Stare Miasto najatrakcyjniejsze dla imprezowiczów i łaknących kultury, z kolei Mistrzejowice mają najlepszą ofertą handlową, a Zwierzyniec jest najbardziej zielony i zadbany. Sprawdź, jak krakowianie ocenili poszczególne dzielnice swojego miasta, który rejon okazał się najbardziej atrakcyjny, a który najmniej.

Portal z ogłoszeniowy Otodom wraz z agencją IQS zapytał mieszkańców 12 polskich aglomeracji o ocenę dzielnic, w których mieszkają. Respondenci oceniali poszczególne aspekty składające się na komfort życia, przyznając noty w skali od 1 do 5, gdzie jedynka to najniższa ocena, a piątka najwyższa.

Każdy z biorących udział w badaniu w danym mieście wystawił noty w 13 różnych kategoriach, które opisujemy dokładnie w takiej kolejności:

1. Bezpieczeństwo (poczucie bezpieczeństwa),
2. Relacje sąsiedzkie (przyjaźni sąsiedzi),
3. Okolica przyjazna dzieciom (szkoły, przedszkola, place zabaw, parki, itd.),
4. Ekologia (smog, hałas, zieleń),
5. Zadbana okolica (stan budynków, porządek na ulicach),
6. Sport (darmowe i komercyjne ośrodki sportowe),
7. Komunikacja (korki, miejsca parkingowe, komunikacja publiczna, ścieżki rowerowe, wypożyczalnie rowerów i hulajnóg),
8. Zakupy (oferta handlowa),
9. Koszty życia (ceny mieszkań, czynsze),
10. Okolica przyjazna zwierzętom (dostępność terenów spacerowych),
11. Służba zdrowia (podstawowa opieka medyczna, specjalistyczne gabinety),
12. Kultura (bliskość i jakość ośrodków kultury),
13. Rozrywka (puby, kluby, dyskoteki, itd.).

Spokojnie na Bronowicach, niebezpiecznie na Wzgórzach

Pierwsza kategoria to Bezpieczeństwo, a właściwie ocena poczucia bezpieczeństwa. Pod tym względem mieszkańcy Krakowa najwyżej ocenili Bronowice, które jako jedyne uzyskały notę, minimalnie powyżej czterech (4,05). Drugie miejsce dla Zwierzyńca (równo 4), trzecie dla Grzegórzek (3,91). W tej kategorii wyższe wyniki uzyskały dzielnice położone w zachodniej części miasta.

Na drugim biegunie znalazły się usytuowane na północnym wschodzie Wzgórza Krzesławickie (3,06) oraz sąsiadujące z nimi niewielkie Bieńczyce (3,32). Trzecie od końca miejsce przypadło w udziale dzielnicy Bieżanów-Prokocim (3,48).

Po sąsiedzku na Swoszowicach, gorzej na Starym Mieście

Krakowianie relacje sąsiedzkie w swoim mieście ocenili gorzej, niż poziom bezpieczeństwa. W tej kategorii najwyższa średnia ocen to 3,6, a uzyskały ją Swoszowice. Na podium znalazły się jeszcze Bronowice (3,54) oraz Łagiewniki-Borek Fałęcki (3,52).

Zdecydowanie gorzej z sąsiadami dogadują się mieszkańcy Starego Miasta, które uzyskało najgorszy wynik w tej klasyfikacji (3,10). Niezbyt dobrze wypadły również Bieńczyce (3,13), Wzgórza Krzesławickie (3,18) i Krowodrza (3,20).

Nowa Huta rodzinna, Wzgórza Krzesławickie dla singli

Osoby posiadające dzieci i chcące się osiedlić w Krakowie powinny rozważyć przede wszystkim Nową Hutę – tak przynajmniej uważają krakowianie. Dzielnica ta, jako jedyna, uzyskała notę wyższą od czwórki (4,01). Niezłe oceny zdobyły także Zwierzyniec (3,98), Mistrzejowice (3,96), Bieżanów-Prokocim (3,95) oraz Grzegórzki (3,91).

W opinii ankietowanych najmniej przyjazne dzieciom są rejony Wzgórz Krzesławickich (3,39), Swoszowic (3,43) oraz Podgórza (3,44). Akurat w tej kategorii wyniki były dość spłaszczone, a najsłabiej ocenione dzielnice nie uzyskały skrajnie niskich wyników.

