Z danych NFZ wynika, że aż u 2,86 milionów dorosłych Polaków zdiagnozowano cukrzycę. Wśród tych chorych nie brak osób aktywnych, w tym podróżujących. Cukrzycy – tak jak i osoby zdrowe – wyjeżdżając za granicę muszą posiadać ubezpieczenie turystyczne. Dla nich jednak zwykła polisa nie wystarczy. Konieczne będzie dodatkowe rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe.

Dla towarzystw ubezpieczeniowych osoby pozostające pod stałą opieką lekarza i przyjmujące leki stanowią grupę ryzyka. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że osoba która ma kłopoty ze zdrowiem również w podróży trafi pod opiekę lekarza czy nawet do szpitala. To z kolei oznacza wyższe koszty leczenia. Dlatego też ubezpieczyciele zabezpieczają się wyższą składką w ramach dodatkowej ochrony. Warto sprawdzić, które choroby uznawane są za przewlekłe – więcej o tym piszemy w artykule Ubezpieczenie turystyczne od chorób przewlekłych.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

O ile poza granicami Unii Europejskiej konieczność ubezpieczenia się na wyjazd zagraniczny wydaje się oczywista, to wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego również na terenie UE i EFTA potrzebuje dodatkowej ochrony. Przecież każdy obywatel Polski w tych krajach ma prawo skorzystać z publicznej służby zdrowia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.  

Trzeba jednak pamiętać, że karta ta ma wiele ograniczeń. Przede wszystkim działa tylko w publicznych placówkach – a w wielu popularnych kurortach turystycznych działają jedynie prywatne kliniki. Co więcej, EKUZ refunduje jedynie podstawowe usługi medyczne, ratujące zdrowie i życie. Czego EKUZ nie refunduje? 

Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego najczęściej nie zagwarantuje pomocy w razie konieczności leczenia stomatologicznego, które w krajach europejskich - a zwłaszcza poza nimi - bywa naprawdę bardzo kosztowne. EKUZ nie pokrywa także: 

 • Kosztów prywatnej opieki medycznej - jeśli więc podczas urlopu dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub nagłej choroby, będziemy zmuszeni udać się do najbliższego lekarza. Takie usługi mogą się natomiast wiązać z kosztami rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

 • Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego nie obejmuje ochroną także kosztów transportu medycznego poszkodowanej osoby (wyjątkiem są sytuacje, gdy życie pacjenta jest zagrożone). Jeśli natomiast konieczny okaże się transport poszkodowanej osoby z powrotem do Polski, nieubezpieczona osoba będzie obarczona kosztami przejazdu i towarzyszącej mu opieki medycznej. To naprawdę wysokie kwoty, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

 • Poważniejszy problem może pojawić się również jeśli będzie konieczne wszczęcie akcji poszukiwawczej lub ratowniczej. EKUZ nie pokryje związanych z tym kosztów. W krajach europejskich koszty ratownictwa są natomiast bardzo duże, nawet przy akcjach mniej zaawansowanych. 

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Dlatego też, jeśli podczas zagranicznej podróży na narty chcemy czuć się w pełni bezpiecznie, musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Zakres usług oferowanych przez taką polisę jest znacznie większy, niż sumy gwarantowane w przypadku kosztów leczenia – także na COVID-19 – oraz transportu medycznego pozwolą uniknąć ponoszenia ogromnych kosztów. 

Zwrot pieniędzy otrzymamy również w przypadku akcji ratownictwa górskiego i transportu poszkodowanej osoby do kraju. Co więcej, indywidualna polisa na wyjazd zagraniczny, jeśli posiada odpowiednie rozszerzenia, zagwarantuje ochronę na wypadek konieczności odbywania kwarantanny. 

Zobacz, co podóżowaniu z cukrzycą opowiada Maciej z kanału YT Nie słodzę:

O czym powinien pamiętać cukrzyk przed podróżą?

