Chcesz poznać maksymalne prędkości z jakimi mogą poruszać się współczesne samochody? Dziś za najszybsze auto na świecie produkowane seryjnie uchodzi Bugatti Chiron Super Sport 300+, które przekroczyło magiczną barierę 480 km/h. Jednak jutro może się to zmienić. Pogoń za kosmicznymi osiągami sportowych aut jest tak wielka, że być może nowy rekord został pobity właśnie przed chwilą.

Wielu kierowców uważa, że najszybsze samochody świata pochodzą od znanych na rynku producentów, takich chociażby jak Porsche, Ferrari czy Lamborghini. Mylą się jednak. Superszybkie maszyny wyjeżdżają najczęściej z fabryk mniej znanych marek, nastawionych np. na produkcję aut pod specjalne zamówienie i wykorzystywanych między innymi na torze wyścigowym. Tylko wybrane szybkie auta, jak chociażby wspomniany Chiron, są dostępne dla szerszego grona klientów. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Sprawdzamy, jakie rekordy prędkości są notowane obecnie na torach testowych samochodów. Podpowiadamy także, kto radzi sobie najlepiej w motoryzacyjnym „wyścigu” do miana najszybszych aut. 

Jakie jest najszybsze auto na świecie w 2023 roku?

Zdaniem brytyjskiego serwisu heycar, Bugatti Chiron Super Sport 300+ powinien spaść na trzecią pozycję na liście najszybszych samochodów na świecie. Przypomnijmy – maksymalna prędkość tego pojazdu wynosi 300 mil na godzinę, czyli 482,8 km/h.

Na pierwszym miejscu postawiono za to Koenigsegg Jesko Absolut – model szwedzkiego producenta hipersamochodów, które ma ponoć osiągać 310 mil na godzinę (prawie 490 km/h). Na drugim miejscu znalazł się natomiast Hennessey Venom F5 (szacunkowa prędkość maksymalna 311 mil/h (501 km/h)). Problem w tym, że na ten moment tylko Bugatti przeszło oficjalną próbę jazdy ze wskazaną prędkością. Dlatego, w naszym rankingu właśnie ta firma pozostaje na pierwszej pozycji w rankingu.

Producenci najszybszych aut na świecie – kto jest liderem?

Bugatti, Koenigsegg i Hennessey nie zamykają oczywiście listy firm produkujących najszybsze auta świata. Na wyróżnienie zasługują także tacy producenci jak amerykański SSC North America czy chorwacko-niemiecki Rimac Automobili. Z bardziej znanych wymienić można na przykład markę McLaren i Aston Martin. A gdzie podziały się takie firmy jak Porsche, Ferrari czy Lamborghini? Oczywiście również one produkują szybkie samochody, jednak na chwilę obecną znalazły się poza pierwszą dziesiątką.

Najszybsze samochody w 2023 roku. TOP 5

Poniżej prezentujemy pięć samochodów wyróżnionych przez heycar.co.uk w 2023 roku za największe osiągi prędkości. Część z nich musi jeszcze jednak udowodnić, że tytuł leadera mu przysługuje, bo swoje wyniki opiera na obliczeniach lub symulacji jazdy.

Bugatti Chiron Super Sport 300+

W żadnym zestawieniu superszybkich samochodów nie może zabraknąć modelu ze stajni Bugatti. Ta firma nie po raz pierwszy znalazła się na podium. Model Chiron zastąpił obecnie nie mniej sławnego Veyrona, przy czym każdy z samochodów jest rewelacyjnym dziełem inżynierii.

Chiron Super Sport 300+ to udoskonalona wersja Chirona Super Sport - pierwszego auta, które przekroczyło 300 mil na godzinę (rekord prędkości wynosi 482,8 km/h). Nadwozie w modelu 300+ zostało wydłużone oraz zoptymalizowane aerodynamicznie, aby możliwe było osiągnięcie prędkości ekstremalnych. Producent twierdzi, że auto uzyskało idealną równowagę między niskim oporem a siłą docisku, przez co poprawiło osiągi i stabilność nawet przy prędkościach powyżej 420 km/h. Pomaga mu w tym kultowy silnik W16 (poj. 8 l), który przewyższa poprzedni model o 100 KM. 

