W związku z coraz większą popularnością samochodów elektrycznych w Polsce wiele osób zastanawia się czy elektryki są dobrym rozwiązaniem. Sprawdzimy czy warto kupić samochód elektryczny oraz jakie są plusy i minusy samochodów elektrycznych.

Auta elektryczne są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Jednak zakup samochodu elektrycznego to większy wydatek niż auta z silnikiem spalinowym. Elektryki są natomiast tańsze w eksploatacji. Warto więc zastanowić się przed zakupem z jakim napędem wybrać auto.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Ile samochodów elektrycznych jest w Polsce i na świecie?

Z roku na rok zwiększa się liczba sprzedanych aut elektrycznych. W 2022 roku na całym świecie sprzedanych zostało 10,5 miliona pojazdów elektrycznych. 2023 rok ma przynieść nawet 14,3 miliona sprzedanych egzemplarzy. Szacuje się, że do 2030 roku połowa nowych samochodów wprowadzonych na rynek będzie z napędem elektrycznym.

W 2022 roku w Polsce sprzedano 11 293 aut w pełni elektrycznych. Liczba ta wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 130%. Mimo że, udział samochodów elektrycznych na polskim rynku wynosi 0,12%, to dynamika rozwoju aut elektrycznych jest na wysokim poziomie.

Na koniec czerwca 2023 roku w Polsce zarejestrowanych było 80 232 pojazdów elektrycznych. W pełni elektryczne auta BEV to 40 780 sztuk. Natomiast stacji ładowania było 2885. W tym stacji AC (ładowanie prądem przemiennym) 1991, a DC (ładowanie prądem stałym) 894.

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Samochody elektryczne mają wady i zalety. Sprawdźmy, jakie są plusy samochodów elektrycznych.

Tanie koszty utrzymania

W porównaniu do aut, które mają silniki spalinowe to auta elektryczne generują mniejszy koszt przejechania trasy. Cena energii elektrycznej jest niższa niż oleju napędowego czy benzyny. Dodatkowo ładując samochody elektryczne można korzystać z odnawialnych źródeł energii oraz z punktów darmowego ładowania, które pojawiają się w polskich miastach.

Przeliczając koszt paliwa na 100 km auto elektryczne wypada bardzo ekonomicznie. Przy zużyciu 15 kWh/100 km, gdy koszt 1 kWh to 0,7 zł, trzeba będzie zapłacić 11 zł. Natomiast w przypadku auta na benzynę będzie to 52,88 (spalanie 8 l na 100 km, cena benzyny 6,61 zł), oleju napędowego 38,7 zł (spalanie 6 l na 100 km, cena diesla 6,45 zł).

Ochrona środowiska

Auta elektryczne mają ekologiczny silnik. Nie emitują spalin ani toksycznych związków, ponieważ zasilane są energią elektryczną. Im więcej będzie ekologicznych aut, do czego zmierza aktualna polityka, tym bardzie będzie można chronić środowisko.

Wydajność aut elektrycznych

Auta elektryczne są w budowie mniej skomplikowane, co zapewnia dłuższą żywotność akumulatora oraz wydajność. Pojazdy z silnikami spalinowymi mogą wcześniej przestać spełniać swoje role, a elektryki będą dalej służyć kierowcom, ponieważ mają wytrzymałe akumulatory.

Komfort jazdy

Samochody elektryczne są wyjątkowo ciche. Do tego ma dobre przyspieszenie. Elektryk moment obrotowy osiąga już w chwili odpalenia silnika, co z pewnością zadowoli fanów szybszej jazdy.

Niska awaryjność pojazdów elektrycznych

Pojazdy elektryczne mają prostszą budowę, co oznacza, że są mniej awaryjne. Samochód spalinowy jest narażony np. na wybuch i zapłon podczas wypadku. W tym przypadku auto elektryczne jest bezpieczniejsze.

Łatwa obsługa

Pojazdy elektryczne są prostsze w obsłudze. Nie mają sprzęgła, ponieważ silnik spalinowy tam nie występuje. Ładowanie samochodu jest proste. Wystarczy udać się na stację ładowania lub naładować auto w swoim garażu.

