Jedni nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez „Kevina”. Inni nie mogą się doczekać, kiedy obejrzą „Love acctually” albo „Listy do M” z kubkiem grzanego wina i talerzykiem sernika. Bożonarodzeniowe hity filmowe bez wątpienia są stałym puntem w świątecznym programie wielu z nas. A może warto zamiast kolejnego seansu przed telewizorem wybrać się w lokalizacje znane z filmów? 

Dom McCalisterów w Chicago, Londyn cały w świątecznych dekoracjach albo 31 Ulica w Nowym Jorku? Te miejsca istnieją naprawdę i na żywo wyglądają jeszcze lepiej niż na szklanym ekranie. Warto je odwiedzić, zwłaszcza na Boże Narodzenie. Zapraszamy w - na razie wirtualną - podróż w świat świątecznych hitów! 

To właśnie świąteczny Londyn… Stolica Zjednoczonego Królestwa z "Love acctually" 

„Love acctually” znany polskim widzom jako „To właśnie miłość” to jeden z najlepszych filmów w tematyce świąt Bożego Narodzenia. To 10 historii o miłości i jej różnych obliczach, które mogą spotkać każdego – od premiera zaczynając, przez pisarza ze złamanym sercem, młodą kelnerkę, owdowiałego ojczyma po młodego uczniaka zabiegającego o względy koleżanki. 

Londyn, "To właśnie miłość"

Magii w „Love acctually” dodają nie tylko bohaterowie doskonale odgrywani przez śmietankę brytyjskich aktorów (takich jak Colin Firth, Emma Thompson, Keira Knightley, Hugh Grant, Alan Rickman czy Liam Neeson), ale i piękny Londyn w świątecznej szacie.  

Obserwować możemy zaśnieżone ulice miasta, Tower Bridge, South Bank z widokiem na Tamizę czy rezydencję premiera na Downing Street 10 w wydaniu bożonarodzeniowym. W filmie nie zabrakło też lotniska Heathrow czy ulic Finchley i Golders Green w północnym Londynie. Wszystkie te miejsca istnieją i można je zobaczyć na żywo. Wystarczy spacer po świątecznej stolicy Wielkiej Brytanii

Gdzie Kevin został sam na święta? Dom McCalisterów w Chicago  "Kevin sam w domu" 

Tego filmu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Kiedy raz w ramówce świątecznej zabrakło przygód ośmiolatka, którego rodzina przez niedopatrzenie zostawiła samego w domu na święta, oburzeni widzowie zaczęli protestować. To już jeden z elementów tradycji – kolacja wigilijna, a po niej „Kevin sam w domu” na Polsacie po raz kolejny dający srogi łomot nierozgarniętym włamywaczom.  

Akcja filmu – jak z resztą sama nazwa wskazuje – dzieje się głównie w domu. Fanów Kevina z pewnością ucieszy fakt, że budynek, w którym został Kevin istnieje naprawdę. Znajduje się w Winnetka na przedmieściach Chicago pod adresem 671 Lincoln Ave. Obecny właściciel zapłacił za niego półtora miliona dolarów. Dom McCalisterów cieszy się popularnością i pod ogrodzeniem co rusz ustawiają się turyści z aparatami i telefonami.

Nie można wejść do środka, za to można przejść się ulicą, po której Kevin dziarsko spacerował z zakupami. Można też pojechać dalej, do centrum Chicago, gdzie w dzielnicy Oak Park znajduje się kościół, w którym Kevin poznał historię swojego sąsiada. 

Listy w Warszawie. Świąteczna stolica z „Listów do M” 

W ostatnich latach także polskie kino obrodziło w świąteczne propozycje. Niekwestionowanym hitem są „Listy do M”, a zwłaszcza pierwsza część, uznawana przez wielu widzów za najlepszą z całej piątki. Film nazywany jest polskim „Love acctually”, ponieważ opowiada kilka historii o miłości, która może spotkać każdego. Jego akcja rozgrywa się w Warszawie i w przeciwieństwie do brytyjskiego oryginału – tylko w Wigilię. 

Warszawa, Listy do M

W filmie możemy podziwiać świąteczną stolicę. Obserwujemy nie tylko zaśnieżone i pięknie udekorowane ulice, ale i Centrum Handlowe Arkadia, w którym zły Mikołaj Mel próbuje odzyskać swój telefon, a jego pomocniczka, Doris traci szansę na miłość. Jest też lodowisko na Starówce, a ze studia, w którym prezenter radiowy Mikołaj zabawia słuchaczy możemy podziwiać panoramę Warszawy. 

Miłość jest w Gdańsku. Trójmiasto w śniegu z „Miłość jest wszystkim” 

W 2018 roku na ekranach kin nie pojawiła się kolejna część „Listów do M”, za to premierę miał podobny w konwencji świąteczny film „Miłość jest wszystkim”. Jego akcja rozgrywa się w Gdańsku, do którego przypływa sam Święty Mikołaj. To tylko daje początek serii problemów – są i pogrzeby, na których pomylono ciała zmarłych, jest i ślub z niespodziewanym zakończeniem, nie brak tajemnic i dziwnych zwrotów akcji czy ekscentrycznego Mikołaja z Finlandii. Wszystko to z pięknym, zimowym Gdańskiem w tle. 

