Rzym, Paryż, a może Mexico City? Która z tych stolic powinna zostać uznana za najładniejszą? A może w grę wchodzą mniej znane miasta? O gustach ponoć się nie dyskutuje, jednak magazyn podróżniczy Travel + Leisure postanowił zapytać swoich czytelników, które miasta na świecie ich zdaniem są najpiękniejsze.

Taki ranking powstaje każdego roku z podziałem na poszczególne kontynenty. Sprawdziliśmy, które miasta według podróżników są uznawane za najpiękniejsze, zarówno w Europie, jak i na świecie. Przyjrzymy się również, dlaczego warto je odwiedzić i na jakie koszty warto się przygotować.

Jak powstał ranking najpiękniejszych miast na świecie?

Każdego roku redakcja magazynu podróżniczego Travel + Leisure przygotowuje specjalną ankietę World's Best Awards, w której pyta swoich czytelników o opinie na różne tematy związane z turystyką. Podróżnicy mogą podzielić się swoim zdaniem i doświadczeniem, oceniając nie tylko miasta świata, ale wyspy, statki wycieczkowe, linie lotnicze, spa itp.

Czytelnicy mogą oceniać różnie miejsca, biorąc pod uwagę takie kryteria, jak zabytki, atrakcje, kultura, kuchnia, życzliwość mieszkańców, zakupy i ogólna wartość.

Najpiękniejsze miasta w Europie

Wybrano 15 miast na Starym Kontynencie, które zasługują na miano najlepszych. W zestawieniu znalazły się miejscowości z najróżniejszych europejskich kraju. Mocno reprezentowana jest Hiszpania i Portugalia. Co ciekawe, w rankingu znalazło się też jedno polskie miasto.

Top 5 najpiękniejszych miast w Europie

1. Florencja, Włochy

Florencja

To malownicze włoskie miasto zyskało status najpiękniejszego w całej Europie już po raz trzeci. Czytelnicy magazynu Travel + Leisure przyznali pierwsze miejsce stolicy Toskanii także w 2019 i 2020 roku.  

Podróżnicy docenią Florencję za zachwycającą architekturę i doskonałą kuchnię, mnogość zabytków. To wszystko razem sprawia, że miasto to ma wyjątkowy klimat, idealny na długie spacery. Turyści podziwiają również piękne toskańskie krajobrazy, bliskość wielu dzieł sztuki oraz możliwość degustowania najlepszych włoskich win.

Ceny noclegów: od 278 zł/ noc dla 2 dorosłych osób
Ceny lotów: od 530 zł/ osoba
Cena ubezpieczenia: od 3,74 zł/dzień

2. Stambuł, Turcja

Stambuł

To największe tureckie miasto leży na dwóch kontynentach. Podróżników jednak zachwyca coś innego – to, jak Stambuł łączy w sobie historię i nowoczesność. Z jednej strony możemy tam podziwiać wiele zachwycających meczetów i świątyń, a z drugiej nowoczesną stolicę i główne centrum kulturalne Turcji.

Podróżnicy w Stambule doceniają orientalny klimat, gwarantujący wiele atrakcji (jak np. największy bazar na świecie czy plac znany z serialu Wspaniałe stulecie).

Ceny noclegów: od 135 zł/ noc dla 2 dorosłych osób
Ceny lotów: od 800 zł/ osoba
Cena ubezpieczenia: od 4,3 zł/dzień

3. Sewilla, Hiszpania

Sewilla

To hiszpańskie miasto cieszy się niezwykłą popularnością. Każdego roku odwiedzają go miliony turystów. Słoneczna pogoda, zielone wzgórza i mnogość zabytków sprawiają, że Sewilla jest idealnym miejscem na city break. To tylko tam można wybrać się do muzeum flamenco oraz korridy, podziwiać uliczne pokazy tańca i degustować sherry.

Każdego roku w Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą w Sewilli odbywają się wyjątkowe uroczystości przyciągające rzesze turystów.

Ceny noclegów: od 135 zł/ noc dla 2 dorosłych osób
Ceny lotów: od 226 zł/ osoba
Cena ubezpieczenia: od 3,7 zł/dzień

4. Bodrum, Turcja

Bodrum

Bodrum to drugie tureckie miasto, które znalazło się w rankingu najpiękniejszych miast. Zachwyca pięknymi, nadmorskimi pejzażami. Nie brakuje tam malowniczych zatok, kameralnych plaż, klimatycznych kafejek i restauracji. W Bodrum można spacerować, zwiedzając liczne zabytki i podziwiając krajobrazy.

To także doskonała miejscówka dla miłośników nocnego życia. Dzięki temu połączeniu Bodrum świetnie sprawdzi się jako miejsce na letni wypoczynek.

