2030 to ostatni rok, w którym piece gazowe będą montowane w nowych budynkach mieszkalnych. Kotły na gaz i inne paliwa kopalne mają zniknąć całkowicie do 2040 r. Takie są najnowsze założenia dyrektywy EPBD dotyczące charakterystyki energetycznej nieruchomości. Co w zamian? Czy przez zakaz montażu pieców gazowych będzie ciepło w domach i mieszkaniach?

Polityka Unii Europejskiej, a dokładniej Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady UE zmierza nie tylko do ograniczenia wykorzystania gazu i innych paliw kopalnych, ale też całkowitego ich wyeliminowania – przynajmniej do ogrzewania domów i mieszkań.

Piec gazowy lepszy od pompy ciepła?

Najpóźniej za 16 lat mają zniknąć kotły gazowe ze wszystkich krajów wspólnoty, w tym z Polski. Tymczasem piece na gaz są u nas bardzo popularne i jeszcze do niedawna były uważane za ekologiczną alternatywę dla pieców węglowych. Dowodem na to jest choćby program dofinansowań na wymianę pieca Czyste Powietrze realizowany ze Środków UE przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak informuje Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla, pompy ciepła są obecnie w odwrocie i nie cieszą się tak dużą popularnością jak w w 2022 r. W porównaniu z poprzednim sezonem grzewczym, zainteresowanie pompami ciepła spadło z 36 proc. na 20 proc. Coraz chętniej są wybierane piece gazowe (wzrost z 31 do 37 proc.) i kotły na biomasę (wzrost z 10 do 15 proc), co wynika z niższych kosztów zakupu takich urządzeń względem pompy ciepła.

Tendencje spadku popularności pomp ciepła i wzrostu zainteresowania piecami gazowymi, a zwłaszcza kotłami na biomasę pokazują też dane programu Czyste Powietrze. Widać wyraźnie, że dotacji na pompy ciepła jest coraz mniej od sierpnia 2023 r., podczas gdy od września 2023 r. zyskują kotły na biomasę.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl.

Jakie są powody słabnącej pozycji pomp ciepła na rynku grzewczym?

 • niska opłacalność przez wzrost cen prądu,
 • spadające ceny gazu,
 • zamrożenie przez rząd stawek energii elektrycznej do limitu 1500 kWh, podczas gdy zużycie prądu z pompy ciepła to nawet 10000 kWh,
 • brak dotacji lub przesuwanie decyzji o programach z dofinansowaniem,
 • zalanie rynku tanimi pompami ciepła bez certyfikatów z Chin i brak zakwalifikowania się takich urządzeń do dofinansowania.

W 2022 r. w Polsce co trzecie nowo zainstalowane urządzenie grzewcze było pompą ciepła. W pierwszym półroczu 2023 r. sprzedaż pomp ciepła spadła o 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r.

Dlaczego UE rezygnuje z ogrzewania na gaz?

Konflikt zbrojny między Rosją a Ukrainą spowodował, że dostawy gazu ze wschodu do krajów UE stanęły pod znakiem zapytania. Zaczęło się w 2022 r., gdy Rosja zakręciła kurek z gazem. Była to zemsta na krajach UE za wsparcie dla Ukrainy. Przed inwazją kraje UE pozyskiwały z Rosji ponad jedną trzecią swojego zapotrzebowania na gaz. Rosyjski właściciel gazociągu, Gazprom, przerwał dostawy przez Nord Stream 1, co między innymi spowodowało gwałtowny wzrost ceny tego surowca do poziomu 371 dolarów (343 euro) za 1 mWh – wylicza serwis dw.com.

UE zastąpiła rosyjskie dostawy gazu transferem z USA, Norwegii i Kataru. I planuje całkowicie uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych, co ogłosiła w maju 2022 r. w planie REPowerUE. To właśnie ten dokument określa działania, które do 2030 r. mają poważnie ograniczyć uzależnienie państw członkowskich UE od gazu z Rosji.

Europa otrzymuje obecnie ok. 12 mld m sześc. gazu rocznie przez Ukrainę. Przed wojną było to 155 mld m sześc. gazu rocznie – wylicza S&P Global Commodity Insights cytowany przez portal Energetyka 24. Z kolei według Eurostatu import gazu ziemnego z Rosji zmalał w ostatnim czasie z 33 do 13 proc.

Koniec pieców na gaz w Polsce i UE – terminy

Pierwsza zmiana ma dotyczyć zakazu montowania pieców gazowych w nowych budynkach. W dalszej kolejności piece już istniejące trzeba będzie wymienić.

Przepisy UE w zakresie ochrony środowiska zakładają zeroemisyjność wszystkich budynków. W związku z tym koniec pieców gazowych w Polsce i innych krajach członkowskich UE ma nastąpić etapami.

