Na nartach najczęściej dochodzi do kontuzji kolan (35%), a także kostek i stóp (20%). Koszty leczenia za granicą poważnych urazów, jak złamania rąk czy nóg mogą przekroczyć nawet 267 000 zł. Przed tak dużymi wydatkami narciarzy może uchronić ubezpieczenie narciarskie, których średnie ceny wynoszą od 6 do 9 zł dziennie.

W przygotowanym przez nas raporcie prezentujemy, jakie są najczęstsze kontuzje narciarskie, a także gdzie i kiedy za granicą dochodzi do wypadków z udziałem polskich narciarzy. Jednocześnie wskazujemy, dlaczego koszty leczenia tych urazów są aż tak bardzo wysokie. Podpowiadamy, jak w prosty sposób można ich uniknąć. Zachęcamy do pobrania pełnego raportu.

Zapraszamy do pobrania ebooka

 • 50 kg gipsu dziennie zużywa szpital w Zakopanem
 • 267 000 zł kosztowało leczenie polskiej narciarki
 • 4 793 zł może kosztować doba w szpitalu w Norwegii
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)

Jakich urazów najczęściej doznają narciarze?

55% kontuzji narciarskich dotyczy nóg – 35% kolan, a 20% kostek i stóp. Rzadziej na stokach dochodzi do urazów ramion i barków (17%), rąk (7%) i pleców (6%). Często są one bardzo poważne i kończą się złamaniami kończyn. W szczycie sezonu zimowego szpital w Zakopanem zużywa 50 kg gipsu dziennie. Natomiast dzięki wzrostowi popularności jazdy w kaskach, obrażenia głowy są skutkiem tylko 5% wypadków narciarskich.

najczęstsze urazy na nartach

Polscy narciarze najczęściej odnoszą urazy we Włoszech (36%) oraz w Austrii (21%). Znacznie rzadziej doznają kontuzji we Francji (8%), w Czechach (5%) i na Słowacji (4%). Najczęściej do wypadków na stokach dochodzi podczas drugiego dnia wyjazdu (12,24%), a najrzadziej w czasie 11 dnia szusowania (0,76%). 

kraje z najczęstszymi wypadkami na nartach

Ile wynoszą koszty leczenia narciarzy za granicą?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne. W efekcie leczenie za granicą w razie wypadku na nartach może być bardzo kosztowne. Doba pobytu w szpitalu zdecydowanie najwięcej kosztuje w Norwegii (4793 zł). Drogo jest również w innych popularnych wśród narciarzy krajach, jak Szwajcaria (3151 zł), Austria (2327 zł), Niemcy (2061 zł), Francja (2037 zł) czy Włochy (1737 zł). 

koszt 1 dnia w szpitalu

Jednak wysokie koszty leczenia może pokryć ubezpieczenie narciarskie. Coraz więcej Polaków doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Z badań przeprowadzonych przez towarzystwo ubezpieczeniowe Aviva wynika, że ponad 80% turystów wyjeżdżających zimą za granicę posiada polisę. W przypadku jazdy na nartach, powinna ona pokrywać koszty leczenia, ratownictwa górskiego czy transportu medycznego. Tego typu świadczenia mogą sięgać nawet setek tysięcy złotych. Przekonało się o tym kilku polskich narciarzy, którzy ulegli wypadkom na zagranicznych stokach.

 • Narciarka w wyniku upadku na stoku w Kanadzie uszkodziła oba nadgarstki. Konieczne okazało się przeprowadzenie operacji w tym kraju. Koszty udzielonej pomocy medycznej przekroczyły 267 000 zł.
 • Narciarz na stoku w Austrii doznał obrażeń głowy i złamania żeber. Konieczny okazał się transport helikopterem do szpitala, hospitalizacja, a także powrót śmigłowcem medycznym do Polski. Koszty leczenia przekroczyły 81 000 zł.

Średnie ceny polis narciarskich wynoszą od 6 do 9 zł

Do najpopularniejszych kierunków wyjazdów polskich narciarzy należy Austria (26%), Czechy (25%) oraz Włochy (22%). Często wybierają również stoki na Słowacji (18%), a zdecydowanie rzadziej we Francji (4%) i w Szwajcarii (2%). 

Średnie ceny dzienne polis narciarskich w tych krajach nie są wysokie. Zdecydowanie najtaniej jest w Czechach (6,16 zł za dzień) i na Słowacji (6,36 zł). Nieco drożej jest we Włoszech (7,27 zł) i w Austrii (7,29 zł). Najwięcej za ubezpieczenie trzeba zapłacić we Francji (7,89 zł) i w Szwajcarii (8,35 zł). 

Zapraszamy do pobrania ebooka

 • 50 kg gipsu dziennie zużywa szpital w Zakopanem
 • 267 000 zł kosztowało leczenie polskiej narciarki
 • 4 793 zł może kosztować doba w szpitalu w Norwegii
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)

Raport powstał w oparciu o dane porównywarki ubezpieczeń na narty i snowboard rankomat.pl. Do analizy wykorzystano zapytania wykonane za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych w sezonie narciarskim 2017/2018 (w okresie 01.11.2017-31.03.2018 r.).
 

Co warto wiedzieć?

 1. Najczęściej narciarze odnoszą kontuzje kolan (35%), a także kostek i stóp (20%).
 2. Polscy narciarze najczęściej ulegają wypadkom we Włoszech (36%) i w Austrii (21%).
 3. Koszty leczenia jednej z polskich narciarek w Kanadzie przekroczyły 267 000 zł.
 4. Ponad 80% polskich turystów wyjeżdżających zimą za granicę posiada polisę turystyczną.