Nabywcy modelu Chiron Super Sport 300+ nie wypróbują pełnych możliwości pojazdu, ponieważ maksymalna prędkość samochodu została elektronicznie ograniczona do 273 mil na godzinę (ok. 440 km/h). Mogą oni co najwyżej przetestować auto za zgodą producenta na specjalnie wyznaczonym do tego torze Ehra-Lessien.

Koenigsegg Jesko Absolut

Koenigsegg twierdzi, że jest w posiadaniu najszybszego w historii samochodu. Swoją tezę opiera jednak na razie na obliczeniach. Producent zakłada, że pojazd będzie osiągać 310 mil na godzinę (498,9 km/h), przy czym symulacje jazdy dają nadzieję na jeszcze większe rekordy prędkości. Osiągniecie takiego wyniku ma zawdzięczać m.in. superśliskiemu, niskooporowemu nadwoziu. W Jesko Absolut zamontowano silnik V8 o pojemności 5 litrów i mocy 1600 KM, z podwójnym turbodoładowaniem.

Na drodze do pobicia rekordu prędkości pojawia się jednak pewien problem. Producent nie może znaleźć odpowiednich opon i … prostego toru, na którym mógłby przeprowadzić testy. Wierzymy jednak, że Koenigsegg w końcu osiągnie zapowiadany sukces.

Spędziliśmy tysiące godzin na obliczeniach CFD. Usprawniliśmy samochód nie tylko z perspektywy aerodynamicznej i projektowej, ale także z perspektywy stabilności przy dużych prędkościach. W rezultacie Jesko Absolut ma fenomenalnie niski opór powietrza wynoszący zaledwie 0,278 Cd. Nazwa Absolut wzięła się stąd, że jest to absolutnie najszybszy Koenigsegg, jaki kiedykolwiek stworzymy

dyrektor generalny i założyciel Christian von Koenigsegg

Hennessey Venom F5

Venom F5 Coupe to kolejny hipersamochód, który ma (w założeniu) osiągać zawrotną prędkość 311 mil na godzinę (500,5 km/h). Podczas testów udało się wprawdzie uzyskać tylko 271,6 mph, czyli 437 km/h, jednak biorąc pod uwagę niezwykłą łatwość, z jaką Hennessey Venom F5 doszedł do tej prędkości, można założyć, że przy sprzyjających warunkach pojazd miałby znacznie lepszy wynik.  

W sierpniu 2022 roku Hennessey zaprezentował także – jak twierdzi – najszybszego i najmocniejszego na świecie roadstera. Venom F5 Roadster bazuje na Hennessey Venom F5 Coupe. Samochody są niemal identyczne i odróżnia je głównie rodzaj dachu. W tym modelu wykorzystano słynną jednostkę napędową V6 Hennesseya z podwójnym turbodoładowaniem (6,8 litra, o mocy 1 817 KM). Jego moc jest przekazywana na tylne koła za pomocą zautomatyzowanej jednosprzęgłowej skrzyni biegów.

Hennessey zakłada, że Venom F5 Roadster pobije własny rekord firmy na najszybszy kabriolet na świecie (265,6 mil na godzinę), który należy do modelu Venom GT Spyder.

SSC Tuatara

Północnoamerykański producent SSC ma już na swoim koncie spore sukcesy w kategorii szybkich samochodów. Między innymi rekord świata Guinnessa w 2007 roku dla najszybszego auta (SSC Ultimate Aero Twin Turbo o mocy 1200 KM – prędkość 414 km/h) oraz kolejny w 2021 roku z modelem SSC Tuatara. SSC ustanowił wówczas rekord 286,1 mil/h, czyli 460,43 km/h. Na tym jednak nie poprzestał.

25 maja 2022 r. SSC North America ogłosił, że „osiągnął kolejny kamień milowy w testach prędkości maksymalnej” i przekroczył poprzedni rekord świata. Tym razem Tuatara uzyskał prędkość maksymalną 295,0 mph (474,8 km/h). Została ona zarejestrowana przez firmę Racelogic, która zajmuje się rejestrowaniem danych oraz osiągów z podwójnymi systemami VBOX GNSS i urządzeniem GPS Life Racing do dodatkowej akwizycji danych. Czy to koniec bicia rekordów? Raczej tylko na jakiś czas. W oficjalnej notatce prasowej producenta można przeczytać, że 295 mph nie jest zamknięciem ambicji SSC Tuatara i jej zespołu.

