Rower używany na co dzień lub podczas okazyjnych wycieczek warty jest zwykle od kilkuset do 3000 złotych. W zależności od podzespołów, wyposażenia i przeznaczenia jednoślad może kosztować jednak znacznie więcej. Ponieważ rowery wciąż narażone są na kradzieże, warto mieć ubezpieczenie roweru. Przynajmniej w ramach polisy mieszkaniowej.

Kradzież to tylko jedno z ryzyk związanych z rowerem. Jednoślad może też zostać zniszczony w wyniku dewastacji, zalania, pożaru czy wypadku, np. zderzenia z innym uczestnikiem ruchu. Niezależnie od tego, czy poruszasz się rowerem blisko miejsca zamieszkania, czy jedną z międzynarodowych tras rowerowych Euro Velo.

Dzięki ubezpieczeniu roweru możesz zabezpieczyć swoje finanse na wypadek wielu ryzyk i pomóc i w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Sprawdziliśmy, jak ubezpieczyć rower z polisy mieszkaniowej i jak dużo zapłacisz za przykładowe ubezpieczenie roweru - razem z pozostałym wyposażeniem domu czy mieszkania.

PORÓWNAJ CENY

@360cycles Keep your bike safe! 🔒🔑 One of the most important things you can do is use a high-quality bike lock. In this video, we show how to lock your bike correctly and avoid theft. Come to our store and browse our top-quality bike locks and security accessories selection. We're here to help you keep your bike safe and secure so that you can enjoy your ride without worry. #360Cycles#cyclinglife#cyclingtips#bikelocks#bikesecurity♬ original sound - 360cycles | Bike Shop

Co oznacza rower w ubezpieczeniu?

W dokumencie dołączanym do ubezpieczenia nieruchomości (OWU), w którym znajdują się warunki i zasady działania polisy mieszkaniowej, raczej nie znajdziesz definicji roweru. Można więc zakładać, że dla ubezpieczycieli to pojęcie nie ma jakiś szczególnych wytycznych i jest dość szerokie.

Polisa mieszkaniowa może chronić niemal każdy rodzaj roweru:

 • górski (MTB),
 • gravel,
 • szosowy,
 • crossowy,
 • ostre koło,
 • cargo,
 • tandem,
 • rower trójkołowy,
 • rower dziecięcy,
 • rower elektryczny,
 • rower stacjonarny do ćwiczeń.
UWAGA!
Nie każdy pojazd mający w nazwie "rower" podlega ochronie z ubezpieczenia nieruchomości. Wyjątkami są rower wody i motorower. Warto to sprawdzić na liście wyłączeń odpowiedzialności w OWU.

Jak ubezpieczyć rower?

Polisy rowerowe dostępne na rynku ubezpieczeń kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Mając ubezpieczenie roweru, będziesz mógł liczyć na odszkodowanie, które pozwoli na naprawę lub zakup nowego sprzętu. 

Ubezpieczenie roweru można wykupić w ramach polisy mieszkaniowej – tak jest w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. W tym celu należy wykupić rozszerzone ubezpieczenie mieszkania – wraz z ochroną mienia ruchomego (wyposażenia).

PAMIĘTAJ!
W ramach ubezpieczenia mieszkania rower będzie chroniony przed tymi samymi ryzykami, co nieruchomość oraz jej wyposażenie. W ten sposób możemy ubezpieczyć nie tylko sam rower, ale także zapasowe części do roweru i inne akcesoria rowerzysty, tj. kask, ubrania sportowe czy obuwie – wszystkie te przedmioty są częścią mienia ruchomego.

Ubezpieczenie roweru dostępne jest też jako indywidualna polisa na rower. W ubezpieczeniach tego rodzaju towarzystwa zwykle podają dokładnie, jakie rowery mogą zostać objęte ochroną. Zwykle ochronie podlegają klasyczne jednoślady oraz rowery elektryczne.  

Polisy dla rowerzystów mają zróżnicowany zakres ochrony – sami możemy wybrać, jakie ryzyka ma zawierać ubezpieczenie roweru. Przykładowo:

 • casco rowerowe – to ubezpieczenie zapewni nam odszkodowanie za zniszczenie bądź kradzież roweru, ochrona obejmuje zdarzenia losowe, tj. wypadki, rozboje, kradzież oraz akcje ratownicze – to odpowiednik samochodowego autocasco;
   
 • assistance rowerowy – w ramach takiej ochrony możemy liczyć na wsparcie po wypadku lub gdy rower zostanie uszkodzony, TU zapewnia zwykle bezpłatny transport roweru do najbliższego serwisu, naprawę roweru w miejscu jego uszkodzenia lub transport roweru do domu;
   