Ceny noclegów: od 108 zł/ noc dla 2 dorosłych osób
Ceny lotów: od 2 400 zł/ osoba
Cena ubezpieczenia: od 4,3 zł/dzień

5. Rzym, Włochy

Rzym

Wieczne Miasto zachwyci absolutnie każdego. Na każdym kroku możemy znaleźć tu ślady historii, Rzym to jedno wielkie muzeum. Można podziwiać tutaj wielkie działa sztuki historycznej, sakralnej i nie tylko. Wszystko to razem tworzy jedno z najbardziej romantycznych miast na świecie.

Do tego dodajmy klimatyczne kawiarenki, luksusowe butiki i ekskluzywne restauracje i mamy dolce vita w całej okazałości.

Ceny noclegów: od 229 zł/ noc dla 2 dorosłych osób
Ceny lotów: od 195 zł/ osoba
Cena ubezpieczenia: od 3,7 zł/dzień

Najpiękniejsze miasta w Europie - miejsca 6-15

6. Ljubljana, Słowenia

7. Lizbona, Portugalia,

8. Porto, Portugalia

9. Kraków, Polska

10. Strasburg, Francja

11. Madryt, Hiszpania,

12. Wiedeń, Austria

13. Edynburg, Szkocja

14. Salzburg, Austria

15. Kordoba, Hiszpania

Najpiękniejsze miasta na świecie

Czytelnicy Travel + Leisure wskazali też swoich faworytów również i na innych kontynentach. Co ciekawe, na liście 25 najpiękniejszych miast najwięcej znalazło się tych zlokalizowanych w Meksyku oraz Indiach. W naszym zestawieniu z top 25 odjęliśmy europejskie miasta, które zostały opisane w rankingu europejskim.

Top 5 najpiękniejszych miast na świecie

1. Oaxaca, Meksyk

Oaxaca

To miasto to Meksyk w pigułce. Turyści doceniają tutaj zwłaszcza lokalną kuchnię, która dzięki pięknym krajobrazom i barwnej meksykańskiej ulicy smakuje, jak w żadnym innym miejscu na świecie. W Oaxace znajdziemy też rzemieślnicze targi, bazarki pełne zapachu czekolady i papryczek chili.

To meksykańskie miasto zachwyca też naturalnością, nie ma tu turystycznego kiczu i nachalnej nowoczesności. Podziwiać można zabytki z czasów rdzennych mieszańców Zapoteków, ale nie brak też architektury z czasów kolonizacji.

Ceny noclegów: od 88 zł/ noc dla 2 dorosłych osób
Ceny lotów: od 1 883 zł/ osoba
Cena ubezpieczenia: od 5,7 zł/dzień

2. San Miguel de Allende, Meksyk

San Miguel de Allende

Nic dziwnego, że to miasto znalazło się na drugim miejscu, a w poprzednich edycjach nawet wygrywało ranking. San Miguel de Allende nazywane jest magiczną miejscowością. Otaczają ją zabudowania z XVII i XVIII wieku i malownicze ogrody. W San Miguel jest bardzo kolorowo, domy są pomalowane na odcienie zieleni, czerwieni i żółci.

Wzdłuż brukowanych uliczek ciągną się kawiarenki, sklepki rzemieślnicze i ekskluzywne restauracje. To miasto to raj dla fotografów, wszelkiej maści artystów i …. emerytów. San Miguel de Allende zostało uznane za najlepsze miejsce na jesień życia, z czego skwapliwie korzystają seniorzy z USA i Kanady.

Ceny noclegów: od 110 zł/ noc dla 2 dorosłych osób
Ceny lotów: od 7 611 zł/ osoba
Cena ubezpieczenia: od 5,7 zł/dzień

3. Ubud, Indonezja

Ubud

To miasto leżące na Bali, miłośnikom kinematografii znane z filmu „Jedz, módl się i kochaj”. Piękne naturalne krajobrazy, bujne zielenie i zabudowania w balijskim stylu zapierają dech w piersiach. Wzdłuż klimatycznych uliczek ciągną się galerie sztuki, warsztaty artystyczne i sklepy, w których można zakupić dzieła miejscowych twórców.

W Ubud można relaksować się w najlepszych strefach spa, spacerować wśród ryżowych tarasów, szukać śladów hinduskich i buddyjskich świątyń i zajadać się miejscową kuchnią.

Ceny noclegów: od 20 zł/ noc dla 2 dorosłych osób
Ceny lotów: od 1 887 zł/ osoba
Cena ubezpieczenia: od 5 zł/dzień

4. Mexico City, Meksyk

Mexico City

Stolica Meksyku to trzecie meksykańskie miasto w zestawieniu najpiękniejszych miast świata, a jednocześnie największa aglomeracja na całym globie. W samym centrum Mexico City roi się od zabytków z czasów hiszpańskiej kolonizacji, nie brak też najróżniejszych muzeów. Warto wybrać się do Sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe i wspiąć się na Piramidę Słońca.

