Wynajem samochodu na abonament w Polsce wciąż jest mało popularny w porównaniu do zakupu auta na własność. Jednak może być interesującą alternatywą dla kredytu samochodowego czy wzięcia pojazdu w leasing.

Samochód na abonament to opcja, która może Ci umożliwić korzystanie z najnowszych modeli w atrakcyjnych cenach w porównaniu do zakupu w salonie. Wystarczy, że będziesz opłacał miesięczne raty w terminie, a po zakończeniu umowy możesz wynająć kolejne auto.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Zobacz, na czym to polega, kiedy się sprawdza i z jakimi kosztami oraz kwestiami formalnymi musisz się zmierzyć, aby skorzystać z tej możliwości.

Co to jest samochód na abonament?

Auto na abonament to usługa polegająca na długoterminowym wynajmie pojazdu w ramach stałej, miesięcznej opłaty. Umowę podpisuje się zazwyczaj na 12-36 miesięcy, a liczba formalności jest zredukowana do absolutnego minimum. Opłaty abonamentowe zaczynają się już od 500 - 800 złotych miesięcznie (choć to zależy od konkretnego modelu), a w ich skład wchodzą niemal wszystkie koszty dotyczące użytkowania samochodu.

Na rynku funkcjonuje kilka firm zajmujących się wynajmem samochodów na abonament. To oznacza nie tylko łatwy dostęp do tej usługi, ale również szeroką ofertę aut do wyboru.  Dotyczy to nie tylko popularnych i ekonomicznych modeli, lecz także rzadziej spotykanych i droższych egzemplarzy.

Jak wynająć auto na abonament? Wybierasz model, podpisujesz umowę, uiszczasz opłatę wstępną i odbierasz pojazd. Później pozostaje Ci tylko regulować z góry kolejne opłaty, cieszyć się nowym autem i niczym się nie martwić. A po wygaśnięciu umowy po prostu zwracasz samochód i wybierasz kolejny. Co prawda po uregulowaniu ostatniej opłaty możesz dostać propozycję wykupu wynajmowanego auta, ale często okazuje się to mniej opłacalne niż wynajęcie kolejnego, nowszego pojazdu.

Kto może skorzystać z wynajmu samochodu na abonament?

Czy każdy może wynająć auto na abonament? W zasadzie tak, bo weryfikacja przed podpisaniem umowy nie jest tak szczegółowa jak choćby w przypadku kredytu czy leasingu. Wypożyczalnia najpewniej sprawdzi, czy:

  • jesteś pełnoletni,

  • zarabiasz tyle, by móc sobie pozwolić na opłacanie miesięcznych rat w terminie,

  • masz pozytywną historię kredytową.

Jedyną kwestią, która może tu sprawić pewien problem, jest ta ostatnia. Czy negatywna historia kredytowa w BIK-u naprawdę może przekreślić Twoje szanse na skorzystanie z tej usługi? Firmy nie przeprowadzają aż tak szczegółowej analizy jak przy kredycie, ale niemal na pewno sprawdzą którąś z dostępnych baz informacji gospodarczych. O ile znajdzie się w niej negatywny wpis na twój temat, możesz spotkać się z trudnościami w podpisaniu umowy na wynajem długoterminowy w ramach abonamentu.

Jak wybrać samochód na abonament?

Jak już wspomnieliśmy, firmy specjalizujące się w wynajmie samochodów na abonament posiadają bardzo bogatą ofertę samochodów, w której nie sposób nie znaleźć czegoś dla siebie. Przy wybieraniu auta warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na markę i model samochodu, ale także na kwestie dotyczące umowy, takie jak:

  • wyjazd za granicę – większość wypożyczalni wymaga uzyskania zgody na przekroczenie pojazdem polskiej granicy, a także uiszczenia specjalnej opłaty. Z tego powodu warto zawczasu zapoznać się z formalnościami dotyczącymi wyjazdu za granicę;

  • dodatkowe opłaty – jeśli takie zapisy znajdą się w umowie, firma może zażądać dodatkowych opłat m.in. za przekazanie mandatu, przewożenie zwierząt, użytkowanie auta w roli taksówki czy palenie papierosów w pojeździe;