 • OC rowerzysty (OC w życiu prywatnym) – w ramach takiej ochrony, ubezpieczyciel pokryje straty za szkody, które wyrządzimy podczas jazdy na rowerze osobom trzecim – odszkodowanie obejmu zarówno szkody na zdrowiu, jak i na mieniu;
   
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dla rowerzysty – ten rodzaj ochrony odnosi się do uszkodzeń ciała (czasem również śmierci), w wyniku wypadku na rowerze, ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania dla właściciela roweru, w ramach których można pokryć koszty leczenia lub rehabilitacji;
   
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego przewożonego na rowerze od kradzieży oraz zniszczenia w wyniku zdarzenia losowego.

PORÓWNAJ CENY

Oferty ubezpieczenia roweru w różnych TU mogą różnić się co do zakresu ochrony, limitów odpowiedzialności, wyłączeń odpowiedzialności, wieku roweru (niektóre towarzystwa wprowadzają ograniczenia w tym zakresie), czy też okoliczności, w jakich można kupić polisę rowerową (np. PZU ma ubezpieczenie roweru dla osób kupujących rower na portalu Allegro).

Od czego polisa mieszkaniowa chroni rower?

Ubezpieczenie roweru w ramach polisy mieszkaniowej może obejmować zdarzenia losowe, kradzież roweru, dewastację oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia roweru wraz z polisą mieszkaniową, rozważ także zakup pakietu Home Assistance, czyli zestawu usług różnych fachowców, w tym skutków wypadku podczas wycieczki rowerowej czy awarii roweru. 

WAŻNE!
Podstawowe ubezpieczenie domu i mieszkania z reguły obejmuje kilkadziesiąt zdarzeń losowych, tj. pożar, wybuch, dym i sadza, upadek drzew, huragan, zalanie itp. A jeśli do podstawowego ubezpieczenia nieruchomości dokupisz rozszerzenia, zakres ochrony będzie dotyczył innych ryzyk jak powódź, kradzież czy rabunek, a przede wszystkim wyposażenia, w tym roweru.

Wśród dodatków do polisy mieszkaniowej, przydatnych dla rowerzystów, występuje:

 • kradzież z włamaniem – w ramach tego dodatku będziemy mogli liczyć na odszkodowanie, jeśli w naszej nieruchomości dojdzie do włamania, znikną cenne przedmioty, a złodzieje pozostawią po sobie wyraźne ślady, np. wybite okno, wyłamany zamek w drzwiach itp.;
   
 • kradzież z zwykła – ten rodzaj ochrony również obejmuje kradzież w mieszkaniu lub w domu, lecz gdy nie ma wyraźnych śladów włamania;
   
 • rabunek –  w ramach tego dodatku, będziemy mogli liczyć na rekompensatę od ubezpieczyciela, jeśli zostaniemy napadnięci poza miejscem zamieszkania, np. na ulicy, i w wyniku użycia siły lub groźby zostanie nam odebrany cenny przedmiot, np. rower;
   
 • dewastacja – ten rodzaj ochrony zabezpieczy nas na wypadek celowego zniszczenia naszego mienia, np. roweru, przez osoby trzecie w miejscu ubezpieczenia, czyli w ubezpieczonej nieruchomości;
   
 • OC w życiu prywatnym – zabezpieczy nas finansowo przed szkodami, jakie nieumyślnie wyrządzimy osobom trzecim, np. podczas wycieczki rowerowej;
   
 • Home Assistance – pakiet może zawierać przydatne dla rowerzystów usługi, np. bezpłatny serwis rowerowy czy pomoc w razie awarii roweru na trasie.

Kradzież z włamaniem jest standardowym dodatkiem do polisy mieszkaniowej – znajdziesz go w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Z kolei kradzież zwykła, rabunek oraz dewastacja, to dodatki do ubezpieczenia mieszkania, które występują nieco rzadziej i mają pewne ograniczenia, np. co do limitów odpowiedzialności. Pakiet Home Assistance może mieć w sobie różne usługi – w poszczególnych TU znajdziesz różne oferty w ramach tego dodatku do polisy mieszkaniowej. 

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru z polisy mieszkaniowej?

W kalkulatorze polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie roweru w ramach polisy mieszkaniowej. Założyliśmy, że ubezpieczenie dotyczy mieszkania i obejmuje mury, stałe elementy oraz mienie ruchome (do których zalicza się rower) przed zdarzeniami losowymi i w razie kradzieży z włamaniem, a także zawiera OC w życiu prywatnym. 

