w Polsce. 

Rower w PR – Polregio

Cena za rower w Polregio to 8,40 zł w jedną stronę.

Na określonych odcinkach za przewóz roweru w Polregio nie zapłacisz ani złotówki. Spółka organizuje okresowe promocje, które najlepiej śledzić na stronie przewoźnika. 

Mapa połączeń kolejowych Polregio pokrywa się w dużej mierze z Intercity. Tu jednak nie musisz  dokonywać rezerwacji. Pociągi Polregio obsługują głównie połączenia międzywojewódzkie, np. Wrocław-Poznań i docierają do wielu miejscowości przygranicznych, jak Gubin, Kostrzyn nad Odrą, Zgorzelec, Racibórz, Włodawa, Terespol, Kuźnica Białostocka czy Braniewo. 

Rower i Bilet Turystyczny Polregio

Także za 8,40 zł możesz kupić zryczałtowany bilet na przewóz roweru do Biletu Turystycznego. Oferta dotyczy długich weekendów od 18:00 w wieczór przed rozpoczęciem weekendu lub świąt, aż do 6:00 rano pierwszego dnia roboczego po nich.

Bilet Turystyczny Polregio obowiązuje w 2 wersjach:

 • 58 zł – ważny w pociągach REGIO, ARRIVA RP, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie (oprócz odcinka Kraków Olszanica - Kraków Lotnisko - Kraków Olszanica) i Łódzkie Koleje Aglomeracyjne (oprócz pociągów kategorii ŁKA SPRINTER);
 • 47 zł – ważny w pociągach REGIO.

Z promocji wyłączone są pociągu interREGIO (IR) oraz superREGIO (sR).

Rower w KD - Koleje Dolnośląskie

Koszt roweru w Kolejach Dolnośląskich wynosi 8,40 zł.

W poszczególnych taryfach przewóz roweru kosztuje 10-12 zł, ale za każdy dzień przewożenia roweru w taryfach:

 • EURO-NYSA-TICKET – bilet jednodniowy umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów na pograniczu polsko-czesko-niemieckim, bilet na rower to dodatkowe 10 zł za dzień;
 • Wspólny Bilet Samorządowy – bilet 24-godzinny obejmujący 8 polskich przewoźników kolejowych: Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Mazowieckie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Łódzką Kolej Aglomeracyjną i Warszawską Kolej Dojazdową, bilet na rower kosztuje dodatkowe 12 zł;
 • KD+Czechy – to możliwość całodniowego podróżowania po północnych Czechach, bezrelacyjny bilet na rower kosztuje dodatkowo 12 zł;
 • Dolnośląski Bilet Weekendowy – na jednym bilecie jeździsz po całym województwie dolnośląskim, a także do wybranych stacji na terenie województwa wielkopolskiego i lubuskiego, bilet na rower to dopłata 12 zł.

Pociągami KD dojedziesz w wiele intersujących miejsc Dolnego Śląska, w tym w Karkonosze, na Łużyce, Stawy Milickie, do Kotliny Kłodzkiej, a także do wybranych miejscowości w Czechach i w Niemczech.

Rower w KŚ – Koleje Śląskie

Bilet na rower Koleje Śląskie oferują w cenie 8,40 zł. To stawka od 27 kwietnia, bo wcześniej obowiązywała opłata 5 zł za przejazd w jedną stronę.

Od 27 kwietnia rusza obowiązkowy system rezerwacji przewozu rowerów w pociągach Kolei Śląskich. Jeśli więc będziesz chciał kupić bilet na rower dopiero w pociągu, prawdopodobnie okaże się to niemożliwe.

Koleje Śląskie zabiorą cię z rowerem w Beskid Śląski czy Beskid Żywiecki, a także do Bogumina w Czechach czy do Zakopanego i Częstochowy.

Rower w ŁKA – Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Ciekawą ofertę dla rowerzystów ma Łódzka Kolej Aglomeracyjna. W pociągach ŁKA bilet na rower kosztuje 0 zł, ale tylko w określonych dniach i godzinach:

 • poniedziałek-piątek,
 • od godziny 6 do 8 rano,
 • od godziny 14 do 17 popołudniu.

To oznacza, że w dni robocze poza godzinami szczytu, a także w weekendy i święta przewóz roweru pociągami ŁKA jest darmowy. W pozostałych sytuacjach Łódzka Kolej Aglomeracyjna oferuje przewóz roweru za 8,40 zł. 

