Tylko na Galapagos spotkasz żółwie słoniowe i przyjrzysz się z bliska wyjątkowym gatunkom flory i fauny w naturalnym środowisku. Zobacz ile kosztuje wycieczka na Wyspy Żółwie i jak się do niej przygotować.

23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia, zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue. Warto przy tej okazji przypomnieć sobie o magicznym zakątku świata, zwanym Wyspami Żółwimi. Na Galapagos odpoczniesz, ale i spędzisz czas aktywnie. Wybór należy do Ciebie, my odpowiemy kilka wskazówek, o których warto pamiętać planując podróż na ten niezwykły skrawek lądu na Oceanie Spokojnym. 

Żółwie olbrzymie na Galapagos

Hiszpańska nazwa „Archipiélago de Galápagos” albo „Islas Galápagos” pochodzi od słowa „galápago” oznaczającego żółwia. Wiąże się to oczywiście, z zamieszkującymi wyspy żółwiami.

Żółwie lądowe są jednym z najważniejszych gatunków zwierząt na Galapagos i stanowią główny cel ochrony. Obecność żółwi na wyspie ma również znaczenie dla cywilizacji w ujęciu globalnym. Otóż przyczyniła się ona rozwoju teorii ewolucji stworzonej przez Karola Darwina, który zauważył i badał różnice między populacjami na różnych wyspach Galapagos.

żółw olbrzymi na Galapagos

Żółw lądowy galapagoski (Chelonoidis nigra), czyli żółw słoniowy jest największym gatunkiem żółwia na Galapagos i jednocześni jednym z największych na świecie. Może osiągnąć imponujące rozmiary i wagę, w niektórych przypadkach pancerz  żółwi osiąga nawet do 150 cm długości. Największy znaleziony osobnik mierzył 1,87 metra i ważył ponad 400 kg. Każda wyspa Galapagos ma swoją populację żółwi lądowych galapagoskich, a każda z tych populacji charakteryzuje się konkretnymi dla siebie cechami morfologicznymi i genetycznymi.

Żółw lądowy gigant galapagoski (Chelonoidis hoodensis): Jest to podgatunek żółwia lądowego galapagoskiego, który występuje na wyspie Española. Jego charakterystyczną cechą są wydłużone szyje i ponadprzeciętne rozmiary. Żółw lądowy domowy galapagoski (Chelonoidis chathamensis)  występuje na wyspie San Cristobal. Jest mniejszy od żółwia lądowego galapagoskiego i ma bardziej wydłużony kształt pancerza. Z kolei żółw lądowy floreancki (Chelonoidis phantasticus) jest najbardziej rzadkim gatunkiem gatunek żółwia na Galapagos i jednocześnie jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem. Obecnie uważa się, że jest już wymarły w naturze, chociaż prowadzone są badania mające na celu podtrzymanie populacji w niewoli.

Co trzeba wiedzieć o Galapagos?

Galapagos, zwane również Wyspami Żółwimi uważane są przez wielu podróżników za raj na ziemi. Nie ma w tym nic dziwnego. Patrząc na fotografie tej części świata rzuca się w oczy przede wszystkim lazurowa tafla wody, imponująca flora i fauna oraz plaże wiecznie skąpane w słońcu. Nie bez przyczyny więc Galapagos znalazło się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wybierając się tutaj na urlop, jednego możesz być pewien – odpoczynek od wielkomiejskiego zgiełku i rozpędzonej cywilizacji masz jak w banku. Zanim jednak zaczniesz pakować walizkę, poznaj charakterystykę i warte uwagi ciekawostki Wysp Żółwich.

Galapagos to archipelag pochodzenia wulkanicznego, znajdujący się w Pacyfiku, około 1000 km na zachód od Ekwadoru, w Ameryce Południowej. Na zachód od wysp rozciąga się Ocean Spokojny, a najbliższa wyspa – Wyspa Kokosowa znajduje się w odległości ok. 960 km w kierunku północno-wschodnim.

Wskutek ruchów tektonicznych, wyspy Galapagos wędrują na południowy wschód w tempie 7 cm rocznie.

Każdą z większych wysp tworzy jeden wulkan tarczowy, poza Isabelą, na której znajduje się sześć wulkanów. Archipelag pozostaje jednym z najbardziej aktywnych obszarów wulkanicznych na świecie.

Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o Galapagos:

 • Wyjątkowa flora i fauna. Galapagos jest jednym z najbardziej unikalnych miejsc na Ziemi pod względem przyrody. Wyspy te są znane z ogromnej różnorodności gatunkowej, wśród których znajdują się endemity – gatunki występujące tylko na tych wyspach. Galapagos, poza żółoiami olbrzymimi znane jest, iguan morskich, unikalnych gatunków pingwinów i wielu innych niezwykłych stworzeń, rzadko spotykanych na pozostałych częściach globu.

legwan galapagos

 • Teoria ewolucji. Galapagos odegrało kluczową rolę w rozwinięciu teorii ewolucji przez Karola Darwina. Podczas swojej podróży na pokładzie statku Beagle, Darwin odwiedził Galapagos i zauważył znaczne różnice w gatunkach, które występowały na różnych wyspach. Obserwacje te pomogły mu w sformułowaniu teorii naturalnej selekcji, która stała się fundamentem dzisiejszej biologii.
 • Park Narodowy Galapagos. Archipelag Galapagos został uznany za Park Narodowy w 1959 roku, a w 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W celu ochrony unikalnej flory i fauny na wyspach, istnieją ścisłe przepisy regulujące turystykę i kontrolę nad wprowadzaniem obcych gatunków.
 • Różnorodność wysp. Galapagos składa się z 18 większych wysp, z których największe to Isabela, Santa Cruz, San Cristobal i Floreana. Każda z tych wysp ma swoje własne cechy i unikalne gatunki. Niektóre wyspy są zamieszkałe przez ludzi, ale wiele z nich jest niezamieszkanych i można je odwiedzić tylko za zgodą.
 • Ekoturystyka. Galapagos jest popularnym celem dla ekoturystów i naukowców z całego świata. Tutejszy teren jest doskonałą przestrzenią do podziwiania unikalnych ekosystemów, nurkowania w krystalicznie czystych wodach i obserwowania dzikich zwierząt w naturalnym środowisku.

Kiedy warto jechać na Galapagos?

Jeśli planujesz wyjazd na Galapagos weź po uwagę przede wszystkim plany, jakie masz zamiar realizować podczas urlopu. Dla tych, którym najbardziej zależy na najcieplejszym okresie w ciągu roku, idealne będą miesiące lipiec, sierpień i wrzesień – wtedy na Galapagos temperatury są najwyższe. Klimat na Wyspach Żółwich determinują przebiegające w pobliżu zimne prądy morskie. Panuje tu klimat podrównikowy łagodny i suchy, z mniejszą ilością opadów od czerwca do grudnia. Wtedy też panują tu doskonałe warunki do obserwacji wielorybów.

Pamiętaj też o tym, że Galapagos to dość popularny kierunek wakacyjny. Dlatego jeśli nie chcesz trafić tu, kiedy jest najwięcej turystów (a ceny wyższe) wybierz marzec, kwiecień, maj, wrzesień lub październik.

Co robić na Galapagos?

Galapagos, pomimo niewielkich rozmiarów ma całkiem sporo do zaoferowania. Znajdziesz tu coś dla siebie, jeśli lubisz leniwe, powolnie spędzone dni na plaży, ale też wtedy, kiedy planujesz aktywnie spędzony urlop.

Na plażowanie na Galapagos masz cały rok, natomiast jeśli nie do końca odpowiada Ci takie rozwiązanie, koniecznie spróbuj:

 • Wycieczki statkiem. To jeden z najpopularniejszych  sposobów zwiedzania Galapagos. Masz tu do wyboru krótki rejs kilku godzinny lub kilkudniowy, ale dostępne są też dłuższe wyprawy, podczas których zwiedzić można kilka wysp.
 • Obserwacji dzikich zwierząt. Wyspy Żółwie słyną przede wszystkim ze spotykanego y=tutaj gatunku żółwia ogromnego, ale spotkasz tu też iguany morskie, morskie lwy, pingwiny, albatrosy i wiele innych. Możesz zaobserwować tu życie zwierząt w naturalnych warunkach, a przewodnicy zapoznają Cię przy okazji z ciekawostkami na temat tych osobliwych gatunków.
 • Nurkowania i snorkelingu. Galapagos jest rajem dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Pod wodą czeka na Ciebie niezwykłe bogactwo raf koralowych, tropikalne ryby, rekiny, młode morskie lwice i wiele innych fascynujących stworzeń morskich. Woda jest krystalicznie czysta, a każde zanurzenie to garancja niesamowitych widoków.