Kalkulację cen ubezpieczenia mieszkania przeprowadziliśmy dla konkretnej nieruchomości: 

 • mieszkania w Poznaniu,
 • o powierzchni 35 m2,
 • o wartości 300 000 zł,
 • z mieniem ruchomym o wartości 20 000 zł.

Najtańsze przykładowe ubezpieczenie roweru razem z całym mieszkaniem możesz mieć już za 244 zł za rok – to oferta TU Europa. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje dodatkowo pakiet Home Assistance, ochronę na wypadek dewastacji oraz OC w życiu prywatnym – bardzo przydatne dla rowerzystów. Proama ma taki sam zakres ochrony, ale za nieco drożej – 257 zł za rok. Z kolei w Generali cena jest niewiele wyższa – 258 zł, za to w pakiecie, oprócz wyżej wymienionych dodatków, zyskujemy jeszcze Pakiet Medyczny. Mtu24.pl, Inter Polska i Benefia okazały się już droższe, choć dodatki do polis mieszkaniowych, które proponują ci ubezpieczyciele są takie same: Home Assistance, dewastacja, OC w życiu prywatnym.

Cena ubezpieczenia mieszkania, w tym roweru znajdującego się w mieszkaniu lub piwnicy, zależy głownie od dwóch czynników: wartości nieruchomości i przechowywanego w niej mienia oraz zakresu ochrony polisy mieszkaniowej. Często zdarza się, że takie same lub bardzo podobne ubezpieczenie mieszkania w różnych TU jest w różnych cenach. Warto więc przed zakupem porównać ze sobą przynajmniej kilka ofert

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Ubezpieczenie roweru w mieszkaniu za 300 000 zł - oferty

TU

Cena za 12 miesięcy polisyW ramach polisy

Europa

244 zł

kradzież z włamaniem
Home Assistance
dewastacja
OC w życiu prywatnym

Proama

257 zł

Generali

258 zł

kradzież z włamaniem
Home Assistance
dewastacja
OC w życiu prywatnym
NNW

mtu24.pl

324 zł

kradzież z włamaniem
dewastacja
OC w życiu prywatnym

Link4

328 zł

kradzież z włamaniem
Home Assistance
dewastacja
OC w życiu prywatnym

Inter Polska

533 zł

Benefia

538 zł

Na podstawie kalkulacji rankomat.pl w dniu 11.10.2023 r.

PORÓWNAJ CENY

Ile kosztuje dedykowana polisa na rower?

Indywidualne ubezpieczenie roweru kupisz m.in. w Nationale-Nederlanden, PZU, TU Europa czy Europa Assistance.

Koszt ubezpieczenia roweru w ramach polisy indywidualnej zależy od wielu czynników, m. in. od:

 • liczby i zakresu dodatków, które wchodzą w skład ubezpieczenia roweru – tj. NNW, casco, OC rowerzysty, assistance, itp.;
 • wartości roweru – najtańsze jednoślady warte są zwykle około kilkuset złotych, ale ceny profesjonalnych rowerów mogą dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a im rower droższy, tym cena za ubezpieczenia roweru zwykle jest wyższa;
 • limitów odpowiedzialności za poszczególne zdarzenia – im wyższe limity w ubezpieczeniu roweru, tym cena zwykle jest wyższa;
 • charakteru i liczby usług w poszczególnych pakietach, np. w assistance – im ich więcej, tym wyższy koszt ubezpieczenia roweru.
 • okresu ubezpieczenia – ubezpieczenie roweru można wykupić tylko na kilka miesięcy (np. tylko na sezon rowerowy) lub na dłużej.
 • zasięgu terytorialnego – ubezpieczenie może obejmować jedynie Polskę lub Europę, a nawet cały świat.

Najtańsze ubezpieczenia roweru w ramach indywidualnej polisy to zwykle koszt ok. kilkudziesięciu złotych.Takie ubezpieczenie roweru będzie jednak miało dość ograniczony zakres ochrony i raczej obowiązywać będzie przez krótki czas. Droższe polisy rowerowe oscylują w granicach 200-300 zł za rok. Można również znaleźć oferty ubezpieczenia roweru z szerokim zakresem ochrony w kwocie około 500 zł za rok.

Kiedy ubezpieczenie roweru nie działa?

Jak przy każdym ubezpieczeniu, tak i w ubezpieczeniu roweru istnieją tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, które wyłączone są z zakresu ochrony i za które nie otrzymamy odszkodowania. 