Każdy cukrzyk wyjeżdżający na zagraniczny urlop – powinien pamiętać o zabraniu ze sobą w podróż kilku najważniejszych rzeczy, takich jak: 

 • Insulina na cały okres pobytu (najlepiej mieć jednak ze sobą dodatkowe 3 fiolki w zapasie) 

 • Przyjmowane na co dzień leki na cały okres pobytu (najlepiej wraz z dodatkowym opakowaniem zapasowym) 

 • Odpowiednia ilość penów (w tym zapas, na wypadek zagubienia, uszkodzenia, lub zniszczenia pena). Warto mieć ze sobą również strzykawkę insulinową, którą można kupić w każdej aptece 

 • Zapasowe igły do pena 

 • Glukometr oraz nakłuwacz i lancety 

 • Baterie do glukometru 

 • Paski testowe na cały okres pobytu za granicą ( najlepiej także jedno dodatkowe opakowanie) 

 • Paski keto diastix 

 • Glukagon 2 sztuki 

 • Glukoza, saszetki z żelem 1WW, cukier w kostkach albo cukier w saszetkach 

Chore na cukrzycę osoby, które używają pompy insulinowej, w każdej podróży powinny mieć przy sobie: 

 • Zapas wkłuć 

 • Dodatkowe dreny 

 • Dodatkowe baterie do pompy insulinowej 

 • Pojemniki na insulinę 

 • Nakrętki 

 • Zawierające insulinę bazalną (na wypadek awarii pompy) peny 

Każda osoba, która choruje na cukrzycę, musi pamiętać również o wykupieniu odpowiedniego rozszerzenia do ubezpieczenia na wyjazd, które zapewnia ochronę także osobom chorym przewlekle. 

Jak wybrać ubezpieczenie dla cukrzyka i chorego przewlekle?

Najważniejszym elementem są oczywiście koszty leczenia. Przed wyborem polisy trzeba koniecznie zaznaczyć opcję „choroby przewlekłe”. Dzięki temu od razu zostaną zaprezentowane oferty posiadające to rozszerzenie. Suma gwarantowana kosztów leczenia na terenie Europy nie powinna być niższa niż 30 000 euro.

Obecnie trzeba również pamiętać, by ubezpieczenie KL zapewniało odpowiednią i adekwatną do miejsca wyjazdu ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19

Najlepiej dopasować sumę do kierunku wyjazdu - Stany Zjednoczone, Australia, Japonia czy Kanada należą do krajów, w których koszty leczenia są bardzo wysokie, wówczas najlepiej zdecydować się na kwotę powyżej 200 000 euro, w innych państwach 50 000 euro to minimalna suma. W przypadku Azji, warto ubezpieczyć się minimum na 100 000 euro.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Pamiętać musimy również o kosztach ratownictwa i rozszerzeniach dla aktywnych. Jeśli podczas wyjazdu zagranicznego planuje się jeździć na nartach, przebywać w górach, na morzu czy jeziorze, a nawet w jaskiniach, trzeba zadbać by polisa zapewniała koszty akcji ratowniczych. Ich suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 5 000 euro. 

Jedną z najważniejszych kwestii podczas zakupu polisy jest jednak ubezpieczenie dla osób chorujących przewlekle. Jeśli cukrzyk nie posiada takiego rozszerzenia polisy, w większości przypadków za leczenie i związane z nim koszty będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. 

Jakie inne elementy ubezpieczenia warto mieć?

W każdej polisie znajduje się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki temu w razie doznania urazu lub uszczerbku na zdrowiu otrzyma się stosowne odszkodowanie. Warto, by polisa zapewniała także OC w życiu prywatnym – dzięki temu ewentualne szkody wyrządzone w razie spowodowania wypadku pokryje ubezpieczyciel. 

W podróży przyda się także ochrona bagażu i sprzętu sportowego na wypadek kradzieży czy zniszczenia. 

Można też ubezpieczyć się od zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem alkoholu, wykupując tak zwaną klauzule alkoholową. Podróżujący samolotem mogą zapewnić sobie ochronę od opóźnienia lotu czy zagubienia bagażu przez linie lotnicze, kierowcom przyda się Auto Assistance

Osoby – także chore na cukrzycę - które uprawiają sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne muszą także dodatkowo dokupić rozszerzenie ochrony od takich aktywności. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla cukrzyków?

Polisa przeznaczona dla osób chorych przewlekle jest droższa od standardowego ubezpieczenia. Zwykle ubezpieczyciele podnoszą wysokość składki od 100% lub 200%. Ostateczna cena polisy zależy od wielu czynników, takich jak kierunek wyjazdu (ochrona na terenie Europy jest niższa niż w pozostałych krajach świata), wybrane sumy gwarantowane, dodatkowe opcje i elementy składające się na zakres ochrony. 

