Pod koniec października 2023 roku liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych w Polsce sięgnęła 90 902 (auta elektryczne oraz hybrydy typu plug-in) – to wzrost o 40% w stosunku do poprzedniego roku. Oznacza to, że samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Wraz ze wzrostem zainteresowania pojawiają się też liczne pytania, jak choćby o realny zasięg takiego pojazdu. Od czego zależy?

Samochody elektryczne mogą przejechać na jednym ładowaniu od 180 do ponad 600 km. Pierwszy wyprodukowany elektryk pozwalał na pokonanie trasy o długości 48 km! Dziś nawet podstawowe modele oferują zasięg do 180 km, a większość aut napędzanych elektrycznie umożliwia podróżowanie na odległość 200-300 km.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Ile tak naprawdę można przejechać samochodem elektrycznym? Wszystko zależy od tego, jakie to auto, ile osób podróżuje, jakie jest obciążenie, a także, po jakim terenie się przemieszczasz. Znaczenie ma także styl jazdy kierowcy. Jak widać składowych jest sporo. Podsumowując krótko – o zasięgu decyduje konstrukcja wozu oraz tzw. czynnik ludzki. A teraz konkretniej.

Na jakiej zasadzie działają samochody elektryczne?

Samochód elektryczny działa bardzo podobnie jak auto z silnikiem spalinowym. Zasadnicza różnica jest taka, że elektryk napędzany jest prądem, energią elektryczną zmagazynowaną w akumulatorach.

W silniku elektrycznym nie ma tłoków, cylindrów, nie stosuje się turbosprężarek. Nie dochodzi w nim do procesu spalania mieszanki paliwa, a do oddziaływania pól magnetycznych, które wytwarza wirnik i stojan. Ruch obrotowy powstaje na skutek odpychania się magnesów jednoimiennych i przyciągania magnesów różnoimiennych.

Układ w samochodach elektrycznych jest prostszy, silnik pracuje znacznie ciszej, auto elektryczne jest bardziej dynamiczne. Gniazdo ładowania w elektryku jest odpowiednikiem wlewu paliwa. Samochód może być ładowany prądem stałym lub zmiennym.

Porównaj ceny OC i AC

Dlaczego zasięg samochodu elektrycznego ma znaczenie przy zakupie?

Zasięg samochodu elektrycznego to jeden z najważniejszych czynników, który biorą pod uwagę kupujący. Parametr ten świadczy o przydatności pojazdu w codziennym użytkowaniu. Określa, ile kilometrów można pokonać na jednym ładowaniu. Im większy zasięg samochodu elektrycznego, tym większa wygoda, poczucie bezpieczeństwa i niezależności.

Wypowiedź eksperta

Decydując się na elektryka, zwracamy uwagę na zasięg. Chcemy bez obaw dotrzeć do celu, nie zastanawiając się, kiedy i gdzie zrobić postój na ładowanie. Trzeba jednak pamiętać, że zasięg będzie różny w zależności od warunków panujących na drodze, obciążenia wozu, temperatury otoczenia. Duże znaczenie ma również styl jazdy kierowcy. Wszystkie te czynniki należy brać pod uwagę, cały czas o nich pamiętając przy planowaniu trasy.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychNatalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Od czego zależy zasięg samochodu elektrycznego? Technologia

Zasięg samochodu elektrycznego zależy przede wszystkim od technologii konstrukcji:

  • pojemności baterii i stopnia jej zużycia,
  • jakości opon,
  • systemu hamowania rekuperacyjnego,
  • wagi pojazdu,
  • aerodynamiki,
  • ilości energii pobranej na 100 km.

Teraz powiemy o tych czynnikach nieco więcej.

Pojemność baterii

Większa pojemność baterii (akumulatora) to oczywiście większy zasięg aut elektrycznych. Elektryki wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe o różnej pojemności (standard to 60-100 kWh). To odpowiednik baku w samochodzie spalinowym.

Każda bateria zbudowana jest z modułów, a te z ogniw. Im więcej ogniw uda się zmieścić w akumulatorze, tym większy będzie zasięg elektryka. Producenci stosują kilka rodzajów ogniw:

  • cylindryczne,
  • pryzmatyczne,
  • pakietowe.

Masa i ładowność pojazdu

Na zasięg auta elektrycznego wpływa również waga pojazdu oraz jego ładowność. Elektryki ważą około 1000 kg, a nawet ponad 2000 kg. Im większy ciężar wozu, tym większy pobór energii. Trzeba jednak zauważyć, że samochodu o większej masie zostały wyposażone w bardziej pojemne akumulatory, co gwarantuje większy zasięg.

