Wilanów najbezpieczniejszy i najbardziej zadbany, zielona Wesoła, Ursynów dobrze skomunikowany i z bogatą ofertą handlową. Sprawdź, jakie oceny poszczególnym dzielnicom Warszawy wystawili ich mieszkańcy, którą uznali za najlepszą do mieszkania, a którą za najgorszą.

Otodom i agencja IQS przeprowadziły ankiety wśród mieszkańców 12 polskich miast. Respondenci mieli ocenić poszczególne aspekty składające się na komfort życia w swoich dzielnicach i przyznać noty w skali od 1 do 5, gdzie jedynka jest najniższą oceną, a piątka najwyższą.

Biorący udział w sondażu oceniali dzielnice swoich miast w 13 kategoriach, które dokładnie w takiej kolejności opisujemy w niniejszym artykule:

1. Bezpieczeństwo (poczucie bezpieczeństwa),
2. Relacje sąsiedzkie (przyjaźni sąsiedzi),
3. Okolica przyjazna dzieciom (szkoły, przedszkola, place zabaw, parki, itd.),
4. Ekologia (smog, hałas, zieleń),
5. Zadbana okolica (stan budynków, porządek na ulicach),
6. Sport (darmowe i komercyjne ośrodki sportowe),
7. Komunikacja (korki, miejsca parkingowe, komunikacja publiczna, ścieżki rowerowe, wypożyczalnie rowerów i hulajnóg),
8. Zakupy (oferta handlowa),
9. Koszty życia (ceny mieszkań, czynsze),
10. Okolica przyjazna zwierzętom (dostępność terenów spacerowych),
11. Służba zdrowia (podstawowa opieka medyczna, specjalistyczne gabinety),
12. Kultura (bliskość i jakość ośrodków kultury),
13. Rozrywka (puby, kluby, dyskoteki, itd.).

Przeanalizowaliśmy wyniki tego sondażu, najpierw opisując po kolei klasyfikacje w poszczególnych kategoriach, a na końcu zestawiając ze sobą wszystkie rezultaty. 

Wilanów najspokojniejszy, niebezpieczna Praga-Północ

Najbezpieczniej czują się mieszkańcy Wilanowa (średnia not 4,28), Ursynowa (4,26) i Wesołej (4,21). Średnie powyżej czwórki uzyskały jeszcze Żoliborz (4,11) i Ursus (4,08). 

Najgorsze oceny uzyskały trzy centralnie usytuowane dzielnice. Na samym dole tabeli znajduje się Praga-Północ (3,45), nad nią Śródmieście (3,53) i Ochota (3,61). Wyniki na tym poziomie w innych kategoriach pozwoliłyby znaleźć się w środku stawki, a nawet w jej górnej części, także ogólny poziom bezpieczeństwa w Warszawie jest co najmniej zadowalający, a przynajmniej tak uważają respondenci.

Wesołe sąsiedztwo na Wesołej, w Śródmieściu już niekoniecznie

Wesoła, czyli najbardziej na wschód wysunięta dzielnica Warszawy, w kategorii „relacje sąsiedzkie” uzyskała średnią na poziomie 3,68, co wystarczyło do wygranej. Drugie miejsce dla Wilanowa (3,66), trzecie dla Wawra (3,64). Wśród dzielnic usytuowanych bardziej centralnie najlepszy rezultat uzyskał Żoliborz (3,57).

Nienajlepsze zdanie o swoich sąsiadach mają natomiast mieszkańcy Śródmieścia (3,16), Woli (3,22) i Pragi-Północ (3,27). W opinii ankietowanych w centrum Warszawy codzienne interakcje pozostawiają więc wiele do życzenia.

Dla dzieci najbardziej atrakcyjny Ursynów, najmniej Rembertów

Zdaniem ankietowanych dla rodzin z dziećmi najlepszą dzielnicą stolicy jest Ursynów (4,13), który minimalnie wyprzedził Wesołą (4,12). Trzecią lokatę zajęły wspólnie sąsiadujące ze sobą Bielany i Żoliborz (po 4,09). Na tym kończy się lista dzielnic z notą wyższą niż cztery.

Na drugim biegunie znalazł się Rembertów, który z wynikiem na poziomie 3,31 wyraźnie odstaje od reszty stawki. Drugie od końca były Włochy (3,57), trzecia Praga-Północ (3,64).

