Obawiasz się kradzieży samochodu lub jego wyposażenia? Wybierz odpowiednie ubezpieczenie samochodu od kradzieży, które ochroni Cię przed konsekwencjami takich zdarzeń. Zwróć uwagę na warunki AC, ponieważ niewłaściwie dobrany zakres ochrony może skutkować wypłatą zbyt niskiego odszkodowania.

Według statystyk, z roku na rok maleje liczba kradzionych samochodów. Jednak sprawy nie należy bagatelizować, bo utrata samochodu może być bardzo dotkliwa finansowo. Zwłaszcza, gdy zlekceważyłeś ubezpieczenie od kradzieży pojazdu.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Podpowiadamy, jakie błędy można popełnić już na etapie zakupu ubezpieczenia auta od kradzieży i co wpływa na cenę polisy.

Czy ubezpieczenie OC chroni od kradzieży samochodu?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu nie działa po kradzieży. Ten produkt został zarezerwowany wyłącznie dla osób przez Ciebie poszkodowanych (jeśli swoim samochodem spowodujesz szkodę na osobie lub jej mieniu). Jeżeli chcesz zabezpieczyć się przed kradzieżą auta lub jego wyposażenia, powinieneś wykupić ubezpieczenie dobrowolne AC lub AC mini.

Każda z wymienionych polis zapewni Ci odszkodowanie za skradzione mienie, przy czym większy zakres zapewni pełne autocasco. Pamiętaj, że minicasco to tylko okrojona wersja AC i z reguły nie działa po kradzieży wyposażenia czy bagażu. Polisa jest jednak znacznie tańsza od AC.

Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia od kradzieży samochodu, sprawdź warunki ochrony w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zawierają one szczegółowe informacje dotyczące zakresu odpowiedzialności Twojego ubezpieczyciela.

Pamiętaj, że sam zakup ubezpieczenia AC nie daje Ci jeszcze 100% gwarancji uzyskania pełnego odszkodowania w przypadku kradzieży auta. Towarzystwo może mieć podstawy do zmniejszenia należnego świadczenia lub nawet odmowy jego wypłaty. Dlatego, kupując ubezpieczenie samochodu od kradzieży, dokładnie sprawdź warunki ubezpieczenia.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą pojazdu?

Ubezpieczenie samochodu na wypadek kradzieży pojazdu zapewnia umowa AC, przy czym poszczególne firmy oferują autocasco w różnych wariantach.

Możesz na przykład kupić polisę AC w tzw. wersji pełnej z ochroną od wszystkich zdarzeń (all risk), gdzie towarzystwo odpowiada za wszystkie szkody, nawet te niezdefiniowane lub AC w wersji standardowej - obejmujące wskazane w OWU zdarzenia. W większości towarzystw istnieje też możliwość zakupu polisy tylko od kradzieży (AC mini) oraz rozszerzenia zakresu ubezpieczenia kradzieżowego o wybrane sytuacje, takie jak działanie żywiołów czy pożar.

Oczywiście, najlepszą opcją jest zakup polisy, która będzie chronić Twój majątek na wielu płaszczyznach - tylko taka zapewni Ci maksymalne bezpieczeństwo finansowe.

Wybierz najlepszy pakiet OC AC

Czy można kupić AC na auto starsze niż 10 lat?

Ubezpieczenie autocasco należy do dobrowolnych i najczęściej wybierają go właściciele nowych lub kilkuletnich samochodów. To jednak nie oznacza, że osoby posiadające pojazdy starsze nie mogą wykupić takiej polisy.

Kilka lat temu AC było dostępne głównie dla właścicieli maksymalnie 10-letnich samochodów. Obecnie granica wieku ubezpieczanego auta znacznie się przesunęła. Wciąż jednak może się zdarzyć, że wybrana firma odmówi sprzedaży polisy, gdy uzna, że pojazd jest zbyt wyeksploatowany.

