Chociaż wraz z rozwojem elektromobilności na mapie Polski przybywa publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, to wielu właścicieli elektryków decyduje się na zakup własnej ładowarki. Inni z kolei zauważają potencjał, który drzemie w uruchomieniu własnej publicznej stacji ładowania. Ile trzeba zapłacić za stacje ładowania samochodów elektrycznych najpopularniejszych producentów?

Jaki budżet należy zarezerwować na stworzenie stacji ładowania samochodu elektrycznego? Cena jest uzależniona głównie od parametrów technicznych urządzenia. Najmniej ładowarka wykosztuje użytkowników indywidualnych, którzy chcą wybudować domową stację ładowania elektryka.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Koszt najbardziej zaawansowanych rozwiązań przekracza kwotę 600 000 zł, stąd też sporadycznie spotyka się je w przydomowych garażach – znaleźć można je głównie na ogólnodostępnych stacjach ładowania samochodów elektrycznych. 

Ładowanie pojazdu z gniazdka – ile kosztuje kabel z ładowarką?

Obciążenie domowej instalacji, brak komunikacji gniazdka z pojazdem i wreszcie długi czas ładowania – mimo że ładowanie samochodu elektrycznego z domowego gniazdka nie jest pozbawione wad, to wielu kierowców decyduje się na ładowarkę mobilną. Powód? Przydaje się ona choćby doraźnie – gdy nie ma możliwości skorzystania z własnego wallboxa lub publicznej stacji ładowania. To rozwiązanie jest też dość tanie.

Ile trzeba zapłacić za ładowarkę mobilną do elektryka? Ceny najtańszych modeli zaczynają się od ok. 900 zł i nie przekraczają 1700 zł. 

W podanym przedziale cenowym można kupić ładowarkę mobilną AC, która będzie miała moc od 3,7 do 22 kW. Wiele z dostępnych urządzeń jest przystosowanych do pracy w różnych warunkach, w tym z procesem ładowania na zewnątrz. Niektóre modele oferują przydatne dodatkowe funkcje, np. ustawienia opóźnienia ładowania (EVB EVA o mocy od 3,7 do 22 kW), inne z kolei posiadają wskaźnik LED wyświetlający informacje m.in. o szybkości ładowania (Platinet o mocy 3,7 kW). 

Mobilna ładowarka samochodu elektrycznego – ceny

 • Ładowarka przenośna Platinet 3,7 kW – 899 zł
 • Ładowarka przenośna Green Cell 3,6 kW – 1200 zł
 • Ładowarka przenośna EVB EVA od 3,7 kW do 22 kW – 1600 zł
 • Ładowarka przenośna Zencar 7,4 kW – 1229 zł
 • Ładowarka przenośna Blaupunkt 3,7 kW – 1249 zł

Ile kosztuje wallbox AC – domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych?

Wallboxy to domowe (z reguły jednostanowiskowe) stacje ładowania samochodów elektrycznych. Wyróżniają się one kompaktowymi wymiarami i są przeznaczone do montażu na ścianie – np. w garażu. W zależności od producenta mogą być obsługiwane przez aplikację lub wyposażone w czytnik RFID. Wallboxy AC zapewniają też dostęp do informacji o ładowaniu – są wyposażone we wskaźnik LED, a część urządzeń posiada system wykrywania nieprawidłowości w sieci zasilającej. Niektóre wallboxy AC mogą pracować na zewnątrz. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na długość kabla – niekiedy 5 m to za mało, aby podłączyć prąd.