Eko-Wesoła i nieekologiczne Śródmieście

Skala zanieczyszczenia powietrza, poziom hałasu i ilość zieleni – te trzy aspekty brali pod uwagę ankietowani wystawiając noty w kategorii „ekologia”. Za najbardziej „eko dzielnicę” Warszawy uznano Wesołą i tylko ona zdobyła więcej, niż 4 punkty (4,01). Drugie Bielany otrzymały od mieszkańców łączną notę 3,68, a trzeci Ursynów 3,62. Na czwartym miejscu znalazł się Żoliborz (3,6), co by wskazywało, że śpiewający o „zielonym Żoliborzu” Muniek Staszczyk miał jednak trochę racji.

Co było łatwe do przewidzenia, najmniej ekologicznym rejonem Warszawy jest Śródmieście (2,82). Wyniki poniżej trójki uzyskały jeszcze dwie centralne dzielnice, Praga-Północ (2,96) i Wola (2,97). Niestety, brak zieleni, smog i hałas to standardowe problemy, z jakimi muszą się borykać osoby mieszkające w centrach dużych miast.

Zadbana Wesoła, bałagan na Pradze-Północ

Wilanów (4,28) jest dzielnicą, w której panuje największy porządek na ulicach, a budynki są w najlepszym stanie technicznym. Dobry rezultat uzyskała też Wesoła (4,12). Trzeci w tej klasyfikacji Ursynów ma już średnią poniżej czwórki (3,96).

Praga-Północ jako jedyna uzyskała w tej kategorii wynik poniżej trójki (2,83). Na drugim miejscu od końca znalazło się Śródmieście, ale już ze zdecydowanie lepszą notą (3,35). Pragę-Południe oceniono na 3,39. 

Dla aktywnych Ursynów, ale nie Rembertów

W kategorii „sport” pierwsza lokata dla Ursynowa (4,25). Na podium znalazły się też Wilanów (4,14) i Wesoła (4,08). Na dostępność infrastruktury dla aktywnych fizycznie nie narzekają też mieszkańcy Bielan (4,03).

W tej kategorii tabela jest spłaszczona, a znajdujący się na ostatnim miejscu Rembertów uzyskał całkiem przyzwoity wynik (3,51). Podobne rezultaty uzyskały także Włochy i Praga-Północ (po 3,58). Warszawa jako całość nie jest może idealna dla sportowców, ale też nie ma tam dzielnic, w których uprawianie bycie aktywnym jest jakoś szczególnie utrudnione.

Dobrze skomunikowany Ursynów, Rembertów do poprawki

Za dzielnicę z najlepszą komunikacją respondenci uznali Ursynów (3,84). Doceniono też Bielany (3,77) i Pragę Południe (3,70). To ciekawe, bo jeśli spojrzymy na mapę stolicy, to zauważymy, że każda z tych dzielnic znajduje się w zupełnie innym punkcie miasta.

W opinii ankietowanych rejony najgorzej skomunikowane to te na peryferiach. Najmniej punktów uzbierał Rembertów (3,05), nieco więcej Starołęka (3,20) i Wesoła (3,24). W tej kategorii skrajne wyniki nie są od siebie odległe. Ogólna średnia nie wypadła jednak najlepiej – żadna dzielnica nie zbliżyła się nawet do czwórki.

Ursynów i Bielany z najlepszą ofertą handlową, Rembertów z najgorszą

„Zakupy” to kategoria, w której respondenci Otodom wystawili całkiem dobre noty. Najwyżej oceniono ofertę handlową Ursynowa i Bielan (po 4,18). Więcej niż czwórkę uzyskało jeszcze 5 innych dzielnic Warszawy: Praga-Południe (4,14), Bemowo (4,09), Targówek (4,07), Praga-Północ (4,06) i Wola (4,02).

Najmniej punktów przypadło dzielnicy Rembertów, ale wynik na poziomie 3,48 można uznać za całkiem przyzwoity. Nieco wyżej oceniono ofertę handlową Śródmieścia (3,52) i Wesołej (3,4). 

Nieruchomości i czynsze drogie w całej Warszawie

W kategorii „koszty życia” ankietowani oceniali ceny nieruchomości i wysokość czynszów. Trudno powiedzieć, że jakakolwiek dzielnica Warszawy uzyskała tutaj dobry wynik. Najwyżej oceniono Ursus (2,90), w dalszej kolejności Targówek (2,74), a także Starołękę i Włochy (po 2,72). W wielu kategoriach tak niskich not nie przyznano najgorszym dzielnicom.

