Ceny energii elektryzują miliony Polaków przed każdym sezonem grzewczym. A rachunek za prąd i gaz to istotny wydatek dla wielu gospodarstw domowych. Zobacz, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, gdzie płaci się za energię najmniej na świecie i jak na tym tle wyglądają stawki w Polsce?

W zmiany klimatyczne możesz wierzyć lub je negować, ale póki co czeka nas kolejny sezon grzewczy. Położenie Polski na półkuli północnej sprawia, że trzeba zmierzyć się z kilkoma miesiącami zimna. Przez ten czas nie obejdzie się bez dodatkowych wydatków na ogrzewanie. Te zależą od ceny surowca, jakim ogrzewasz nieruchomość. Sprawdzamy, jak to wygląda na przykładzie prądu, gazu i oleju opałowego w Polsce i na świecie.

Oprócz cen różnych źródeł ogrzewania w sezonie grzewczym porównujemy też ceny ubezpieczeń. Okres jesienno-zimowy, często nawet do weekendu majowego, to nie tylko niższe temperatury, ale też wyższe zagrożenie pożaru, wybuchu i zaczadzenia.

PORÓWNAJ CENY

Jak również wyższe rachunki na ogrzewanie. Jeśli masz przestarzałe źródło ciepła, sprawdź przy okazji możliwości uzyskania kredytu na wymianę pieca.

Sezon grzewczy - co to jest?

Sezon grzewczy kojarzy się z okresem jesienno-zimowym. Być może nie wiesz, że ma on także podstawę prawną. Konkretnie chodzi o rozporządzenie Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. w sprawie warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych. W teorii przepisów sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie znajdziesz tam jednak  informacji o terminie jego rozpoczęcia, ani zakończenia.

Jak długo trwa w Polsce sezon grzewczy?

W praktyce sezon grzewczy inaczej rozumieją lokatorzy domów i mieszkań. Ci pierwsi sami decydują o tym, kiedy dogrzewać swoją nieruchomość. Dla drugich to czas, w którym kaloryfery muszą być ciepłe, o ile rzeczywiście na zewnątrz jest dostatecznie chłodno.

Ale co właściwie oznacza to „dostatecznie chłodno”? Coraz częściej węzły ciepłownicze mają montowane czujniki automatyki pogodowej, które uruchomiają ogrzewanie w momencie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do określonego poziomu.

Przyjmuje się, że sezon grzewczy trwa od października do kwietnia, a zarządcy budynków włączają ogrzewanie, gdy przez co najmniej 3 dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni Celsjusza. 

Ile kosztuje ogrzewanie nieruchomości prądem?

Im starszy dom, tym więcej zapłacisz za jego ogrzanie. Ale ostateczny rachunek za ciepło zależy też od źródła ogrzewania.

Podstawą do wyliczenia kosztów ogrzewania jest kilowatogodzina (kWh). Zużycie prądu na 1m2 powierzchni użytkowej domu może się różnić w zależności od stopnia uszczelnienia, zastosowania termoizolacji i wieku budynku. Za maksymalne stawki rocznego zużycia prądu do ogrzania przyjmuje się:

 • 200 kWh/m² - starszy nieocieplony dom;
 • 160 kWh/m² - starszy, ale ocieplony dom;
 • 120 kWh/m² - dom budowany obecnie;
 • 70 kWh/m² - dom o podwyższonym standardzie energetycznym (energooszczędny);
 • 15 kWh/m² - dom pasywny.

W przypadku energii elektrycznej trzeba spojrzeć na stawki właśnie za kWh. Są one różne na całym świecie, ale należy mieć na uwadze także lokalne zarobki. Polska ze stawką 0,95 zł za 1 kWh nie jest ani krajem najtańszym jak Iran (zaledwie 0,01 zł) ani najdroższym jak Włochy (2,37 zł), choć tam akurat sezon grzewczy trwa nieporównywalnie krócej.

A jak to wygląda w porównaniu do średnich miesięcznych zarobków? W Iranie wynagrodzenie za miesiąc wynosi w zaokrągleniu 2500 zł, w Polsce 7000 zł, a we Włoszech 12000 zł brutto. 