Ile trzeba zapłacić za prywatny wallbox AC? Zestaw można nabyć, wykładając od 1900 do 5000 zł. W tej cenie można wyposażyć się w domową stację ładowania samochodów elektrycznych jednego z czołowych producentów takich urządzeń, np. AmperGo (EVA Wallbox AC 22 kW), Green Cell (Wallbox 22 kW) czy AEG (Wallbox 22 kW). Z uwagi na szeroki wybór warto porównać nie tylko parametry techniczne, ale również okres gwarancji – niektórzy producenci udzielają jej na 2 lata, podczas gdy inni nawet na 5 lat.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych (wallbox AC) – cena

 • Wallbox AC AmperGo EVA 22 kW – 4150 zł
 • Wallbox AC Green Cell 22 kW – 1925 zł
 • Wallbox AC Garo GLB 22 kW – 2690 zł
 • Wallbox AC AEG 22 kW – 5090 zł
 • Wallbox AC Webasto Pure 11 kW – 3100 zł

Korzyści dla posiadaczy samochodów elektrycznych obejmują nie tylko różnego rodzaju dopłaty i ulgi, ale również tańsze ubezpieczenie OC. Rekompensuje to w pewnym stopniu wyższy koszt zakupu elektryka. Pomimo niższych składek proponowanych właścicielom aut elektrycznych przez ubezpieczycieli, przed zakupem polisy warto jednak porównać oferty. Dzięki wykorzystaniu naszego kalkulatora OC na obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym można sporo zaoszczędzić

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Rozwiązanie dla firm – ile kosztuje wallbox DC?

Elektromobilnością są zainteresowani nie tylko użytkownicy prywatni – coraz częściej na pojazdy elektryczne decydują się też przedsiębiorstwa. Jeżeli w skład firmowej floty wchodzi kilka aut elektrycznych, warto rozważyć zakup wallboxa DC. W porównaniu do urządzeń zaprojektowanych z myślą o użytku domowym pozwalają one na szybsze ładowanie baterii samochodów elektrycznych. Za dodatkowy plus można uznać możliwość obsługi dwóch stanowisk (zamiast jednego).

Ile trzeba zapłacić za wallboxa DC? Wydatek, na jaki trzeba się przygotować, wynosi od 55 000 do 75 000 zł. Z uwagi na przeznaczenie takich ładowarek część dystrybutorów podaje ceny wyłącznie po otrzymaniu zapytania.

Autoryzacja kodem PIN, czytnik kart RFID czy możliwość przeglądania zebranych danych – to tylko kilka z wielu możliwości, jakie zapewniają wallboxy DC. W zależności od urządzenia może ono zostać zamontowane zarówno na podeście, jak i na ścianie. Niektóre ze stacji ładowania są przystosowane do pracy na zewnątrz (np. Wallbox DC ABB 24 kW), inne z kolei oferują dostosowanie do brandingu klienta (np. Wallbox DC EkoEnergetyka 30 kW).

Profesjonalna stacja ładowania samochodów elektrycznych (wallbox DC) – cena

 • Wallbox DC ABB 24 kW – 55 810 zł
 • Wallbox DC Delta 25 kW – 72 415 zł
 • Wallbox DC EkoEnergetyka 30 kW – wycena indywidualna

Półszybka stacja ładowania AC – ile trzeba za nią zapłacić?

Półszybkie punkty ładowania AC mają postać kompaktowego słupka i mogą być zarówno jednostanowiskowe, jak i dwustanowiskowe. Najczęściej można je spotkać na parkingach przy galeriach handlowych, hotelach, restauracjach, budynkach wielorodzinnych i obiektach użyteczności publicznej. W odróżnieniu od domowych wallboxów obudowa tych urządzeń często jest wykonana z aluminium, dzięki czemu ładowarki tego typu są trwałe i odporne na uszkodzenia.

Ile kosztują półszybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych? Rozpiętość cenowa jest duża – zakres to od 10 000 do 40 000 zł. 

Co wyróżnia półszybkie ładowarki?

Wszystkie dostępne w ofertach producentów modele stacji ładowania AC są wyposażone w monitory, które wyświetlają m.in. etapy ładowania i ilość zużytej energii (dzięki temu można od razu obliczyć ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego).