Zdaniem respondentów najdrożej jest na Śródmieściu (2,13), Żoliborzu (2,16) i Wilanowie (2,17). Na dole tabeli znalazły się głównie dzielnice centralne i południowe. 

Wesoła dla zwierzaków, Śródmieście zdecydowanie nie

W poprzedniej kategorii warszawiacy wystawili rekordowo niskie noty, ale w przypadku „okolicy przyjaznej zwierzętom” sytuacja jest odwrotna. Zwyciężyła Wesoła z bardzo wysoką oceną 4,48. Dobre wyniki rezultaty uzyskał też Ursynów (4,27) i Żoliborz (4,24). Słabsza „czwórka” dla dzielnic Wawer (4,20), Bielany (4,16), Wilanów (4,04), Praga-Południe (4,04), Białołęka (4,02), Targówek (4,02) i Ochota (4,00).

W tej kategorii najniższą notę uzyskało Śródmieście (3,56), w dalszej kolejności Włochy (3,65) oraz Praga-Północ (3,69).

Do lekarza na Pragę zamiast na Białołękę

W kategorii „służba zdrowia” żadna ze stołecznych dzielnic nie uzyskała średniej na poziomie czterech. Najlepiej wypadła Praga-Południe (3,88) i Praga-Północ (3,83). Niewiele mniej punktów przyznano Ochocie (3,78).

Respondenci najgorzej ocenili jakość opieki medycznej w trzech dzielnicach znajdujących się na trzech krańcach Warszawy. Położona na północy Białołęka dostała 3,06, wysunięty na wschód Rembertów uzyskał 3,08, a południowo-zachodnie Włochy 3,16.

Kultury najwięcej na Śródmieściu, najmniej w Rembertowie

Najmniej zastrzeżeń do oferty kulturalnej mają mieszkańcy Śródmieścia (3,88). Na drugim miejscu znalazł się Żoliborz (3,82), a podium uzupełnił Wilanów (3,60). Odnotujmy, że jeszcze tylko dwie dzielnice przekroczyły barierę 3,5 punktu – Praga-Północ i Ursynów osiągnęły średnie na poziomie 3,58.

Przegrał Rembertów z notą 2,37. Niewesoło jest też łaknącym kultury mieszkańcom Wesołej (2,55). Trójki nie przekroczyły jeszcze Włochy (2,74), Ursus (2,74), Białołęka (2,81), Targówek (2,84) i Wawer (2,94).

Rozrywkowe tylko centrum stolicy

Spośród wszystkich dzielnic Warszawy właściwie tylko Śródmieście uzyskało niezłą notę (3,74) za ofertę rozrywkową. Druga Praga-Północ otrzymała 3,37, a trzecia Ochota ledwo przekroczyła trójkę (3,05). Wszystkie pozostałe dzielnice otrzymały mniej niż 3.

W opinii ankietowanych, rozrywki najbardziej brakuje mieszkańcom Rembertowa (1,78). Niewiele lepsze rezultaty uzyskały Wesoła (1,92) i Ursus (1,97). Wszystkie niewymienione do tej pory dzielnice zdobyły między 2 a 3 punktu.

Podsumowanie – która dzielnica Warszawy jest najlepsza, a która najgorsza?

Najlepszymi dzielnicami Warszawy zostały ex aequo Wesoła i Ursynów, a najgorszą Rembertów – wynika z ocen wystawionych przez respondentów portalu Otodom.

Ursynów zwyciężył w 3 kategoriach: sport, komunikacja i zakupy (razem z Bielanami). Wesoła również wygrała 3 kategorie: relacje sąsiedzkie, ekologia oraz okolica przyjazna zwierzętom. Dwukrotnie zwyciężyły: Śródmieście (kultura i rozrywka) i Wilanów (bezpieczeństwo i zadbana okolica). Po jednym laurze zebrały: Ursus, Praga-Południe i wspomniane Bielany.

Rembertów przegrał aż 6 kategorii na 13 możliwych, a były to: okolica przyjazna dzieciom, sport, komunikacja, zakupy, kultura, rozrywka. 4 przegrane zanotowało Śródmieście: relacje sąsiedzkie, ekologia, koszty życia i okolica przyjazna zwierzętom. Dwukrotnie przegrała Praga-Północ (bezpieczeństwo i zadbana okolica), a jedna porażka przypadła w udziale Starołęce (służba zdrowia).

