Wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez własnego samochodu. Jednak jest to spory wydatek. Kupić używany, wziąć w kredycie, leasingu, a może skorzystać z abonamentu samochodowego? To jeden z nietypowych sposobów na samodzielną jazdę autem ściśle dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb. 

Można kupić używany samochód i liczyć się z częstymi awariami. Kolejnym rozwiązaniem może być zakup nowego auta w kredycie bądź leasingu, ale można nie poradzić sobie z ich spłatą. Warto więc sprawdzić możliwość wynajmu długoterminowego. Sprawdziliśmy, czym jest samochód na abonament, dla jakich kierowców jest przeznaczony oraz ile to wszystko kosztuje.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest samochód na abonament? 

Abonament jest miesięczną opłatą za korzystanie z jakiejś usługi czy świadczenia. Znany jest najczęściej telefoniczny, internetowy czy telewizyjny. Opłacasz co miesiąc określoną kwotę, abyś mógł zadzwonić czy obejrzeć telewizję. Na tym samym polega abonament samochodowy. Płacisz co miesiąc, abyś mógł jeździć autem. Umowy są zazwyczaj zawierane na 12 miesięcy. Jest na rynku kilka firm specjalizujących się w tym zakresie. Warto sprawdzić różne oferty. Cena abonamentu może zaczynać się już od 500 zł miesięcznie. 

Jak krok po kroku wynająć samochód na abonament?

 1. Wybierasz samochód i pakiet (od jego wyboru będzie zależała cena abonamentu).
 2. Podpisujesz umowę i wpłacasz opłatę wstępną.
 3. Odbierasz samochód i możesz cieszyć się nowym pojazdem.
 4. Opłacasz abonament co miesiąc z góry.
 5. Na koniec umowy oddajesz samochód i możesz skorzystać z kolejnej oferty na nowe auto.

Jaki pakiet wybrać?

pakiet kilometrów – zazwyczaj w cenie abonamentu określony jest limit kilometrów, jaki możesz wykorzystać. Zwykle jest to 10 000 km, które za dodatkową opłatą można zwiększyć,
opony – w zakresie umowy znajdują się zarówno opony letnie, jak i zimowe, ponieważ wynajmujemy samochód w abonamencie przez cały rok,
ubezpieczenie – samochód na abonament musi być ubezpieczony nie tylko w ramach obowiązkowego OC, ale także AC i to w szerokim zakresie, bez udziałów własnych z likwidacją szkody w ASO, można tę opłatę podzielić na 12 rat i płacić ją razem z abonamentem.

Sprawdźmy koszt wynajmu na abonament przykładowego samochodu:

 • Renault Clio, rocznik 2020, wartość około 55 000 zł,
 • opłata startowa 999 zł,
 • opłata abonamentowa 12 x 499 zł,
 • opony 12 x 49 zł.

Jest to wersja bez dodatkowego pakietu kilometrów oraz ubezpieczenia, którego ceny warto porównać przed wynajęciem auta na abonament. Np. 33-latek z Opola w porównywarce rankomat.pl najtańszy pakiet OC/AC dla Renault Clio z 2020 r. znalazł za 1260 zł.

Ile kosztuje pakiet OC/AC dla Renault Clio z 2020 roku?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
AXA
OC
AC
Assistance
NNW
1260,00 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1333,00 zł
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1447,00 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1566,00 zł
Wiener
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1626,00 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
1692,00 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1906,00 zł
Ile kosztuje pakiet OC/AC dla Renault Clio z 2020 roku?
AXA
1260,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1333,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1447,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1566,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1626,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
1692,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1906,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 30.03.2021 r. dla 33-latka z Opola, który od 15 lat posiada prawo jazdy.

– Ubezpieczenie AC warto kupić w pakiecie z OC, ponieważ będzie to tańsze rozwiązanie. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają rabaty klientom, którzy kupują u nich kilka polis jednocześnie. Dodatkowo mogą zaproponować np. ubezpieczenie NNW lub assistance – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

O czym warto pamiętać?

Za uszkodzenia pojazdu odpowiadasz ty. Albo pokryje je polisa AC (wtedy będziesz płacił droższe ubezpieczenie), bądź możesz naprawić szkodę z własnej kieszeni. Dodatkowo przy wyjeździe za granicę musisz poinformować firmę oraz opłacić wydanie zgody na taką podróż. Jeżeli przekroczysz limit kilometrów, naliczona zostanie opłata za każdy dodatkowo przejechany kilometr, której wysokość zapisana jest w umowie. 

