Turyści z Polski po czasie pandemii wrócili do podróży do USA – ten kraj wrócił do top 10 wybieranych kierunków. Urlopy rozpoczynaliśmy w weekend, decydując się na plażowanie i zwiedzanie w gronie bliskich – rodziny lub znajomych. Tylko co dziesiąty Polak podczas wakacji uprawia sporty wysokiego ryzyka. Za to zdecydowana większość z nas dba o bezpieczeństwo podróży, decydując się na ubezpieczenie z klauzulą alkoholową.

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem pierwszych wakacji po pandemii Covid-19. Nasz doroczny raport przygotowaliśmy w oparciu o dane klientów rankomat.pl korzystających z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych w okresie od czerwca do sierpnia 2022 r.

Chorwacja ciągle ulubionym letnim kierunkiem, Włochy i Grecja na podium

Od lat nie zmieniają się urlopowe preferencje polskich turystów – 17% klientów rankomat.pl wybrało się na wakacje do Chorwacji. To kolejny rok z rzędu, w którym wypoczynek nad Adriatykiem cieszy się największą popularnością, niemniej widoczny jest spadek o 8 punktów procentowych w porównaniu z 2021 rokiem.

We Włoszech odpoczywało 9% Polaków (tylko o 1 punkt procentowy mniej niż w ubiegłym roku), a w Grecji 6%. Poza podium znalazła się Słowacja – u naszych południowych sąsiadów wypoczynek zaplanowało 5% klientów rankomat.pl. Podobna liczba turystów wyjechała do Turcji. W zestawieniu top 10 po przerwie spowodowanej pandemią ponowie pojawiły się Stany Zjednoczone, które odwiedziło 4% Polaków. Taki sam odsetek turystów podróżował do Hiszpanii.

W pierwszej dziesiątce nie zabrakło także Niemiec, które wraz z Wielką Brytanią znalazły się na przedostatnim miejscu z wynikiem 3%. Jak widać, Polacy po okresie pandemii wrócili do wyjazdów zawodowych i odwiedzin rodzin. Ostatnie miejsce w top 10 zajęła Bułgaria, do której wyjechało 2% klientów rankomat.pl

Wakacje poza Europą w basenie Morza Śródziemnego

Dwa ostatnie sezony letnie były inne niż poprzednie – z powodu obostrzeń pandemicznych spadło zainteresowanie kierunkami znajdującymi się poza Europą. W tym roku jest już inaczej. Turcja znalazła się na 7 pozycji, tuż za nią USA, których jeszcze w zeszłe wakacje nie łapały się nawet do top 20.

Pozostałe kierunki jeszcze jednak nie odzyskały dawnej popularności. Tylko 1% turystów wybrał się do Egiptu, a o,7%  do Tunezji.

Urlop na Bałkanach nadal popularny

Za to dużym powodzeniem cieszą się kraje bałkańskie. W top 10 pojawiła się Grecja i Bułgaria. Na dalszych miejscach znalazły się Czarnogóra i Albania, które w tym roku odwiedziło 2% klientów rankomat.pl

Tygodniowy urlop to minimum

W okresie wakacyjnym polscy turyści wyjeżdżają na dłużej. Największą popularnością cieszą się urlopy trwające od 8 do 14 dni – zaplanowała je ponad połowa wypoczywających za granicą. 25% klientów rankomat.pl wybrało się na urlopy trwające powyżej dwa tygodnie.

Tylko 16% z nich zadeklarowało wyjazd trwający od 4 do 7 dni. Tylko 8% turystów wyjechało na krótkie wakacje, nie dłuższe niż 3 dni. W tym roku zdecydowanie spadla liczba wyjazdów długoterminowych. W ubiegłe wakacje na urlopy dłuższe niż 30 dni wyjeżdżało aż 6% klientów rankomat.pl, w tym roku było to już tylko 0,6%.

Wypoczynek z rodziną i przyjaciółmi

Polacy lubią wypoczywać z bliskimi – aż 68% wybrało wakacje w gronie rodziny lub znajomych. 31% turystów wyjechało z drugą osobą, a 14% z dodatkowymi dwoma towarzyszami. 17% klientów rankomat.pl zaplanowało urlop w cztery osoby.

Tylko 6% wyjazdów dotyczyło wakacji w większych grupach. Co ciekawe, 32% turystów wybrało się na urlop samodzielnie.

Wakacje zagraniczne kochane przez trzydziestolatków

To trend, który również nie zmienia się od lat. 28% wszystkich klientów rankomat.pl deklarujących zagraniczne wyjazdy w okresie letnim stanowili turyści w przedziale wiekowym 30-39 lat. Równie chętnie na wakacje za granicę wyjeżdżają czterdziestolatkowi (25%).

Na trzecim miejscu z wynikiem 24% znała się grupa wiekowa 19-29 lat. Zdecydowanie rzadziej zagraniczne urlop planowali pięćdziesięciolatkowi, stanowiący 10% wszystkich klientów rankomat.pl.

Najrzadziej podróżują najmłodsi i najstarsi – i to również nie zmienia się od kilku sezonów. Tylko 6% wszystkich turystów stanowią seniorzy 60+, a o jeden punkt procentowy więcej jest dzieci i nastolatków.

