Właściciele Lamborghini płacą za OC średnio 1210 złotych. To jedna z najwyższych stawek OC na rynku. Jednak nie wszyscy muszą obawiać się tak wysokiej składki. Niektóre towarzystwa są skłonne obniżyć cenę polisy nawet do 450 zł.

W Lamborghini nic nie jest zwyczajne - ponadprzeciętna jest zarówno moc, przyspieszenie, prędkość, jak i design. Niestety dotyczy to również ceny samochodu. Nowe modele Lamborghini kosztują nawet kilka milionów euro, a używane kilkaset tysięcy. Powszechnie panująca opinia, że to auto dla bogaczy, nie jest więc zbyt przesadzona.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Sprawdziliśmy, czy ceny ubezpieczenia Lamborghini również osiągają ekstremalne wartości i kto w 2020 roku miał szansę na zakup najtańszej polisy.

Ile kosztuje OC Lamborghini?

W okresie od stycznia do października 2020 r. obowiązkowe ubezpieczenie Lamborghini kosztowało średnio 1210 zł i było prawie dwukrotnie droższe od przeciętnej ceny OC dla wszystkich marek samochodów osobowych (679 zł).

Średnia składka OC Lamborghini przewyższała zdecydowanie ceny ubezpieczenia innych marek samochodów sportowych, takich jak Aston Martin, Ferrari czy Porsche.

Marka samochodu sportowego a cena OC

Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że najdroższe oferty ubezpieczenia Lamborghini trafiły do właścicieli modelu Murcielago. Najtańsze propozycje OC otrzymywali natomiast posiadacze Lamborghini Huracan.

Model Lamborghini a cena OC

Ile kosztuje OC najpopularniejszych modeli samochodów sportowych?

Również w rankingu najwyższych cen OC dla wybranych najpopularniejszych modeli samochodów sportowych Lamborghini uplasowało się na pierwszym miejscu.

W okresie od stycznia do października br. obowiązkowe ubezpieczenie Lamborghini Gallardo kosztowało średnio 1285 złotych. Najtańsze oferty ubezpieczenia OC otrzymywali w tym czasie właściciele Mazdy MX 5 (średnio 778 zł).

Model samochodu sportowego a cena OC

Duże rozbieżności w cenach OC dla posiadaczy samochodów sportowych wynikają przede wszystkim ze specyfiki danej marki i modelu. Na przykład najtańsza w OC Mazda MX5, choć nie można jej odmówić sportowego charakteru, jest niewielka, ma stosunkowo małą pojemność silnika (do 2 l) i osiąga prędkość do 220 km/h.

Lamborghini Gallardo wyposażono natomiast w silnik 5-litrowy o mocy ponad 500 KM. Samochód potrafi rozpędzić się do 100 km/h w ponad 3 sekundy, a jego maksymalna prędkość to 325 km/h. Zdaniem ubezpieczycieli, takie cechy pojazdu zwiększają ryzyko wystąpienia kolizji i wypadku, a co za tym idzie – cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Dlaczego OC Lamborghini jest drogie?

Możliwość osiągnięcia przez samochód sportowy dużej prędkości na drodze nie jest jedynym powodem podwyższenia ceny polisy OC. Decydują o tym również inne czynniki, na przykład cechy przypisywane właścicielom takich pojazdów. Zdaniem wielu ubezpieczycieli sportowy model auta wybierają osoby dynamiczne, które lubią szybką jazdę i najprawdopodobniej będą chciały wypróbować możliwości samochodu na drodze. W konsekwencji może to doprowadzić do poważnego wypadku.

Nie bez znaczenia są również ewentualne skutki takiego zdarzenia. Siła uderzenia samochodu jadącego z bardzo dużą prędkością jest znacznie większa niż w przypadku pojazdu poruszającego się z dozwoloną prędkością. Straty do których dojdzie podczas kolizji czy wypadku mogą więc być bardzo poważne, a to oznacza duże wydatki dla towarzystwa likwidującego szkodę.

Tanie OC Lamborghini - dla jakiego kierowcy?

Choć właściciele Lamborghini praktycznie w każdym towarzystwie muszą liczyć się z dopłatą za sportowy charakter samochodu oraz dużą pojemność silnika, to jednak na niektórych z nich ubezpieczyciele mogą spojrzeć przychylnym okiem. Wystarczy, że towarzystwo pozytywnie oceni dane właściciela samochodu i uzna go za odpowiedzialnego kierowcę.

Decyduje o tym na przykład:

  • wiek kierowcy

W okresie od stycznia do października 2020 r. najtańsze oferty OC Lamborghini trafiały do osób w wieku 36-45 lat (średnia cena OC: 828 zł),czyli kierowców, których z reguły uważa się za rozważnych na drodze. Zdaniem większości ubezpieczycieli, tej cechy zdecydowanie brakuje młodym osobom do 25 roku życia. To właśnie oni otrzymują zazwyczaj najdroższe oferty obowiązkowego ubezpieczenia.

W bieżącym roku młodzi kierowcy płacili ponad 2-krotnie więcej za OC (średnio 2040 zł) niż kierowcy ze starszych grup wiekowych (od 828 zł do 924 zł).