Dla kogo samochód na abonament?

Samochód na abonament jest dobrym pomysłem dla osób, które dużo podróżują i potrzebują bezawaryjnego auta. Co roku mogą mieć inny, nowszy model. To także dobra oferta dla tych, których nie stać na wzięcie kredytu samochodowego, a nie chcą jeździć używanym pojazdem. Można także przetestować auto przez rok i potem kupić już własne. 

Jakie są wady i zalety abonamentu długoterminowego?

Zalety:

 • posiadanie nowego, bezawaryjnego samochodu,
 • możliwość testowania różnych modeli,
 • brak zobowiązania na kilka lat,
 • możliwość sprawdzenia, jak to jest jeździć nowym samochodem, dla osób które korzystały tylko z używanych,
 • może przydać się w sytuacji, gdy nagle zostajesz bez samochodu i nie chcesz wydawać jednorazowo dużej kwoty.

Wady:

 • auto nie jest twoją własnością i nie ma możliwości jego wykupu,
 • auto trzeba oddać w nienagannym stanie, każde odchylenie od normy będzie skutkowało konsekwencjami finansowymi,
 • obowiązek wykupienia polisy AC z szerokim zakresem, zgłaszanie nawet drobnej szkody spowoduje zwyżkę przy kolejnym ubezpieczeniu,
 • ograniczona możliwość jazdy, za każdy dodatkowy kilometr będziesz musiał zapłacić.

Sprawdźmy więc, jakie są alternatywy dla wynajmu samochodu na abonament.

Jakie są koszty utrzymania auta?

Do kosztów zakupu nowego samochodu na własność należy również doliczyć wydatki związane z jego utrzymaniem. Takie, jak m.in. paliwo, płyny do spryskiwaczy, serwis, myjnia, opłaty parkingowe, ubezpieczenie, czy rejestracja. Jeżeli zdecydujesz się na używane auto, trzeba pamiętać także o możliwych awariach i ich naprawach. Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, warto również wziąć pod uwagę pojemność silnika. Im mniejsza, tym samochód ma mniejsze spalanie. 

Jak kupić używany samochód?

Wiele osób decyduje się na zakup używanego samochodu. Jest to finansowo racjonalna decyzja, bowiem auto traci najwięcej na wartości w pierwszych dwóch, trzech latach użytkowania. Poszukiwanie pojazdu warto zacząć od ogłoszeń. 

Wskazówką może być pierwszy kontakt telefoniczny ze sprzedawcą. Warto zapytać o stan formalny auta, kto jest właścicielem – osoba prywatna, komis, może nastąpił wykup z leasingu. Należy także poprosić o dokumenty pojazdu. Trzeba także dopytać o cenę na fakturze lub umowie – czasem zdarza się, że sprzedający chce część pieniędzy poza kwotą z faktury – może to być sygnał, że sprzedawca może być nieuczciwy. 

Koniecznie trzeba zapytać o stan techniczny auta i osobiście je obejrzeć. Warto zabrać ze sobą osobę potrafiącą ocenić stan pojazdu – np. znajomego mechanika. Warto również skorzystać z jazdy próbnej. Przed zakupem można również przeprowadzić przegląd w warsztacie, co będzie się wiązało z dodatkowymi opłatami. Nim podpiszesz umowę zweryfikuj dokumenty samochodu oraz sprzedawcy. Warto także negocjować cenę. 

Co wybrać – leasing, kredyt czy gotówkę?

Jeżeli jesteś osobą fizyczną i nie prowadzisz działalności, możesz nabyć samochód za gotówkę lub wziąć na niego kredyt. Oczywiście korzystniejsza jest gotówka, ponieważ płacisz z góry i potem musisz tylko utrzymywać auto. Jednak jeżeli nie dysponujesz całą kwotą, alternatywą jest pożyczka. W takim przypadku pod uwagę trzeba wziąć również spłatę odsetek. 

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, oprócz kredytu i gotówki, możesz skorzystać z leasingu. Jest to forma użytkowania pojazdu, którego nie jesteś jeszcze właścicielem. Spłacasz co miesiąc raty, a na koniec umowy leasingowej, możesz wykupić pojazd na własność. 

