Z psem na spacer najlepiej na Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, na imprezę tylko na Śródmieście, a na zakupy na Załęże bądź na Tysiąclecia. Sprawdzamy, jak swoje miasto oceniają mieszkańcy Katowic, które dzielnice cenią najwyżej, a gdzie mają największe zastrzeżenia.

Portal ogłoszeniowy Otodom we współpracy z agencją IQS przeprowadził ankiety wśród mieszkańców 12 polskich miast, m. in. w Katowic. Respondenci mieli ocenić komfort życia w swoich dzielnicach w skali od 1 do 5. Noty przyznawali w 13 różnych kategoriach:

1. Bezpieczeństwo (poczucie bezpieczeństwa),
2. Relacje sąsiedzkie (przyjaźni sąsiedzi),
3. Okolica przyjazna dzieciom (szkoły, przedszkola, place zabaw, parki, itd.),
4. Ekologia (smog, hałas, zieleń),
5. Zadbana okolica (stan budynków, porządek na ulicach),
6. Sport (darmowe i komercyjne ośrodki sportowe),
7. Komunikacja (korki, miejsca parkingowe, komunikacja publiczna, ścieżki rowerowe, wypożyczalnie rowerów i hulajnóg),
8. Zakupy (oferta handlowa),
9. Koszty życia (ceny mieszkań, czynsze),
10. Okolica przyjazna zwierzętom (dostępność terenów spacerowych),
11. Służba zdrowia (podstawowa opieka medyczna, specjalistyczne gabinety),
12. Kultura (bliskość i jakość ośrodków kultury),
13. Dzielnica dla imprezowiczów (puby, kluby, dyskoteki, itd.).

Spokojny Brynów, niebezpieczne Szopienice

Za najbezpieczniejszą dzielnicę Katowic ankietowani uznali Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, która uzyskała notę 4,33. Powyżej czwórki oceniono również Murcki (4,15), Kostuchnę (4,14), Osiedle Tysiąclecia (4,07) i Dąb (4,03).

Szopienice-Burowiec to – zdaniem respondentów – zdecydowanie najmniej bezpieczna dzielnica miasta (3,04). Sporo negatywnych głosów zebrały również Załęże (3,32), Dąbrówka Mała i Śródmieście (po 3,37). 

Dobrzy sąsiedzi na Giszowcu, ale już nie w Śródmieściu 

Pod względem jakości relacji sąsiedzkich najwyżej oceniono leżący we wschodniej części Katowic Giszowiec (4,03). Jeszcze tylko jedna dzielnica uzyskała wynik wyższy od czwórki i jest to Brynów-Osiedle Zgrzebnioka (4,01). Zajmująca trzecią pozycję Kostuchna uzyskała już tylko wynik 3,96.

Najwidoczniej nad relacjami sąsiedzkimi muszą jeszcze popracować mieszkańcy najgorzej ocenionego w tej kategorii Śródmieścia (3,17), Dąbrówki Małej (3,24) oraz Bogucic (3,34). Żadna z dzielnic Katowic nie uzyskała jednak noty poniżej 3.

Osiedle Tysiąclecia przyjazne dzieciom, Zarzecze zdecydowanie nie

Pod względem dostępności infrastruktury dla najmłodszych wysokie noty zebrało Osiedle Tysiąclecia, które z wynikiem 4,46 znajduje się na szczycie rankingu. Zaraz za nim uplasowało się Brynów-Osiedle Zgrzebnioka (4,39), a trzecie miejsce przypadło w udziale Giszowcowi (4,27).

W tej kategorii stolica województwa śląskiego wypadła całkiem nieźle, bo tylko jedna spośród jej dzielnic została oceniona na mniej niż 3,5. Zarzecze, bo o nim tutaj mowa, uzyskało 3,12 punktu. Drugie od końca miejsce zajęły Szopienice-Burowiec (3,59), a trzecia była Kostuchna (3,69).

Zielony Brynów i zabetonowane Śródmieście

Katowice nie są postrzegane jako szczególnie ekologiczny region, co też potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego przez Otodom. W kategorii „ekologia” tylko jedna dzielnica Katowic została oceniona powyżej czwórki, a mianowicie Brynów-Osiedle Zgrzebnioka (4,02). Za nią plasują się Murcki (3,70) oraz Giszowiec (3,63).

Za zdecydowanie najmniej ekologiczną dzielnicę respondenci uznali Śródmieście (2,65). Poniżej trójki uzyskały również Szopienice-Burowiec (2,92) i Załęże (2,97).

Zadbana Kostuchna, bałagan na Szopienicach

Stan techniczny budynków oraz porządek na ulicach – te kryteria brali pod uwagę ankietowani przy wystawianiu ocen w kategorii „zadbana okolica”. W ich opinii, najlepiej jest w dzielnicach Kostuchna (4,23) i Brynów-Osiedle Zgrzebnioka (4,11). Nieco gorzej, bo już poniżej czwórki, oceniono Osiedle Tysiąclecia (3,98), Dąb (3,82) i Koszutkę (3,77).

Jak wynika z badania, porządek na trzech katowickich dzielnicach pozostawia wiele do życzenia. W tej kategorii notę poniżej trójki uzyskały Załęże i Dąbrówka Mała (po 2,94), a także Szopienice-Burowiec (2,89).

Dla sportowców Osiedle Tysiąclecia, ale nie Murcki

Zdaniem respondentów, w Katowicach najlepszą ofertę dla aktywnych ma Osiedle Tysiąclecia (4,31), które wyraźnie wyprzedziło resztę stawki. Dobre rezultaty, bo powyżej czwórki, uzyskały także Zawodzie (4,03) i Dąb (4,04).

Najniżej oceniono z kolei dwie południowe dzielnice miasta, Murcki (2,87) i Zarzecze (2,97), które jako jedyne uzyskały mniej, niż 3 punkty. Nad nimi znajdziemy Szopienice-Burowiec (3,16), Dąbrówkę Małą (3,17) oraz Janów-Nikiszowiec (3,20).

Zakorkowana Kostuchna, przejezdne Zawodzie

W kategorii „komunikacja” żaden rejon Katowic nie uzyskał noty wyższej, niż 4. Najbliżej takiej średniej było Zawodzie (3,98), Załęże (3,91) oraz Brynów-Osiedle Zgrzebnioka (3,89), czyli dzielnice od trzech różnych stron okalające Śródmieściem.

Co ciekawe, samo Śródmieście zostało już ocenione zdecydowanie gorzej, bo uzyskało raptem 3,32 punktu. Gorsze średnie uzyskały tylko Piotrowice-Ochojec (3,31) i znajdująca się na samym końcu Kostuchna (3,24). Słabe wyniki uzyskały również pozostałe zachodnie dzielnice, czyli Zarzecze (3,33), Ligota-Panewniki (3,35) i Załęska Hałda-Brynów (3,39). 

Handel kwitnie na Załężu i Tysiąclecia, niekoniecznie na Murckach

W przypadku oferty handlowej rywalizacja była wyrównana, a rezultaty wysokie. Pierwsze miejsce ex aequo zdobyły Załęże i Osiedle Tysiąclecia (po 4,44). Nieco mniej punktów uzbierały Dąb (4,33) i Zawodzie (4,30).

W tej kategorii nie było zdecydowanego lidera, ale był za to wyraźny outsider, czyli Murcki, które uzyskały wynik 2,52. Druga od końca lokata przypadła Zarzeczu (3,27), a później były Janów-Nikiszowiec (3,54) oraz Kostuchna (3,62). Trzy spośród tych dzielnic leżą na południowych obrzeżach miasta.

Najdroższe Zarzecze, względnie tanie Szopienice-Burowiec

Jeśli chodzi o koszty życia, to żadna z dzielnic Katowic nie uzyskała wyniku na satysfakcjonującym poziomie. Pierwsze cztery lokaty obsadziły Szopienice-Burowiec (3,14), Dąbrówka Mała (3,10), Murcki (3,04) oraz Załęże (3,02) i tylko te rejony uzyskały wynik powyżej trójki.

Za dzielnice z najwyższymi cenami mieszkań i czynszami uznano z kolei Zarzecze (2,37) Kostuchnę (2,38) i Śródmieście (2,41). Wszystkie pozostałe rejony zmieściły się w przedziale 2,5-3.