  • udostępnianie samochodu osobom trzecim – umowa może zakazywać jeżdżenia pojazdem innym osobom niż abonent i jego najbliższa rodzina;

  • ubezpieczenie samochoduchociaż nie jesteś właścicielem pojazdu, to jednak nie możesz nim jeździć bez ubezpieczenia. Opłata za polisę (a raczej polisy, bo wymagane jest OC i AC) jest wliczana w koszt miesięcznych opłat za wynajem i ich zakupem zajmuje się wypożyczalnia;

  • pakiet kilometrów – w ramach użytkowania wynajętego samochodu możesz przejechać określoną liczbę kilometrów. Limity są nie mniejsze niż 10 000 km, a w razie potrzeby można je zwiększać, za dodatkową opłatą. Przekroczenie limitu bez podpisania stosownego aneksu do umowy grozi naliczeniem dodatkowych opłat (od 0,6 zł za 1 km wzwyż);

  • opony – pakiet powinien obejmować komplet opon zimowych i letnich, gdyż będziesz korzystać z samochodu przez cały rok. W cenie jest zwykle także wymiana opon i ich przechowywanie, gdy nie są akurat używane.

Ile kosztuje samochód na abonament?

Wysokość opłaty wstępnej i miesięcznej zależy od tego, jakie auto wybierzesz. Poniżej przygotowaliśmy krótkie porównanie kilku modeli, które ułatwi Ci rozeznanie w kosztach, które wiążą się z skorzystaniem z samochodu na abonament.

Ile kosztuje wynajęcie samochodu na abonament?

Samochód (marka, model, rocznik)

Opłata na start (5%)

Opłata miesięczna

Mitsubishi Space Star 1.2 71 KM MT (2022)

3 200 zł

1 491 zł

Opel Corsa Edition 1.2 75KM MT

(2021)

3 095 zł

1 591 zł

Renault Clio 0.9 Energy TCe Alize

(2019)

2 200 zł

1 207 zł

Opel Crossland X EDITION 1.2 110KM MT (2022)

3 645 zł

1 756 zł

Hyundai i30 1.0 T-GDI Classic + DCT (2021)

3 142 zł

1 646 zł

Jeep Renegade 1.3 GSE T4 Turbo Limited FWD S&S aut (2019)

4 342 zł

2 313 zł

Peugeot 308 Active 1.2 PureTech 110KM Benzyna (2020)

3 295 zł

1 682 zł

BMW X1 xDrive20i aut (2020)

7 742 zł

3 554 zł

Alfa Romeo STELVIO 2.0 Turbo Super Q4 aut (2020)

7 992 zł

3 516 zł

* Przykłady pochodzą ze strony automarket.pl (stan na 27.11.2023 r.). Podane ceny zostały wyliczone dla wynajmu na 36 miesięcy z limitem kilometrów na poziomie 20 000 km na rok.

Jakie są konsekwencje wypadku lub kolizji samochodem na abonament?

Chociaż nie jesteś właścicielem pojazdu, to jednak odpowiadasz za wszelkie uszkodzenia, które powstaną z Twojej winy na skutek wypadku lub zwykłej kolizji drogowej. Szkody zazwyczaj pokryje odszkodowanie z AC – tym bardziej, że firmy wynajmujące samochody na abonament pilnują tego, by każdy był objęty rozszerzoną ochroną ubezpieczeniową.

Przed podpisaniem umowy upewnij się jednak, ile wynosi udział własny w szkodzie, a także czy jesteś zobligowany do poniesienia kosztów zakupu części eksploatacyjnych. Jeśli tak, może Cię to słono kosztować. Dlaczego? Same części to jedno, ale w przypadku samochodu na abonament trzeba je wymienić obowiązkowo w autoryzowanym serwisie, a to podwyższa koszt wykonania każdej naprawy, nawet tej prostej.