Wskazówki dla przedsiębiorcy:

 • Gdy kupisz samochód za gotówkę, możesz zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu, ale jest to rozłożone w formie amortyzacji. Koszty użytkowania pojazdu także są kosztami uzyskania przychodu. 
 • Gdy kupisz samochód na kredyt, także możesz zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu, ale rozłożone w czasie, tak jak i koszty eksploatacyjne.
 • Gdy zdecydujesz się na leasing operacyjny, nie amortyzujesz go, a do kosztów uzyskania przychodu zalicza się całość raty netto. 

Najkorzystniejszą opcją jest zakup samochodu za gotówkę. Ale w przypadku nowych, małych firm leasing operacyjny zdaje się być korzystnym rozwiązaniem.

A może leasing konsumencki?

Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej, możesz skorzystać z leasingu konsumenckiego. To oferta właśnie dla osób fizycznych. Leasing jest umową, w której dzierżawisz samochód, opłacasz comiesięczne raty, a na końcu umowy możesz wykupić samochód. Nie musisz jednak tego robić. Pamiętaj, że przy leasingu nie jesteś właścicielem pojazdu, tylko jego użytkownikiem. Weryfikując ofertę trzeba zwrócić uwagę na oprocentowanie, marżę i kwotę odkupu. 

Jako osoba fizyczna możesz również zdecydować się na kredyt gotówkowy. Wtedy jesteś właścicielem pojazdu i  w ofercie musisz sprawdzić wysokość oprocentowania, marży oraz prowizji. Jednak lepszym rozwiązaniem ze względu na niższą ratę może okazać się kredyt samochodowy. Procedury zawarcia są podobne, a w tym przypadku również od razu jesteś właścicielem samochodu. 

Co warto wiedzieć?

 1. Ceny wynajmu samochodu na abonament zaczynają się od 500 zł miesięcznie. 
 2. Zwykle umowa abonamentu długoterminowego auta podpisywana jest na rok.
 3. Po zakończeniu umowy abonamentu auta nie można wykupić na własność.
 4. Wynajmując auto na abonament należy wykupić pakiet OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód na abonament

 1. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wziąć auto na abonament?

  Firmy udostępniające samochody na abonament mogą zażądać m.in., aby klient był pełnoletni, miał stały dochód w wysokości umożliwiającej regulowanie rat, był osobą fizyczną bądź prowadził działalność gospodarczą, czy miał zdolność kredytową.
 2. Co to jest limit kilometrów?

  Limit przebiegu to maksymalna liczba kilometrów określona w umowie, którą możesz przejechać samochodem w czasie abonamentu. Jeśli go przekroczysz, za każdy dodatkowy kilometr będzie naliczana dopłata. Najczęściej stawka wynosi kilkadziesiąt groszy za kilometr. Jeżeli masz wątpliwości, ile kilometrów przejedziesz, wybierz zmienną ratę. Dzięki temu będziesz rozliczał się na podstawie licznika w każdym miesiącu jazdy i unikniesz dodatkowych opłat.
 3. Co to jest udział własny w szkodach?

  Jeśli spowodujesz szkodę samochodem wynajętym w abonamencie, wypożyczalnia może domagać się od ciebie udziału własnego w naprawie szkody, np. w kwocie 500 zł. Ponadto wymiana niektórych części eksploatacyjnych również może być obciążona udziałem własnym.
 4. Czy można wcześniej zakończyć umowę wynajmu samochodu w abonamencie?

  Tak, ale wcześniejsze zerwanie umowy może oznaczać konieczność poniesienia dodatkowych opłat. Niektóre wypożyczalnie samochodów w promocjach oferują możliwość zakończenia umowy w dowolnym terminie.
 5. Kto opłaca ubezpieczenie auta w abonamencie?

  Wypożyczalnia zawiera umowę ubezpieczenia samochodu z towarzystwem ubezpieczeniowym, które opłaca osoba korzystająca z samochodu w abonamencie. Najczęściej cena polisy jest wliczona w ratę. Firma wynajmująca auto może również oferować dodatkowe świadczenia, jak np. pełny serwis czy pakiet opon letnich i zimowych, a także AC, NNW czy assistance.