Zwierzyniec jest eko, Stare Miasto zdecydowanie nie

Jakość powietrza, poziom hałasu i ilość zieleni, to trzy podstawowe kryteria oceny w kategorii Ekologia. Kraków nie uzyskał tutaj najlepszych wyników w opinii mieszkańców, chociaż przynajmniej trzy dzielnice nie zostały ocenione źle. To Zwierzyniec (3,54), Swoszowice (3,42) i Nowa Huta (3,39). Warto podkreślić, że te trzy rejony stanowią jednocześnie trzy krańce miasta, odpowiednio zachodni, południowy i wschodni.

O ile obrzeża uznano za względnie zielone, ciche i z przyzwoitą jakością powietrza, to już inaczej wyglądają opinie o centrum Krakowa. Za zdecydowanie najmniej ekologiczne respondenci uznali Stare Miasto, które uzyskało notę na poziomie 2,54. Trójki nie zdołały osiągnąć dzielnice Łagiewniki-Borek Fałęcki (2,80) i Krowodrza (2,90).

Schludny Zwierzyniec, Wzgórza trzeba posprzątać

W kategorii Zadbana okolica wszystkie dzielnice Krakowa uzyskały noty pomiędzy trójką i czwórką. Ankietowani uznali, że największy porządek panuje na Zwierzyńcu (3,90), w dalszej kolejności na Swoszowicach (3,77) i Czyżynach (3,76).

Krakowianie mają największe zastrzeżenia co do stanu technicznego budynków i porządku na ulicach w czterech rejonach miasta. W ich opinii najgorzej pod tym względem wyglądają Wzgórza Krzesławickie (3,11) oraz Stare Miasto (3,16). Słabe oceny zebrały również Bieńczyce (3,21) oraz Nowa Huta (3,30). Największe zaniedbania obecne są więc we wschodniej części miasta oraz w ścisłym centrum.

Wysportowane Mistrzejowice, na Wzgórzach się nie trenuje

Osobom ceniącym sobie kulturę fizyczną krakowianie polecają przede wszystkim Mistrzejowice, którym najmniej zabrakło do poziomu czwórki (3,95). W kategorii Sport drugą lokatę zajęły Grzegórzki (3,89), tuż za nimi były Bronowice (3,87) i Nowa Huta (3,83).

Zdaniem respondentów, najgorszą infrastrukturę sportową posiadają Wzgórza Krzesławickie (2,98). Niewiele lepiej jest na Swoszowicach (3,08) i na Łagiewnikach-Borku Fałęckim (3,24). Te trzy rejony nieco odstają od reszty stawki.

Grzegórzki z najlepszą komunikacją, Wzgórza z najgorszą

Mieszkańcy stolicy Małopolski surowo oceniają komunikację w swoim mieście. Świadczy o tym chociażby fakt, że najlepsza średnia ocen w tej kategorii to zaledwie 3,63, a otrzymały ją Grzegórzki. Niewiele gorszą ocenę zdobyły Mistrzejowice (3,60), Bieńczyce (3,59) i Nowa Huta (3,54). Na tym kończy się lista dzielnic z wynikiem powyżej trzech i pół.

Również w kategorii Komunikacja najniżej sklasyfikowano Wzgórza Krzesławickie (2,79). Noty poniżej trójki uzyskały jeszcze dwa rejony Krakowa - Swoszowice (2,91) i Łagiewniki-Borek Fałęcki (2,99).

Na zakupy najlepiej na Mistrzejowice, niekoniecznie na Wzgórza 

W opinii respondentów, Kraków ma bardzo atrakcyjną ofertę handlową, właściwie tylko dwie dzielnice wyróżniają się pod tym względem in minus. Mistrzem w tej konkurencji są Mistrzejowice (4,34) oraz uzupełniające podium Podgórze Duchackie (4,31) i Grzegórzki (4,18).

Krakowianie raczej rzadko wybierają się na zakupy na Wzgórza Krzesławickie (2,98) i Zwierzyniec (3,04). To właśnie te dwie dzielnice wyraźnie odstają od reszty stawki, jeśli chodzi ofertę handlową. Trzeci z najniżej ocenionych rejonów uzyskał już zdecydowanie lepszą notę – Swoszowice z wynikiem 3,59.

Nowa Huta jest tania, Zwierzyniec kosztowny

Koszty życia to kategoria, w której zwycięska dzielnica uzyskała najniższy wynik spośród wszystkich kategorii. Nowa Huta, bo o niej mowa, nie przekroczyła nawet trójki (2,83). W czołówce znalazły się jeszcze Mistrzejowice (2,82) oraz Bieńczyce (2,76).

