Pompa ciepła jest najtańsza, a gaz LPG najdroższy, jeśli chodzi o rachunek za ogrzewanie. Warto zastanowić się nad źródłem ciepła, bo różnica dla 100-metrowego domu to nawet 8000 zł rocznie.

Powrót zimą do ciepłego domu to jedno z najprzyjemniejszych doznań. Za taki komfort trzeba jednak zapłacić. Ile dokładnie, to zależy od rodzaju opału, metrażu, poczynionych inwestycji i technologii, w jakiej został postawiony dom. 

Na podstawie kalkulatora dostępnego na sanito.pl porównaliśmy przybliżony koszt ogrzewania starego i nowego domu dla 8 źródeł ogrzewania – pompy ciepła gruntowej, pompy ciepła powietrze-woda, gazu ziemnego i płynnego, kotła olejowego, koksu, węgla i biomasy. Założyliśmy, że dom ma powierzchnię 100 mkw. i jest użytkowany przez 3 osoby.

koszt ogrzania domu

Co wpływa na koszt ogrzewania domu? 

Wysokość rachunku za ogrzewanie to suma kilku czynników. Liczy się przede wszystkim rodzaj budynku. Każdy dom będzie potrzebował innego czasu i innej ilości energii do osiągnięcia odpowiedniej temperatury, określanych w kilowatogodzinach (kWh). 

Zapotrzebowanie to względem powierzchni ogrzewanej budynku może wynosić maksymalnie: 

 • 200 kWh/m² - starszy nieocieplony dom; 
 • 160 kWh/m² - starszy, ale ocieplony dom; 
 • 120 kWh/m² - dom budowany obecnie; 
 • 70 kWh/m² - dom o podwyższonym standardzie energetycznym (energooszczędny); 
 • 15 kWh/m² - dom pasywny. 

O kosztach ogrzewania domu decyduje też rodzaj źródła ciepła. Przykładowo, dla nowego domu o powierzchni ogrzewanej 100 m² i w miarę dobrej izolacji cieplnej, o zapotrzebowaniu na ciepło 90 kWh/m², koszty jego ogrzewania liczy się wg wzoru 100m² x 90 kWh/m²·rok = 9000 kWh/rok. To oznacza, że tyle ciepła muszą oddać grzejniki do pomieszczeń. 

Ceny brutto 1 kWh ciepła (stan na 24.11.2021 r.) wahają się od 0,44 zł dla pompy ciepła powietrze do 3,72 zł za olej opałowy – podaje portal cena-pradu.pl.

Ile kosztuje ogrzanie domu pompą ciepła? 

Najtańsze okazuje się ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła. Tyle że inwestycja w takie źródło ogrzewania z montażem to 40-50 tys. zł. Co w zamian? Rachunki na poziomie 2000 zł w nowym i 2500 zł w starym budownictwie. Rocznie. Koszt instalacji pompy ciepła powietrze-woda wynosi od 20 000 zł do 40 000 zł z montażem, a za ogrzewanie domu zapłacimy od niecałych 2400 zł do 3100 zł. Też rocznie. 

Nie licząc kosztów inwestycji, tańszym wariantem pompy ciepła w późniejszym użytkowaniu jest ta umieszczona w gruncie. Zasada jej działania jest bardzo prosta – urządzenie pobiera odnawialną energię cieplną z gruntu. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność wygospodarowania części ogrodu, a zaletami niska emisja gazów cieplarnianych, stała dostawa ciepłej wody i oszczędność w dłuższej perspektywie czasu. 

Wariant droższy to pompa ciepła powietrze-woda. Do ogrzewania wykorzystuje energię skumulowaną w powietrzu i przekształcają ją w ciepło do ogrzewania wnętrz oraz przygotowywania ciepłej wody. Taka instalacja nie wymaga wykonania żadnych prac w gruncie.

Pompa ciepła – roczny koszt ogrzewania domu 100 m2

Budynek

Stary dom z termoizolacją Nowy dom

Pompa ciepła, gruntowa 

2386 zł1705 zł

Pompa  ciepła, powietrze-woda

3088 zł2206 zł

Źródło: sanito.pl

Ile kosztuje ogrzanie domu węglem? 

Rachunek za ogrzewanie domu paliwami kopalnianymi będzie wyższy od pompy ciepła. Przy wykorzystaniu węgla zapłacimy średnio 3360 zł (stare budownictwo) i 2400 zł (nowe budownictwo). Inwestycja w kocioł węglowy jest znacznie mniejsza od pompy. Na taki piec wydamy od 5000 zł do 10 000 zł. Podobny koszt dotyczy właścicieli domów opalanych koksem i ekogroszkiem, ale rachunki będą nieco wyższe – 3519 zł dla starego domu z termoizolacją i 2513 zł w nowym budownictwie. 

Względnie niskie rachunki za ogrzewanie domu węglem mają swoją cenę w postaci konieczności zakupu, magazynowania i gromadzenia odpadów. Koks to węgiel przetworzony i pozbawiony smolistych substancji lotnych, więc jest bezdymny, ale ma trudny zapłon. Ekogroszek cechuje niewielka emisja pyłów i tlenków węgla, nadaje się do wielu kotłów, w tym takich z palnikiem rynnowym, tłokowym i retortowym.

Węgiel, koks i ekogroszek – roczny koszt ogrzewania domu 100 m2

Budynek

Stary dom z termoizolacją Nowy dom

Węgiel

3360 zł2400 zł

Koks/ekogroszek

3519 zł2513 zł

Źródło: sanito.pl

Ile kosztuje ogrzanie domu biomasą? 

Droższa od pompy i węgla jest biomasa. Za roczne ogrzewanie domu 100 mkw. tym typem paliwa zapłacimy średnio 4652 zł w starym budownictwie i 3323 zł w nowym. 

