Z danych NFZ wynika, że aż u 2,86 milionów dorosłych Polaków zdiagnozowano cukrzycę. Wśród tych chorych nie brak osób aktywnych, w tym podróżujących. Cukrzycy – tak jak i osoby zdrowe – wyjeżdżając za granicę muszą posiadać ubezpieczenie turystyczne. Dla nich jednak zwykła polisa nie wystarczy. Konieczne będzie dodatkowe rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe.

Dla towarzystw ubezpieczeniowych osoby pozostające pod stałą opieką lekarza i przyjmujące leki stanowią grupę ryzyka. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że osoba która ma kłopoty ze zdrowiem również w podróży trafi pod opiekę lekarza czy nawet do szpitala. To z kolei oznacza wyższe koszty leczenia. Dlatego też ubezpieczyciele zabezpieczają się wyższą składką w ramach dodatkowej ochrony. Warto sprawdzić, które choroby uznawane są za przewlekłe – więcej o tym piszemy w artykule Ubezpieczenie turystyczne od chorób przewlekłych.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

O ile poza granicami Unii Europejskiej konieczność ubezpieczenia się na wyjazd zagraniczny wydaje się oczywista, to wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego również na terenie UE i EFTA potrzebuje dodatkowej ochrony. Przecież każdy obywatel Polski w tych krajach ma prawo skorzystać z publicznej służby zdrowia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

Trzeba jednak pamiętać, że karta ta ma wiele ograniczeń. Przede wszystkim działa tylko w publicznych placówkach – a w wielu popularnych kurortach turystycznych działają jedynie prywatne kliniki. Co więcej, EKUZ refunduje jedynie podstawowe usługi medyczne, ratujące zdrowie i życie.

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Z własnej kieszeni trzeba zapłacić między innymi za transport powrotny do kraju, transport zwłok w razie ewentualnej śmierci, a także w wielu krajach Europy obowiązuje zasada współfinansowania i trzeba częściowo zapłacić za pobyt w szpitalu, wizytę u specjalisty, zakup leków, przyjazd karetki. Odpłatne są też koszty ratownictwa.

Zobacz, co podóżowaniu z cukrzycą opowiada Maciej z kanału YT Nie słodzę:

Jak wybrać ubezpieczenie dla cukrzyka i chorego przewlekle?

Najważniejszym elementem są oczywiście koszty leczenia. Przed wyborem polisy trzeba koniecznie zaznaczyć opcję „choroby przewlekłe”. Dzięki temu od razu zostaną zaprezentowane oferty posiadające to rozszerzenie. Suma gwarantowana kosztów leczenia na terenie Europy nie powinna być niższa niż 30 000 euro.

W innych krajach świata najlepiej dopasować sumę do kierunku wyjazdu - Stany Zjednoczone, Australia, Japonia czy Kanada należą do krajów, w których koszty leczenia są bardzo wysokie, wówczas najlepiej zdecydować się na kwotę powyżej 200 000 euro, w innych państwach 50 000 euro to minimalna suma.

Pamiętaj o kosztach ratownictwa i rozszerzeniach dla aktywnych

Jeśli podczas wyjazdu zagranicznego planuje się jeździć na nartach, przebywać w górach, na morzu czy jeziorze, a nawet w jaskiniach, trzeba zadbać by polisa zapewniała koszty akcji ratowniczych. Ich suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 5 000 euro.

Osoby, które uprawiają sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne muszą także dodatkowo dokupić rozszerzenie ochrony od takich aktywności (o tym, jaka dyscyplina sportu jest uznawana za ryzykowną, można przeczytać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego towarzystwa).

Jakie inne elementy ubezpieczenia warto mieć?

W każdej polisie znajduje się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki temu w razie doznania urazu lub uszczerbku na zdrowiu otrzyma się stosowne odszkodowanie. Warto, by polisa zapewniała także OC w życiu prywatnym – dzięki temu ewentualne szkody wyrządzone w razie spowodowania wypadku pokryje ubezpieczyciel.

W podróży przyda się także ochrona bagażu i sprzętu sportowego na wypadek kradzieży czy zniszczenia. Można też ubezpieczyć się od zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. Podróżujący samolotem mogą zapewnić sobie ochronę od opóźnienia lotu czy zagubienia bagażu przez linie lotnicze, kierowcom przyda się Auto Assistance.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla cukrzyków?

Polisa przeznaczona dla osób chorych przewlekle jest droższa od standardowego ubezpieczenia. Zwykle ubezpieczyciele podnoszą wysokość składki od 100% lub 200%. Ostateczna cena polisy zależy od wielu czynników, takich jak kierunek wyjazdu (ochrona na terenie Europy jest niższa niż w pozostałych krajach świata), wybrane sumy gwarantowane, dodatkowe opcje i elementy składające się na zakres ochrony.

Warto więc porównywać oferty między sobą, by dopasować ubezpieczenie do swoich indywidualnych potrzeb oraz charakteru wyjazdu. Taką możliwość daje nasz kalkulator, w którym można znaleźć najlepszą dla siebie ofertę. Wystarczy wpisać wszystkie dane i zapoznać się z przedstawionymi propozycjami.

ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne

Najtańsze ubezpieczenie dla cukrzyków oraz osób chorujących przewlekle  można znaleźć już od około 4 zł dziennie. Wybraną polisę można zakupić online, opłacają składkę przelewem, kartą lub BLIK-iem. Dokument ubezpieczenia otrzyma się na maila – wystarczy ją zapisać na telefonie lub wydrukować. W razie problemów ze zdrowiem w podróży można skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela i otrzymać odpowiednią pomoc i wskazówki.