Wiek kierowcy Lamborghini a cena OC

  • doświadczenie i historia OC

Kolejnym atutem właściciela Lamborghini może być bezszkodowa historia w OC i długoletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. W okresie od stycznia do października br. kierowcy Lamborghini, którzy w całym swoim okresie ubezpieczenia nie spowodowali żadnej szkody w OC płacili za polisy średnio 917 zł, czyli o 24% mniej od średniej dla wszystkich właścicieli pojazdów tej marki (1210 zł).

Osoby posiadające długi staż za kierownicą (10 lat lub więcej) również mogły znaleźć w naszej porównywarce tanie OC. Na obowiązkowe ubezpieczenie wydawały o 56% mniej (średnio 765 zł) niż posiadacze Lamborghini, którzy deklarowali, że posiadają prawo jazdy krócej niż 3 lata (1743 zł); 

  • status zawodowy

O wysokości składki OC mogą zdecydować nawet z pozoru nieistotne informacje o kierowcy, m.in. wykonywany przez niego zawód.

Przykładowo, w bieżącym roku kierowcy zawodowi otrzymywali oferty OC na Lamborghini średnio za 828 zł. Menedżerowie wydawali na najtańsze polisy średnio 978 zł, a sportowcy już 1094 zł. W przypadku pierwszej grupy ubezpieczyciele mogli np. uznać, że zawodowy kierowca posiada wysokie umiejętności w prowadzeniu pojazdów. O wyższej cenie dla sportowców mógł natomiast zadecydować m.in. ich zazwyczaj aktywny i dynamiczny styl życia.

W którym regionie kierowcy Lamborghini płacą najmniej za OC?

W okresie styczeń-październik 2020 r. najtańsze propozycje OC trafiały do mieszkańców woj. świętokrzyskiego (średnio 813 zł za OC),małopolskiego (929 zł) i warmińsko-mazurskiego (945 zł). Najdroższe oferty obowiązkowego ubezpieczenia otrzymywali natomiast właściciele Lamborghini zarejestrowanych w woj. mazowieckim (1560 zł),wielkopolskim (1421 zł) i podlaskim (1399 zł).

Miejsce zamieszkania kierowcy Lamborghini a cena OC

Kto otrzymał najtańszą ofertę OC na Lamborghini?

Największe szanse na zakup taniej polisy mają osoby zamieszkujące małe miejscowości, gdzie natężenie ruchu drogowego jest niewielkie. Nie inaczej jest w przypadku posiadaczy samochodów marki Lamborghini.

Sprawdziliśmy, kto w 2020 roku otrzymał najtańszą ofertę OC na taki samochód. Okazuje się, że dla niektórych kierowców ubezpieczyciele mieli wyjątkowo atrakcyjne propozycje:

Najtańsze polisy OC Lamborghini
Cena OCModel LamborghiniKierowca
450 złAventador z 2018 r., poj. silnika 6,5 lur. 1990 r., zam. Gorlice, woj. małopolskie
459 złHuracan z 2018 r., poj. silnika 5,2 lur. 1986 r., zam. Ułęż, woj. lubelskie
476 złAventador z 2020 r., poj. silnika 6,5 lur. 1969 r., zam. Sulechów, woj. lubuskie
478 złHuracan z 2019 r., poj. silnika 5,2 lur. 1949 r., zam. Szczytno, woj. warmińsko-mazurskie
505 złGallardo z 2007 r., poj. silnika 5,0 lur. 1990 r. zam. Bejsce, woj. świętokrzyskie
Najtańsze oferty OC Lamborghini przedstawione użytkownikom porównywarki rankomat.pl w okresie styczeń-październik 2020 r.

Oczywiście, ww. posiadacze Lamborghini otrzymali tanie oferty OC nie tylko z uwagi na swoje miejsce zamieszkania, ale również inne cechy, pozytywnie oceniane przez ubezpieczyciela. Co istotne – każdy z nich mógłby stracić szansę na znalezienie najtańszej firmy, gdyby nie porównał ofert wielu towarzystw.

Ile kosztuje AC Lamborghini?

W przeciwieństwie do OC, ubezpieczenie autocasco Lamborghini może być bardzo drogie i sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to jednak uzasadnione. Ceny samochodów tej marki sięgają nawet kilku milionów euro, a auta produkowane są często wyłącznie pod zamówienie klienta. Koszt naprawy takiego pojazdu będzie więc również wysoki.

Niejednokrotnie, nawet przy z pozoru niewielkim uszkodzeniu samochodu, ubezpieczyciel nie jest w stanie przywrócić go do stanu sprzed szkody (np. z powodu braku oryginalnych części) i decyduje o szkodzie całkowitej. Tym samym musi liczyć się z wypłatą całej sumy ubezpieczenia, odpowiadającej wartości auta.

Ubezpieczasz Lamborghini? Szukaj najtańszego towarzystwa

O porównaniu propozycji ubezpieczenia jak największej grupy ubezpieczycieli powinni pamiętać nie tylko posiadacze Lamborghini, ale również właściciele innych samochodów. Na rynku OC funkcjonuje wiele towarzystw, a każde może stosować własną politykę cenową. Dlatego tylko kalkulacja na podstawie indywidualnych danych kierowcy i jego pojazdu da odpowiedź na pytanie, która firma ubezpieczeniowa będzie wobec niego najbardziej przychylna.