Ceny mieszkań i wysokość czynszów są najbardziej uciążliwe dla mieszkańców Zwierzyńca (2,08). Niewiele lepiej sytuacja wygląda na Starym Mieście (2,13). Średnie poniżej 2,50 uzyskało jeszcze pięć dzielnic: Krowodrza (2,24), Grzegórzki (2,28), Bronowice (2,37), Dębniki (2,42) i Podgórze (2,47). Zastanawiające jest, że wszystkie te rejony skoncentrowane są w zachodniej i centralnej części miasta i nie ma tam żadnej „wyspy” z niższymi cenami.

Zwierzyniec dla zwierząt, Stare Miasto dla ludzi

Kiedyś na terenie dzielnicy Zwierzyniec najprawdopodobniej znajdowały się tereny myśliwskie, a dziś jest to teren sprzyjający włascicielom zwierząt domowych, o czym świadczy pierwsze miejsce z wynikiem 4,32. Dobre oceny w tej kategorii uzyskały też Mistrzejowice (4,27), Nowa Huta (4,21), Grzegórzki (4,08), Bieżanów-Prokocim (4,04) oraz Dębniki (4,01).

W opinii respondentów, najgorzej przystosowane dla zwierząt jest gęsto zabudowane, głośne i pełne turystów Stare Miasto (3,44). Tuż nad nim uplasowały się Łagiewniki-Borek Fałęcki (3,46) i Wzgórza Krzesławickie (3,62).

Najlepiej leczą na Mistrzejowicach, najgorzej na Łagiewnikach    

Pod względem oceny usług medycznych najlepiej wypadły Mistrzejowice, które jako jedyne uzyskały średnią wyższą od czwórki (4.03). W dalszej kolejności doceniono opiekę medyczną w Nowej Hucie (3,93) i na Bieńczycach (3,87).

Łagiewniki-Borek Fałęcki to z kolei obszar z najniższą oceną średnią (3,06). Minimalnie lepiej oceniono opiekę medyczną na Wzgórzach Krzesławickich (3,08), Podgórzu (3,17) i Swoszowicach (3,21).

Kulturalne Stare Miasto, Wzgórza i Swoszowice zdecydowanie nie

Kraków jest miastem, które słynie z szerokiej oferty kulturalnej, ale czy mieszkańcy podzielają tę obiegową opinię? W tej kategorii wyniki są dość zaskakujące, bo zwycięskie Stare Miasto uzyskało ocenę 3,82. Na drugim miejscu, ale ze sporą stratą do lidera, znalazły się Grzegórzki (3,50), na trzecim Nowa Huta (3,44).

Białymi plamami na kulturalnej mapie stolicy małopolski są, przede wszystkim Wzgórza Krzesławickie i Swoszowice (po 2,66). Średnie na poziomie niższym od trzech uzyskały również: Łagiewniki-Borek Fałęcki (2,68), Bieżanów-Prokocim (2,77), Prądnik Biały (2,86) i Podgórze Duchackie (2,94).

Jeśli rozrywka, to Stare Miasto i nic poza nim

To częsty przypadek, że ścisłe centrum jest jednocześnie centrum rozrywkowym w mieście. W Krakowie dysproporcja pomiędzy Starym Miastem (4,17) i innymi dzielnicami jest jednak ogromna, a przynajmniej tak uważają ankietowani krakowianie. W tej kategorii na drugim miejscu uplasowały się Krowodrza, które uzyskały ocenę zaledwie 2,94.

Negatywnie wyróżniły się trzy dzielnice: Swoszowice (1,69), Łagiewniki-Borek Fałęcki (1,72) i Bieżanów-Prokocim (1,99). Średnie pozostałych rejonów przekroczyły już granicę dwójki. 

Podsumowanie – która dzielnica Krakowa jest najlepsza, a która najgorsza?

Najlepszymi dzielnicami Krakowa według mieszkańców są Zwierzyniec i Mistrzejowice, a najgorszą Wzgórza Krzesławickie – wynika z raportu portalu Otodom.

Spośród 18 dzielnic Krakowa najwyżej oceniono Zwierzyniec i Mistrzejowice – każda z nich zwyciężyła w 3 kategoriach. Zwierzyniec okazał się najlepszy pod względem ekologii, porządku na ulicach oraz przyjazności dla zwierząt. Mistrzejowice w kategoriach: sport, zakupy i służba zdrowia. Na wyróżnienie zasługują również Nowa Huta i Stare Miasto, który wygrały w dwóch rankingach. Pojedyncze zwycięstwa przypadły w udziale Bronowicom, Swoszowicom i Grzegórzkom. 