Przykład

Samochód elektryczny marki Smart EQ Fortwo waży 1095 kg i gwarantuje zasięg 135 km. Tesla model S Plaid jest modelem o wadze 2162 kg i zasięgu 600 km.

Czynniki wpływające na zasięg to także ładowność pojazdu. Im cięższy ładunek, tym mniejszy zasięg samochodu. Liczy się liczba pasażerów, a także np. przewożone bagaże.

Degradacja ogniwa

Wraz z upływem czasu pojemność użytkowa baterii maleje. Szacuje się, że spada ona średnio o 2,5% rocznie. Oznacza to, że im starszy samochód, tym mniejszy zasięg.

Przykład

Producent samochodu Mini Cooper SE deklaruje zużycie baterii o 2% rocznie.

Konstrukcja samochodu

Zasięg samochodów elektrycznych zależy również od konstrukcji pojazdu. Podobnie rzecz ma się z autami spalinowymi – odpowiednia ich budowa, kształt przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa. Może to być obły kształt karoserii, dodatkowe spojlery, wloty powietrza czy stan opon.  Aerodynamiczna konstrukcja wozu pozwala na uzyskanie większego zasięgu.

Warto wiedzieć

Kupując używanego elektryka, warto sprawdzić stan opon (jak prezentuje się bieżnik). To element, który wpływa na zasięg samochodów elektrycznych. Dobrze jest przyjrzeć się kształtowi karoserii – opływowe, zaokrąglone kształty są także obietnicą przejechania wielu kilometrów na jednym ładowaniu.

Od czego zależy zasięg samochodu elektrycznego? Kierowca

Drugą kategorią czynników, które mają wpływ na zasięg samochodów elektrycznych jest tzw. czynnik ludzki. To, jak daleko zajedziesz na jednym baku, zależy nie tylko od pojemności akumulatora czy konstrukcji wozu, ale też od tego, jak prowadzisz samochód, z jaką prędkością jeździsz.

Czy poruszasz się po zatłoczonym mieście, czy po autostradzie, ile stoisz w korkach, jeździsz w terenie górzystym, a może często ładujesz w samochodzie telefon, korzystasz z klimatyzacji, ogrzewania? Każdy z tych elementów ma znaczenie i przekłada się na realny zasięg elektrycznego wozu.

Styl jazdy

Chcesz jeździć autem elektrycznym, ale boisz się, że zasięg nie pozwoli ci spokojnie przemieszczać się z taką częstotliwością i na takie odległości, jakich potrzebujesz? Zwróć uwagę, że sam masz wpływ na to, aby zwiększyć zasięg swojego samochodu.

Nawet jeśli kupisz wóz z imponującym zasięgiem, ale będziesz jeździć niejednostajnie, raz po raz hamując gwałtownie, a następnie przyspieszając, zmniejszysz możliwości swojego auta. Aby jak najbardziej skorzystać z oferowanego przez producenta zasięgu, warto zmodyfikować i popracować nad stylem jazdy.

Warto wiedzieć

Stała prędkość, delikatne, a nie agresywne przyspieszanie i powolna redukcja prędkości to gwarancja utrzymania jak największego zasięgu.

Prędkość

Podobnie wygląda kwestia prędkości, z jaką jeździsz. Im wolniej i spokojniej przemieszcza się kierowca elektryka, tym dalej zajedzie. Największe zasięgi odnotowuje się przy prędkości 80-100 km/h. Szybsza jazda prowadzi do zmniejszenia zasięgu o około 10-15%.

Podobnie jak samochody spalinowe, tak auta elektryczne lubią jednostajny, łagodny styl jazdy i umiarkowaną prędkość. Jeżdżąc samochodem z silnikiem spalinowym, lepiej przemieszczać się autostradami, drogami szybkiego ruchu, omijając zatłoczone i zakorkowane miejskie ulice.

Inaczej jest w przypadku elektryków – te lepiej spisują się w ruchu ulicznym. Trzeba pamiętać, że podczas postoju samochód elektryczny niemal nie zużywa energii, a podczas hamowania ją odzyskuje.

Zobacz też: Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Warunki jazdy

Nie bez znaczenia dla zasięgu są warunki, w których przyjdzie Ci jechać. Podróż w trudnym górzystym terenie, przy siarczystym mrozie zmniejsza znacznie zasięg pojazdu. Im zimniej, tym większe spalaniezasięg elektryka zależy w dużo większym stopniu od warunków jazdy niż ma to miejsce w przypadku aut spalinowych.