  Nurkowanie na Galapagos

 • Wędrówek. Wyspy Żółwie obfitują w szlaki i ścieżki prowadzące przez całe mnóstwo fascynujących ekosystemów, wulkanicznych krajobrazów i lasów. Przy okazji możesz obserwować ptaki i różnorodne formacje geologiczne.
 • Zwiedzić Park Narodowy Galapagos. Park Narodowy Galapagos obejmuje obszar lądowy i morski. Zobaczysz tutaj centra badawcze, muzea i ośrodki ochrony przyrody, a także poznasz znacznie lepiej fascynującą florę i faunie archipelagu. W niektórych obszarach Parku wymagana jest obecność przewodnika.
 • Zwiedzić wyspę kajakiem. To doskonały sposób na odkrycie mniej uczęszczanych przez turystów zakątków i obserwację dzikiej przyrody z bliska.

Podczas zwiedzania Wysp Żółwich pamiętaj, że panują tutaj rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska, takie jak zakaz zbierania naturalnych pamiątek, karmienie dzikich zwierząt i pozostawiania śmieci. Przestrzeganie tych przepisów, jest bardzo ważne i ma za zadanie chronić unikalne ekosystemy i zwierzęta na Galapagos. 

Ile kosztuje wycieczka na Galapagos?

Wybierając się na Galapagos, musisz liczyć się z wysokimi kosztami podróży, ale i dość wysokimi cenami na miejscu. Wyspy Żółwie są zdecydowanie droższe niż inne kierunki egzotyczne ze względu na ograniczoną infrastrukturę i wysokie koszty logistyki. Jedyne państwo z którego masz możliwość przylotu na Galapagos jest Ekwador. Latają stąd ekwadorskie, chilijskie i kolumbijskie linie lotnicze. Ceny biletów w zależności od oferty to kwota 1500 zł nawet do nawet 20 tysięcy licząc lot przesiadkowy już z Polski. Poruszanie się pomiędzy wyspami jest możliwe dzięki promom, które kursują każdego dnia od świtu do godziny 17, taksówkom, rowerom lub pieszo.

Ceny noclegów zależne są od lokalizacji, standardu zakwaterowania i sezon podróży. Ceny za noclegi w luksusowych hotelach zaczynają się od 1700 zł za dobę, sięgając cen rzędu kilkunastu tysięcy dolarów za noc. Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym znajdziesz od 900 zł, lokalne hoteliki również mieszczą się zazwyczaj w tym przedziale cenowym.

Najtańszym rozwiązaniem spośród wszystkich dostępnych lokalizacji na Galapagos są pensjonaty i hostele, gdzie ceny zaczynają się nawet od 300 zł za dobę (w zależności od standardu i lokalizacji).

Ubezpieczenie na Galapagos - o czym pamiętać?

Koszt doby w szpitalu w Ekwadorze to około 300 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że w tej części świata EKUZ nie obowiązuje,to jeśli nie posiadasz ubezpieczenia turystycznego – za wszystkie usługi medyczne, konsultacje, czy hospitalizację zapłacisz  własnej kieszeni.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych alarmuje:

Ubezpieczenie turystyczne na Galapagos nie jest obowiązkowe, należy jednak pamiętać, że w razie wypadku trzeba pokryć wszelkie koszty medyczne. Zalecane jest wykupienie polisy, zwłaszcza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (polisy polskich towarzystw są powszechnie uznawane). Ponadto zalecane są odpowiednie ubezpieczenia dla osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo i inne sporty wysokiego ryzyka.

Warto zwrócić tu szczególną uwagę na rozszerzenie sportów wysokiego ryzyka.

Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel klasyfikuje dyscypliny sportowe według własnych regulacji. Oznacza to, że jeśli dla jednego ubezpieczyciela nurkowanie jest sportem wysokiego ryzyka, dla innego może być sportem ekstremalnym. Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie turystyczne – niezależnie czy z rozszerzeniem, czy bez - koniecznie sprawdź zapis w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, gdzie zawarte są wszystkie najważniejsze informacje na temat zakresu ochrony.