Na urlopy wyjeżdżamy w weekend

Turyści z Polski zwykle start wakacji planują na jeden dwóch weekendowych dni – sobotę lub w niedzielę – tak wskazało aż 34% wyjeżdżających za granicę. Popularne jest tak rozpoczynanie urlopu od piątku (15% wskazań) lub poniedziałku (14% wskazań).

W wakacje plażujemy i zwiedzamy

Zdecydowana większość turystów z Polski planuje spokojne, leniwe urlopy. Aż 87% klientów rankomat.pl zadeklarowało, że w czasie wakacji będzie odpoczywać na plaży lub łączyć ten odpoczynek ze zwiedzaniem.

Tylko co dziesiąty turysta miał w zamiarze uprawianie sportów, np. nurkowanie. Jedynie 3% klientów rankomat.pl zagraniczne letnie wyjazdy zaplanowało w celach służbowych i zawodowych.

Polisy kupujemy przed wyjazdem, za to z klauzulą alkoholową

58% klientów rankomat.pl zdecydowało się na kupno ubezpieczenia tuż przed samymi wakacjami – w dniu wyjazdu lub najwcześniej na 3 dni przed. 42% Polaków postanowiło jednak wybrać polisę z wyprzedzeniem – z roku na rok ta liczba świadomych klientów wzrasta.

Dotyczy to także zakresu ochrony. Aż 85% klientów rankomat.pl wybrało ubezpieczenie z klauzulą alkoholową, która chroni w razie nieszczęśliwych wypadków, do których może dojść pod wpływem napojów wyskokowych. 76% urlopowiczów wybrało wariant z klauzulą dostępną w podstawowym pakiecie, a 9% dokupiło to rozszerzenie za dodatkową składką.

Wszystko drożeje, a ubezpieczenia nie. Polisa na wakacje 2022 od niespełna 5 zł

Mimo inflacji ceny polis turystycznych pozostają bez zmian. I choć turyści musieli oszczędzać niemal na wszystkim lub liczyć się z drożejącymi noclegami, wyżywieniem czy atrakcjami, to za ubezpieczenie płacili tyle samo co w roku ubiegłym.

Najwięcej polisy kosztowało wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. Średnia dzienna cena dla jednej osoby dorosłej wyniosła niemal 15 zł. Niemniej w USA koszty leczenia są bardzo wysokie i klienci rankomat.pl decydowali się na rozbudowane warianty ochrony, z wysokimi sumami gwarantowanymi.

Najtańsze ubezpieczenie wybierali podróżujący do Chorwacji (6,92 zł dziennie). Około 7-8 zł za dzień ochrony płacili odpoczywający w Grecji, Bułgarii, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii. 9 zł kosztowało ubezpieczenie wyjeżdżających do Turcji.

Przy wyborze ochrony na czas wakacji nie warto kierować się tylko ceną. O wiele ważniejszym czynnikiem jest zakres ubezpieczenia. Powinno ono zapewniać odpowiednie sumy gwarantowane kosztów leczenia – 30 000 euro w Europie i od 50 000 euro wzwyż w pozostałych krajach świata.

Ochronę należy także dopasować do charakteru swojej podroży. Planujący aktywne wakacje powinni rozszerzyć polisę o uprawienie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Plażowiczom wystarczy podstawowa ochrona, ale za to mogą dokupić klauzulę alkoholową obejmującą zdarzenia, do których może dojść pod wpływem napojów wyskokowych.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Polisę obejmującą taki zakres ochrony można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy wypełnić niezbędne w formularzu dane i zapoznać się z dostępnymi wariantami.  Składkę opłaci się online, a dokument ubezpieczenia zostanie wysłany mailem.          

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
39,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19
Wakacje zagraniczne
Wiener
39,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19

Co warto wiedzieć?

 1. Polacy wakacje 2022 najchętniej spędzali w Chorwacji, we Włoszech i Grecji.
 2. Najczęściej wyjeżdżano na urlop od 8 do 14 dni.
 3. Wakacje rozpoczynały się od soboty lub niedzieli.
 4. Za granicę najchętniej wyjeżdżają trzydziestolatkowie i czterdziestolatkowie.
 5. Aż 87% klientów rankomat.pl wybrało polisę z klauzulą alkoholową.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy wakacje 2022 można było spędzić bez obostrzeń?

  Tak, obecnie większość krajów zniosła restrykcje dotyczące wjazdu. Można było podróżować bez przeszkód.
   

 2. Co zmieniło się w planowaniu wakacji przez Polaków w 2022 r.?

  Do łask wróciły takie kierunki, jak USA, Turcja czy Egipt. Więcej Polaków zdecydowało się na wcześniejszy zakup ubezpieczenia, a 87% klientów rankomat.pl wybrało ubezpieczenie z klauzulą alkoholową. 

 3. Ile kosztowało ubezpieczenie na wakacje 2022?

  Średnia cena dziennego ubezpieczenia dla jednej dorosłej osoby odpoczywającej w Chorwacji wyniosła nieco ponad 6 zł. Najwięcej za polisę płacili wyjeżdżający do USA.