Standardem jest też zabezpieczenie urządzenia przed czynnikami atmosferycznymi. Stacje ładujące oferują różne zakresy mocy ładowania (np. AmperGo EVA od 3,7 do 43 kW). Ponieważ są one montowane w miejscach publicznych, półszybkie ładowarki AC mają możliwość integracji z zewnętrznymi systemami rozliczeń (np. Ensto Chago Pro) i mogą zostać spersonalizowane (Garo LS4).

Wolnostojąca stacja ładowania samochodów elektrycznych – cena

 • Stacja ładowania AC AmperGo EVA od 3,7 kW do 43 kW – 13 990 zł 
 • Stacja ładowania AC Garo LS4 22 kW – 14 290 zł 
 • Stacja ładowania AC Ensto Chago Pro 22 kW – 14 400 zł 
 • Stacja ładowania AC Enelion Vertica Pole 22 kW – 9900 zł 
 • Stacja ładowania AC Mennekes Ladesäule Premium 22 kW – 40 600 zł

Ile kosztuje szybka stacja ładowania DC?

Wśród urządzeń przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych znajdują się szybkie stacje ładowania DC. Rzadko można je spotkać w centrum miasta – najczęściej znajdują się wzdłuż najważniejszych szlaków komunikacyjnych, a niekiedy są montowane na parkingach w centrach handlowych. Z uwagi na przeznaczenie są one nabywane w celach inwestycyjnych – kupują je osoby, które chcą zarabiać na prowadzeniu stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Ile kosztują szybkie stacje ładowania DC? Za profesjonalne urządzenia, które umożliwiają szybkie ładowanie trzeba zapłacić od ok. 140 000 do nawet 300 000 zł. 

W podanym zakresie cenowym nabywca może wybierać spośród różnej liczby złącz, standardów ładowania i mocy (np. stacja ładowania DC AmperGo max Advert jest oferowana w wariantach 50 kW, 100 kW lub 150 kW). Dzięki możliwości konfiguracji problemu nie sprawia dostosowanie urządzenia do własnych potrzeb – producent może wyposażyć wybrany model w Wi-Fi, monitoring czy czytnik kart RFID. Ponieważ szybkie stacje ładowania DC są użytkowane przez wielu kierowców, istnieje możliwość ich personalizacji (np. stacja ładowania DC Efacec QC45) albo umieszczenia na obudowie outdoorowych nośników reklamowych.

Szybka stacja ładowania samochodów elektrycznych – ceny

 • Szybka stacja ładowania DC AmperGo EVA max Advert 43 kW – 299 999 zł
 • Szybka stacja ładowania DC Arinea Ultron 50 kW – 138 621 zł 
 • Szybka stacja ładowania DC ABB Terra DC 90 kW – wycena indywidualna
 • Szybka stacja ładowania DC EVBox Troniq 50 kW – wycena indywidualna
 • Szybka stacja ładowania DC Efacec QC45 50 kW – wycena indywidualna

Ultraszybka stacja ładowania DC – ile trzeba za nią zapłacić?

Elektromobilność to gałąź motoryzacji, która wciąż się rozwija. Już od pewnego czasu w ofercie producentów urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych dostępne są ultraszybkie stacje ładowania DC. Z perspektywy użytkownika od szybkich stacji ładowania DC różnią się one czasem potrzebnym na naładowanie auta elektrycznego – jest on skrócony do minimum, a ładowanie akumulatorów trwa zaledwie kilkanaście minut.

Ile kosztują najbardziej zaawansowane urządzenia do ładowania samochodów elektrycznych? Ultraszybka stacja ładowania to inwestycja, która może przekroczyć 600 000 zł.