O tym, jak ubezpieczyciele klasyfikują sporty ekstremalne, dowiesz się w artykule na temat sportów ekstremalnych

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Galapagos?

Koszt jednodniowego ubezpieczenia turystycznego do Ekwadoru - w porównaniu do opłat za podróż, czy wynajem -  jest bardzo niski. Ceny polisy zaczynają się od 6 zł, espresso w Quito (stolicy Ekwadoru) kosztuje 7 zł. Oznacza to, że za cenę kawy możesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i gwarancję efektywnej pomocy ubezpieczyciela na wypadek problematycznej sytuacji. 

Ubezpieczenie turystyczne z nurkowaniem
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
447 037 zł
Ratownictwo
447 037 zł
Bagaż
1 000 zł
14,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 447 037 złOC sportowe: 447 037 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 5 000 zł
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
21,23 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 50 000 złsporty objęte polisą: 95sprzęt sportowy: 4 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
31,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 1 000 zł
nurkowanie
Wiener
14,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
447 037 zł
Ratownictwo
447 037 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 447 037 złOC sportowe: 447 037 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 5 000 zł
Allianz
21,23 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 50 000 złsporty objęte polisą: 95sprzęt sportowy: 4 000 zł
AXA Partners
8,89 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
31,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 1 000 zł

 

Decydując się na rozszerzenie dla nurków, zapłacisz kilka złotych więcej, ale w dalszym ciągu to niewielki koszt w porównaniu do zakresu ochrony, jaki gwarantuje polisa. Pamiętaj też, żeby cena nie była elementem decydującym o wyborze konkretnej polisy. Dopasuj do własnych potrzeb przede wszystkim zakres ochrony, gdyż to właśnie on będzie miał decydujące znaczenie na wypadek problematycznej sytuacji. Jeśli nie skupisz się na takich elementach, jak suma kosztów leczenie, transport medyczny do kraju, NNW, czy rozszerzenia polisy - jesteś narażony na bardzo wysokie rachunki związane z samodzielnym pokryciem kosztów. 

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl pozwoli Ci w kilka sekund porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych na rynku. Kalkulację możesz wykonać w domu, czy na własnym telefonie, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. W panelu, przed zakupem zapoznasz się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, dokładnym zakresem ochrony oraz cenami. 

Co warto wiedzieć?

 1. Hiszpańska nazwa „Archipiélago de Galápagos” albo „Islas Galápagos” pochodzi od słowa „galápago” oznaczającego żółwia, co wiąże się z zamieszkującymi wyspy żółwiami.
 2. 23 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Żółwia zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue. 
 3. Na Galapagos nie obowiązuje EKUZ.
 4. Doba w szpitalu w Ekwadorze to ok 300 zł. 
 5. Za wszystkie usługi medyczne pacjent płaci z własnej kieszeni.
 6. Najlepszą i jedyną ochroną w podróży jest ubezpieczenie turystyczne.
 7. Dzienne ubezpieczenie turystyczne na Galapagos kosztuje tyle, ile espresso w stolicy Ekwadoru.  

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. W jakim języku dogadam się na Galapagos?

  W większości przypadków po hiszpańsku. Angielski może się przydać na najbardziej turystycznej wyspie – Santa Cruz, ale to też tylko w najbardziej popularnych miejscach. 

 2. Czy na Galapagos jest bezpiecznie?

  Galapagos należy do jednego z najbezpieczniejszych miejsc na Ziemi. Populacja ludności jest bardzo niska, ludzie są bardzo zaangażowani w dbanie o wyspy. Jedną z zakazanych rzeczy, których nie można wwozić na wyspę jest plastik.

 3. Czy mogę znaleźć tanie ubezpieczenie turystyczne na Galapagos?

  Tak. W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych można dobrać zakres ochrony i cenę polisy do własnych potrzeb i możliwości, Warto jednak pamiętać, aby to nie cena decydowała o wyborze konkretnego ubezpieczenia. Najważniejsze są suma kosztów leczenia, ochrona bagażu, NNW, OC w życiu prywatnym, czy rozszerzenia, takie jak klauzula alkoholowa, rozszerzenie dla chorych przewlekle, czy rozszerzenie sportów ekstremalnych.