Nasi Klienci oceniają HDI na
2,21
Zostaw opinię

Ochrona autocasco w HDI, podobnie jak w przypadku OC, podzielona jest na 2 pakiety: HDI AC i HDI AC Turbo. Ubezpieczenie oparte jest na formule all risks, czyli od wszystkich ryzyk, których nie wykluczają ogólne warunki ubezpieczenia (OWU).

Porównaj ceny OC/AC w 16 firmach »

Polisa Autocasco w HDI

 • HDI AC, to ubezpieczenie przygotowane dla kierowców, którym nie zależy na naprawianiu szkody bezgotówkowo i wolą otrzymać odpowiednią sumę do ręki. W ramach tej polisy wprowadzona jest również amortyzacja, czyli potrącenie wynikające ze zużycia wymienianych na nowe części. W zależności od okresu eksploatacji pojazdu (czyli czasu jaki upłynął od pierwszej rejestracji) potrącenie to będzie wynosić od 15% do 60% ceny nowych elementów, które muszą zostać wmontowane do pojazdu.
   
 • HDI AC Turbo, to ubezpieczenie dla kierowców, którzy chcą mieć wybór, w jaki sposób będzie naprawiany ich pojazd po uszkodzeniu. Można wybierać między opcją Serwis i Kosztorys. Wariant kosztorysowy pozawala na naprawę samochodu gotówkowo, czyli po zaakceptowaniu wyceny uszkodzeń przez rzeczoznawcę. Jest to dokładnie ta sama opcja, jaką mają kierowcy wybierający pakiet HDI AC. W przypadku wyboru opcji Serwis, właściciel pojazdu ma pewność, że jego pojazd zostanie naprawiony w jednym z 500 warsztatów, z którymi współpracuje HDI.

Podstawowa wersja ubezpieczenia AC nie obejmuje warsztatów ASO, jednak po opłaceniu dodatkowej składki, można zyskać możliwość korzystania z tego typu stacji napraw. Decydując się na HDI AC Turbo istnieje również możliwość dokupienia ochrony zniżek po szkodzie, bez limitów, czyli bez ustalania maksymalnej wartości szkody.

Niezależnie od tego jaki pakiet Państwo wybierzecie zawsze istnieje możliwość dodatkowego poszerzenia zakresu polisy o pomoc assistance, ochronę opon lub szyb, a także NNW.

Przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia AC+ w HDI

Czego nie obejmuje autocasco w HDI?

Ubezpieczenie autocasco w HDI nie obejmuje ochroną:

 • pojazdów zarejestrowanych za granicą, 
 • awarii, 
 • pogorszenia stanu pojazdu w związku z normalną eksploatacją, 
 • przywłaszczenia (art. 284 Kodeksu karnego), 
 • dodatkowego wyposażenia niewymienionego w polisie, 
 • motorowerów. 
Ważne! AC w HDI nie obejmuje przywłaszczenia, czyli przestępstwa z artykułu 284 Kk. Przywłaszczenie tym różni się od kradzieży, że świadomie powierzamy nasze mienie sprawcy. Na przykład gdy pożyczysz samochód koledze, a on Ci go nie zwróci, autocasco w HDI tego nie obejmie. AC w HDi obejmuje kradzież, czyli zabór mienia bez wiedzy ubezpieczonego lub w wyniku rozboju. 

Dodatkowo HDI zastrzega sobie ograniczenie odpowiedzialności w sytuacjach, gdy szkoda:

 • została spowodowana umyślnie, 
 • powstała w pojeździe, który nie był dopuszczony do ruchu po drogach publicznych, 
 • została spowodowana przez kierowcę pod wpływem alkoholu albo innych substancji odurzających, 
 • powstała podczas jazd konkursowych, wyścigowych, rajdowych lub podczas przygotowań do nich, 
 • polegała na kradzieży pojazdu, gdy pozostawiono w nim kluczyki, 
 • wynikła w związku z niewłaściwym przewożeniem ładunku lub bagażu, 
 • powstała na skutek użycia niewłaściwego paliwa, płynów lub materiałów eksploatacyjnych. 

Pomniejszenie wartości części w Autocasco HDI

Amortyzacja samochodu przy ubezpieczeniu autocasco jest bardzo ważna. Z jednej strony możesz zaoszczędzić parę złotych na składce, decydując się na zakup ubezpieczenia z pomniejszeniem wartości części, co sprawdza się przy ubezpieczeniu tylko od kradzieży. Z drugiej strony przy konieczności likwidacji szkody z własnego AC, stracisz na odszkodowaniu. Amortyzacja w towarzystwach ubezpieczeniowych sięga nawet 65% wartości części dla starszych aut, ale jej zniesienie z reguły jest możliwe (za dopłatą). W HDI wygląda ona tak.

Okres eksploatacjiProcent pomniejszenia wartości części
Do 1 roku0%
Od 1 roku do 2 lat15%
Od 2 do 3 lat25%
Od 3 do 5 lat 35%
Od 5 do 7 lat45%
Od 7 do 8 lat50%
Od 8 do 10 lat55%
Powyżej 10 lat60%
Przykład. Jeżeli masz 9-letnie auto i koszt części użytych do naprawy wyniesie 10 000 zł, HDI wypłaci Ci jedynie 4 500 zł, potrącając 55% wartości części. 

Zalety Autocasco w HDI

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, więc każda firma ubezpieczeniowa w Polsce robi je po swojemu. Czym wyróżnia się AC w HDI?

formuła all risks - firma odpowiada za wszystkie szkody, które spowodowały zniszczenia w pojeździe, jeśli tylko nie zostały wymienione w OWU.

Przykład. Jeżeli Twój samochód ukradnie UFO, a w dokumencie OWU nie jest napisane, że firma nie odpowiada za kradzież samochodu przez UFO, to dostaniesz odszkodowanie.

110% sumy ubezpieczenia przy wznowieniu - wznawiając ubezpieczenie AC w HDI, firma doda 10% wartości samochodu w razie kradzieży do odszkodowania. Oznacza to, że mając sumę ubezpieczenia 20 000 zł, przy kradzieży dostaniesz 22 000 zł. 

dodatkowe 2 000 zł na wydatki związane z kradzieżą - HDI pokryje koszty związane z kradzieżą auta takie jak wynajem samochodu zastępczego, bilety komunikacji miejskiej czy wydatki poniesione w związku z zakupem nowego auta. 

odszkodowanie za niewielkie szkody - HDI wypłaci pieniądze także za uszkodzenia samochodu, których koszt naprawy nie przekracza 500 zł.