Choć przy zwykłej stłuczce można dogadać się z drugim kierowcą i załatwić sprawę bez wzywania służb, to jednak ta opcja nie wchodzi w grę, jeśli jedziesz samochodem wynajętym w ramach abonamentu. Każde takie zdarzenie, niezależnie od stopnia uszkodzenia pojazdu, musi być zgłoszone policji, a Ty musisz otrzymać notatkę opisującą, co się stało. O każdej kolizji czy wypadku musisz też jak najszybciej poinformować wypożyczalnię, która podejmie kroki mające na celu szybkie przywrócenie pojazdu do pełnej sprawności.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Kto musi ubezpieczyć samochód na abonament?

Decydując się na wynajęcie samochodu w ramach abonamentu, nie musisz zaprzątać sobie głowy takimi kwestiami, jak zakup ubezpieczenia czy pamiętanie o tym, by zachować jego ciągłość. Wszystkie sprawy związane z zakupem OC i AC pozostają po stronie wypożyczalni – podobnie jak zorganizowanie ewentualnej naprawy czy znalezienie samochodu zastępczego na czas, gdy wynajęte auto jest w warsztacie.

Co istotne, nie ponosisz dodatkowych opłat za ubezpieczenie pojazdu. Składka OC jest już wliczona w wysokość miesięcznej opłaty za eksploatację. Warto jednak sprawdzić dokładnie ewentualne ograniczenia polisy, takie jak chociażby wyżej wspomniany udział własny w szkodzie.

Dodatkowo możesz również samodzielnie kupić np. assistance w kalkulatorze rankomat.pl, jeśli dużo podróżujesz wynajętym samochodem po Polsce i Europie. Możesz wybrać polisę w pełni dostosowaną do Twoich potrzeb na okres 4, 9, 16 i 31 dni lub na 12 miesięcy.

Jakie są wady i zalety samochodu na abonament?

O ile zdecydujesz się na tę opcję świadomie i dobierzesz odpowiedni pakiet dla siebie, wynajem samochodu na abonament może przynieść Ci wiele korzyści. Należą do nich m.in.:

  • Dostęp do drogich modeli – sam wybierasz samochód, więcmożesz jeździć nowym autem z górnej półki cenowej, ponosząc zaledwie ułamek kosztów jego zakupu. Problemem nie będzie też częsta wymiana na nowsze modele, bo możesz podpisywać kolejne umowy jedna po drugiej.

  • Zero formalności – po podpisaniu umowy z wypożyczalnią, nie martwisz się w zasadzie niczym. Do obowiązków firmy należy zadbanie o rejestrację, ubezpieczenie, serwisowanie czy przeglądy. Co więcej, nie interesują Cię nawet koszty tych usług, bo są wliczone w wysokość opłat. W związku z tym masz pewność, że koszty miesięcznej eksploatacji samochodu są stałe i poza samą opłatą dla wypożyczalni obejmują co najwyżej paliwo, parkingi i myjnię.

  • Niska rata miesięczna – jej wysokość jest porównywalna z ratą kredytu lub leasingu, a jednak pozwala na jeżdżenie znacznie lepszym samochodem. Dodatkowo, jest to zobowiązanie zaciągane na stosunkowo krótki czas, a nie na lata.

  • Niski wkład własny – większość wypożyczalni pozwala na ustawienie wysokości opłaty początkowej w sposób dopasowany do Twoich możliwości. Możesz zdecydować się na wariant bez niej, ale za to z wyższymi opłatami miesięcznymi, albo zapłacić więcej na wstępie i w ten sposób obniżyć miesięczne raty.

  • Łatwa procedura wstępna – wynajem samochodu na abonament wymaga mniej skrupulatnej weryfikacji niż staranie się o kredyt czy leasing. Nie tylko zwiększa to Twoje szanse na dostanie wymarzonego auta, ale też sprawia, że nie musisz na nie długo czekać.