Pamiętaj, aby na bezpłatny przewóz roweru mieć specjalny kupon, który wydawany jest do biletu na przejazd w określonej relacji. W 2024 r. dodatkowe terminy nieodpłatnego przewozu rowerów to 2 maja, 31 maja, 16 sierpnia i 27 grudnia.

Pociągi ŁKA honorują  bilety jednorazowe na przewóz roweru wydane do biletów Kolei Wielkopolskich, Polregio i Intercity. Z ŁKA odwiedzisz m.in. Sieradz, Zduńską Wolę, Koluszki, Łowicz, Kutno, Łęczycę, Pabianice i stacje na terenie Łodzi.

Rower w KM – Koleje Mazowieckie

Przewóz roweru w Kolejach Mazowieckich jest bezpłatny. Nie musisz też pobierać darmowego biletu na taki przejazd. Spółka stawia jednak 3 ogólne warunki do spełnienia:

 • rower jest łatwy do przemieszczenia,
 • rower nie zakłóca świadczenia danej usługi kolejowej,
 • tabor umożliwia przewóz roweru.

Możesz zatem bezpłatnie podróżować z rowerem na bilecie jednorazowym czy miesięcznym, a także w ofercie Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD. Wyjątkiem jest ofert Wspólny Bilet ZW-WB na przejazdy pociągami co najmniej dwóch przewoźników. Wtedy za rower dolicza się 10 zł.

Pociągi Kolei Mazowieckich jeżdżą na terenie województwa mazowieckiego i poza nim, więc możesz dostać się rowerem z KM także do Sierpca, Działdowa, Łukowa, Dęblina, Skarżyska-Kamiennej czy Skierniewic.

Rower w KMŁ – Koleje Małopolskie

Bilet na rower Koleje Małopolskie kosztuje 4 zł w jedną stronę. To najtańsza opcja spośród płatnych taryf przewozowych. Jeśli jednak taki bilet kupisz dopiero w pociągu, to zapłacisz dodatkowe 3 zł, czyli razem 7 zł.

Koleje Małopolskie to 190 pociągów dziennie na terenie województwa małopolskiego. Spółka KMŁ obsługuje połączenia wokół Krakowa, a także do miejscowości Oświęcim, Trzebinia, Sędziszów, Tarnów, Jasło, Nowy Sącz, Krynica-Zdrój i Zakopane.

Rower w KW – Koleje Wielkopolskie

Opłata za rower Koleje Wielkopolskie kosztuje 8,40 PLN.

Bilet na rower możesz dokupić też do oferty Wspólny Bilet Samorządowy – to dobowy bilet upoważniający do korzystania z pociągów 8 spółek kolejowych – Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Arriva, Koleje Dolnośląskie, Warszawska Kolej Dojazdowa.

Koleje Wielkopolskie kursują po całym województwie wielkopolskim, czyli od Kępna do Piły i Zbąszyna do Koła, a także poza ten tern, np. do Zbąszynka, Łodzi, Milicza czy Mogilna.

Rower w Arriva RP

Bilet na rower Arriva wynosi 5,50 zł. Tyle zapłacisz w pociągach spółki jeżdżącej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Pociągi Arriva obsługują linie kolejowe położone w okolicy Bydgoszczy i Torunia. Tym samym możesz zabrać rower do wagonu i wysiąść na stacjach Chojnice, Czersk, Wierzchucin, Laskowice Pomorskie, Grudziądz, Brodnica, Jabłonowo Pomorskie, Chełmża, Sierpc i wielu innych.

Rower w SKM Trójmiasto – Szybka Kolej Miejska 

Rower w pociągu SKM Trójmiasto na trasie Gdańsk-Sopot-Gdynia i dalej kosztuje 7 zł za pojedynczy przejazd. Możesz też przewieźć jednoślad za darmo, ale na pewnych warunkach:

 • na trasie Gdańsk Śródmieście – Wejherowo – Gdańsk Śródmieście,
 • na podstawie posiadanego biletu wg Taryfy Pomorskiej, w tym także na podstawie biletu 24 i 72 - godzinnego metropolitalnego oraz Promocyjnego Biletu Miesięcznego "Tandemowego", 
 • z wyłączeniem biletów z ulgową usługą transportową.

Szybka Kolej Miejska obsługuje 9 stacji na terenie Gdańska, 8 na terenie Gdyni i 3 w Sopocie. Z rowerem możesz wybrać się także do Lęborka, Wejherowa, Rumii czy Redy.