Gdańsk, Miłość jest wszystkim

Na ekranie możemy obejrzeć przywitanie Mikołaja na Długim Targu, z tłumem dzieci machamy do przypływającego statku przy rzece Motława. Są też zdjęcia z Obwodnicy Trójmiejskiej, Rynku czy stoczni. Ślub jednej z filmowych par miał miejsce w zabytkowym Ratuszu Głównego Miasta. Gdańsk i całe Trójmiasto w świątecznej odsłonie warto zobaczyć – i to nie tylko na szklanym ekranie.  

Jedno z najpopularniejszych lodowisk na Manhattanie i Cud na ulicy 34  

Komedia fantasy z 1994 roku rozgrzewała niejednokrotnie serca milionów w zimowe wieczory. W roli Świętego Mikołaja pojawił się sam Richard Attenborough, a obok niego nazwiska ówczesnej śmietanki Hollywood. Pomimo tego, że „Cud na ulicy 34” jest remakiem oryginału z 1947 roku o tym samym tytule, to do tej pory uważany jest za znacznie lepszą wersję niż oryginał. Akcja filmu toczyła się w różnych miejscach Stanów Zjednoczonych, a jedna z najbardziej pamiętnych scen miała miejsce na nowojorskim Manhattanie.  

lodowisko w Central Parku, Nowy Jork, Cud na 31 ulicy

Położone pomiędzy East 62nd a 63rd Street urocze lodowisko Wollman Rink w Central Parku jest prawdziwym symbolem Świąt Bożego Narodzenia w sercu Wielkiego Jabłka. Miejsce cieszy się dużą popularnością, a chętnych do założenia tutaj łyżew nie brakuje. 

Lodowisko rocznie potrafi odwiedzić nawet 300 000 gości, a w popularne dni czas oczekiwania na swoją kolej wejścia na taflę, może przekraczać nawet 45 minut. Nie odstrasza nawet cena biletu, która w sezonie dobija do 35 dolarów za osobę dorosłą i 10 dolarów za wejściówkę dla dziecka.  

Kevin sam w luksusowym hotelu. Central Park, Hotel Plaza, Nowy Jork  

Jeśli Polacy celebrują coś równie sentymentalnie podczas świąt, co rodzinne spotkania, to z pewnością jest to śledzenie przygód młodego Kevina granego przez Macaulaya Culkina pozostawionego na pastwę losu w twierdzy własnego domu lub na terenie przedświątecznego Nowego Jorku. Kevina kochamy wszyscy, niezależnie od tego, gdzie został sam.  

hotel Plaza, Kevin sam w Nowym Jorku

Druga część przygód uroczego chłopca o niewinnym spojrzeniu rozgrywa się w scenerii zimowego Nowego Jorku. Hotel Plaza to jedna z lokalizacji, gdzie Kevin przygotowywał się do starcia ze znanymi już dobrze złodziejami. Luksusowa nieruchomość, w środku której aż kipi od ponadczasowego klimatu typowo amerykańskich wnętrz, znajduje się na Manhattanie, obok Central Parku i Piątej Alei. W Plazie nie brakuje elegancji, armatury pokrytej 24-karatowym złotem, markowych butików oraz światowej klasy restauracji i barów. Wszystko to jednak ma swoją cenę.

Według serwisu Booking.com, 6 nocy dla dwóch osób w styczniu 2023, w opcji ze śniadaniem to koszt 30 151 zł. W standardzie jednak zapewniony jest widok na miasto, łazienka ze złotą armaturą, marmurowe umywalki, dźwiękoszczelne pomieszczenia no i świadomość, że w którymś z tych pokoi mieszkał sam Kevin – stały bywalec polskich Świąt Bożego Narodzenia.  

Świąteczne Holiday pod palmami i na angielskiej wsi. Los Angeles USA, Shere UK 

Czy chcąc rozwiązać swoje problemy sercowe wystarczy wsiąść do samolotu i przetransportować się na inny kontynent? Na to pytanie odpowiada Nancy Meyers w świątecznym hicie „Holiday”. Reżyserka zamienia miejscami zamieszkania na czas Bożego Narodzenia dwie bohaterki – Amandę i Iris. Nieszczęśliwie zakochane kobiety postanawiają spędzić święta w odległych dla siebie zakątkach globu – jedna w Los Angeles, a druga na angielskiej wsi - Shere.  

Los Angeles, Holiday

Dużym atutem ekranizacji są lokacje. Kadry pełne kontrastów przenoszą na zmianę widza z zalanego słońcem LA, pełnego piaszczystych plaż i zieleni do wioski przyprószonej śniegiem, gdzie oczarowują sielskie krajobrazy i piękna typowo angielska architektura. Chociaż położenie geograficzne Amandy i Iris ma stanowić tło dla ich przygód często wychodzi na pierwszy plan, nadając niepowtarzalny ton fabule.

Shere, Holiday

Słoneczne Miasto Aniołów i zimowa Anglia stanowią ciekawe sprzeczności dla okresu świątecznego, które w niczym jednak nie ustępują typowo bożonarodzeniowej atmosferze.  

Planujesz odwiedzić znaną z ekranów lokalizację? Pamiętaj o ubezpieczeniu 

Chcąc przenieść się w świat ulubionych bohaterów filmowych nie trzeba dużo. W dobie doskonale rozwiniętego transportu luksus podróżowania mamy na wyciągnięcie ręki. Nie oznacza to jednak, że każda wyprawa jest beztroska i bezproblemowa.  

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy na drugi koniec świata, czy pozostajemy w kraju - należy pamiętać o odpowiedniej ochronie.  Ubezpieczenie turystyczne zapewnia możliwość dostosowania zakresu takiej ochrony do własnych potrzeb, bez zbędnych wydatków.  

 

Często planując urlop skupiamy się na pozytywnych aspektach wyjazdu. Należy jednak pamiętać, że nieszczęśliwe wypadki lubią przydarzać się w mało odpowiednich momentach, a problem na wakacjach to dużo dotkliwiej odczuwalny stres. Ubezpieczenie turystyczne pozwala nie tylko poczuć się bezpiecznie, ale i uchronić przed niechcianymi wydatkami. Koszty leczenia za granicą są znacznie wyższe niż w Polsce, a Karta EKUZ nie zapewnia odpowiedniej ochrony.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń turystycznych każdy ma możliwość sprawdzenia propozycji towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych na rynku, dokładnej ceny i dokumentów Ogólnych warunków Ubezpieczenia przed zakupem.  

14-dniowy pobyt w USA
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 330 010 zł
Ratownictwo
44 334 zł
Bagaż
4 433 zł
261,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 44 334 złOC: 443 337 złOC sportowe: 443 337 złsporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
381,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
398,58 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowe: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
541,54 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
14-dniowy pobyt w USA
Europa Ubezpieczenia
261,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
1 330 010 zł
Ratownictwo
44 334 zł
Bagaż
4 433 zł
Dodatkowo: NNW: 44 334 złOC: 443 337 złOC sportowe: 443 337 złsporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
381,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
398,58 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowe: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
541,54 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne do Stanów Zjednoczonych na dwa tygodnie jest zdecydowanie tańsze niż najtańszy bilet na lodowisko na Manhattanie, czy jednodniowy pobyt w Hotelu Plaza.  

Co warto wiedzieć?

 1. Świąteczne filmy często kręcono w miejscach, które faktycznie istnieją.
 2. Można wybrać się do Chicago, by zobaczyć dom rodziny McCalisterów z "Kevina samego w domu".
 3. W Londynie znajdziemy wiele miejsc znanych z kultowego "Love acctually".
 4. W Warszawie kręcono "Listy do M", a w Gdańsku "Miłość jest wszystkim".
 5. W Nowym Jorku można podziwiać Manhattan znany z "Cudu na 31 Ulicy" i drugiej części przygód Kevina.
 6. W Los Angeles w USA i w Shere w Anglii znajdziemy miejsca znane z komedii romantycznej "Holiday".

Najczęściej zadawane pytania

 1. W jaki sposób znajdę tanie ubezpieczenie turystyczne?

  Najlepszym sposobem jest porównanie ofert dostępnych na rynku. Każdy ubezpieczyciel ma własne regulacje w zakresie ochrony ubezpieczeniowej, dlatego w tej samej kwocie często może mieścić się zupełnie inny zakres. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwala przyjrzeć się dokładnie cenom polis i temu, co wchodzi w jej zakres.  ​​​​​

 2. Co powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne, jeśli planuję tylko zwiedzanie podczas wyjazdu?

  Cel podróży ma duże znaczenie dla zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli w planach jest zwiedzanie, polisa powinna zapewniać odpowiednią sumę kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW, ochronę odpowiedzialności w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu oraz ewentualne rozszerzenia. Rozszerzenie o choroby przewlekłe – jeśli ubezpieczony cierpi na jakąś chorobę, klauzulę alkoholową, która zapewnia ochronę na wypadek szkody pod wpływem alkoholu oraz rozszerzenie o sporty ekstremalne, jeśli w planach pojawi się aktywne spędzanie czasu.  

 3. Czy w jakimś kraju wymagane jest ubezpieczenie turystyczne?

  W każdym kraju ubezpieczenie turystyczne jest zalecane, są jednak państwa, gdzie sprawdzane jest to, czy turysta posiada ubezpieczenie gwarantujące pokrycie kosztów leczenia (najczęściej na określoną sumę). Dlatego przed podróżą warto zapoznać się z zasadami wjazdu na rządowych stronach danych krajów.