Biomasa to paliwo odnawialne pochodzenia roślinnego, np. z wierzby wiciowej, słomy czy ziaren zbóż. Może to być również drewno przetworzone, jak brykiet (sprasowane), pellet (granulowane) czy pył drzewny (zmielone). 

Największą zaletą biomasy jest brak emisji dwutlenku węgla. Wadami – stosunkowo małą gęstość surowca, utrudniającą jego transport, magazynowanie i dozowanie oraz mniejsza niż w przypadku paliw kopalnych wartość energetyczna surowca.

Biomasa i pellet – roczny koszt ogrzewania domu 100 m2

Budynek

Stary dom z termoizolacją Nowy dom

Biomasa/pellet 

4652 zł3323 zł

Źródło: sanito.pl

Ile kosztuje ogrzanie domu olejem opałowym? 

Jeśli mamy kocioł olejowy, zapłacimy wyższy rachunek za ogrzewanie domu, niż w przypadku pompy ciepła, węgla czy biomasy. To średnio ponad 8700 zł w starym budownictwie i ponad 6200 zł rocznie w nowym. 

Ogrzewanie olejem jest wygodne, bo sterowane i automatycznie, oraz higieniczne – w porównaniu do węgla. Prawidłowo funkcjonujące kotły olejowe nie emitują toksycznych spalin, są mało awaryjne, ale nie zawsze mają wysoki współczynnik sprawności. Jeśli sprawność wynosi poniżej 80%, wtedy trzeba liczyć się z wyższym rachunkiem za domowe ciepło. Kotły olejowe to też niemała inwestycja. W zależności od wspomnianej sprawności, ale i wyglądu cena waha się do 4000 zł do 25 000 zł.

Olej opałowy – roczny koszt ogrzewania domu 100 m2

Budynek

Stary dom z termoizolacją Nowy dom

Olej opałowy

8727 zł6233 zł

Źródło: sanito.pl

Ile kosztuje ogrzanie domu gazem? 

Gaz jest najdroższy, ale nie z każdego źródła. W przypadku gazu ziemnego zapłacimy rocznie 5219 zł i 3728 zł w zależności od wieku domu. Gaz płynny do 100% więcej dla 100-metrowego domu. Średnio 10 349 zł w starym budownictwie i 7392 zł w nowym. 

Skąd tak duża różnica? Jednym z powodów jest koszt wytworzenia każdego z paliw i cena u dystrybutora. Instalacja grzewcza na gaz płynny (LPG) wymaga postawienia przydomowego zbiornika. Koszt takiej instalacji dochodzi do 20 000 zł. Koszt instalacji grzewczej na gaz ziemny to ok. połowa tej kwoty.

Gaz ziemny i płynny – roczny koszt ogrzewania domu 100 m2

Budynek

Stary dom z termoizolacją Nowy dom

Gaz ziemny

5219 zł3728 zł

Gaz płynny

10 349 zł7392 zł

Źródło: sanito.pl

Ogrzewanie a polisa mieszkaniowa – na co uważać? 

Kiedy chcemy ubezpieczyć dom, posiadane źródło ciepła nie ma znaczenia dla towarzystwa, ale może mieć znaczenie dla wysokości płaconej składki. Łatwo to wyjaśnić na poniższym przykładzie: 

W domu wycenianym na 500 000 zł zakup pompy ciepła z montażem to koszt nawet 50 000 zł, co podnosi wartość całej nieruchomości do poziomu 550 000 zł. To z kolei wyższa kwota maksymalne odszkodowania, jakie może wypłacić TU, przez co składka może wzrosnąć, ale symbolicznie – o kilka do kilkunastu złotych rocznie. 

Znaczenie dla właścicieli ubezpieczonych domów powinien mieć za to rodzaj kotła, a właściwie rodzaj opału. Zwykle za kradzież węgla towarzystwa nie wypłacają odszkodowania. Materiał opałowy jest jednym z wyłączeń odpowiedzialności. 

W polisie mieszkaniowej warto zwrócić uwagę na dostępne ryzyka. W przypadku domów i urządzeń grzewczych kluczowy jest zakres ochrony, który powinien zawierać pożar, zalanie czy wybuch, ale także obejmować wszystkie elementy budynku (mury i stałe elementy są w podstawie, wyposażenie wymaga dokupienia umowy dodatkowej).

Ważne informacje

1. Pompa ciepła gruntowa jest najtańszym sposobem ogrzewania domu, ale zarazem najdroższym w instalacji 

2. Ogrzewanie węglowe jest względnie tanie w instalacji i użytkowaniu, ale mało komfortowe i nieekologicznie 

3. Piec i instalację grzewczą można chronić w ramach ubezpieczenia całej nieruchomości 

4. Ubezpieczenie domu nie chroni materiału opałowego w razie kradzieży 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ogrzewanie i ubezpieczenie domu

 1. Czy mogę ubezpieczyć piec i instalację grzewczą?

  Tak, ale w ramach całej nieruchomości. Przy kosztownych wydatkach na instalacje warto zmienić wysokość sumy ubezpieczenia w polisie. W tym celu wystarczy skontaktować się z TU.

 2. Piec to ruchomość domowa czy element stały?

  Element stały, bo nie dość że jest ciężki, to wymaga użycia narzędzi do demontażu i transportu. 

 3. Czy pakiet home assistance obejmuje awarie pieca?

  Tak, o ile pakiet zawiera pomoc odpowiedniego fachowca typu technik instalacji grzewczych. Warto pamiętać, że home assistance ma zastosowanie dopiero po okresie gwarancji udzielonej przez producenta pieca czy instalacji.