Rimac Nevera

Rimac Automobili (chorwacka firma, która posiada pakiet kontrolny w Bugatti wraz z Porsche) z pomocą modelu Nevera postanowiła obalić teorię, że samochody elektryczne nie są w stanie osiągnąć ekstremalnych prędkości. Producent zapewnia, że jego hipersamochód Nevera EV może osiągnąć prędkość 258 mil na godzinę (412 km/h).

Na moc 1914 KM Nevera pracują cztery niezależne silniki elektryczne. Samochód przyspiesza do 100 km w 1,74 sekundy i pokonuje ok. 400 metrów w 8,3 sekundy. Z innowacji technicznych wymienić można m.in. baterię 120 kWh, która pozwala na zasięg 490 km, elektrohydrauliczny układ hamulcowy z funkcją brake-by-wire czy zaawansowany system wspomagania kierowcy (m.in. system składający się z 13 kamer, 6 radarów i 12 czujników ultradźwiękowych).

Jakie rekordy prędkości biły najszybsze samochody? Tabela rekordzistów

Chyba już od czasów skonstruowania pierwszych samochodów rozpoczął się wyścig producentów o tytuł najszybszego auta świata. Wraz z rozwojem techniki zmieniały się tylko bariery prędkości. Najpierw 100 km/h, 200 km/h, 400 km/h… dziś twórcy superszybkich samochodów próbują przekroczyć próg 500 km/h. Najprawdopodobniej uda im się to w niedalekiej przyszłości (a może już się udało, tylko o tym nie wiemy?).

Na chwilę porzucimy temat współczesnych samochodów tworzonych wyłącznie do pobicia rekordów prędkości i przeniesiemy Was do przeszłości, a dokładnie do ubiegłego wieku. Spójrzcie na kalendarium najszybszych pojazdów produkowanych seryjnie oraz osiąganych przez nie zawrotnych (jak na tamte czasy) prędkości.

Najszybsze samochody XX wieku

Najszybszy samochódMaksymalna prędkość
Lata 1900 - 1909Mercedes-Simplex 60HP117 km/h
Lata 1910 - 1919Austro-Daimler Prince Henry136 km/h
Lata 20.Duesenberg Model J191 km/h
Lata 30.Duesenberg Model SJ225 km/h
Lata 40.Jaguar XK 120215 km/h
Lata 50.Mercedes-Benz 300SL246 km/h
Lata 60.Lamborghini Miura280 km/h
Lata 70.Ferrari 512 Berlinetta Boxer303 km/h 
Lata 80.Ferrari F40325 km/h
Lata 90.McLaren F1386 km/h
Źródło: wyborkierowcow.pl

Ile kosztuje OC najszybszych modeli samochodów? 

Załóżmy, że obywatel naszego kraju kupi najszybszy samochód na świecie, np. wspomniany Bugatti Chiron Super Sport 300+ i będzie chciał pojeździć nim po polskich drogach. Gdzie będzie mógł ubezpieczyć takie auto w ramach OC? Teoretycznie w każdym towarzystwie.

Zgodnie z przepisami, każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi posiadać ważne OC i żaden ubezpieczyciel nie może odmówić sprzedaży takiej polisy. A jak to wygląda w praktyce? Nie każde towarzystwo chce brać pod swoje skrzydła najszybsze auta, które osiągają zawrotne prędkości i mogą być niebezpieczne na drodze. W takim przypadku sposobem na pozbycie się niechcianego klienta jest zaproponowanie mu tzw. ceny zaporowej – na tyle wysokiej, aby wolał on skorzystać z oferty konkurencji. Pytanie tylko, czy ktoś o zdrowych zmysłach ubezpieczy auto warte miliony tylko w zakresie obowiązkowego OC?

Dla takiego samochodu potrzebny jest pakiet ubezpieczeń OC z autocasco. I tutaj zaczynają się prawdziwe schody, bo im większa wartość auta, tym droższa polisa. Ubezpieczyciele mają w dodatku możliwość odmowy przyjęcia pojazdu do AC. Właściciele superszybkich i superdrogich modeli mogą więc mieć problemy z zakupem dobrowolnej polisy, a gdy już znajdą ubezpieczyciela, niewykluczone, że zapłacą za pakiet OC AC nawet kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy złotych.  