Rower w SKM Warszawa – Szybka Kolej Miejska

Jeśli zabierasz rower do pociągu SKM Warszawa, nie zapłacisz nic dodatkowo, tylko tyle, co za bilet komunikacji miejskiej w stolicy. SKM Warszawa to jedyna w Polsce miejska spółka kolejowa. Podlega pod Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Bilet na pociąg SKM kupisz w różnej taryfie: 

 • bilet na 24 godziny – 7,50-13 zł i 15-30 zł w zależności od wybranej strefy i ulgi,
 • bilet na 3 dni – 18-28,50 zł i 36-57 zł w zależności od wybranej strefy i ulgi,
 • bilet na cały weekend – 12-24 zł, w zależności od ulgi, ważny w obu strefach.

Pociągi SKM Warszawa dojeżdżają do Pruszkowa, Otwocka, Sulejówka czy Legionowa, a także nad Zalew Zegrzyński.

Ubezpieczenie na rower – nie zapomnij o polisie

Bez względu na to którego przewoźnika wybierzesz do przewozu roweru, warto posiadać też pewne zabezpieczenie finansowe w postaci polisy turystycznej. Taką ochronę możesz mieć w cenie 10-25 zł za 5 dni pobytu na rowerze na terenie Polski.

PORÓWNAJ CENY

Oprócz polisy podróżnej, możesz też wybrać ubezpieczenie dedykowane na rower. Zobacz, co zapewnia taka ochrona.

Co zawiera polisa za 25 zł na 5 dni rowerem po Polsce?

Trwały uszczerbek w razie nieszczęśliwego wypadku

50 000 zł

Śmierć w razie nieszczęśliwego wypadku

50 000 zł

Inwalidztwo w razie nieszczęśliwego wypadku

50 000 zł

Pokrycie kosztów leczenia

1000 zł

Pokrycie kosztów rehabilitacji

1000 zł

Uszkodzenie rowerem czyjegoś mienia

5000 zł

Potrącenie rowerem przechodnia

10 000 zł

Koszty ratownictwa

15 000 zł

Ochrona sprzętu sportowego

3000 zł

Na podstawie oferty Travel Sport Plus – wariant Large TU Uniqa z 23.04.2024 r.

Wiele ciekawych połączeń kolejowych i ścieżek rowerowych znajduje się też na pograniczu, więc jeśli planujesz przejechać dorzecze Odry po stronie niemieckiej czy zobaczyć Izery od strony Czech, należy wybrać polisę turystyczną z uwzględnieniem tych krajów. Koszt takiego ubezpieczenia, o ile nie uprawiasz turystyki rowerowej w warunkach ekstremalnych czy w ramach zawodów, to od kilku złotych za każdy dzień pobytu na rowerze. Taka polisa działa też w pociągu, którym przewozisz jednoślad

Patrycja Pałka, ekspertka ds. ubezpieczeń turystycznych Rankomat

PORÓWNAJ CENY

Podsumowanie

1. W większości spółek PKP obowiązuje dodatkowa opłata na przewóz roweru 

2. Bilet kolejowy na rower kosztuje maksymalnie 12 zł, przeważnie to kwota 8,40 zł na pojedynczy przejazd 

3. W pociągach bez rezerwacji musisz liczyć się z odmową zabrania roweru, jeśli warunki taboru na to nie pozwalają

4. W trakcie podróży rowerem i pociągiem może ci się przydać polisa turystyczna w cenie ok. 5 zł za dzień

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o przewóz roweru w pociągu

 1. Czy PKP oferuje promocyjne przejazdy na długi weekend majowy 2024?

  Spółka Polregio oferuje obniżone ceny biletów w terminie od 27.04.2024 r. do 5.05.2024 r. Spółka informuje, że bilet na przewóz roweru, wydany do biletu wg oferty, uprawnia do przewozu w terminie ważności biletu na przejazd i jest na nim określony (pod warunkiem, że w danym pociągu/-ach jest dostępne miejsce do przewozu). 

 2. Czy na jednym bilecie na rower mogę przesiadać się do innego pociągu?

  Tak, o ile jest to pociąg należący do tej samej spółki albo bilety na rower zostały kupione wcześniej. Taka możliwość istnieje również w przypadku ofert specjalnych, np. biletów weekendowych czy innych ofert, w których obowiązuje opłata zryczałtowana za rower.

 3. Czy mogę wsiąść do pociągu bez biletu na rower?

  Tak, osoby podróżujące z rowerem nie mają obowiązku zgłaszania braku ważnego biletu i mogą go kupić podczas kontroli ze strony konduktora. Jest to spowodowane koniecznością pozostawienia bagażu (roweru) bez opieki podróżującego. Obsługa pociągu nie doliczy też dodatkowej opłaty za wydanie takiego biletu.