Manewry wyprzedzania, wymijania czy omijania to niemal chleb powszedni każdego aktywnego kierowcy. Za kierownicą często wykonujemy je zwykle automatycznie, nie zastanawiając się zbytnio nad tym, czy robimy to prawidłowo. Tymczasem każdy z nich ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu drogowego. Przygotowaliśmy małą powtórkę - sprawdź, czy Kodeks drogowy masz w małym palcu!

Rozwaga, przezorność, ale i życzliwość wobec innych kierowców, pieszych czy rowerzystów to postawa, o którą stale apelują policjanci. Ostrożność pożądana jest również w przypadku kolizji z innym rodzajem przeszkody, jak może pojawić się na drodze - z takim nastawieniem należy podchodzić do manewrów takich jak omijanie, wyprzedzanie czy wymijanie pojazdu, innego uczestnika ruchu lub po prostu przeszkody.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Nieodzowna jest oczywiście także doskonała znajomość przepisów zawartych w Ustawie Prawo o ruchu drogowym - to dzięki stosownej wiedzy będzie można wykonywać wspominane manewry prawidłowo i w sposób bezpieczny. Czym dokładnie różnią się między sobą i jak prawidłowo je przeprowadzić?

Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie pojazdu - co to za manewry?

O zasadach omijania, wyprzedzania czy wymijania na drodze traktuje dokładnie art. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. W jego treści znajdziemy precyzyjne definicje każdego z manewrów najczęściej wykonywanych przez kierowców i nie tylko.

 1. Omijanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody.
 2. Wymijanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku.
 3. Wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

Choć z pozoru wszystkie te czynności są do siebie podobne i dotyczą zachowania się względem innego obiektu znajdującego się na drodze, istnieje między nimi zasadnicza różnica, którą jeszcze raz warto podkreślić - omijanie dotyczy "przeszkód", które pozostają w bezruchu. Przykładem może być tutaj autobus zatrzymujący się na przystanku, aby wypuścić lub zabrać pasażerów, którego kierowca jadący za nim będzie omijał.

Porównaj ceny OC i AC

Wymijanie i wyprzedzanie to manewry, które wykonuje się względem obiektów poruszających się. Za każdym razem, kiedy na przeciwległym pasie przejeżdża obok Ciebie inny pojazd w przeciwnym kierunku, można mówić o wymijaniu.

Przyjrzyjmy się teraz dokładniej, jak prawidłowo wykonać każdy z tych manewrów, aby nie narazić na niebezpieczeństwo siebie, swoich pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego. Warto również pamiętać o przypadkach, w których omijanie, wymijanie lub wyprzedzanie są zabronione.

Jak wykonać omijanie uczestnika ruchu lub innego obiektu?

Wiesz już, że omijanie dotyczy statycznego uczestnika ruchu czy przeszkody. Manewr wydaje się dziecinnie prosty, jednak nie należy tracić czujności. W tym przypadku najważniejsze jest to, aby zachować bezpieczny odstęp od danego obiektu.

Przykłady omijania w ruchu drogowym:

 • przejeżdżanie obok samochodu zaparkowanego na poboczu lub pasie awaryjnym,
 • przejeżdżanie obok autobusu zatrzymującego się na przystanku,
 • przejeżdżanie obok robotników, maszyn, pachołków wyznaczających roboty drogowe na jednym z pasów.

[grafika]

Jakie są najważniejsze zasady przy omijaniu?

 1. Zachowaj bezpieczny odstęp od samochodu, uczestnika ruchu czy przeszkody. Warto zmniejszyć prędkość i zasygnalizować skręt.
 2. Upewnij się, że omijanie pojazdu lub uczestnika ruchu nie doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji na drodze.
 3. Jeśli chcesz ominąć pojazd skręcający w lewo, możesz zrobić to tylko z jego prawej strony.
 4. Omijanie przy konieczności zmiany pasa wykonaj wtedy, gdy nikt inny nie wyprzedza Cię w tym samym czasie.
 5. Nie możesz omijać pojazdów poruszających się w tym samym kierunku, co Ty.
 6. Nie możesz omijać pojazdów, które czekają na otwarcie przejazdu kolejowego lub tramwajowego.
 7. Zachowaj szczególną ostrożność, omijając pojazdy do przewozu osób niepełnosprawnych.
 8. Zachowaj szczególną ostrożność, omijając pojazd, w którym podróżuje zorganizowana grupa nieletnich.

Uwaga!

W ostatnim przypadku, jeśli wymagają tego względy bezpieczeństwa, możesz się nawet zatrzymać!

Nieprawidłowe wykonanie manewru omijania może nieść za sobą poważne konsekwencje. Wypadki czy kolizje związane z niezachowaniem bezpiecznego odstępu, nieprawidłową zmianą pasa ruchu zdarzają się nader często. Według policyjnych statystyk w 2022 roku w wyniku nieprawidłowego omijania pojazdu doszło do 431 wypadków. W ich wyniku śmierć poniosły 43 osoby!

