Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce samochody elektryczne. Sprawdzimy czy warto kupić używany samochód elektryczny oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Kiedy prawie 20 lat temu w 2004 roku Tesla wyprodukowała Roadstera, czyli pierwszy masowo produkowany samochód elektryczny, nikt nie spodziewał się, że teraz każda marka będzie miała w swojej ofercie auta elektryczne. Po 2035 roku nie będzie już można kupić nowych aut spalinowych. Producenci będą mogli wprowadzić na rynek tylko auta z napędem elektrycznym.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy warto kupić używany samochód elektryczny?

Dlaczego samochody elektryczne cieszą się tak dużą popularnością? Odpowiedź jest prosta - kierowców zachęcają niskie koszty eksploatacji. Zakup każdego samochodu z rynku wtórnego, czy to z napędem elektrycznym czy z silnikiem spalinowym jest trudnym zadaniem. Sprawdzenie auta pod względem technicznym i prawnym jest obowiązkowe, jeśli nie chcesz trafić na trefny egzemplarz. Plusem używanego samochodu elektrycznego jest na pewno oszczędność na cenie paliwa, a także korzystanie z nowych technologii.

Dobrych powodów na zakup pojazdu elektrycznego z drugiej ręki jest kilka. Jednym z nich są na pewno koszty eksploatacji samochodów. Elektryki są bardziej ekonomiczne, ponieważ energia elektryczna jest tańsza niż cena paliw benzyny czy oleju napędowego. W związku z mniejszą liczbą ruchomych części niż w samochodach z napędem spalinowym auta elektryczne są mniej awaryjne.

Przywilejem posiadania pojazdu, który ma napęd elektryczny jest na pewno możliwość darmowego parkowania w miastach oraz korzystanie z buspasów. Dodatkowo właściciele samochodów elektrycznych swoją decyzją o posiadaniu takich pojazdów przyczyniają się do zachowania środowiska naturalnego.

Właściciele aut elektrycznych w naszym kraju mogli do niedawna obawiać się o częste ładowanie auta elektrycznego. Jednak teraz w Polsce stacje ładowania samochodów elektrycznych są częściej spotykane. Dla osób, które podróżują niedaleko zasięg do 100 km może wystarczyć do codziennego użytku.

Przykład

Pan Mateusz przymierzał się do wymiany swojego samochodu. Podróżował najczęściej w obrębie swojego miasta, dlatego zainteresował się samochodami elektrycznymi. Znalazł Nissana Leaf, który spełniał jego potrzeby. Pan Mateusz cieszył się z wyboru, ponieważ mógł zaoszczędzić na eksploatacji i korzystać za darmo z płatnych parkingów.

Co warto wiedzieć przed zakupem samochodu elektrycznego?

Kupując samochód elektryczny na rynku wtórnym warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Elektryki nie są pozbawione wad, dlatego warto przeanalizować ich zakup. Samochody elektryczne są droższe niż ich rocznikowe odpowiedniki, które mają spalinowy silnik.

Stan baterii

Baterie są istotnym punktem do przemyślenia. Kupując używane modele samochodów elektrycznych trzeba pamiętać, że zasięg elektryka spada co roku o ok. 2%. Przed zakupem warto konieczne jest sprawdzenie baterii. Można to zrobić poprzez całkowite naładowanie akumulatora i przejechanie kilkunastu kilometrów. Zobaczysz wtedy, jak zmniejszyło się naładowanie. Dzięki temu sprawdzisz, ile dane używane auto elektryczne może przejechać po jednym ładowaniu.

Infrastruktura stacji ładowania

Jeżeli rozważasz zakup używanego samochodu elektrycznego warto sprawdzić, gdzie w pobliżu masz stacje ładowania. Aktualnie w Polsce pojawia się ich coraz więcej, więc nie powinno być problemu z ładowaniem pojazdów elektrycznych. Znajdują się np. przy stacjach benzynowych lub w galeriach handlowych. Pamiętaj, że zawsze możesz ładować elektryka w swoim garażu, jeżeli skorzystasz ze specjalnej stacji. Auta elektryczne mają dwa porty. Możliwe jest ładowanie baterii prądem zmiennym (AC) oraz prądem stałym (DC). Stacje, które używasz prywatnie zwane są wallboxami i mogą wisieć na ścianie.