  • Koszty dla przedsiębiorców – jeśli prowadzisz firmę, opłaty związane z wynajęciem samochodu w abonamencie możesz wliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Czy wynajem auta w ramach abonamentu ma jakieś wady? Oczywiście, i warto je poznać przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią. Przede wszystkim, nie jesteś właścicielem pojazdu i nie możesz czerpać z tego faktu korzyści, takich jak np. zbieranie zniżek za bezszkodową jazdę. Musisz też liczyć się z pewnymi ograniczeniami w użytkowaniu auta i nie mamy tu na myśli jedynie limitu kilometrów. Wypożyczalnie często zastrzegają sobie w umowach zakaz palenia papierosów, a nawet… przewożenia nim zwierząt. Możesz też spotkać się z koniecznością informowania firmy o każdym wyjeździe za granicę, co praktycznie uniemożliwia spontaniczne wypady samochodem poza Polskę. Pozostaje też kwestia dbania o pojazd i to bardziej niż o własny. Każdy defekt, nawet pozornie błahy, może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, czego na pewno chcesz uniknąć.

Podsumowując, auto na abonament jest korzystną opcją dla osób, które chcą np. przetestować nowy samochód bez konieczności jego zakupu, a także tych liczących na mało formalności i niskie koszty miesięczne. Może się to też okazać opłacalne dla młodych kierowców, którzy mierzą się ze zwyżką ubezpieczeniową za wiek.

Jak zrezygnować z samochodu na abonament?

W standardowym scenariuszu umowa wynajmu pojazdu kończy się w terminie określonym w umowie. Wypożyczalnie dopuszczają możliwość jej przedwczesnego rozwiązania, jednak nie bez żadnych konsekwencji. Musisz liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów i to niemałych. Firma może zażądać od Ciebie nawet 30% opłat pozostałych do spłaty do końca umowy – lub więcej, w zależności od ustalonych w dokumencie warunków.

Niezależnie od tego, czy oddajesz auto w terminie czy wcześniej, musisz zadbać o doprowadzenie go do jak najlepszego stanu przed odstawieniem do wypożyczalni. Co prawda miesięczna opłata jest zaplanowana w taki sposób, by pokryć nieunikniony spadek wartości auta w czasie na skutek normalnego użytkowania. Jednak wszystkie nadprogramowe uszkodzenia i usterki mogą się równać dodatkowym kosztom. Firma może naliczyć opłaty nawet za umycie karoserii czy wypranie zaplamionej tapicerki.

Po zakończeniu umowy z wypożyczalnią możesz otrzymać propozycję wykupu auta, ale to rzadkość. Dlaczego? Kwoty wykupu są o wiele wyższe niż w przypadku leasingu, a co za tym idzie – bardzo mało osób się na to decyduje. Zdecydowana większość woli po prostu podpisać kolejną umowę i dostać nowy samochód: nigdy nieużywany, w pełni sprawny i pachnący nowością.

Co może być alternatywą dla samochodu na abonament?

Jeśli nie chcesz kupować samochodu na własność, abonament nie jest Twoją jedyną opcją. Do dyspozycji masz też inne sposoby użytkowania pojazdu bez zakupu, czyli chociażby leasing. Z kolei jeśli przeszkodą są finanse, możesz po prostu wybrać tańsze, używane auto albo zdecydować się na kredyt.

Nie da się jednak ukryć, że skorzystanie z usługi samochodu na abonament może się okazać korzystniejsze od tych rozwiązań, przynajmniej pod pewnymi względami. Zobacz, na czym dokładnie polegają różnice między nimi.

Samochód na abonament a zakup używanego auta

Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, w zakresie Twoich możliwości jest pewnie używany pojazd raczej z niskiej lub średniej półki cenowej. W ramach abonamentu możesz wybrać droższy samochód, który na dodatek będzie nowszy i mniej awaryjny. Nie musisz zatem szykować osobnego budżetu na ewentualne naprawy.

Samochód na abonament a leasing konsumencki

Jeśli nie zamierzasz później wymieniać samochodu na nowy, lecz chcesz go wykupić na własność, leasing konsumencki będzie najlepszym rozwiązaniem. Ceny wykupu są zazwyczaj niskie, jednak do miesięcznych kosztów eksploatacji pojazdu musisz doliczyć wiele dodatkowych pozycji, które są już wliczone w opłatę abonamentową. Jeśli po zakończeniu umowy chcesz podpisać kolejną i dostać nowe auto, abonament stanowi korzystniejszą opcję.