Stawki prądu za 1 kWh

Iran

0,01 zł

Syria

0,02 zł

Węgry

0,45 zł

Norwegia

0,58 zł

Islandia

0,65 zł

Słowacja

0,86 zł

Francja

0,90 zł

POLSKA

0,95 zł

Finlandia

0,96 zł

Czechy

1,59 zł

Niemcy

1,75 zł

Austria

2,01 zł

Liechtenstein

2,15 zł

Włochy

2,37 zł

Wybrane kraje na podstawie globalpetrolprices.com, ceny z marca 2023 r.

Ile kosztuje ogrzewanie nieruchomości gazem?

Podobnie w przypadku ogrzewania nieruchomości gazem ziemnym, przyjmuje się przelicznik kWh na 1m2.

Tu również Iran (0,003 zł) wypada najkorzystniej w przeciwieństwie do Szwecji (1,72 zł). W Polsce średnia stawka wynosi obecnie 0,35 zł. Zestawmy to z miesięcznymi zarobkami brutto - w Iranie wynagrodzenie wynosi w zaokrągleniu 2500 zł, w Polsce 7000 zł, a w Szwecji 16200 zł.

Obecnie ogrzanie domu gazem płynnym/ziemnym domu 100 m2 kosztuje od 5000 do 7500 zł za sezon grzewczy. Cena zależy m.in. od wieku nieruchomości i zastosowanych rozwiązań termoizolacyjnych.

Stawki gazu ziemnego za 1 kWh

Iran

0,01 zł

Białoruś

0,02 zł

Ukraina

0,10 zł

Serbia

0,15 zł

USA

0,20 zł

Słowacja

0,25 zł

Japonia

0,27 zł

POLSKA

0,35 zł

Australia

0,36 zł

Bułgaria

0,42 zł

Czechy

0,57 zł

Węgry

0,76 zł

Włochy

0,99 zł

Szwecja

1,72 zł

Wybrane kraje na podstawie globalpetrolprices.com, ceny z marca 2023 r.

Ile kosztuje ogrzewanie nieruchomości olejem opałowym?

W Polsce część domów ogrzewa się olejem opałowym. To źródło ciepła nie należy do najtańszych, co widać na przykładzie poniższego zestawienia. W przeliczeniu na litr najtańszy olej opałowy ma Angola (0,35 zł), a najwięcej płaci się w Danii (8,81 zł). Stawka w Polsce należy do jednych z wyższych (5,49 zł) w Europie, zwłaszcza że jest porównywalna do ceny w Norwegii, Niemczech i Czechach, gdzie zarobki są większe. W najtańszej z zestawienia Angoli miesięczne wynagrodzenie brutto to ok. 1500 zł, w Polsce 7000 zł, a w najdrożej w rankingu Danii 26 000 zł brutto.

Rok temu ogrzanie domu olejem opałowym domu 100 m2 kosztowało kilkanaście tysięcy złotych za sezon grzewczy. Cena zależy obecnie także m.in. od wieku nieruchomości i zastosowanych rozwiązań termoizolacyjnych.

Stawki oleju opałowego za 1 l

Angola

0,35 zł

Boliwia

0,66 zł

Senegal

2,76 zł

Bangladesz

3,03 zł

Turcja

4,37 zł

Czechy

5,02 zł

Niemcy

5,30 zł

Norwegia

5,48 zł

POLSKA

5,49 zł

Estonia

5,64 zł

Szwecja

6,17 zł

Węgry

7,67 zł

Portugalia

7,84 zł

Dania

8,81 zł

Wybrane kraje na podstawie globalpetrolprices.com, ceny z października 2023 r.

Jakie zagrożenie dla nieruchomości w sezonie grzewczym?

Sezon grzewczy oznacza nie tylko większe wydatki na ogrzewanie domu i mieszkania, ale także niesie ze sobą wiele różnych ryzyk, w tym pożar. Dzieje się tak na skutek:

 • niedrożności przewodów kominowych,
 • wad urządzeń i instalacji elektrycznych,
 • ich nieprawidłowej eksploatacji,
 • wad elektrycznych urządzeń grzewczych,
 • porzucenia niedopałków papierosów w otoczeniu materiałów palnych.

W sezonie grzewczym dochodzi też do zatrucia tlenkiem węgla (czadem), głównie przez brak wykonywania okresowych kontroli urządzeń albo samodzielne dokonywanie napraw w tych urządzeniach. Groźne są także wybuchy gazu zagrażające lokatorom zarówno w bloku mieszkalnym, jak i w domu jednorodzinnym.