Przykład

Pani Izabela poszukiwała małego auto do poruszania się po mieście. Szukała wśród aut spalinowych, jednak zdecydowała się na zakup używanego elektryka. Argumentem do tego była stacja szybkiego ładowania, która znajduje się niedaleko jej mieszkania. Pani Izabela wybrała ekonomiczne auto, przyjazne środowisku.

Jakie są wady samochodów elektrycznych?

Nie tylko zalety aut elektrycznych są znane kierowcom. Poznaj wady samochodów elektrycznych i podejmij świadomie decyzję o zakupie.

Droższe samochody elektryczne

Jeżeli wahasz się nad zakupem auta z silnikiem elektrycznym musisz na początku wiedzieć, że będzie to wyższy koszt niż auta z silnikiem spalinowym. Nowy samochód elektryczny kosztuje ponad 100 000 zł. Używane auta można kupić już za kilka tysięcy.

Długie i częste ładowanie

Właściciele samochodów, które mają silniki elektryczne muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas ładowania może trwać nawet dobę. Po przejściu z aut spalinowych na samochód elektryczny będziesz musiał przyzwyczaić się do częstego ładowania akumulatora.

Ograniczona liczba stacji ładujących

Problemem właścicieli samochodów elektrycznych jest mała dostępność stacji ładowania. Stacje ładowania, w których jest możliwe szybsze ładowanie pojazdów znajdują się w większych miastach, dlatego posiadanie samochodu elektrycznego w mniejszych miejscowościach może okazać się kłopotliwe.

Brak możliwości przejechania dalekich tras na jednym ładowaniu

Niestety samochody, które mają silniki elektryczne nadają się na krótkie trasy. Najlepiej odnajdują się w miastach. Najdłuższe trasy, jakie może pokonać pojazd, który ma silnik elektryczny to ok. 200-300 km. Wszystko zależy od pojemności akumulatora. Jednak produkcja samochodów elektrycznych wciąż się rozwija i na rynku będą dostępne auta, którymi będzie można przejechać nawet 500-600 km.

Wysoki koszt części zamiennych

Samochody elektryczne są droższe niż auta spalinowe. Mimo że, ceny energii elektrycznej są niższe niż paliw to usterki trzeba naprawiać w wyspecjalizowanym serwisie. Części zamienne są drogie i choć elektryki rzadziej ulegają awariom, to nie oznacza, że nigdy się nie zepsują. Awarii może ulec zawieszenie lub układ kierowniczy.

Czy warto kupić samochód elektryczny?

Na pytanie czy samochód elektryczny to dla ciebie dobre rozwiązanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Wszystko zależy od twoich potrzeb. Wady i zalety samochodów elektrycznych są znane. Jeżeli mieszkasz w mieście i będziesz poruszał się głownie w obrębie swojego miejsca zamieszkania warto rozważyć zakup samochodu napędzanego energią elektryczną. Gdy jeździsz po polskich drogach w dalsze zakątki zakup elektryka może okazać się uciążliwy. Do częstego ładowania można się przyzwyczaić, jednak nie w trasie. Dlatego możesz przemyśleć zakup hybrydy, która łączy benzynę i energię elektryczną.

Wypowiedź eksperta

Rynek motoryzacyjny wciąż się rozwija. W połączeniu z odnawialnymi źródłami energii może powstać jeszcze większe udogodnienie. Już w Niemczech powstał samochód, który wyposażony był w ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym przy nasłonecznieniu przez cały dzień samochód przejechał 30 km. Auto było wyposażone w tradycyjny akumulator do ładowania, jednak odnawialne źródła energii mogą być doskonałym dodatkiem do aut elektrycznych.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Cena OC zależy od wielu czynników, w tym jest także rodzaj paliwa. Właściciel samochodu elektrycznego może zaoszczędzić na OC, ponieważ to właśnie elektryki generują najniższe stawki OC w porównaniu do aut na benzynę czy diesel. Średnie stawki OC dla elektryków w I półroczu 2023 roku to 389 zł, dla aut na benzynę 489 zł, diesli 517 zł i hybryd 529 zł.