Wśród wyłączeń odpowiedzialności w polisach mieszkaniowych, które odnoszą się do rowerów, zwykle można znaleźć:

 • kradzież roweru z miejsc, w których ryzyko kradzieży jest duże, np. rower znajduje się na niezabezpieczonym balkonie;
 • szkody powstałe w czasie profesjonalnego uprawiania sportu, np. w czasie zawodów (dotyczy OC w życiu prywatnym);
 • straty na mieniu spowodowane niewłaściwym użytkowaniem sprzętu;
 • szkody powstałe podczas działania pod wpływem alkoholu lub innych używek;
 • szkody powstałe w miejscu, którego nie dotyczy ubezpieczenie, np. wtedy, kiedy ochrona przed rabunkiem obowiązuje tylko na obszarze Polski, a rower skradziono za granicą;
 • zniszczenia spowodowane przez rażące zaniedbanie oraz w skutek celowych działań ubezpieczonego;
 • szkody powstałe w wyniku działań wojennych i ataków terrorystycznych.

W poszczególnych TU znajdziemy nieco inną listę wyłączeń odpowiedzialności. Warto zawsze szczegółowo czytać zasady polisy mieszkaniowej zawarte w OWU – dokumencie dołączanym do ubezpieczenia mieszkania.

Gdzie kupić ubezpieczenie roweru?

W ramach polisy mieszkaniowej, ubezpieczenie roweru wykupisz niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ich oferty najłatwiej jest porównać w kalkulatorze polis mieszkaniowych – z poziomu tego narzędzia możemy także dokonać zakupu wybranego ubezpieczenia mieszkania wraz z ochroną roweru. Za polisę mieszkaniową zapłacimy wówczas bezpiecznym przelewem online, a wszelkie dokumenty otrzymamy drogą mailową.

PORÓWNAJ CENY

Jeśli zależy ci na zakupie indywidualnego ubezpieczenie roweru, nasz wybór będzie nieco bardziej ograniczony, ale w Internecie na pewno uda nam się znaleźć dobrą ofertę, która spełni nasze potrzeby.

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie roweru można wykupić w ramach polisy mieszkaniowej, niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym

2. Aby ubezpieczyć rower w ramach polisy mieszkaniowej, należy wykupić rozszerzone ubezpieczenie mieszkania wraz z ochroną mienia ruchomego

3. Jeśli ubezpieczamy rower w ramach polisy mieszkaniowej, warto dołączyć do ubezpieczenia mieszkania ochronę od kradzieży z włamaniem, rabunek oraz OC w życiu prywatnym

4. Jeśli rower przechowywany jest w ubezpieczonej nieruchomości, podlega takiemu samemu zakresowi ochrony, jak dom czy mieszkanie

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie roweru

 1. Czy polisa mieszkaniowa chroni też rower stacjonarny?

  Tak, w ramach polisy mieszkaniowej rower stacjonarny jest chroniony tak, jak inne ruchomości domowe. Aby rower stacjonarny był ubezpieczony w ramach polisy mieszkaniowej, należy wykupić rozszerzone ubezpieczenie mieszkania – wraz z ochroną mienia ruchomego.

 2. Czy ubezpieczę rower używany?

  W ramach polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć praktycznie każdy rodzaj roweru, w tym również używane jednoślady. W indywidualnych ubezpieczaniach roweru również nie ma wyłączeń tego rodzaju.

 3. Czy mogę ubezpieczyć się na czas uczestnictwa w rajdzie rowerowym?

  Ubezpieczenie roweru na czas rajdu rowerowego można wykupić w ramach indywidualnej polisy dla rowerzysty – taką ofertę znajdziemy np. w PZU. Lecz w ramach ubezpieczeniach mieszkania zawodowe użytkowanie roweru jest zwykle wyłączone z zakresu ochrony.

 4. Czy dostanę odszkodowanie za kradzież roweru spod sklepu?

  W ramach polisy mieszkaniowej raczej nie otrzymamy odszkodowania za taką szkodę. Co innego w ubezpieczeniach indywidualnych dla rowerzystów – pod warunkiem, że rower był zabezpieczony.

 5. Czy polisa mieszkaniowa chroni rower przechowywany w garażu?

  Tak, o ile garaż spełnia określone wymogi (posiada fundamenty, zamknięte drzwi i okna, z ochrony wyłączone są zwykle garaże blaszane), a sama polisa mieszkaniowa musi mieć odpowiednie rozszerzenia (tj. ochrona mienia ruchomego, kradzież z włamaniem, ochrona mienia znajdującego się w budynkach i pomieszczeniach przynależnych do nieruchomości).

 6. Czy polisa mieszkaniowa chroni rower przechowywany w piwnicy?

  Tak, ale piwnica musi posiadać zabezpieczenia zawarte w wytycznych w OWU, np. drzwi do piwnicy muszą być zamykane za zamek lub kłódkę i spełniać określone standardy techniczne.