Jak wykonać wymijanie w ruchu drogowym?

Wymijanie to sytuacja, która wydaje się jeszcze mniej skomplikowana - wymijasz bowiem każdy pojazd lub innego uczestnika ruchu, który porusza się w przeciwnym kierunku na sąsiednim pasie drogi.

[grafika]

Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w przypadku tego manewru? Jest ich więcej niż myślisz:

 1. Zachowaj bezpieczny odstęp od wymijanego uczestnika ruchu lub przeszkody.
 2. Jeśli wymijasz obiekt po zmroku i włączyłeś światła drogowe - zmień je na światła mijania.
 3. Jeśli nie widzisz wystarczającej ilości miejsca, aby bezpiecznie wyminąć pojazd na sąsiednim pasie, zjedź lekko na pobocze i na chwilę się zatrzymaj.

Przykład

Jacek wracał popołudniu z pracy, jednak ze względu na doniesienia o zakorkowaniu miasta wybrał mniej uczęszczaną trasę z nieco węższą jezdnią. Podczas przejazdu tym odcinkiem zobaczył nadjeżdżający z naprzeciwka minivan, który zajmował całą szerokość swojego pasa. Aby uniknąć zderzenia się lusterek obu samochodów, Jacek postanowił zatrzymać się i zaczekać, aż kierowca z drugiej strony go wyminie

Jeśli przed Tobą zwężony odcinek jezdni i konieczne jest wymijanie, poszukaj w pobliżu znaku drogowego D-5 (wskazuje on na pierwszeństwo przejazdu). Kierowca po drugiej stronie stanie wówczas przed znakiem B-31, który z kolei nakaże mu ustąpienie pierwszeństwa. A co jeśli znaku nie ma? Co do zasady pierwszy powinien przejechać pojazd, który ma przed sobą wolny pas, a zwężenie znajduje się na sąsiednim.

Na czym polega wyprzedzanie?

Tutaj sprawa nieco się komplikuje - manewr wyprzedzania jest uważany za jeden z najtrudniejszych. Wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności i pewności siebie za kierownicą, ale także koncentracji i sprawnego działania. Wróćmy do raportu Biura Ruchu Drogowego KGP za 2022 rok.

Wykazano w nim, że w trakcie wyprzedania pojazdu lub uczestnika ruchu doszło do 924 wypadków. W takich okolicznościach zginęły 153 osoby, a 1024 zostało rannych.

[grafika]

Chcąc wyprzedzić pojazd lub inny obiekt na swojej drodze, kierujący musi zjechać na przeciwny pas ruchu, przy zachowaniu od przeszkody odpowiedniego odstępu. Aby mógł to zrobić bezkolizyjnie, musi zaistnieć kilka warunków:

 • kierowca musi mieć dobrą widoczność,
 • kierowca z przodu lub z tyłu nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania lub nie rozpoczął go,
 • kierowca ma wystarczającą ilość miejsca do wykonania manewru, aby nie utrudniać płynnego ruchu innym.

Co do zasady, pojazdy wyprzedza się z lewej strony, jednak istnieje kilka wyjątków, kiedy jest to możliwe ze strony prawej:

 • jeśli uczestnik ruchu przed Tobą sygnalizuje skręt w lewo,
 • jeśli przed Tobą porusza się pojazd szynowy,
 • jeżeli nie uniemożliwia tego układ torów, a wyprzedzanie nie odbywa się na drodze jednokierunkowej.

Z prawej strony można wyprzedzić także pojazd na drodze z wyznaczonymi pasami ruchu zgodnie z powyższymi zasadami, na:

 • jezdni jednokierunkowej,
 • jezdni dwukierunkowej w mieście z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku,
 • jezdni dwukierunkowej poza terenem zabudowanym z co najmniej trzema pasami w tym samym kierunku.

Wypowiedź eksperta

O ile przy wyprzedzaniu pojazdu nie ma w przepisach mowy o konkretnym dystansie, jaki należy zachować, o tyle trzeba przestrzegać zasady dotyczącej roweru, motoroweru, wózka rowerowego, motocykla lub kolumny pieszych. W tym przypadku wymagany odstęp to co najmniej 1 metr.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Postawmy się jeszcze na chwilę w sytuacji wyprzedzanego pojazdu. Taki kierowca także powinien zachować czujność, a ponadto nie powinien zwiększać prędkości - w ten sposób utrudni kierowcy za nim bezpieczne wykonanie manewr wyprzedzania. Co ważne, pojazdy wolnobieżne, ciągniki i pojazdy bez silnika powinny w takiej sytuacji zjechać maksymalnie na prawo.

Kiedy obowiązuje zakaz wyprzedzania na drodze?

W Kodeksie drogowym przewidziano kilka okoliczności, w których wyprzedzanie jest niedozwolone. Chodzi o wyprzedzanie:

 • pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym,
 • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
 • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
 • na skrzyżowaniu (z wyjątkiem skrzyżowania okrężnego, czyli ronda).