Z uwagi na przeznaczenie ultraszybkie stacje ładowania mogą być wyposażone w różną liczbę złącz, a maksymalna moc ładowania może wynosić nawet 300 kW (np. EVB Power Max 300 kW). Standardem jest też zdalny dostęp (przez aplikację), możliwość spersonalizowania obudowy i rozmaite zabezpieczenia, dzięki którym eksploatacja stacji jest w pełni bezpieczna. Nabywcy ultraszybkich stacji ładowania mają możliwość konfiguracji urządzenia w zależności od przyjętego modelu biznesowego.

Ultraszybka stacja ładowania samochodów elektrycznych – ceny

 • Ultraszybka stacja ładowania DC EVB Power Max 300 kW – 645 300 zł 
 • Ultraszybka stacja ładowania DC Delta Ultra Fast Charger 150 kW –  191 600 zł 
 • Ultraszybka stacja ładowania DC Efacec HV 322 kW – wycena indywidualna

Co warto wiedzieć

 • Aktualnie dostępne na rynku stacje ładowania samochodów elektrycznych to: wallboxy AC i DC, półszybkie stacje AC, szybkie stacje DC i ultraszybkie stacje DC.
 • Koszt zakupu domowej stacji ładowania aut elektrycznych (wallbox AC) to wydatek rzędu od 1900 do 5000 zł.
 • Za popularne stacje ładowania elektryków w formie kompaktowych słupków trzeba zapłacić od 10 000 do 40 000 zł. 
 • Najwięcej kosztują ultraszybkie stacje ładowania elektryków – urządzenia takie najczęściej są wyceniane indywidualnie.
 • Użytkownicy indywidualni, którzy nie chcą instalować we własnym domu wallboxa, mogą zaopatrzyć się w kabel z ładowarką w cenie od 900 do 1700 zł. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czym się kierować, wybierając domową stację ładowania?

  Poszukując wallboxa AC, nie należy kierować się wyłącznie ceną – warto sprawdzić parametry techniczne i upewnić się, że urządzenie ma m.in. zabezpieczenie przepięciowe. Bardziej zaawansowane ładowarki mogą być wyposażone w czytnik kart RFiD czy lokalizator GPS. Jeżeli miejsca na ładowarkę jest niewiele, istotne będą też jej wymiary.
 2. Czy można ładować samochody elektryczne z gniazdka?

  Technicznie jest to możliwe, chociaż wymaga specjalnego kabla z ładowarką. Rozwiązanie to jest jednocześnie mniej efektywne niż ładowanie samochodu elektrycznego z domowego wallboxa, według specjalistów istnieje też ryzyko przeciążenia domowej instalacji elektrycznej. Stąd też ładowanie auta elektrycznego ze zwykłego gniazdka należy traktować jako rozwiązanie doraźne. 
 3. Czy mogę samodzielnie zainstalować kupiony wallbox AC?

  Korzystając z instrukcji, możesz samodzielnie zamontować domową stację ładowania elektryków na ścianie w wybranym punkcie garażu. Podłączenie urządzenia do sieci to jednak zadanie dla specjalisty z uprawnieniami – nie należy tego robić we własnym zakresie. 
 4. Czy przed zakupem stacji ładowania trzeba skontaktować się z zakładem energetycznym?

  Jeszcze przed wyborem stacji ładowania należy skontaktować się z zakładem energetycznym. W czasie rozmowy z pracownikiem dostawcy energii należy ustalić maksymalną moc, jaką będzie mogła mieć ładowarka. W zależności od planów inwestora konieczne może być podwyższenie tzw. mocy umownej. Weź pod uwagę, że całościowo podnosi to koszt ładowania samochodu elektrycznego.
 5. Jaki jest koszt montażu ultraszybkiej stacji ładowania DC?

  Aby można było postawić ultraszybką stację ładowania DC w wybranym miejscu, niezbędne jest m.in. wykonanie audytu technicznego, przygotowanie koncepcji projektu i skompletowanie niezbędnej dokumentacji. Po wybudowaniu stacji jej przeglądu dokonuje Urząd Dozoru Technicznego, konieczne jest też zgłoszenie urządzenia do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych.