Karta paliwowa to świetne rozwiązanie dla właścicieli samochodów firmowych i flot transportowych, a także użytkowników aut służbowych. Dzięki niej można taniej zatankować pojazd i bezgotówkowo zapłacić za wiele innych usług. Pozwala również uprościć rozliczenia kosztów w firmie.

Porównaj ceny OC i AC

Karty paliwowe oferują największe polskie i zagraniczne koncerny, jak Orlen, Lotos, Shell czy BP. Jednocześnie na tym rynku działają również duże międzynarodowe sieci niezwiązane z żadną marką (np. DKV, UTA czy Routex). Sprawdziliśmy, jakie korzyści zapewnia posiadanie karty paliwowej oraz porównaliśmy zakres ofert różnych firm.


Za co można zapłacić kartą paliwową?


Karta paliwowa z wyglądu przypomina kartę płatniczą i wbrew pozorom zapłacimy za nią bezgotówkowo nie tylko za tankowanie samochodu. Najczęściej wydawana jest na konkretny pojazd, a nie na osobę. W efekcie wygodnie mogą z niej korzystać zarówno właściciele firmowych samochodów, jak i pracownicy użytkujący służbowe auta. Oczywiście podstawową funkcją karty paliwowej jest możliwość tankowania pojazdu po niższej cenie niż aktualnie oferowana w dystrybutorze na stacji benzynowej.


Jednocześnie bardziej rozbudowane pakiety kart paliwowych pozwalają uzyskać znacznie więcej rabatów. Np. zniżki za zakup benzyny mogą być również naliczane od ceny hurtowej. W efekcie im więcej paliwa kupuje firma, tym zyskuje wyższe zniżki, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu groszy na litrze. 


Oprócz tego kartą paliwową można bezgotówkowo zapłacić za znacznie więcej usług, Takich, jak np. przejazdy autostradami, tunelami czy mostami. Niektóre z nich umożliwiają również uiszczanie opłat za korzystanie z myjni, parkingów strzeżonych czy promów, a nawet serwisowanie samochodu. Pozwalają również w wygodny sposób właścicielom firm transportowych za pomocą systemu elektronicznego, na bieżąco monitorować zużycie paliwa na trasie czy inne służbowe wydatki ponoszone przez zatrudnianych przez nich kierowców.

Gdzie mogę płacić kartą paliwową?


Kartą paliwową można płacić zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oczywiście to, na jakich dokładnie stacjach benzynowych i w których krajach możemy korzystać z karty, zależy od zakresu oferty jej wydawcy. 


Orlen w ramach Karty Open Drive skierowanych do małych i średnich firm, umożliwia np. korzystanie z niej na ponad 2500 stacjach w Polsce, a także w Niemczech, Czechach i na Litwie. Z kolei międzynarodowa DKV Card zapewnia dostęp do 100 000 punktów w 42 państwach w Europie.

Jak karta paliwowa ułatwia fakturowanie wydatków w firmie?


Posiadanie karty paliwowej nie tylko umożliwia płacenie bezgotówkowo za wiele usług. Dzięki niej kierowcy nie muszą również za każdym razem prosić o wystawienie faktury podczas dokonywania płatności na stacji benzynowej. Jest to możliwe, ponieważ każda transakcja jest zapisywana w systemie elektronicznym, do którego dostęp ma właściciel floty samochodowej.


W związku z tym na podstawie listy elektronicznych płatności odnotowanych w systemie, wystawiana jest faktura zbiorcza rozliczana np. na koniec lub kilka razy w miesiącu. Ponadto karta paliwowa zapewnia również możliwość odzyskania podatku VAT za zakupy zrobione za granicą.

Jaką kartę paliwową wybrać?

Zwykle karty paliwowe wydawane są przez operatorów bezpłatnie, wystarczy więc złożyć wniosek o ich wyrobienie. Jednak przed wyborem konkretnej oferty warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim na limit minimalnej miesięcznej ilości tankowania pojazdów. W dalszej kolejności należy sprawdzić zasięg terytorialny karty oraz zakres usług, za które można nią płacić. W poniższej tabeli sprawdziliśmy szczegóły ofert wydawców kart w Polsce i za granicą.