Twój pies wolałby Brynów od Śródmieścia

W kategorii „okolica przyjazna zwierzętom” bardzo wysokie noty uzyskała dzielnica Brynów-Osiedle Zgrzebnioka (4,75). Druga lokata przypadła Giszowcowi (4,47), a podium uzupełniło Osiedle Tysiąclecia (4,44). Dodajmy, że łącznie 13 dzielnic oceniono na minimum 4 punkty.

Tylko jedna dzielnica Katowic uzyskała w tej klasyfikacji notę poniże 3,5 i było to Śródmieście (3,42). Drugie od końca Zarzecze uzbierało już 3,70 punktu, co w kilku innych kategoriach pozwoliłoby na zajęcie lokaty w czołówce.

Piotrowice mają najlepszy dostęp do lekarza, inaczej niż Zarzecze

W kategorii „służba zdrowia” rywalizacja pomiędzy dzielnicami była wyrównana. Najlepszy wynik uzyskały Piotrowice-Ochojec (4,25), potem Ligota-Panewniki (4,08), Murcki (4,07) i Osiedle Tysiąclecia (4,05). 

Pozostałe dzielnice oceniono już poniżej czwórki, ale też całkiem przyzwoicie. Najniższe wyniki uzyskały kolejno Zarzecze (3,46), Załęska Hałda-Brynów (3,54) oraz Zawodzie (3,61).

Koszutka z kulturą, Zarzecze bez

Koszutka (4,02), Śródmieście (3,74) i Załęże (3,71) to – zdaniem ankietowanych – trzy dzielnice Katowic z najszerszym dostępem do kultury. Przyzwoicie oceniono również Dąb (3,68) i Osiedle Paderewskiego-Muchowiec (3,56).

Przy wystawianiu kulturalnych cenzurek pozostałym dzielnicom ich mieszkańcy nie byli już jednak tak wyrozumiali, bo aż 10 z nich nie uzyskało nawet trójki. Na szarym końcu listy znajdziemy Zarzecze (2,03). Niewiele lepiej oceniono Szopienice-Burowiec (2,16), Murcki i Dąbrówkę Małą (po 2,28).

Rozrywkowe Śródmieście i smutne Zarzecze 

Respondenci ofertę rozrywkową Katowic ocenili jeszcze gorzej, niż ofertę kulturalną. Właściwie tylko jedna dzielnica uzyskała tutaj umiarkowanie pozytywny wynik i było to Śródmieście (3,64). Druga Koszutka otrzymała już tylko 3,19 punktu, a trzecie Osiedle Paderewskiego-Muchowiec 3,14.

Za dzielnice, w których życie nocne pozostawia wiele do życzenia, uznano w kolejności: Zarzecze (1,61), Szopienice-Burowiec (1,68), Dąbrówkę Małą (1,71), Janów-Nikiszowiec (1,86), Kostuchnę, (1,93), Murcki (1,96). 

Podsumowanie – która dzielnica Katowic jest najlepsza, a która najgorsza?

Za najlepsze dzielnice w Katowicach mieszkańcy uznają Osiedle Tysiąclecia i Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, a za najgorszą Zarzecze – wynika z badania przeprowadzonego przez Otodom.

Osiedle Tysiąclecia zwyciężyło w kategoriach: okolica przyjazna dzieciom, sport i zakupy (razem z Załężem). Z kolei Brynów-Osiedle Zgrzebnioka najwyżej oceniono za bezpieczeństwo, ekologię i atrakcyjność dla zwierząt. 

Zarzecze zajęło ostatnie miejsce w aż 5 kategoriach: okolica przyjazna dzieciom, koszty życia, służba zdrowia, kultura i dzielnica dla imprezowiczów. Trzy ostatnie miejsca przypadły dla Śródmieścia, po dwa dla dzielnicy Szopienice-Burowiec i Murcki, a raz najgorsza okazała się Kostuchna.

