Co trzeci narciarz w przedziale wiekowym 18-29 lat wybiera stoki w Czechach. Starsi preferują wyjazdy do  Austrii i  Włoch. Za ubezpieczenie najmłodsi płacą 5 zł za dzień, podczas gdy seniorzy muszą liczyć się z wydatkiem o ponad połowę większym.

Okazuje się,  że wiek wpływa na nasze preferencje narciarskie. 33,1% młodych narciarzy wybiera stoki u naszych południowych sąsiadów. 22,6% narciarzy w grupie wiekowej 18-29 lat wyjeżdża do Austrii. Nieco mniejszą popularnością cieszą się tatrzańskie stoki na Słowacji – szusuje tam 18,2% młodych narciarzy. 16,6% z nich wyjeżdża zimą do Włoch.

Młodzi narciarze chętniej wybierają czeskie kurorty, ponieważ ceny skipassów i noclegów są tam niższe niż w alpejskich ośrodkach. W dodatku stoki w Czechach znajdują się bliżej niż te w Austrii, Włoszech czy Szwajcarii, zatem dojazd jest krótszy i mniej kosztowny. - mówi Kamil Sztandera, specjalista ds. ubezpieczeń w rankomat.pl.

najpopularniejsze kierunki wybierane przez narciarzy

30+ szusują na austriackich stokach

Większość narciarzy w grupie wiekowej 30-59 lat wybiera stoki w Austrii. Wyjeżdża tam prawie 30% miłośników szusowania. Dużą popularnością cieszą się także Włochy wskazywane przez 24,9% narciarzy powyżej 30. roku życia oraz Czechy (23,3% wskazań). Tylko 16,2% jeżdżących na nartach w wieku 30-59 lat wybrało się do ośrodków na Słowacji.

30+ szusują na austriackich stokach

Seniorzy lubią Alpy

Wśród narciarzy powyżej 60. roku życia także największą popularnością cieszą się austriackie stoki – ten kierunek wybrało aż 34,4% szusujących seniorów. Na drugim miejscu z wynikiem 30,4% znalazły się Włochy. Narciarze z najstarszej grupy wiekowej stosunkowo rzadko wybierają ośrodki u naszych sąsiadów – 16,5% postawiło na Czechy, a tylko 8,5% na Słowację.

Seniorzy lubią Alpy

Czy wiek narciarza wpływa na cenę ubezpieczenia?

Wiek osób ubezpieczonych jest jednym z czynników warunkujących cenę polisy. Z danych porównywarki rankomat.pl wynika, że najmniej za polisę płacą dzieci do 18. roku życia – średnio było to 5 zł dziennie. Dla narciarzy w wieku 30-59 lat średnio ubezpieczenie kosztowało 6,3 zł za dzień ochrony. Nieco więcej płaciły osoby w wieku od 18 do 29 lat – około 6,5 zł dziennie. Najwięcej polisa kosztowała szusujących seniorów – średnio było to 7,8 zł dziennie.

Czy wiek narciarza wpływa na cenę ubezpieczenia

Z kim szusują polscy narciarze?

W parach na narty najczęściej wyjeżdżają osoby młode (32,7%) oraz seniorzy (32,5%). Wśród narciarskich “singli” najwięcej jest osób powyżej 60 roku życia - taką opcję wskazało 22,9% seniorów. Na rodzinne wyjazdy decydują się osoby w wieku 30-59 lat (38,2% z nich wyjechało w konfiguracji dwóch dorosłych i przynajmniej jedno dziecko). W grupach liczących przynajmniej trzy osoby szusują młodzi narciarze - chęć wyjazdu w takim gronie zadeklarowało 28,4% wyjeżdżających w wieku od 18 do 29 lat.

Co warto wiedzieć?

1. Młodzi narciarze najczęściej wybierają stoki w Czechach (33,1% z grupy wiekowej 18-29 lat),  a starsi szusują w Alpach (30% narciarzy wieku 30-59 lat i 34,9% seniorów 60+).

2. Najmniej za ubezpieczenie narciarskie płaciły osoby w wieku do 18 lat - średnia cena polisy wyniosła 5 zł dziennie.

3. Narciarze w wieku 30-59 lat średnio za ubezpieczenie płacili 6,3 zł za dzień ochrony.

4. Najwięcej na polisę musieli przeznaczyć seniorzy – średnio było to 7,8 zł dziennie.

5. Osoby w wieku 18-29 lat wolą szusować w parach lub w gronie znajomych. Narciarze w wieku 30+  wybierają rodzinne wyjazdy, a seniorzy wyjeżdżają samotnie lub w towarzystwie drugiej osoby.