Przykład

Link4 i Allianz proponuje autocasco dla aut do 17 lat, a Proama do 15 lat (dla pojazdów od 5 do 15 lat). Taki sam jak w Proama maksymalny limit wieku samochodu w AC obowiązuje w TUZ Ubezpieczenia i mtu24.pl. W Beesafe znaczenie ma dodatkowo wartość pojazdu (nie mniej niż 10 tys. zł.). Z kolei Warta nie uzależnia sprzedaży AC od wieku pojazdu.

Czy autocasco od kradzieży samochodu działa za granicą?

Każda firma określa w swoim OWU, na jakim obszarze będzie działało ubezpieczenie kradzieżowe AC. Większość gwarantuje ochronę samochodu na terenie Polski i pozostałych krajów europejskich, jednak wymienia równocześnie kilka państw, w przypadku których odpowiedzialność za szkody kradzieżowe jest wyłączona.

Z reguły AC kradzieżowe nie działa na terenie Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Przykład

Wakacyjna podróż 4-osobowej rodziny zakończyła się kradzieżą samochodu podczas przejazdu przez Mołdawię. Pomimo posiadania polisy autocasco, towarzystwo odmówiło wypłaty świadczenia. Powodem było wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela w umowie AC za kradzież pojazdu na terenie tego kraju.

Wypowiedź eksperta

Warto zauważyć, że szkody kradzieżowe, do których dojdzie na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy czy Mołdawii są wyłączone z ochrony praktycznie w każdym zakładzie ubezpieczeń. W niektórych firmach można jednak dokupić specjalny wariant ochrony AC, który działa także na terenie krajów uważanych za obarczone szczególnym ryzykiem szkody w postaci kradzieży pojazdu.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychNatalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy warto kupić dodatkową ochronę GAP dla auta w kredycie?

Ubezpieczenie od kradzieży pojazdu, nawet w najlepszym wariancie ochrony, nie zawsze zapewnia pełne wsparcie finansowe. W przypadku korzystania z kredytu czy leasingu warto zainwestować dodatkowo w polisę GAP. Dlaczego?

Wystarczy, że nowe auto wyjedzie z salonu samochodowego, aby jego wartość gwałtownie spadła. Utrata takiego samochodu może być bardzo kosztowna, szczególnie gdy zostało kupione w kredycie.

Przykład

Samochód został kupiony w kredycie za 70 tys. złotych. Po kradzieży zakład ubezpieczeń wypłacił 65 tys. złotych odszkodowania. Właściciel auta został więc z długiem bankowym, który będzie musiał spłacić z własnej kieszeni. Uniknąłby takiej sytuacji, gdyby dokupił do AC tzw. ubezpieczenie GAP. Gwarantuje ono wypłatę różnicy pomiędzy wartością nowo zakupionego pojazdu (fakturową lub sumą ubezpieczenia ustaloną w umowie AC), a wartością odszkodowania.

Czy muszę kupić pełne AC, aby mieć ochronę na wypadek kradzieży pojazdu?

Chcesz płacić mniej za ubezpieczenie auta od kradzieży? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre z firm ubezpieczeniowych oferują ubezpieczenie samochodu od kradzieży w wersji mini. Taka polisa nie chroni jednak od szkód częściowych, np. od utraty wyposażenia w wyniku kradzieży czy też od skutków włamania (np. rozbitej szyby, zniszczonych zamków).

Ubezpieczenie AC mini może sprawdzić się za to, jeśli posiadasz samochód nieco starszy (np. kilkunastoletni) i obawiasz się tylko całkowitej utraty pojazdu (gdy nie zależy Ci już na likwidacji drobnych uszkodzeń na koszt ubezpieczyciela).

Od czego zależy wysokość składki AC?

To, ile będzie kosztować ubezpieczenie od kradzieży auta, zależy od wielu aspektów, które muszą uwzględnić towarzystwa, oceniając ryzyko ubezpieczenia. Najczęściej do czynników tych zalicza się:

  • wartość samochodu,
  • markę pojazdu,
  • model pojazdu,
  • historię ubezpieczeniową właściciela,
  • liczbę zainstalowanych w pojeździe zabezpieczeń przed kradzieżą,
  • miejsce parkowania samochodu,
  • region, w którym auto będzie użytkowane.