Prawobrzeżny Rembertów jest najmniej zaludnioną dzielnicą Warszawy, z rzadką zabudową i odsetkiem zieleni na poziomie 30%. Istnieje tu więc potencjał chociażby na stworzenie atrakcyjnej infrastruktury rekreacyjno-sportowej. W opinii respondentów, nie jest on jednak wykorzystany, a Rembertów ma też problemy z komunikacją czy dostępem do kultury i sztuki. Ursynów otrzymał wysokie noty nie tylko w kategoriach, w których zwyciężył i praktycznie pod żadnym względem nie był oceniony skrajnie źle. Wesoła uzyskała już jednak kilka nienajlepszych średnich, chociażby za komunikację, ofertę handlową czy rozrywkę

Michał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w RankomatMichał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w Rankomat

Najlepsze i najgorsze dzielnice Warszawy – zestawienie

KategoriaNajlepsza dzielnica

Najgorsza dzielnica

Bezpieczeństwo

WilanówPraga-Północ

Relacje sąsiedzkie

WesołaŚródmieście

Okolica przyjazna dzieciom

UrsynówRembertów
Ekologia

Wesoła

Śródmieście
Zadbana okolica

Wilanów

Praga-Północ
Sport

Ursynów

Rembertów

Komunikacja

UrsynówRembertów

Zakupy

Bielany
Ursynów

Rembertów

Koszty życia

UrsusŚródmieście

Okolica przyjazna zwierzętom

WesołaŚródmieście
Służba zdrowiaPraga-Południe

Białołęka

KulturaŚródmieście

Rembertów

Rozrywka

ŚródmieścieRembertów

Łącznie

WESOŁA i URSYNÓW
3 razy najlepszymi dzielnicami Warszawy

REMBERTÓW
6 razy najgorszą dzielnicą Warszawy

Źródło: Ranking Dzielnic Otodom, Warszawa 2020.

Ważne informacje

1. Za najlepsze dzielnice Warszawy ankietowani uznali Wesołą i Ursynów – każda z nich zwyciężyła w 3 kategoriach

2. Najgorszą dzielnicą stolicy uznano Rembertów, który przegrał w aż 6 kategoriach na 13 możliwych

3. Mieszkańcy najwyżej ocenili w swoim mieście poziom bezpieczeństwa, ofertę handlową, infrastrukturę sportową oraz dostępność przestrzeni dla zwierząt 

4. W dwóch kategoriach przyznano zdecydowanie najniższe noty – koszty życia i rozrywka 

FAQ Najczęściej zadawane pytania o mieszkanie w Warszawie

  1. Ile kosztuje mkw. mieszkania w Warszawie?

    Na początku lipca 2021 roku za mkw. w Warszawie średnio trzeba było zapłacić 11 957 zł. Przeciętne mieszkanie w stolicy kosztowało w tym okresie około 630 000 zł. W skali roku ceny nieruchomości w Warszawie wzrosły aż o 8%.

  2. Czy mieszkańcy Warszawy zapłacą za ubezpieczenie nieruchomości więcej niż na prowincji?

    Cena polisy mieszkaniowej zależy od dwóch podstawowych czynników: wartości nieruchomości oraz zakresu ochrony. Skoro więc mieszkania w Warszawie są drogie, to ma też swoje odbicie w kosztach ubezpieczenia. Kwoty te nie są jednak przesadnie wysokie, a za 200-300 zł można kupić roczną polisę dla przeciętnego mieszkania, która zapewni nam solidną ochronę.

  3. W której dzielnicy Warszawy kupić nieruchomość?

    Warszawa jest na tyle dużym miastem, że przy wyborze mieszkania warto kierować się lokalizacją miejsc, które często odwiedzamy (praca, szkoła, itd.). W innym wypadku będziemy marnować mnóstwo czasu na dojazdy. Do tego dochodzą jeszcze indywidualne preferencje i potrzeby. Przykładowo, zamieszkanie w centrum ułatwi nam dostęp do kultury i rozrywki, ale ograniczy możliwości wypoczynku wśród zieleni czy spacerów z psem. Nie zapominajmy też o argumentach ekonomicznych – są bardziej i mniej prestiżowe dzielnice, co przekłada się na zróżnicowanie cenowe w nieruchomościach.