Opinie katowiczan o poszczególnych dzielnicach mają uzasadnienie, gdy spojrzymy na mapę. Jedna z najlepiej ocenionych Brynów Osiedle-Zgrzebnioka jest nieco oddalona od centrum, ale mieszkańcy mają blisko do terenów zielonych (Katowicki Park Leśny) i służby medycznej (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne). Nie bez znaczenia jest dobre skomunikowanie z drogą krajową i autostradą. Z kolei Osiedle Tysiąclecia sąsiaduje z Parkiem Śląskim i chociaż jest jedną z granicznych dzielnic, to jednak blisko stamtąd do ścisłego centrum. Niska ocena Zarzecza może wynikać z peryferyjnego położenia tej dzielnicy. Pozycję Śródmieścia można natomiast wytłumaczyć problemami typowymi dla centralnych dzielnic, czyli ograniczoną przestrzenią, brakiem zieleni, korkami czy poziomem zanieczyszczeń

– mówi Michał Ratajczak, ekspert portalu Rankomat.pl.

Najlepsze i najgorsze dzielnice Katowic – zestawienie

Kategoria

Najlepsza dzielnica (+)Najgorsza dzielnica (-)

Bezpieczeństwo

Brynów-Osiedle ZgrzebniokaSzopienice-Burowiec

Relacje sąsiedzkie

GiszowiecŚródmieście

Okolica przyjazna dzieciom

Osiedle TysiącleciaZarzecze

Ekologia 

Brynów-Osiedle ZgrzebniokaŚródmieście

Zadbana okolica 

KostuchnaSzopienice-Burowiec

Sport 

Osiedle TysiącleciaMurcki

Komunikacja 

ZawodzieKostuchna
ZakupyZałęże
Osiedle Tysiąclecia
Murcki

Koszty życia

Szopienice-BurowiecZarzecze

Okolica przyjazna zwierzętom

Brynów-Osiedle ZgrzebniokaŚródmieście

Służba zdrowia

Piotrowice-OchojecZarzecze

Kultura

KoszutkaZarzecze

Dzielnica dla imprezowiczów

ŚródmieścieZarzecze
Łącznie

BRYNÓW-OSIEDLE ZGRZEBNIOKA
OSIEDLE TYSIĄCLECIA
3 razy najllepszą dzielnicą Katowic

ZARZECZE
5 razy najgorszą dzielnicą Katowic

Źródło: Ranking Dzielnic Otodom, Katowice 2020.

Ważne informacje

1. Ankietowani za najlepsze dzielnice Katowic uznali Osiedle Tysiąclecia i Brynów-Osiedle Zgrzebnioka – każda z nich zwyciężyła w 3 kategoriach

2. Respondenci ocenili, że najgorszą dzielnicą w Katowicach jest Zarzecze, które w 5 klasyfikacjach zajęło ostatnie miejsce

3. Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach podzieliło między siebie 10 dzielnic, a wśród przegranych znalazło się 5 rejonów

4. Najwyższe średnie noty wystawiono w kategorii „okolica przyjazna zwierzętom”, a najniższe w kategorii „dzielnica dla imprezowiczów”

FAQ najczęściej zadawane pytania o mieszkanie w Katowicach

  1. Ile kosztuje mkw. mieszkania w Katowicach?

    Mieszkania w Katowicach nie są przesadnie drogie, jeśli porówna się je chociażby z nieruchomościami w Warszawie czy Gdańsku. Aktualnie (stan na 23.02.2021 r. wg szubko.pl) średnia cena mkw. w stolicy województwa śląskiego wynosi 6 745 zł, a wskaźnik ten w skali ostatnich 12 miesięcy zwiększył się tylko o 1%, czyli o naprawdę niewiele.
  2. Czy jako mieszkaniec Katowic zapłacę więcej za ubezpieczenie nieruchomości?

    Koszt polisy mieszkaniowej zależy głównie od wartości nieruchomości oraz zakresu ochrony. Najtańsze ubezpieczenie można na być nawet za mniej niż 100 zł, ale Polacy najczęściej nabywają polisy warte 200-300 zł. Nie są to więc duże kwoty, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że dotyczą 12-miesięcznego okresu ochronnego.
  3. W której dzielnicy Katowic warto kupić nieruchomość?

    Przy zakupie nieruchomości najlepiej kierować się indywidualnymi preferencjami i potrzebami, a także możliwościami finansowymi. Dla jednej osoby liczy się bezpieczeństwo, spokój i bliskość terenów spacerowych, a dla drugiej kluczowy jest dostęp do kultury i rozrywki czy sąsiedztwo konkretnych punktów na mapie miasta, jak zakład pracy, szkoła czy uczelnia.