Analiza ofert wydawców kart paliwowych

Wydawca karty paliwowej

Liczba obsługiwanych stacji

Możliwość płatności

Orlen

– 1700 w Polsce

– 2500 w Europie Środkowo-Wschodniej (Polska, Niemcy, Czechy, Litwa)

– Paliwo

– Przejazd polskimi autostradami

– Płatne parkingi w około 50 polskich miastach

Lotos

– Około 500 stacji Lotos w Polsce

– 409 stacjach Shell w Polsce

– Około 12 000 stacji Esso Europie (karta Lotos Esso)

– Paliwo

– Pomoc drogowa w 40 krajach Europy

– Płatności za przejazdy autostradami, tunelami, mostami i promami w Europie

Shell– 150 000 stacji w 34 krajach

– Paliwo

– Pomoc drogowa w 40 krajach Europy

– Płatności za przejazdy autostradami, tunelami, mostami i promami w Europie

BP

– Około 800 stacji w Polsce

– Około 18 000 stacji w Europie w sieci Routex (m.in. Aral)

– Paliwo

– Opłaty drogowe i parkingowe

– Naprawa i serwis

– Rozliczenia podatkowe

Circle K

– Około 900 stacji w Polsce

– Około 18 000 stacji w 29 krajach

– Paliwo

– Pomoc drogowa w Europie

– Opłaty drogowe i parkingowe

– Rozliczenia podatkowe

Amic Energy– Około 100 stacji w Polsce– Paliwo
UTA– Około 62 000 stacji w 40 krajach

– Paliwo

– Opłaty drogowe

– Pomoc drogowa

– Rozliczenia podatkowe

DKV– Około 100 000 stacji w 42 krajach Europy

– Paliwo

– Opłaty drogowe

– Pomoc drogowa

– Rozliczenia podatkowe

Routex– 20 000 stacji w 32 krajach

– Paliwo

– Opłaty drogowe

– Rozliczenie podatków

Źródło: rankomat.pl 

Wybór wydawcy karty paliwowej powinien zależeć od rodzaju posiadanej floty samochodowej oraz wielkości firmy transportowej. Małym przewoźnikom świadczącym usługi wyłącznie w Polsce, wystarczy posiadać tylko kartę jednego lub kilku sieci działających na terenie naszego kraju. Jak np. Orlen, Lotos, czy zagraniczne Shell, BP lub Circle K. 


Natomiast duże firmy transportowe często realizujące zlecenia na międzynarodowych trasach, raczej powinny wybrać jednego z dużych operatorów działających w całej Europie. DTV, UTA czy Routex nie tylko umożliwiają tańsze tankowanie, lecz także oferują szereg dodatkowych usług. Takich, jak możliwość płacenia na terenie Starego Kontynentu za opłaty drogowe i parkingowe, serwisowanie i naprawy pojazdów, a nawet rozliczanie podatku VAT.

Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę OC?

Rodzaj paliwa wpływa nie tylko na koszty eksploatacji samochodu, lecz także na cenę polisy oc. W 2019 r. średnio najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu płacili właściciele aut benzynowych wyposażonych również w instalacje gazową (średnio 735 zł). Nieco mniej posiadacze diesli (687 zł),hybryd (685 zł) i benzyniaków (673 zł). Z kolei zdecydowanie najwięcej na zakupie polisy OC zaoszczędzili kierowcy aut elektrycznych (519 zł).

Warto więc nie tylko zastanowić się nad wyborem karty paliwowej, lecz także ubezpieczenia samochodu. W kalkulatorze rankomat.pl w kilka minut możesz porównać polisy OC oferowane przez 14 towarzystw ubezpieczeniowych. Zakup można zrealizować w 100% online bez wychodzenia z domu, a umowa ubezpieczenia pojazdu zostanie wysłana na adres e-mail.

Co warto wiedzieć?

  1. Karta paliwowa umożliwia tańsze płacenie za tankowanie właścicielom aut firmowych i flot samochodowych, a także użytkownikom samochodów służbowych.
  2. Karta paliwowa wydawana jest przez sieć stacji benzynowych i międzynarodowych operatorów.
  3. Karta paliwowa umożliwia bezgotówkowe płacenie za paliwo, opłaty drogowe czy korzystanie z myjni.
  4. Zwykle karta paliwowa wydawana jest bezpłatnie.