Samochód na abonament a kredyt gotówkowy lub samochodowy

Kredyt wiąże się na pewno z większą liczbą formalności i dużym ryzykiem odrzucenia wniosku. Jest to również zobowiązanie zaciągane na długi czas i wymagające wkładu własnego. Jednak – co jest dużą zaletą – stajesz się właścicielem pojazdu, a po spłacie kredytu możesz nim dalej jeździć lub sprzedać i kupić inny. Z tych dwóch opcji kredyt samochodowy jest korzystniejszą opcją niż kredyt gotówkowy – w ogólnym rozrachunku okazuje się tańszy.

Co warto wiedzieć? – Samochód na abonament

  1. Samochód na abonament to długoterminowy wynajem pojazdu przez określony czas za stałą opłatę miesięczną.
  2. Zaletami tego rozwiązania są m.in. ograniczone formalności, niski wkład własny lub jego brak, a także łatwy dostęp do droższych modeli.
  3. Niektóre firmy dopuszczają możliwość wykupu auta po zakończeniu wynajmu, jednak stanowi to rzadkość i jest stosunkowo drogie.
  4. Z abonamentu możesz zrezygnować przed końcem umowy, ale wiąże się to z konsekwencjami finansowymi.
  5. Alternatywami dla wynajmu samochodu na abonament są leasing, kredyt (samochodowy lub gotówkowy), a także zakup używanego samochodu za gotówkę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód na abonament

  1. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wziąć auto na abonament?

    Firmy udostępniające samochody na abonament mogą zażądać m.in., aby klient był pełnoletni, miał stały dochód w wysokości umożliwiającej regulowanie rat, był osobą fizyczną bądź prowadził działalność gospodarczą, czy miał zdolność kredytową.

  2. Co to jest limit kilometrów?

    Limit przebiegu to maksymalna liczba kilometrów określona w umowie, którą możesz przejechać samochodem w czasie abonamentu. Jeśli go przekroczysz, za każdy dodatkowy kilometr będzie naliczana dopłata. Najczęściej stawka wynosi kilkadziesiąt groszy za kilometr. Jeżeli masz wątpliwości, ile kilometrów przejedziesz, wybierz zmienną ratę. Dzięki temu będziesz rozliczał się na podstawie licznika w każdym miesiącu jazdy i unikniesz dodatkowych opłat.

  3. Co to jest udział własny w szkodach?

    Jeśli spowodujesz szkodę samochodem wynajętym w abonamencie, wypożyczalnia może domagać się od ciebie udziału własnego w naprawie szkody, np. w kwocie 500 zł. Ponadto wymiana niektórych części eksploatacyjnych również może być obciążona udziałem własnym.

  4. Czy można wcześniej zakończyć umowę wynajmu samochodu w abonamencie?

    Tak, ale wcześniejsze zerwanie umowy może oznaczać konieczność poniesienia dodatkowych opłat. Niektóre wypożyczalnie samochodów w promocjach oferują możliwość zakończenia umowy w dowolnym terminie.

  5. Kto opłaca ubezpieczenie auta w abonamencie?

    Wypożyczalnia zawiera umowę ubezpieczenia samochodu z towarzystwem ubezpieczeniowym, które opłaca osoba korzystająca z samochodu w abonamencie. Najczęściej cena polisy jest wliczona w ratę. Firma wynajmująca auto może również oferować dodatkowe świadczenia, jak np. pełny serwis czy pakiet opon letnich i zimowych, a także AC, NNW czy assistance.

  6. Czy mam szansę na wynajęcie samochodu na abonament z negatywną historią kredytową w BIK-u?

    Wypożyczalnia może sprawdzić Twoją zdolność kredytową w innej bazie, w której nie ma negatywnych wpisów na Twój temat. Jeśli tak się stanie, nic nie stoi na przeszkodzie, by podpisać umowę na abonament mimo negatywnej historii w BIK-u.