Oprócz rodzaju paliwa ubezpieczyciele wyliczając cenę OC biorą pod uwagę inne parametry samochodu np. marka, model, przebieg, rok produkcji, ale też dane dotyczące kierowcy. Największe znaczenie ma wiek właściciela samochodu i jego historia polisowo-szkodowa. Warto więc porównywać składki u różnych ubezpieczycieli, szczególnie samo OC, ponieważ zakres jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Przykład

Pan Łukasz nabył używanego elektryka Nissana Leaf z 2019 roku. Miał polisę po zbywcy, jednak musiał opłacić w niej drugą ratę w wysokości 311 zł na pół roku. Sprawdził cenę OC nowej polisy w porównywarce i najkorzystniejsza składka na cały rok to 333 zł. Wypowiedział polisę po zbywcy i za prawie taką samą składkę miał ochronę nie na pół roku, a na cały.
Ile kosztuje OC elektryka?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC elektryka?
TUZ Ubezpieczenia
333,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
350,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
390,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
491,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
518,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 5.09.2023 r., Nissan Leaf z 2019 r.

Wady i zalety samochodu elektrycznego – co warto wiedzieć?

 1. Po polskich drogach z roku na rok jeździ coraz więcej samochodów elektrycznych.
 2. Samochody elektryczne są polecane do używania w mieście. Nie sprawdzają się na dalszych trasach, bo nie dojadą na miejsce na jednym ładowaniu.
 3. Elektryki są droższe od samochodów spalinowych, ale rzadziej ulegają awariom.
 4. Właściciele elektryków płacą mniejsze składki na OC niż właściciele samochodów spalinowych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o wady i zalety samochodów elektrycznych

 1. Czy warto kupić AC do samochodów elektrycznych?

  Oferta ubezpieczenia dla elektryków jest taka sama jak dla pojazdów spalinowych. Właściciele elektryków mogą więc dodatkowo kupić AC, NNW, Assistace. AC chroni od uszkodzeń i kradzieży. Przy większej wartości elektryka, warto rozważyć zakup tego ubezpieczenia, aby po szkodzie skorzystać z pomocy ubezpieczyciela.
 2. Jakie są najpopularniejsze modele samochodów elektrycznych?

  Aktualnie każda marka samochodów wprowadza na rynek elektryki. Jednym z najpopularniejszych jest Nissan Leaf, który jest dość pojemny. Dla osób, które korzystają z samochodu w warunkach miejskich i nie potrzebują dużego auta sprawdzą się: Citroen C Zero, Fiat 500e, Mitsubishi iMiev, Peugeot iOn. Dla wielbicieli luksusowych aut zarezerwowana jest Tesla, której ceny nowych modeli zaczynają się od 200 tys. zł.
 3. Jakie samochody elektryczne były rejestrowane w Polsce w 2022 roku?

  W Polsce w 2022 roku tylko Tesla i Kia sprzedały ponad 1000 sztuk elektryków. Tesla 1226, Kia 1144. Na trzecim miejscu znalazł się Mercedes z 926 sztukami. Najbardziej popularnym modelem okazała się Tesla Model 3, których zostało sprzedanych 761 sztuk.
 4. Na jakie przywileje może liczyć kierowca elektryka?

  Gdy decydujesz się na zakup elektryka, możesz liczyć na dofinansowanie z programu Mój elektryk. Natomiast dla właścicieli zarówno nowych, jak i używanych aut elektrycznych istnieje możliwość parkowania auta za darmo na płatnych parkingach. Elektryki mogą też jeździć buspasami.
 5. Po czym poznać, że auto jest elektryczne?

  Znakiem charakterystycznym dla samochodów elektrycznych są zielone tablice. Przy rejestracji każde auto elektryczne otrzymuje takie tablice. Liczba znaków oraz krój jest taki sam jak w przypadku białych tablic dla pojazdów spalinowych.