Jedynie na niektóre z tych czynników ma wpływ właściciel auta. Jednak, jeżeli możesz zamontować w swoim aucie dodatkowe urządzenie antykradzieżowe i zdobyć na to odpowiednie zaświadczenie lub jeżeli Twoje auto będziesz parkować na terenie posesji zamiast na parkingu niestrzeżonym, to w takim wypadku ubezpieczenie samochodu od kradzieży pojazdu może być tańsze.

Uwaga!

Pamiętaj, aby nie podawać fałszywych danych ubezpieczycielowi w celu obniżenia ceny polisy AC, bo może to być nawet podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.

Jak wybrać AC i ile kosztuje polisa?

Ubezpieczenie od utraty pojazdu oraz jego elementów powinno odpowiadać przede wszystkim Twoim potrzebom. Przykładowo, jeśli niepokoi Cię wyłącznie kradzież samochodu, możesz zastanowić się nad wykupieniem AC mini. Z kolei, gdy posiadasz nowe i drogie auto, lepiej przemyśleć zakup autocasco kradzieżowego z szerszym zakresem ochrony (np. z ubezpieczeniem od utraty wyposażenia samochodu czy bagażu).

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży? Pamiętaj, że zakres wybranego przez Ciebie ubezpieczenia ma bezpośredni wpływ na cenę polisy. Zazwyczaj, im więcej zdarzeń podlega ochronie, tym polisa jest droższa. Wybierz więc produkt, z którego będziesz mógł w pełni skorzystać i który może zapewnić Ci odszkodowanie adekwatne do poniesionej straty.

Podczas poszukiwania najlepszej polisy warto zwrócić szczególną uwagę na wskazaną w umowie wartość auta. Z kolei kierowcy, którym zależy na ochronie przewożonego sprzętu czy bagażu, powinni dokładnie przeanalizować warunki takiej ochrony.

Dlaczego przy zakupie AC od kradzieży trzeba sprawdzić sumę ubezpieczenia?

Drogie samochody, które bardzo szybko tracą na wartości, najlepiej objąć ochroną AC ze stałą sumą ubezpieczenia. Gdyby doszło do ich kradzieży, towarzystwo będzie zobowiązane do wypłaty, zgodnie z wartością auta z dnia zawierania umowy.

Bardzo ważne jest także to, aby już na etapie zawierania umowy sprawdzić, czy zaproponowana przez towarzystwo suma ubezpieczenia odpowiada wartości Twojego samochodu.

Przykład

Pani Ewelina kupiła sprowadzonego z zagranicy 6-letniego Volkswagena Passata za 40 tys. zł i ubezpieczyła go w AC. Samochód został skradziony po pół roku. Jego właścicielka otrzymała odszkodowanie w wysokości 32 tys. złotych. Za taką kwotę nie kupi pojazdu takiej samej klasy co utracony.

Wartość pojazdu zgłoszonego do ubezpieczenia jest określana na podstawie katalogów eksperckich (głównie InfoExpert i Audatex). W ich bazie samochody uporządkowane są według podstawowych danych i oszacowane zgodnie ze średnią wartością sprzedaży. Nie uwzględniają jednak np. dodatkowego wyposażenia. Tak było w przypadku wspomnianego Volkswagena.

Jego właścicielka powinna sprawdzić wartość auta w momencie zawierania umowy, zgłosić dodatkowe wyposażenie pojazdu i odpowiednio zwiększyć jego wartość (doubezpieczyć).

Jaki jeszcze zapis w umowie może zmniejszyć odszkodowanie po kradzieży auta? Przede wszystkim:

  • zmienna suma ubezpieczenia – kwota wypłaty odpowiada wtedy wartości pojazdu w dniu dokonania kradzieży, a nie zawierania umowy;
  • redukcyjna suma ubezpieczenia – odszkodowanie może być pomniejszone o każde wcześniej wypłacone świadczenie;
  • zamontowanie dodatkowego wyposażenia po zakupie polisy AC i brak zgłoszenia tego faktu do ubezpieczyciela.