Warto więc porównywać oferty między sobą, by dopasować ubezpieczenie do swoich indywidualnych potrzeb oraz charakteru wyjazdu. Taką możliwość daje nasz kalkulator, w którym można znaleźć najlepszą dla siebie ofertę. Wystarczy wpisać wszystkie dane i zapoznać się z przedstawionymi propozycjami. 

Oto przykładowe ceny jednodniowej polisy dla jednej osoby dorosłej chorującej na cukrzycę, wyjeżdżającej na urlop do Europy: 

Ubezpieczenie turystyczne dla cukrzyka
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
42,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19ubezpieczenie chorób przewlekłych
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19ubezpieczenie chorób przewlekłych
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
53,90 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19ubezpieczenie chorób przewlekłychOC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
457 212 zł
Ratownictwo
32 005 zł
Bagaż
4 572 zł
67,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 45 721 złOC: 457 212 złubezpieczenie Covid-19ubezpieczenie chorób przewlekłychOC sportowe: 457 212 zł 10 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Ubezpieczenie turystyczne dla cukrzyka
Generali
42,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19ubezpieczenie chorób przewlekłych
Proama
44,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19ubezpieczenie chorób przewlekłych
AXA
53,90 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19ubezpieczenie chorób przewlekłychOC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
67,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
457 212 zł
Ratownictwo
32 005 zł
Bagaż
4 572 zł
Dodatkowo: NNW: 45 721 złOC: 457 212 złubezpieczenie Covid-19ubezpieczenie chorób przewlekłychOC sportowe: 457 212 zł 10 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy

Najtańsze ubezpieczenie dla cukrzyków oraz osób chorujących przewlekle  można znaleźć już od około 4 zł dziennie. Wybraną polisę można zakupić online, opłacają składkę przelewem, kartą lub BLIK-iem. Dokument ubezpieczenia otrzyma się na maila – wystarczy ją zapisać na telefonie lub wydrukować.

W razie problemów ze zdrowiem w podróży można skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela i otrzymać odpowiednią pomoc i wskazówki. 

Co warto wiedzieć?

 1. Chorujący przewlekle, np. na cukrzycę muszą posiadać rozszerzenie ochrony.
 2. Takie ubezpieczenie zapewni wsparcie w razie zaostrzenia się choroby.
 3. Dostępne jest za dodatkową składką.
 4. Taką polisę można mieć już od 4 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy chorzy z cukrzycą potrzebują dodatkowego ubezpieczenia na podróż?

  Tak, osoby chorujące na cukrzycę powinny przed podrożą wykupić – oprócz standardowego ubezpieczenia turystycznego na zagraniczny wyjazd – rozszerzenie dla chorych przewlekle.​

 2. Czy ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty związane z leczeniem cukrzycy?

  Tylko w sytuacji,  gdy osoba ubezpieczona do standardowej polisy dokupiła odpowiednie rozszerzenie, w tym przypadku o choroby przewlekłe. 

 3. Czy EKUZ wystarczy dla cukrzyków na czas podróży za granicę?

  Jeśli chorujemy przewlekle, ale nie ma to bezpośredniego wpływu na nasze codzienne życie, a podczas wyjazdu zachorujemy lub nasz obecny stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, EKUZ może pokryć koszty pierwszej, podstawowej pomocy medycznej. Nie zrekompensuje jednak wydatków poniesionych w związku z leczeniem chorób przewlekłych, które było planowane na czas podróży. Co więcej, Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego zapewnia ochronę - choćby tę podstawową - wyłącznie w krajach członkowskich EU i UFTA, 

 4. Jak ubezpieczyciele definiują choroby przewlekłe?

  Większość TU za choroby przewlekłe uznaje schorzenia zdiagnozowane przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej. To stan chorobowy, który charakteryzuje się długotrwałym przebiegiem oraz powolnym rozwojem. Za choroby przewlekłe uznaje się te schorzenia, w związku z którymi osoba ubezpieczona musi przebywać pod stałą opieką lekarską oraz systematycznie i długotrwale zażywać leki. Do chorób przewlekłych zaliczamy przede wszystkim schorzenia o charakterze trwałym, które wymagają stałego nadzoru medycznego oraz leczenia (np. nadciśnienie tętnicze, przewlekła choroba wieńcowa, nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego, niewydolność serca, cukrzyca).