W Mexico City życie tętni 24 godziny na dobę. Na ulicach jest kolorowo, tańczy się salsę, ucztuje w restauracjach przy najlepszej meksykańskiej kuchni. Miasto otaczają góry i wulkany. Mieszają się tu tradycja, nowoczesność i natura.

Ceny noclegów: od 20 zł/ noc dla 2 dorosłych osób
Ceny lotów: od 2 667 zł/ osoba
Cena ubezpieczenia: od 5,7 zł/dzień

5. Chiang Mai, Tajlandia

Chiang Mai

To kolorowe miasto, pełne majestatycznych świątyń, otoczone bujną, zieloną roślinnością. W Chiang Mai znajduje się wiele bazarów, na których można znaleźć piękne rękodzieła i spróbować lokalnych przysmaków. W mieście można nie tylko zwiedzać i oddawać się refleksji, ale też poznać tajniki tajskiego masażu, miejscowej kuchni czy praktykować jogę.

Można zaplanować też trekking po okolicznych górach lub udać się na pełną tajemnic i przygód wycieczkę w głąb dżungli, gdzie można spotkać żyjące na wolności słonie.

Ceny noclegów: od 21 zł/ noc dla 2 dorosłych osób
Ceny lotów: od 3 183 zł/ osoba
Cena ubezpieczenia: od 5 zł/dzień

Najpiękniejsze miasta świata - miejsca 6-18

6. Jaipur, Indie

7. Osaka, Japonia

8. Udajpur, Indie

9. Merida, Meksyk i Tokio, Japonia

10. Kioto, Japonia

11. Siem Reap, Kambodża

12. Seul, Korea Południowa

13. Maskat, Oman

14.  Hoi An, Wietnam

15. Cuzco, Peru

16. Kaptszad, RPA

17. Charleston, Karolina Południowa

18. Bangkok, Tajlandia

Jak wybrać ubezpieczenie na podróż po najpiękniejszych miastach świata?

Jak widać, jest wiele powodów, by na własne oczy przekonać się, że warto zobaczyć miasta uznawane za najpiękniejsze na świecie. Szczególnie ważne, by taka podróż – niezależnie od tego, do jakiego kraju i na jaki kontynent się wybieramy – była bezpieczna.

Pomoże w tym ubezpieczenie turystyczne, które pokryje ewentualne koszty leczenia i ratownictwa, zapewni odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku czy kradzieży, a także zapewni wsparcie w razie jakichkolwiek kłopotów za granicą.

Warto pamiętać, by polisę dopasować do kierunku wyjazdu. Innej sumy gwarantowanej będą potrzebowali zwiedzający Rzym, a innej lecący do Meksyku. Ubezpieczenie musi też odpowiadać charakterowi wyjazdu. Jeśli planujemy trekking po górach, przyda się rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka, pozostający pod opieką lekarza i przyjmujący leki na stałe muszą dokupić dodatek choroby przewlekłe, a ci którzy chcą korzystać z uroków nocnego życia powinni pomyśleć o klauzuli alkoholowej. Tylko dopasowana polisa zapewni pełną ochronę na czas wyjazdu.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
39,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19
Wakacje zagraniczne
Wiener
39,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19

Ubezpieczenie turystyczne można zakupić online. Zajmie to kilka chwil - pod warunkiem, że skorzystasz z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Wystarczy podać najważniejsze dane, porównać oferty i wybrać najlepszą dla siebie opcję. Po opłaceniu składki dokument polisy w PDF-ie zostanie wysłany mailem.

Co warto wiedzieć?

 1. Magazyn Travel + Leisure każdego roku organizuje ankietę mającą wyłonić najpiękniejsze miasta świata.
 2. W 2022 roku najpiękniejszym miastem świata zostało Oaxaca w Meksyku.
 3. W Europie za najpiękniejszą uznano Florencję.
 4. W top 15 europejskich miast znalazło się jedno polskie miasto - Kraków. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. W jaki sposób powstaje ranking najpiękniejszych miast świata?

  To zestawienie przygotowuje redakcja magazynu podróżniczego Travel + Leisure na podstawie ankiety przeprowadzanej wśród czytelników. Dzielą się oni swoimi doświadczeniami i opiniami na temat poszczególnych miast świata.

 2. Które miasto zostało uznane za najpiękniejsze w Europie?

  W 2022 roku jest to Florencja.

 3. Które miasto zostało uznane za najpiękniejsze na świecie?

  To Oaxaca, miasto leżące w Meksyku.

 4. Jakie inne rankingi organizuje jeszcze magazyn Travel + Leisure?

  Można tam znaleźć ranking najpiękniejszych wysp, najlepszych hoteli, spa czy miast na poszczególnych kontynentach.