Dlaczego warto sprawdzić warunki ubezpieczenia bagażu?

Jeżeli nie sprawdzisz warunków ubezpieczenia bagażu od kradzieży, to:

  • nie otrzymasz rekompensaty z AC po kradzieży przewożonego sprzętu (np. laptopa, telefonu czy sprzętu sportowego) - wystarczy, że w umowie AC zabraknie zapisu o ochronie bagażu;
  • towarzystwo nie wypłaci odszkodowania za cenne przedmioty (np. biżuterię i gotówkę), przewożone np. w walizce skradzionego samochodu. Zwróci Ci jednak koszty zakupu walizki (zgodnie z zapisami OWU).

Uwaga!

Kupując ubezpieczenie samochodu od kradzieży pojazdu zwróć uwagę na definicję bagażu. Zakład ubezpieczeń może ściśle określać, jakie rzeczy do niego należą i na jakich warunkach podlegają ochronie. Zazwyczaj towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności za przewożone ładunki i przesyłki (np. materiały budowlane, dokumenty dla klienta). Z definicji – nie są one bagażem.

Jak sprawdzić warunki AC od kradzieży samochodu różnych firm?

Osoby zainteresowane zakupem polisy AC od kradzieży samochodu nie muszą kontaktować się w sprawie ubezpieczenia indywidualnie z każdym towarzystwem. W prosty sposób mogą oni porównać zakres ubezpieczenia auta od kradzieży w kalkulatorze rankomat.pl.

W dowolnej chwili, przed ekranem komputera czy urządzenia mobilnego, porównają nie tylko sumę ubezpieczenia, ale również szczegółowe warunki ochrony kilkunastu ubezpieczycieli. Po wybraniu najlepszej polisy mają oni możliwość jej zakupu.

Z takiego rozwiązania skorzystał 50-letni pan Jeremiasz z Tomic w województwie małopolskim. W 2024 r. kupił Skodę Octavia z 2018 r. W kalkulatorze rankomat.pl znalazł pakiet OC, AC, assistance i NNW za 1269 zł z bardzo korzystnym zakresem ochrony (m.in. naprawa bezgotówkowa w warsztacie, brak udziału własnego, rozszerzony ASS, NNW z sumą ubezpieczenia 50 tys. zł). Dzięki porównaniu ofert zaoszczędził ok. 2000 zł.

Ceny OC AC dla 50-latka z Tomic
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, naprawa na kosztorys, UW: 0 zł
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, naprawa na kosztorys, UW: 0 zł, ASS z holowaniem do 100 km
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, naprawa na kosztorys, UW: 1000 zł, ASS po wypadku i awarii, holowanie do 75 km
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, naprawa na kosztorys, UW: 0 zł, ASS po wypadku i awarii, holowanie do 200 km
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, naprawa bezgotówkowa (w warsztacie), UW: 0 zł, ASS po wypadku i awarii, holowanie do 200 km
Ceny OC AC dla 50-latka z Tomic
mtu24.pl
795,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, naprawa na kosztorys, UW: 0 zł
Link4
932,22 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, naprawa na kosztorys, UW: 0 zł, ASS z holowaniem do 100 km
Uniqa
939,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, naprawa na kosztorys, UW: 1000 zł, ASS po wypadku i awarii, holowanie do 75 km
Trasti
1195,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, naprawa na kosztorys, UW: 0 zł, ASS po wypadku i awarii, holowanie do 200 km
Trasti
1269,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, naprawa bezgotówkowa (w warsztacie), UW: 0 zł, ASS po wypadku i awarii, holowanie do 200 km

Kalkulacja z 25.04.2024 r. na samochód: Skoda Octavia z 2018 r., benzyna, poj. 1,4 l. Kierowca: ur. 1974 r. żonaty, prawo jazdy od 1994 r. OC kupuje co najmniej od 10 lat, bezszkodowa jazda

Mężczyzna miał również możliwość zakupu pakietu OC z AC w wersji mini z ubezpieczeniem wyłącznie od kradzieży samochodu. Składka wynosiła wówczas zaledwie 795 złotych. Nie zdecydował się jednak na takie rozwiązanie, ponieważ polisa nie zapewniała mu wpłaty odszkodowania po szkodzie częściowej (np. po kolizji, działaniu żywiołów czy uszkodzeniu pojazdu z winy osób trzecich). Kierowca zrezygnował również z zakupu polisy AC z przewidzianym udziałem własnym.