Uwaga!

W powyższych sytuacjach można wyprzedzać pod jednym warunkiem - będzie to jezdnia jednokierunkowa lub dwukierunkowa, na której wyznaczono pasy ruchu, a znaki nie zabraniają ich zmiany.

Jakie kary obowiązują za wyprzedzanie w miejscu zabronionym?

Takie zachowania na drodze są surowo karane. Zgodnie z aktualnym taryfikatorem za niestosowanie się do zakazu wyprzedzania kierowca zapłaci co najmniej 1000 zł. Jeśli zdecyduje się na manewr wyprzedzania innego pojazdu na przejściu dla pieszych, będzie to minimum 1500 zł.

Więcej dowiesz się tutaj: Taryfikator mandatów 2023 – jak wzrosły kary za wykroczenia drogowe? | Rankomat.pl

Od 17 września 2022 roku wykroczenie związane z wyprzedzaniem objęte jest także karą recydywy. To oznacza, że jeśli w ciągu dwóch lat kierowca zostanie przyłapany na popełnieniu tego samego przewinienia, zapłaci podwójną stawkę minimalną mandatu, czyli w tym przypadku 2000 zł.

Poza mandatem złamanie zakazu wyprzedzania może skończyć się również dodatkowymi punktami karnymi na koncie kierowcy. Maksymalna liczba, jaką policjant może przyznać za jedno wykroczenie wynosi 15 punktów.

Porównaj ceny OC i AC

Jak widać, skupienia i przezorności wymagają nawet najprostsze manewry, które wykonujemy niemal za każdym razem, gdy włączamy się do ruchu drogowego. Warto mieć się na baczności również wtedy, gdy to my jesteśmy omijani, wymijani czy wyprzedzani. Przed przykrymi skutkami ewentualnych kolizji czy wypadków chroni oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale tak że produkty dodatkowe jak choćby autocasco.

O konieczności zakupu i dotrzymania ciągłości OC nie trzeba przypominać, ale przy jego zakupie warto rozważyć rozszerzenie ochrony i być przygotowanym na każdą okoliczność na drodze. Zwłaszcza, że zakup ubezpieczenia samochodu można dziś przeprowadzić w kilka chwil i to bez wychodzenia z domu. Sprawdź, jak szybko znajdziesz ofertę dla siebie w kalkulatorze OC i AC i ile możesz zaoszczędzić na porównaniu ofert od różnych ubezpieczycieli!

Co warto wiedzieć?

 1. Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie to manewry drogowe, które wymagają od kierowcy zachowania bezpiecznej odległości względem danego obiektu czy przeszkody.
 2. Podczas wymijania innego pojazdu należy ewentualne światła drogowe zmienić na światła mijania, aby nie oślepić kierowcy naprzeciwko. 
 3. Zasadniczo obiekty na drodze wyprzedza się z lewej strony, jednak istnieje kilka wyjątków od tej reguły.
 4. Wyprzedzając kolumnę pieszych, motocykl, motorower czy wózek rowerowy, powinieneś zachować odstęp co najmniej 1 metra.
 5. Zignorowanie zakazu wyprzedzania może zostać ukarane grzywną w wysokości minimum 1000 zł oraz punktami karnymi.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jak przygotować się do manewru wyprzedzania?

  Zanim wyprzedzisz pojazd przed sobą, sprawdź, czy na sąsiednim pasie ruchu nic nie nadjeżdża lub jest na tyle daleko, że zdążysz wykonać manewr. Zwróć także uwagę na to, czy wyprzedzania nie wykluczają inne okoliczności, jak np. linia ciągła, wzniesienie czy zakręt - w takich sytuacjach wyprzedzanie jest niebezpieczne ze względu na ograniczoną widoczność tego, co dzieje się na drodze. Pamiętaj, że zamiar wyprzedzania należy zasygnalizować za pomocą kierunkowskazu.

 2. Czym różni się wymijanie od omijania?

  Wymija się tych uczestników ruchu, którzy przejeżdżają obok w przeciwnym kierunku. Z kolei omijanie to po prostu przejeżdżanie obok obiektów, które się nie poruszają, np. autobus podczas postoju na przystanku czy pojazd zaparkowany na pasie awaryjnym.

 3. Czy w trakcie omijania na drodze muszę włączyć kierunkowskaz?

  Nie ma takiego obowiązku, gdy omijasz przeszkodę znajdującą się na tym samum, pasie ruchu co Ty. Zasygnalizować musisz już natomiast zmianę pasa, której dokonujesz przy wyprzedzaniu.

 4. Czy za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej linii mogę zapłacić mandat?

  Co do zasady na podwójnej ciągłej linii nie należy wyprzedzać. Jeśli zaryzykujesz, możesz zapłacić 200 zł mandatu i dostać 5 punktów karnych. Jeżeli natomiast w tej okolicy stoi również znak wyraźnie zakazujący wyprzedzania, kara za wykroczenie wzrośnie do 1000 zł