Od 2025 r. brak możliwości dofinansowania na montaż kotłów gazowych. Ten zakaz będzie zniesiony, jeśli dla danego budynku nie będzie możliwości przyłączenia alternatywnego źródła ogrzewania. Drugi wyjątek dotyczy złożonego wnisoku o dofinansowanie odpwoeidnio wcześniej i z określonych programów, np. FEnIKS.

Od 2028 r. brak możliwości montowania kotłów gazowych w nowych budynkach państwowych lub samorządowych.

Od 2030 r. brak możliwości montowania kotłów gazowych w nowych budynkach prywatnych.

Od 2040 r. likwidacja wszystkich kotłów na paliwa kopalne, w tym pieców gazowych.

Od kiedy nowe przepisy o zakazie pieców gazowych?

W marcu 2024 r. ma zostać uchwalona nowelizacja Energy Performance of Buildings Directive. EPBD to unijna dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków z 2010 r. będąca zaczątkiem dla realizacji tzw. Zielonego Ładu. 

Celem całego programu i zielonej polityki UE jest redukcja emisji CO2 o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w stosunku do emisji dwutlenku węgla w 1990 r. Do tego czasu, więc za kolejne 6-7 lat 40 proc. energii będzie według założeń pochodzić ze źródeł odnawialnych. Do 2050 r. cały obszar UE ma być neutralny dla klimatu.

Wycofywanie pieców gazowych wpisuje się w pakiet zmian znanych pod nazwą „Gotowi na 55’ (Fit for 55). Chodzi o zredukowanie rocznych limitów emisyjnych nie tylko w budynkach, ale też w innych obszarach, jak transport drogowy i morski, rolnictwo, odpady i przemysł drobny.

Czy warto jeszcze kupić piec gazowy?

Do tej pory piece gazowe w Polsce cieszyły się dużą popularnością, głównie ze względu na możliwość dofinansowania ich zakupu i montażu. Według serwisu gazetaprawna.pl, Polacy kupili 230 tys. kotłów na gaz z programu „Czyste Powietrze”, natomiast 660 tys. umów zostało zawartych od 2018 r. z czego większość stanowiła właśnie piece gazowe.

Obecnie na stronie http://kalkulatordotacji.czystepowietrze.gov.pl/ można wyliczyć kwotę dotacji do pieca gazowego. Przykładowo, za kondensacyjny kocioł na gaz za 10 tys. zł, maksymalna kwota dotacji wyniesie 7 tys. zł.

Ale czy zakup i montaż kotłów gazowych ma sens wobec planowanych zmian? Tu zdania są podzielone.

Argumenty za zakupem pieca na gaz

Nawet mimo wycofania dotacji na piece gazowe. Instalacja kotła gazowego jest dwa razy tańsza od pompy ciepła i kilkakrotnie bardziej opłacalna od pelletu, więc taka inwestycja w przeciągu kolejnych lat i tak może się zwrócić nawet bez dofinansowania. Materiały palne do ogrzewania domu mogą też drożeć powodując wzrost rachunków.

Argumenty przeciw zakupowi pieca na gaz

Na nie przemawia dodatkowy podatek za piece gazowe od 2027 r., kiedy to wzrosną opłaty za emisje CO2. Zdaniem serwisu forum-energii.eu, zakup tańszego względem pompy ciepła pieca gazowego to oszczędność pozorna i krótkoterminowa. Już po roku 2027 korzystanie z gazu ziemnego i węgla będzie coraz droższe ze względu na nowe opłaty za emisje z budynków (tzw. ETS 2). Różnice w wysokości rachunków odczujemy od 2032 r. – wylicza forum-energii.eu, a w kolejnych latach dysproporcja będzie się tylko pogłębiać.

Piec gazowy i pompa ciepła – prognozy cenowe 2024-2044 r.

Rok

Piec gazowy – rachunek roczny

Pompa ciepła – rachunek roczny

2024

8000 zł

9000 zł

2034

9000 zł

6900 zł

2035

9700 zł

6900 zł

2036

9900 zł

6900 zł

2037

10 000 zł

6900 zł

2038

10 300 zł

6900 zł

2039

10 600 zł

6900 zł

2040

10 800 zł

6900 zł

2041

11 300 zł

6900 zł

2042

11 900 zł

6900 zł

2043

12 200 zł

6900 zł

2044

13 000 zł

6900 zł

Przybliżony roczny koszt dla domu jednorodzinnego, popa ciepła w taryfie G12w na podstawie danych Forum Energii.

Czy piece gazowe można ubezpieczyć?

Piece na paliwa kopalne, w tym na gaz, to część mienia, które możesz chronić finansowo w ramach ubezpieczenia nieruchomości. Ochrona obejmuje też pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i inne ekologiczne źródła ciepła.