Rodzaj gniazda

Auta elektryczne można zasilać także ze standardowego gniazdka 230 V. Jednak jest to długi czas ładowania w porównaniu z ładowarką AC. Zazwyczaj kable mają 5 m długości. Przenośne ładowarki mogą wykorzystać zasilanie gniazdka ściennego oraz tzw. siły. Dobrym rozwiązaniem są ładowarki stałe wolnostojące. Mają nawet dodatkowe możliwości np. zdalne sterowanie albo opóźniony start. Wcześniej musisz upewnić się czy twoje auto będzie mogło ładować się na publicznych stacjach ładowania, gdyż starsze modele mogą nie mieć takich funkcji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu elektrycznego?

Kupując każdy samochód z rynku wtórnego musisz sprawdzić jego historię, stan karoserii i podwozia. Nawet, jeśli na pierwszy rzut oka auto wygląda dobrze, warto je dokładnie sprawdzić. Jednak przy elektrykach szczególnie trzeba zwrócić uwagę na zasięg auta i gwarancję.

Zasięg auta

Ważnym czynnikiem do sprawdzenia jest realny zasięg. Mają na to wpływ czynniki atmosferyczne, ogromne upały i odwrotnie, temperatury na minusie mogą spowodować skrócenie czasu jazdy. Używane samochody elektryczne mogą mieć niższy zasięg.

Gwarancja

Nowe samochody elektryczne otrzymują gwarancję na akumulator od producenta. Zgodnie z unijnymi przepisami, akumulator powinien mieć gwarancję na minimum 8 lat lub 160 000 km przebiegu. Niestety kupując kilkuletniego elektryka nie zawsze gwarancja przechodzi na kolejnych właścicieli. Nie tylko akumulator jest objęty gwarancją, mogą być to też inne części pojazdu. Warto po numerze identyfikacyjnym sprawdzić u producenta, jakie gwarancje ma samochód elektryczny.

Jaki używany samochód elektryczny warto kupić?

Choć elektryki są coraz popularniejsze na polskim rynku, to wciąż nie jest to tak rozwinięty rynek jak za granicą. Jednak w Polsce pojawiają się ogłoszenia o dobrych modelach elektryków do zakupu. Sprawdźmy, co najczęściej wybierają kierowcy.

 • Tesla Model 3 - jest to ekskluzywny samochód elektryczny. Jednak cena idzie w parze z bezpieczeństwem oraz przyspieszeniem. W 3,4 s osiąga przyspieszenie 100 km/h. Koszt Tesli Model 3 to około 180 tys. zł.
 • Tesla Model S- produkowana od 2012 roku. Jest to połączenie luksusowej limuzyny z liftbackiem. Moc to nawet 525 KM. Używana Tesla Model S kosztuje około 150 tys. zł.
 • BMW i3 - zaletą jest szybkie ładowanie oraz zasięg do 160 km/h. Dodatkowo sportowy wygląd może zachęcać najbardziej wybrednych kierowców. Koszt używanego BMW i3 to około 90 tys. zł.
 • Renault Zoe - samochód szczególnie zachęca zwolenników ekologicznego stylu życia. Został wykonany całkowicie z materiałów pochodzących z recyklingu. Koszt używanego Renault Zoe to około 70 tys. zł.
 • Nissan Leaf - jeden z najpopularniejszych elektryków, który ma bardzo dobre parametry oraz duży bagażnik. Zachęca szybkim ładowaniem. Używany Nissan Leaf kosztuje około 55 tys. zł.
 • Peugeot iOn - jest to mniejsze auto z małym bagażnikiem. Osiąga zasięg 150 km. Produkowany od 2010 roku. Używany Peugeot iOn kosztuje około 25 tys. zł.
 • Smart Fortwo Electric - dobre auto dla osób, które nie muszą podróżować daleko i nie potrzebują dużego bagażnika. Modele z 2012-2014 roku z rynku wtórnego są szczególnie warte zainteresowania. Mają silnik o mocy 48 KM, a zasięg do 130 km. Cena tego pojazdu to około 35 tys. zł.

Inne modele aut elektrycznych, które są popularne to Volkswagen e Golf, Citroen C Zero, Mitsubishi i MiEV.