Uwaga!

Gdy temperatura na zewnątrz spada, elektrolit w akumulatorze gęstnieje, co wpływa negatywnie na jego sprawność, zmniejszając zasięg. Pierwsze spadki można zaobserwować, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 10 stopni. Przy temperaturze ujemnej (-10 stopni) zauważalny jest spadek o około 12%.

Znaczenie ma jednak nie tylko temperatura, ale też kierunek wiatru. Istotne jest również ukształtowanie terenu – górzyste trasy wymagają zużycia większej ilości energii.

Korzystanie z gadżetów elektronicznych na pokładzie

Zasięg samochodów elektrycznych obniża także korzystanie z ładowarki telefonu, różnego rodzaju gadżetów elektronicznych, ale też intensywne ogrzewanie lub chłodzenie. Jaka jest na to rada?

Ogrzewanie samochodu w mroźny dzień może zmniejszyć zasięg nawet o 30-40%. Dobrze jest ogrzewać wnętrze pojazdu podczas ładowania, co pozwoli zredukować ewentualne straty. Warto też rozsądnie korzystać np. z ładowarek telefonów – lepiej naładować sprzęt przed podróżą.

Jaki jest maksymalny zasięg auta elektrycznego?

Mały zasięg aut elektrycznych przez długi czas był największym problemem producentów i użytkowników. Deklarowany zasięg auta podany jest zawsze w specyfikacji. W praktyce może on być inny, ponieważ jak wykazano wyżej, zależy od wielu różnorakich czynników jak masa własna pojazdu, sposób jazdy, czy warunki na drodze.

W jaki sposób wyliczany jest zasięg auta elektrycznego? Samochody poddawane są testom WLTP, przeprowadzanym w warunkach laboratoryjnych, takich samych dla każdego auta (temperatura 18 stopni, ta sama wilgotność powietrza i wysokość nad poziomem morza). Test trwa pół godziny, w tym czasie samochód pokonuje 23,25 km, rozpędza się i zatrzymuje, przez 4 minuty stoi, przez jakiś czas jedzie z prędkością 131,3 km/h. Jaki jest maksymalny zasięg samochodu elektrycznego? Nawet ponad 700 km! Oczywiście takimi osiągami mogą pochwalić się luksusowe modele.

Zasięg aut elektrycznych - najwydajniejsze modele

Na liście aut elektrycznych o największym zasięgu na pierwszym miejscu uplasowała się Tesla model S Plaid (deklarowany zasięg 837 km).

Następnie luksusowy Mercedes EQS, który zadebiutował w 2021 roku. Według deklaracji producenta może on przejechać aż 732 km.

Dalej na liście znajduje się BMW iX z zasięgiem 632 km.

Inne modele z największym zasięgiem to:

  • Tesla Model 3 – najpopularniejszy samochód elektryczny na polskim rynku elektryków z zasięgiem 602 km;
  • Ford Mustang Mach E – 600 km zasięgu;
  • Audi Q8 Sportback e-tron – 600 km zasięgu;
  • Volvo EX90 – 585 km zasięgu;
  • Skoda EnyaqCoupe – 570 km;
  • Volkswagen ID.3 – 559 km;
  • Cupra Born – 552 km;
  • Nissan Aryia – 536 km;
  • Kia EV6 – 465 km;
  • Renault Megane e Tech – 450 km;
  • Mercedes EQA – 413 km.

Wśród samochodów elektrycznych mających zasięg większy niż 400 km znajduje się Volkswagen ID.3, ID.4, Hyundai Ioniq, Tesla Model Y, Kia EV6, Skoda Enyaq iV4.

Jak zwiększyć zasięg samochodu elektrycznego?

Czy użytkownik samochodu elektrycznego może zrobić coś, aby zwiększyć zasięg? Tak, przede wszystkim zmieniając swoje nawyki – starając się zachować stałą prędkość, jeżdżąc spokojnie, a także starając się zredukować masę pojazdu, pozbywając się zbędnego wyposażenia, przewożonych niepotrzebnie przedmiotów.