Za wystąpienie niektórych z tych zjawisk możesz liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy mieszkaniowej. Po warunkiem, że do szkody nie doszło przez celowe zaniedbanie, a zakres ochrony obejmował pożar, wybuch czy zaczadzenie.

Sezon grzewczy a ubezpieczenie - jakie wybrać?

Jeśli dopiero szukasz ubezpieczenia nieruchomości w sezonie grzewczym, warto najpierw porównać, co oferują różne firmy ubezpieczeniowe. Pamiętaj, że taka polisa obejmuje cały sezon grzewczy, a jej minimalny czas trwania wynosi 12 miesięcy. To pozwala chronić finansowo nieruchomość od skutków różnych zdarzeń losowych, które występują przez cały rok, czyli powodzi (wiosna), burz (lato), ulewnych deszczy (jesień) czy zalegania śniegu i lodu (zima).

PORÓWNAJ CENY

Ubezpieczenie domu i mieszkania w sezonie grzewczym to ponad 20 różnych ryzyk w samym wariancie podstawowym, który kalkulator oblicza od 100 zł rocznie. Wydatek rzędu 200-300 zł za 12 miesięcy ochrony pozwoli ci zabezpieczyć mienie na wypadek powodzi, przepięcia, kradzieży z włamaniem, awarii sprzętu elektronicznego czy dewastacji. Ochrona zaczyna się najwcześniej na następny dzień po zapłaceniu składki.

Podsumowanie

1. W Polsce sezon grzewczy trwa od października do kwietnia, ale nie ma prawnie ustalonych dat rozpoczęcia i zakończenia ogrzewania budynków. 

2. Termin sezon grzewczy odnosi się bardziej do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, właściciele domów sami decydują o okresie ogrzewania budynku

3. Koszt sezonu grzewczego w przypadku domów zależy głównie od źródła ciepła i rozwiązań termoizolacyjnych

4. Na czas sezonu grzewczego przyda się ubezpieczenie nieruchomości ze względu na częstsze w tym czasie występowanie pożarów, ale należy też regularnie kontrolować stan techniczny instalacji grzewczej

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o sezon grzewczy

 1. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

  W Polsce początek sezonu grzewczego nie ma ustalonej daty. Zazwyczaj to okres między wrześniem a październikiem. Tak samo nie ma wyznaczonej daty końca sezonu grzewczego. Może to być nawet pierwsza połowa maja.

 2. Od jakiej temperatury zaczyna się sezon grzewczy?

  Wytyczne co do temperatury od jakiej rozpoczyna się sezon grzewczy ustalają właściciele domów i zarządcy mieszkań. W blokach przyjmuje się, że muszą wystąpić przynajmniej trzy dni pod rząd z temperaturą powietrza poniżej 10 stopnie, a w pomieszczeniach poniżej 16 stopni.

 3. Kiedy kończy się sezon grzewczy?

  W Polsce koniec sezonu grzewczego nie ma ustalonej daty. Zazwyczaj to okres między marcem a kwietniem z możliwością przedłużenia aż do maja w zależności od warunków pogodowych. Tak samo nie ma wyznaczonej daty początku sezonu grzewczego. Może to być nawet druga połowa września.

 4. Czym najtaniej ogrzewać dom w sezonie grzewczym?

  Najtańsze w ogrzewaniu domu są te systemy grzewcze, których instalacja jest najdroższa, ale w dłuższej perspektywie przynoszą korzyć finansową w postaci niskich rachunków za ciepło. Najtańszym sposobem ogrzania domu jest pompa ciepła. Jeśli to nowy dom, a masz pompę ciepła w gruncie, za cały rok zapłacisz 2000-3000 zł w zależności od metrażu do ogrzania i liczby lokatorów.

 5. Czy ubezpieczę nieruchomość na wypadek pożaru w sezonie grzewczym?

  Ubezpieczenie domu i mieszkania jest ważne co najmniej przez rok, więc obejmuje nie tylko sezon grzewczy od października do kwietnia, ale też pozostałą część roku. Jeśli wybierzesz odpowiednie ryzyka, możesz spać spokojnie, bo polisa pozwoli pokryć szkody po powodzi, pożarze, zalaniu, wybuchu, kradzieży, a nawet graffiti.