Kiedy AC od kradzieży nie zadziała?

Do każdej umowy AC towarzystwo załącza ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), w których podaje, w jakich sytuacjach polisa nie będzie działać. Na liście takich zdarzeń pojawiają się przede wszystkim szkody spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego. Może nim być np. pozostawienie kluczyków w samochodzie.

Towarzystwo może również odmówić wypłaty odszkodowania z AC po kradzieży, jeśli wystąpi niezgodność pomiędzy informacjami podanymi przez właściciela pojazdu a stanem faktycznym (w wyniku okoliczności, o których ubezpieczyciel nie wiedział, ponieważ doszło do naruszenia obowiązków informacyjnych z jego strony).

Kolejnym częstym wyłączeniem od odpowiedzialności za szkody kradzieżowe jest niepowiadomienie policji (lub ubezpieczyciela) o kradzieży w odpowiednim terminie.

Co grozi za podanie fałszywych danych w ubezpieczeniu auta od kradzieży?

Podanie nieprawdziwych danych we wniosku o ubezpieczenie od kradzieży pociąga za sobą różne konsekwencje – w zależności od warunków umowy. Jeżeli nie mają one bezpośredniego związku ze szkodą, dochodzi zwykle do ponownego przeliczenia składki i dopłaty do niej. W gorszym położeniu są osoby, które zataiły jakiś fakt po to, aby umowa AC w ogóle została zawarta.

Przykład

Właściciel 13-letniego Opla zadeklarował podczas zawierania umowy autocasco, że w samochodzie są dwa sprawne urządzenia antykradzieżowe, pomimo że samochód posiadał wyłącznie autoalarm. Ubezpieczyciel po kradzieży auta odmówił wypłaty odszkodowania.

Dlaczego ww. kierowca nie dostał odszkodowania po kradzieży auta? W OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) towarzystwa znalazł się zapis mówiący o unieważnieniu polisy w przypadku zatajenia ważnych z punktu widzenia towarzystwa informacji. W przypadku tej firmy, warunkiem zawarcia umowy AC było posiadanie dwóch sprawnych urządzeń antykradzieżowych.

Wszystkie wyłączenia od odpowiedzialności po szkodzie kradzieżowej można znaleźć w OWU każdego ubezpieczyciela.

Co zrobić w przypadku kradzieży samochodu?

W przypadku kradzieży auta należy powiadomić przede wszystkim policję - funkcjonariusze ustalą na miejscu okoliczności zdarzenia. Pamiętaj, aby zgłoszenia dokonać jak najszybciej.

W późniejszym terminie konieczna także będzie wizyta na komisariacie, podczas której m.in. otrzymasz dokumenty niezbędne do likwidacji szkody z polisy AC. W dniu, w którym zorientowałeś się, że samochód został skradziony, powinieneś także skontaktować się z Twoim ubezpieczycielem, aby poinformować go o zdarzeniu. To bardzo istotne, ponieważ niektóre firmy wymagają, aby kradzież samochodu została zgłoszona natychmiast. Spóźnienie może Cię kosztować nawet utratę odszkodowania.

Co warto wiedzieć

  • Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie chroni przed kradzieżą samochodu.
  • Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają bardzo wiele czynników przy wycenie składki AC.
  • Drogie samochody, które szybko tracą na wartości, warto objąć ochroną AC ze stałą sumą ubezpieczenia.
  • Dla auta kupionego na kredyt ubezpieczenie auta od kradzieży może nie wystarczyć – warto dokupić też polisę GAP.
  • Warto dokładnie sprawdzić ochronę bagażu i zakres terytorialny w OWU ubezpieczyciela.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Ile zwraca ubezpieczyciel za skradzione auto?