Inną metodą jest obniżanie czy podnoszenie temperatury w pojeździe jeszcze przed podróżą. Oto kilka podpowiedzi, które pozwolą kierowcy elektryka zwiększyć zasięg wozu:

  • pamiętaj o płynnej, przepisowej jeździe;
  • zadbaj o aerodynamikę pojazdu – zdejmij tak szybko, jak to możliwe bagażnik dachowy czy rowerowy;
  • zadbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach;
  • dbaj o stan łożysk i hamulców – im mniejsze opory, tym większy zasięg auta;
  • korzystaj z trybu oszczędzania energii, podczas jazdy po autostradzie może się sprawdzić tryb żeglowania imitujący jazdę na luzie (aktywuje się on po osiągnięciu konkretnej prędkości 60 km/h).

Kupując samochód elektryczny, warto zakupić również pompę ciepła, która poprawia efektywność ogrzewania.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Samochód elektryczny także należy ubezpieczyć – OC jest obowiązkowe w przypadku wszystkich pojazdów mechanicznych. Co ciekawe, właściciele tych samochodów mogą liczyć na niższe koszty ubezpieczenia niż posiadacze aut z silnikami spalinowymi. W trzecim kwartale 2023 roku ta zależność prezentowała się następująco:

Trzeba jednak pamiętać, że na cenę polisy OC wpływa szereg czynników, nie tylko tych mających związek z pojazdem, ale także z kierowcą (jego wiek, doświadczenie, stan cywilny, historia ubezpieczeniowa).

Porównaj ceny OC i AC

Jak szybko znaleźć dobrą ofertę ubezpieczenia dla elektryka?

Warto skorzystać z kalkulatora OC i AC dostępnego w Internecie, aby w wygodny i prosty sposób porównać oferty kilkunastu towarzystw. Sprawdziliśmy, jak kształtuje się cena polisy dla elektryka i porównaliśmy z kosztem OC dla samochodu spalinowego. 

Przykład

Pan Jan z Krakowa ma 44 lata. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. Jest właścicielem elektrycznego Audi e-tron z 2020 roku. Oto propozycje ubezpieczenia, jakie uzyskał w porównywarce online.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
547,00 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
604,00 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
670,25 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
713,00 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
741,00 zł
Balcia Insurance
547,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
604,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
670,25 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
713,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
741,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 15.12.2023

Ta sama kalkulacja dla pana Jana jeżdżącego Audi A8 (diesel) wygląda już nieco inaczej.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
618,04 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
651,00 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
739,00 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1098,00 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1179,00 zł
Link4
618,04 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
651,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
739,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1098,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1179,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 15.12.2023

Porównując ceny polis, można stwierdzić, że OC dla samochodów spalinowych jest przeważnie nieco wyższe niż dla elektryków. Wciąż jednak trzeba pamiętać o tym, że ostateczna cena zależy od długiej listy czynników. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem elektryka czy auta spalinowego - sprawdź, ile zaoszczędzisz na polisie, zestawiając oferty online!

Co warto wiedzieć?

  1. Każdego roku zwiększa się liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach.
  2. Obecnie największy zasięg to ponad 800 km.
  3. Realny zasięg zależy od konstrukcji samochodu, sposobu jazdy, a także warunków na drodze.
  4. Właściciele elektryków mogą starać się zwiększyć zasięg poprzez płynną, spokojną jazdę, dbanie o dobry stan opon czy eliminację niepotrzebnego wyposażenia.
  5. Koszt ubezpieczenia OC dla samochodów elektrycznych jest zasadniczo nieco niższy niż dla aut z silnikiem spalinowym.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Które auto elektryczne ma największy zasięg?

    Aktualnie królem zasięgu jest Tesla model S Plaid. Producent deklaruje zasięg 837 km.

  2. Ile lat wytrzyma bateria w samochodzie elektrycznym?

    Najczęściej producent daje gwarancję na 8 lat lub 160 tys. przejechanych kilometrów. Trzeba jednak pamiętać, że tempo zużywania się akumulatora zależy od sposobu eksploatowania pojazdu.

  3. Ile kosztuje wymiana baterii w aucie elektrycznym?

    Za nowy akumulator trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych (w zależności od modelu). Może to być 30-90 tys. dla modeli z niższej półki i nawet 250 tys. dla aut z segmentu premium.

  4. Czy samochód elektryczny można ładować ze zwykłego gniazdka?

    Tak, ładowanie samochodu elektrycznego przypomina ładowanie smartfona. Ładowanie elektryka z sieci domowej jest najwygodniejsze i najtańsze.

  5. Czy zasięg aut elektrycznych zależy od techniki jazdy kierowcy?

    Tak, zasięg auta zależy od techniki jazdy kierowcy. Spokojna, płynna przyczynia się do ich zwiększenia.