Chcesz poznać ceny ubezpieczenia najszybszych na świecie aut? Niestety online nie uda Ci się tego zrobić. Udostępniamy Ci za to kalkulator OC AC do porównania składek bardziej „przyziemnych” modeli samochodów sportowych, jak np. Ferrari czy Lamborghini. Oczywiście zachęcamy Cię także do porównania najtańszych ofert na swój samochód. 

Porównaj ceny OC i AC

Co warto wiedzieć

 • W 2023 roku najszybszym samochodem świata jest Bugatti Chiron Super Sport 300+, który w testach osiągnął prędkość ponad 480 km/h.
 • Producenci, którzy osiągają najlepsze wyniki w kategorii naszybsze auto świata, to m.in. Bugatti, SSC North America, Rimac Automobili, McLaren i Aston Martin.
 • Na początku XX wieku najszybszy samochód produkowany seryjnie mógł jechać z maksymalną prędkością 117 km/h.
 • Ubezpieczenie superszybkiego samochodu wyprodukowanego na zamówienie nie jest możliwe online. W takim przypadku trzeba poprosić towarzystwo o indywidualną wycenę. 

FAQ  - najczęściej zadawane pytania o najszybsze samochody świata

 1. Czy Bugatti to najszybszy samochód świata?

  Biorąc pod uwagę oficjalne wyniki testów – tak. Obecnie za najszybsze auto na świecie uznaje się Bugatti Chirona Super Sport 300+, którym udało się uzyskać prędkość 482,8 km/h. Ten rekord jest jednak mocno zagrożony. Koenigsegg z modelem Jesko Absolut twierdzi, że jego pojazd może jechać z prędkością nawet 498,9 km/h, natomiast inna firma – Hennessey – utrzymuje, że model jego produkcji Venom F5 jest w stanie osiągnąć 311 mil na godzinę, czyli 500,5 km/h. Obie firmy nie przeszły jednak jeszcze pomyślnie jazdy na torze testowym.

 2. Z jaką prędkością jedzie najszybsze BMW?

  BMW opracowało model limitowany oparty na M4 Competition BMW i przywróciło skrót CSL - Coupe Sport Leichtbau (lekkie, sportowe coupe). Obecnie M4 CSL jest najszybszym seryjnie produkowanym samochodem marki BMW. Jednostka napędowa tego pojazdu posiada moc 405 kW (550 KM). Auto może rozpędzić się do 100 km/h w zaledwie 3,7 sekundy i osiąga maksymalną prędkość ponad 300 km/h.

 3. Jakie auto jedzie 500 km/h?

  Z udokumentowanych i potwierdzonych oficjalnie danych wynika, że na chwilę obecną żaden najszybszy samochód nie przekroczył prędkości 500 km/h. Wprawdzie w 2020 roku świat obiegła informacja, że Amerykanie pobili rekord Bugatti i na zamkniętej autostradzie model Tuatara osiągnął prędkość 508 km/h, jednak szybko została ona podważona. Jerod Shelby, aby odeprzeć oskarżenia o manipulowanie filmem wideo, postanowił powtórzyć bicie rekordu prędkości w obecności firm specjalizujących się w produkcji urządzeń do pomiaru prędkości oraz przy użyciu sprzętu różnych produkcji. Próba zakończyła się jednak wynikiem o ponad 48 km/h słabszym od zakwestionowanego (460,43 km/h). 

 4. Jakie są najszybsze auta - Bugatti, Ferrari czy Lamborghini?

  W rankingach najszybsze auto świata zdecydowanie wygrywa Bugatti (Chiron Super Sport 300+ z prędkością 482,8 km/h). Ferrari i Lamborghini, choć z pewnością znaczący producenci na rynku motoryzacyjnym, nie mogą pochwalić się takimi osiągami swoich aut. U włoskiego producenta Ferrari najszybsze auto SF90 Stradale osiąga maksymalną prędkość 340 km/h. Z kolei premierowe w 2023 roku Lamborghini Huracan Sterrato może rozpędzić się maksymalnie do 260 km/h. Znacznie lepsze osiągi ma Lamborghini Aventador SVJ (349 km/h), jednak i ten model nie może się na razie mierzyć z Chironem Bugatti.