    Kwota wypłaconego odszkodowania po kradzieży samochodu jest zależna przede wszystkim od wartości pojazdu, warunków zawartej umowy i ustalonego z klientem udziału własnego. Decydującą rolę będzie mieć maksymalna kwota odszkodowania. Jeśli np. warunki AC przewidują zastosowanie stałej sumy i bez udziału własnego klienta, ubezpieczyciel powinien wypłacić taką kwotę/sumę ubezpieczenia, jaka została ustalona w dniu zawarcia umowy. W przypadku zmiennej sumy, wartość pojazdu (i jednocześnie kwota do wypłaty) zostanie ustalona na dzień, w którym doszło do kradzieży auta. Taka kwota może być oczywiście pomniejszona o udział własny (jeśli jest on przewidziany w umowie autocasco).

  2. Czy autocasco zawsze obejmuje kradzież?

    Pełne autocasco obejmuje zazwyczaj ochroną kradzież auta (bez dodatkowych opłat), choć na wszelki wypadek warto dopytać o to ubezpieczyciela (każda umowa dobrowolna może mieć nieco inne zapisy). Inaczej wygląda kwestia okrojonego AC, czyli tzw. mini AC, smartcasco czy minicaso. W takim przypadku polisa działa po kradzieży tylko wtedy, gdy zostało to wyraźnie wskazane w umowie. Zdarzają się bowiem ubezpieczenia, które chronią samochód tylko od żywiołów, pożaru czy szkody całkowitej.

  3. Jakie urządzenia antykradzieżowe są wymagane do ubezpieczenia AC?

    Ubezpieczyciele za wystarczające zabezpieczenie antykradzieżowe uznają z reguły każde urządzenie zamontowane przez producenta pojazdu, np. autoalarm, immobilizer czy blokadę skrzyni biegów. Informacje, ile i jakie zabezpieczenie jest wymagane do zawarcia umowy AC, uzyskasz od wybranej firmy przed zakupem polisy. Pamiętaj, że nie warto w umowie ubezpieczeniowej podawać nieprawdziwych zabezpieczeń, bo z tego tytułu po kradzieży auta ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

  4. Czy muszę mieć dwa zabezpieczenia przed kradzieżą, aby móc liczyć na odszkodowanie?

    Wszystko zależy od wymagań konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Najlepiej dokładnie zapoznać się z OWU ubezpieczyciela, z którym chcesz podpisać umowę. W umowie powinny być jasno opisane wszystkie warunki, które powinien spełnić samochód, aby mógł być objęty ubezpieczeniem AC.

  5. Czy ubezpieczyciele często odmawiają wypłaty odszkodowania z AC kradzieżowego?

    Do Rzecznika Finansowego codziennie wpływają wnioski o interwencję w sprawie ubezpieczeń autocasco. Skargi właścicieli pojazdów dotyczą przede wszystkim wysokości oraz odmowy wypłaty odszkodowania. Duża liczba wniosków jest w dodatku tylko niewielkim odsetkiem faktycznych przypadków, w których towarzystwo powołuje się na zapisy OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia) i kwestionuje zasadność świadczenia. Niestety, zazwyczaj okazuje się, że ubezpieczyciel słusznie odmówił wypłaty odszkodowania, ponieważ klient nie zastosował się do postanowień lub nie zapoznał się z warunkami umowy AC.

  6. Jakie jest prawdopodobieństwo kradzieży samochodu marki Opel?

    Statystyki policyjne nie mówią dokładnie, jakie istnieje prawdopodobieństwo kradzieży takiego samochodu. Wpływ na to może mieć wiele czynników. Kupując Opla czy Nissana, jesteś narażony na kradzież w taki sam sposób, jak np. właściciele Ferrari. W rzeczywistości Twój samochód może zniknąć, bo znajdziesz się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. Dlatego właśnie warto kupić ubezpieczenie od kradzieży samochodu.