PORÓWNAJ CENY

Wystarczy do tego polisa, która zawiera stałe elementy, bo właśnie funkcjonujące piece gazowe, obecność pomp ciepła czy odnawialnych źródeł energii zaliczają się do ochrony ubezpieczeniowej na wypadek:

 • celowe uszkodzenie kotłów gazowych, pieców na paliwa kopalne, pomp ciepła itp. przez osoby trzecie,
 • zniszczenie kotłów gazowych, pieców węglowych, pomp ciepła itp. przez żywioły, jak pożar, powódź i inne,
 • kradzież kotłów gazowych, pieców na paliwa kopalne, pomp ciepła itp. z włamaniem lub bez włamania, jeśli te elementy znajdują się na zewnątrz nieruchomości.

Ubezpieczenie nieruchomości może obejmować mury, stałe elementy, w tym ogrzewanie na paliwa stałe czy OZE albo samo wyposażenie. Taka ochrona zaczyna się od ok. 100 zł rocznie w zależności od wyboru wariantu i firmy ubezpieczeniowej. Dzięki porównaniu możesz mieć nawet kilkadziesiąt dopasowanych ofert w kilka chwil z możliwością zakupu polisy od ręki

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Ubezpieczenie stałych elementów
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Europa Ubezpieczenia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
Benefia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   RankoPomoc Prawna  
Europa Ubezpieczenia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   Powódź   All Risk  
Benefia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   Przedmioty szklane   All Risk  
Generali
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   Pakiet medyczny  
Wiener
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   Przedmioty szklane   Powódź   All Risk  
Ubezpieczenie stałych elementów
Europa Ubezpieczenia
Cena roczna
283,84 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna
Benefia
Cena roczna
313,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance RankoPomoc Prawna
Europa Ubezpieczenia
Cena roczna
396,34 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna Powódź All Risk
Benefia
Cena roczna
423,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna Przedmioty szklane All Risk
Generali
Cena roczna
500,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna Pakiet medyczny
Wiener
Cena roczna
559,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna Przedmioty szklane Powódź All Risk

Kalkulacja dla domu 90 m2 z uwzględnieniem murów i stałych elementów od zdarzeń losowych

Ważne informacje

1. Kraje UE szykują się na wymianę źródeł ciepła począwszy od 2025 r., kiedy wygasną programy dofinansowań na piece i kotły gazowe

2. W marcu 2024 r. zostanie przyjęta dyrektywa EPBD, która w rezultacie oznacza przyspieszenie transformacji energetycznej w kierunku pomp ciepła, fotowoltaiki i innych odnawialnych źródeł

3. Każdy mieszkaniec UE, który do ogrzewania domu używa gazu, będzie musiał zmienić piec po 2040 r.

4. Piece na gaz można będzie nadal chronić finansowo z polisy mieszkaniowej na wypadek zdewastowania, zniszczenia czy kradzieży

FAQ – najczęściej zadawane pytania o likwidację pieców gazowych

 1. Co oznacza EPBD?

  Energy Performance of Buildings Directive, czyli dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków. Zakłada zeroemisyjność budynków, a więc całkowity brak wydzielania dwutlenku węgla podczas ogrzewania nieruchomości, w tym wody do celów użytkowych. Obecnie wykorzystywane piece gazowe, piece węglowe i piece olejowe emitują CO2 do atmosfery. Dyrektywa EPBG ma wejść w życie w marcu 2024 r.

 2. Od kiedy zakazany montaż pieców gazowych?

  Ogrzewanie gazem domów i mieszkań w Polsce i innych krajach EU będzie zakazane od 2030 r. Ta regulacja dotyczy nowych budynków, w których nie piece na gaz nie będą już montowane. W późniejszym czasie (ok. 2040 r.) montaż kotła gazowego będzie zakazany także w budynkach już istniejących, które przeszły remont, a to oznacza konieczność wymiany źródła ciepła.

 3. Ilu Polaków ogrzewa domy paliwami kopalnymi?

  Według CBOS 46 proc. Polaków wykorzystuje piece gazowe lub kotły węglowe do ogrzewania budynków. Na wsiach z tego rodzaju źródeł energii korzysta 77 proc. mieszkańców. W miastach odsetek jest znacznie niższy ze względu na podłączenie domów i mieszkań do lokalnej sieci ciepłowniczej.

 4. Do którego roku można ogrzewać gazem?

  Wszystko zależy, do kogo należy budynek. Zakaz pieców gazowych w budynkach użyteczności publicznej, których właścicielami są państwo lub samorząd, ma obowiązywać od 2028 roku. Zakaz montażu kotłów gazowych w budynkach prywatnych ma wejść w życie od 2030 r.

 5. Co grozi za brak wymiany pieca gazowego na odnawialne źródła energii?

  Na razie jest za wcześnie za określenie sankcji prawnych za posiadanie czy brak wymiany pieca gazowego. Kary finansowe dotyczą jedynie posiadaczy tzw. kopciuchów, czyli kotłów bezklasowych lub kotłów 3. i 4. klasy. Za brak wymiany takiego pieca grozi mandat w wysokości do 5 tys. zł.