Wzgórza Krzesławickie przegrały w 7 na 13 kategorii: bezpieczeństwo, okolica przyjazna dzieciom, sport, komunikacja, zadbana okolica, zakupy i kultura (razem ze Swoszowicami). Trzy przegrane zanotowało Stare Miasto, dwie Swoszowice, a Zwierzyniec i Łagiewniki-Borek Fałęcki po jednej.

Przyłączony do Krakowa ponad 100 lat temu Zwierzyniec jest dzielnicą zadbaną, pełną zieleni i bogatą w przestrzenie, po których można spacerować samemu lub ze swoimi pupilami. Niewielkie Mistrzejowice są z kolei sensownie rozplanowane, co zwiększa efektywność komunikacji. Posiadają też solidne zaplecze medyczne i zróżnicowaną ofertę handlową. Na drugim biegunie znajdują się oddalone od centrum Wzgórza Krzesławickie, wydzielone w 1990 roku z obszaru Nowej Huty, które przegrały w większości kategorii

Michał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w RankomatMichał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w Rankomat

Najlepsze i najgorsze dzielnice Krakowa – zestawienie

Kategoria

Najlepsza dzielnica (+)Najgorsza dzielnica (-)

Bezpieczeństwo

BronowiceWzgórza Krzesławickie

Relacje sąsiedzkie

SwoszowiceStare Miasto

Okolica przyjazna dzieciom

Nowa HutaWzgórza Krzesławickie

Ekologia 

ZwierzyniecStare Miasto

Zadbana okolica 

ZwierzyniecWzgórza Krzesławickie

Sport 

MistrzejowiceWzgórza Krzesławickie

Komunikacja 

GrzegórzkiWzgórza Krzesławickie
Zakupy

Mistrzejowice

Wzgórza Krzesławickie

Koszty życia

Nowa HutaZwierzyniec

Okolica przyjazna zwierzętom

ZwierzyniecStare Miasto

Służba zdrowia

MistrzejowiceŁagiewniki-Borek Fałęcki

Kultura

Stare MiastoWzgórza Krzesławickie
Swoszowice

Rozrywka

Stare MiastoSwoszowice
Łącznie

ZWIERZYNIEC 
MISTRZEJOWICE
3 razy najlepszymi dzielnicami Krakowa

WZGÓRZA KRZESŁAWICKIE
7 razy najgorszą dzielnicą Krakowa

Tabela 1. Źródło: Ranking Dzielnic Otodom, Kraków 2020.

Ważne informacje

1. Za najlepsze dzielnice Krakowa mieszkańcy uznali Zwierzyniec i Mistrzejowice, a każda z nich wygrała w 3 kategoriach

2. Za najgorszą dzielnicę stolicy Małopolski uznano Wzgórza Krzesławickie, które przegrały w 7 kategoriach na 13 możliwych

3. Krakowscy ankietowani dobrze ocenili w swoim mieście ofertę handlową oraz dostępność infrastruktury dla zwierząt 

4. Najniższe noty przyznano w kategoriach: koszty życia, relacje sąsiedzkie i ekologia

FAQ najczęściej zadawane pytania o mieszkanie w Krakowie

  1. Ile kosztuje mkw. mieszkania w Krakowie?

    W połowie czerwca 2021 roku średnia cena mkw. w Krakowie wynosiła 10 200 zł. Średni koszt mieszkania w stolicy Małopolski w tym samym okresie to z kolei blisko 510 000 zł. W skali ostatnich 12 miesięcy nieruchomości w Krakowie zdrożały o około 4%. Na ten moment droższe mieszkania były tylko w Sopocie i Warszawie.

  2. Czy jako mieszkaniec Krakowa zapłacę więcej za ubezpieczenie nieruchomości?

    Mimo iż mieszkania w Krakowie są relatywnie drogie, a sama stolica Małopolski jest prestiżową lokalizacją, to tylko częściowo przekłada się na cenę polis w tym mieście. Najtańsze ubezpieczenie nieruchomości można kupić nawet za 100-200, a dopłacając kolejne 100-150 zł uzyskamy już naprawdę solidną ochronę finansową dla swojego mienia.

  3. W której dzielnicy Krakowa kupić nieruchomość?

    Z pewnością historyczne dzielnice Krakowa, jak Stare Miasto czy Podgórze, mają swój urok i gwarantują łatwy dostęp do kultury i rozrywki. Dla ceniących sobie spokój, zieleń i przestrzeń do spędzania czasu z dziećmi czy spacerów ze zwierzętami, bardziej interesujące okażą się jednak rejony nieco oddalone od centrum, jak chociażby Zwierzyniec. Wybór nieruchomości jest zawsze indywidualną kwestią i nie można wskazać jednej lokalizacji, która zadowoli każdego.