Wypowiedź eksperta

Ciekawy model to też Renault Twizy, którym mogą jeździć osoby, które ukończyły 16 lat i mają prawo jazdy kategorii B1. Jest to małe dwuosobowe miejskie auto produkowane od 2013 roku. Model Twizy 80 osiąga maksymalną prędkość 80 km/h.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Oferty na ubezpieczenie samochodu elektrycznego warto sprawdzić u kilku ubezpieczycieli. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. W jednym miejscu można sprawdzić propozycję ubezpieczenia z kilkunastu firm. Cena ubezpieczenia OC zależy przede wszystkich od marki, modelu, oraz historii ubezpieczenia właściciela i adresu zamieszkania. Istotną kwestią jest także rodzaj paliwa. Właściciele pojazdów elektrycznych mogą cieszyć się z najniższych składek w porównaniu do innych aut napędzanych benzyną czy olejem napędowym.

Właściciele samochodów elektrycznych w I półroczu 2023 roku średnio płacili 389 zł za OC. Wyższe stawki mieli kierowcy samochodów benzynowych 489 zł, diesli 517 zł i hybryd 529 zł.

Przykład

Pani Marlena kupiła używane auto elektryczne Citroen C Zero z 2012 roku. Polisa po zbywcy się kończyła i od razu pani Marlena musiała wykupić OC. Dotychczas miała od 10 lat bezszkodową historię ubezpieczenia. Skorzystała z porównywarki i dzięki temu zaoszczędziła prawie 200 zł!

Ile kosztuje OC elektryka?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC elektryka?
TUZ Ubezpieczenia
327,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
350,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
408,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
464,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
468,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
490,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
494,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 6.09.2023 r., Citroen C Zero z 2012 r.

Używany samochód elektryczny – co warto wiedzieć?

 1. Pojazdy elektryczne są coraz popularniejsze w Polsce.
 2. Przed zakupem używanego auta elektrycznego warto sprawdzić zasięg, baterie oraz gwarancję auta.
 3. Średnia stawka za OC auta elektrycznego jest niższa niż dla aut spalinowych.
 4. Kierowcy elektryków mogą liczyć na darmowy parking oraz możliwość jeżdżenia buspasami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o używany samochód elektryczny

 1. Czy można otrzymać dofinansowanie na zakup elektryka?

  Aktualnie można otrzymać dotacje na zakup nowego samochodu elektrycznego. Program Mój elektryk jest skierowany do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, którzy chcą kupić nowy samochód elektryczny lub zarejestrowany przez dealera z maksymalnym przebiegiem do 50 km. Nie ma jeszcze w Polsce dofinansowania na używane auto elektryczne, ale warto śledzić wiadomości. Być może zostanie to wprowadzone.

 2. Co zrobić ze zużytą baterią EV?

  Zużytą baterię trzeba oddać do właściwego miejsca, w którym zostanie poddana recyklingowi. Dzięki temu będzie można je ponownie wykorzystać np. do zasilania rowerów i wózków magazynowych. Dodatkowo ślad węglowy zostanie zmniejszony o 17%.

 3. Które elektryki są najtańsze?

  Jednymi z najtańszych samochodów elektrycznych są miejskie auta tj. Peugeot iOn, Mitsubishi i Miev, Citroen C Zero. Używane modele można kupić już od 20 tysięcy.

 4. Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

  Wszystko zależy od modelu pojazdu. Istotna jest pojemność baterii oraz sposób ładowania. Średni czas ładowania za pomocą wolnej stacji to ok. 6 godzin. Średnie stacje umożliwiają naładowanie już w 3-4 godziny. Są też szybkie stacje, na których naładujesz auto przez ok. 30 minut. Najważniejsze jest to jaką posiadasz wbudowaną ładowarkę. Jeżeli jej moc jest niska, nie naładujesz szybko auta nawet na szybkiej stacji.

 5. Dlaczego warto kupić auto elektryczne?

  Oprócz tego, że auto elektryczne jest przyjazne środowisku, są jeszcze inne korzyści dla kierowcy. Silnik elektryka pracuje cicho, koszty ładowania są niskie, jest mniejsza awaryjność oraz wysoki komfort podróży.