Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Gdzie zarejestrować samochód?

Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, samochód należy zarejestrować w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania (a nie zameldowania, w czym mylą się niektórzy kierowcy i urzędnicy). Treść przepisu brzmi następująco:

„Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana”.

Często miejsce zamieszkania jest takie samo, jak zameldowania. Wówczas nie będzie żadnych problemów z załatwieniem formalności w wydziale komunikacji. Jednak w niektórych urzędach urzędnik może robić problemy z zarejestrowaniem auta w miejscu zamieszkania, jeśli jest inne niż zameldowania. 

W takiej sytuacji wystarczy, że powołasz się na wspomniany art. 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dodatkowo możesz również przedstawić dokument, który potwierdzi twój adres zamieszkania. Może to być np.:

  • umowa najmu mieszkania,
  • umowa o pracę,
  • deklaracja PIT z urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania.

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj oferty ubezpieczeń OC i AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego