Duże opóźnienia, problemy z rozpatrywaniem wniosków o odszkodowanie, a także niska jakość obsługi pasażerów - z tymi problemami muszą mierzyć się turyści podróżujący samolotem. W oparciu o te 3 kryteria powstał ranking najgorszych linii lotniczych na świecie w 2021 roku. Sprawdź, jakich przewoźników znaleźć można na liście. 

Firma Bounce, zajmująca się przechowywaniem bagażu, opublikowała ranking najlepiej i najgorzej ocenianych przewoźników lotniczych z całego świata. W oparciu o to zestawienie, stworzyliśmy listę 10 najgorszych linii lotniczych - wśród nich znaleźć można również te, z których najczęściej korzystają polscy turyści. Kto wypada najsłabiej i dlaczego? 

Jak powstał ranking top 10 najgorszych linii lotniczych świata?

Jedna z najbardziej znanych na świecie przechowalni bagażu - firma Bounce, postanowiła zebrać i dokładnie przeanalizować doświadczenia pasażerów z różnych krajów, by w oparciu o uzyskane dane stworzyć listę najgorszych przewoźników. Pod uwagę wzięto kilka najważniejszych - zdaniem specjalistów i samych podróżnych - czynników wpływających na ocenę linii lotniczych. 

Duże znaczenie odegrała tutaj punktualność oraz dopuszczalne maksymalne limity bagażu. Ważna okazała się także obsługa na pokładzie samolotu oraz częstotliwość skarg na konkretnego przewoźnika. Na miejsce w rankingu wpływ miały nawet takie czynniki, jak wygoda siedzenia, liczba posiłków, a nawet dostępne atrakcje podczas lotu. 

Na tej podstawie stworzono 10-punktową skalę oceny - najlepsza linia, japońska Ana All Nippon Airways, uzyskała 9,6 punktu, a najgorsza - zaledwie 3,4 punktu. 

Które linie lotnicze są najgorsze na świecie?

Linie lotnicze 

Liczba skarg od stycznia do czerwca 2021 

Obsługa 

Posiłki 

Komfort siedzenia 

Rozrywki podczas lotu 

Maksymalna waga bagażu (kg) 

Punkty w 10-stopniowej skali 

Viva Air Columbia 

12 

20 

3,4 

Viva Aerobus 

27 

15 

3,6 

Volaris Airlines 

379 

10 

4,0 

Ryanair 

33 

4,2 

Interjet 

490 

25 

4,6 

Vueling Airlines 

20 

25 

5,0 

Easy Jet 

21 

5,2 

Ukraine International Airlines 

33 

23 

5,3 

TAP 

1530 

23 

5,3 

Gol Airlines 

16 

23 

5,8 

 Kto zajmuje miejsce na podium? 

 • Viva Air Columbia - jak informuje Bounce, w ciągu ostatnich 7 lat ta tania, kolumbijska linia lotnicza przewiozła ponad 22,5 mln pasażerów. Obsługując około 40 000 lotów każdego roku, przewoźnik otrzymał jednak dość niskie noty, kończąc z wynikiem 3,4/10 pkt. Niewysoka ocena wynika przede wszystkim z niezadowalającego poziomu wygody oraz braku dodatkowych udogodnień podczas lotu. Co ciekawe, akurat na tę linię lotniczą skarg od pasażerów jest niewiele, bo zaledwie 12. 

 • Viva Aerobus - to linia budżetowa z siedzibą w Meksyku, która w zestawieniu najgorszych przewoźników znalazła się na drugim miejscu, uzyskując jedynie 3,6/10 pkt. Skąd tak niski wynik? Viva Aerobus traci punkty przede wszystkim na posiłkach oraz rozrywkach wtrakcie podróży. Jak zauważa Bounce, może to być związane z systemem buy-on-board. Oznacza on, że napoje i posiłki podczas lotu nie są wliczone w cenę biletu i można nabyć je wyłącznie za dodatkową opłatą. Nieco trudniej wytłumaczyć jednak niski poziom zadowolenia z obsługi. 

 • Volaris Airlines - ta tania linia z Mexico City od 2019 roku nie zapewnia pasażerom żadnych rozrywek na pokładzie podczas lotu. Jeśli dodamy do tego stosunkowo niski limit magażu (zaledwie 10kg), nie dziwi niska ocena (4/10 pkt) i niehlubne trzecie miejsce na podium. Uwagę przykuwa również duża ilość skarg - od stycznia do czerwca ubiegłego roku było ich bowiem aż 379! 

Jak wypadają linie, które odbywają rejsy do Polski? 

Biorąc pod uwagę popularnych pośród polskich turystów przewoźników, zdecydowanie najsłabiej wypada Ryanair. Linia zajmuje 4 miejsce w rankingu najgorszych na świecie, uzyskując jedynie 4,2/10 pkt. Nieco lepiej, ale wciąż słabo wypada Easy Jet, plasując sie na 7 miejscu z wynikiem 5,2/10 pkt. 

Na czym tracą? Uwagę przykuwa przede wszystkim wartość „0” w rubryce limitów bagażu i faktycznie - brak możliwości zabrania do samolotu darmowego bagażu podręcznego rzeczywiście znacznie obniża ich ocenę. Pasażerowie, którzy chcą bez dodatkowych opłat zabrać na pokład choćby podstawową walizkę, muszę dopłacić za pierwszeństwo wejście do samolotu.

W przeciwnym razie, jako bagaż podręczny, będą mogli mieć przy sobie wyłącznie niewielki plecak lub torebkę o określonej wielkości. Zarówno w przypadku jednego jak i drugiego przewoźnika, nie bez znaczenia pozostaje jednak również brak dostępnych podczas lotu rozrywek. 

Biorąc pod lupę samoloty latające do Polski, nie można pominąć także ukraińskich linii lotniczych Ukraine International Airline oraz portugalskiego przewoźnika TAP. Linie zajmują kolejno 8 i 9 miejsce w rankingu. 

Przewoźnik z siedzibą na Ukrainie swój niski wynik (5,3/10  pkt.) zawdzięcza przede wszystkim niewystarczającej ilości rozrywek, niekomfortowym siedzeniom i liczbie posiłków podczas lotu. 

TAP bije z kolei rekordy jeśli chodzi o skargi składane przez pasażerów - od stycznia do czerwca ubiegłego roku było ich aż 1530! Żadne inne linie w prezentowanym zestawieniu nie mogą poszczycić się tak złym wynikiem - nic więc dziwnego, że przewoźnik wiele stracił na tym polu, uzyskując ostatecznie tylko 5,3/10 pkt. 

 A co z polskimi liniami? 

Na liście stworzonej przez Bounce znalazł się również polski przewoźnik - PLL Lot. Linie zajmują 59 miejsce w rankingu, uzyskując wynik 6,2 pkt. na 10. Najwięcej tracimy na rozrywkach i stosunkowo niewielkiej wadze bagażu podręcznego, jaki można zabrać ze sobą na pokład samolotu bez dodatkowych opłat. W uwzględnianym w zestawieniu okresie, na polskiego przewoźnika wpłynęło również sporo, bo aż 52 skargi od pasażerów. 

Czym się kierować, kupując bilet na lot?

Bilety lotnicze nie muszą być drogie. Choć cena zależy przede wszystkim od przewoźnika, terminu lotu i miejsca, które planujemy odwiedzić, okazuje się, że doświadczeni łowcy okazji potrafią latać tanio nawet w odległe i na pozór nieprzystępne cenowo zakątki świata. Czym zatem kierować się, dokonując rezerwacji biletu? 

 • Otwartość na kierunki - bilety lotnicze w okazyjnych cenach można kupić praktycznie zawsze, jednak najczęściej promocjami w danym momencie objęte są tylko wybrane kierunki. Trudno będzie zatem upolować tani lot, jeśli za swój cel obieramy tylko jedno miasto. Jeżeli jednak nie zależy nam na konkretnym miejscu, znalezienie korzystnego cenowo biletu będzie o wiele łatwiejsze. Co ciekawe, sporo wyszukiwarek lotów umożliwia zaznaczenie opcji „gdziekolwiek” już na etapie uzupełniania danych - dzięki temu możemy otrzymać dostęp do wszystkich korzystnych ofert. 

 • Elastyczny termin wyjazdu - jeżeli nie ograniczają nas sztywne terminy urlopu, a różnica kilku dni w przód czy w tył nas nie zbawi, możemy skorzystać z opcji wyszukiwania najtańszych dni. Ceny biletów lotniczych nie są bowiem stałe - zdarza się, że jednego dnia w danym miesiącu cena może być nawet kilkukrotnie wyższą niż innego. Co więcej, wiele serwisów do wyszukiwania lotów pozwala skorzystać z opcji porównania cen w poszczególnych miesiącach. Tym sposobem - przesuwając termin wyjazdu o kilka dni lub tygodni - możemy sporo zaoszczędzić. 

 • Planowanie z wyprzedzeniem - to złota zasada oszczędzania podczas lotów, zwłaszcza tych częstych. Zakup biletów kilka tygodni, a nawet miesięcy przed planowaną podróżą, pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych! 

 • Dzień i godzina mają znaczenie - choć nie każdy o tym pamięta, loty weekendowe są zazwyczaj droższe niż te odbywające się w tygodniu. Dlatego podczas rezerwacji biletów warto wziąć ten czynnik pod uwagę. Znaczenie może mieć równnież godzina lotu - rejsy poranne są nastawione są przeważnie na klientów biznesowych, przez co mogą być droższe. Wskazówka? Warto sprawdzać, czy danego dnia nie odbywa się więcej lotów w wybranym kierunku - być może któryś z nich okaże się tańszy. 

 • Przesiadki nie takie złe - loty z przesiadkami, choć zdecydowanie mniej wygodne niż te bezpośrednie, najczęściej oznacczają oszczędność. Taka metoda żabich skoków z reguły nie tylko pozwoli zaoszczędzić, lecz również zobaczyć ponadprogramowe miejsca. 

 • Wyszukiwarki lotów - jak na przykład Skyscanner, Kayak, eSky, czy Momondo. Ceny jakie można znaleźć na takich stronach często są niższe niż bezpośrednio na stronach przewoźników. Co więcej, wyszukiwarki umożliwiają znalezienie okazyjnych lotów w różnych terminach, a także przeglądanie najtańszych ofert, przy wyborze dowolnego kierunku. Rada? Wyszukując ponownie to samo połączenie, lepiej skorzystać z trybu incognito w wyszukiwarce. Algorytmy przewoźników lotniczych mogą bowiem podnosić cenę biletu z każdym ponownym wyszukiwaniem. 

 • Karty lojalnościowe - częste latanie może okazać się opłacalne! Stali klienci wielu linii lotniczych mogą bowiem liczyć na zniżki w ramach specjalnych programów lojalnościowych. Dla przykłady, klub dla stałych pasażerów linii WizzAir - Wizz Discount Club, oferuje nawet o 50% niższe ceny dla swoich najwierniejszych klientów. 

Jak ubezpieczyć bagaż przed zagubieniem go przez linie lotnicze?

Jak wynika z raportu SITA World Tracer, w 2020 roku opóźnienie bagażu stanowiło aż 69% wszystkich problemów z obsługą bagażową na lotniskach na całym świecie. Choć w stosunku do roku 2019 możemy zaobserwować 6% spadek, problemy z zagubionymi, zniszczonymi, lub opóźnionymi walizkami wciąż spędzają sen z powiek wielu pasażerów lotniczych.

Najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi podczas przesiadek w portach lotniczych. Skutecznym sposobem złagodzenia negatywnych skutków zagubienia bagażu może być jego ubezpieczenie, co ułatwi uzyskanie wypłaty odszkodowania. 

Ubezpieczenie bagażu umożliwia podróżnym, których bagaż w trakcie podróży uległ zniszczeniu, opóźnieniu, kradzieży, lub został zgubiony, ubieganie się o odszkodowanie z tego tytułu. Ochronie podlegają również znajdujące się w walizkach rzeczy osobiste, sprzęt elektroniczny oraz sprzęt sportowy. Jeśli dojdzie do takiej przykrej sytuacji, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie częściowo pokrywające poniesione straty do wysokości sumy gwarantowanej.

Zasady wypłaty rekompensaty są określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W dokumencie zawarta jest również dokładna definicja bagażu. Najczęściej składa się z dwóch części – w jednej określa jego rodzaj (np. walizka, kufer), a w drugiej adnotację jakiej ochronie podlegają przedmioty przewożone wewnątrz. 

Bagaż można także ubezpieczyć na wypadek jego zagubienia przez linie lotnicze. W takim przypadku mówimy o tzw. rozszerzeniu od opóźnienia bagażu. Jeśli po przylocie na docelowe lotnisko pasażer będzie musiał czekać na swoje rzeczy (zazwyczaj musi od tego czasu upłynąć więcej niż 5 godzin), TU zwróci mu koszty zakupu artykułów pierwszej potrzeby (np. żywności czy środków higienicznych, w niektórych sytuacjach również noclegu). Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa w OWU obowiązki turysty w razie wystąpienia takiej sytuacji.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Sumy ubezpieczenia bagażu w polisach turystycznych wynoszą od 800 do 6000 zł. Pakiet z tego typu rozszerzeniem zakresu ochrony można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl już za niewiele ponad 3 zł dziennie. Jak to zrobić. Najłatwiej będzie skorzystać ze specjalnej porównywarki, która pozwoli nie obliczyć cenę ubezpieczenia, ale i zestawi ze sobą kilka propozycji od różnych ubezpieczycieli.

Jakie są przykładowe sumy gwarantowane bagażu w poszczególnych liniach lotniczych?

Towarzystwa ubezpieczeniowe 

Cena polisy za dzień 

Ubezpieczenie bagażu 

Opóźnienie 

Europa 

 5 PLN 

300 000 Euro 

Signal Iduna 

6,07 PLN 

1 000 PLN 

Axa

7,70 PLN 

3 000 PLN 

350 PLN 

Nationale Nederlanden 

9,19 PLN 

2 000 PLN 

2 000 PLN 

Generali 

10 PLN 

1 000 PLN 

120 Euro 

Europa 

19 PLN 

1 000 Euro 

150 Euro 

Ubezpieczenie na wyjazd do Grecji z ubezpieczeniem bagażu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
9,16 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
9,18 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
5 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
17,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 2 000 000 złOC sportowe: 2 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na wyjazd do Grecji z ubezpieczeniem bagażu
AXA Partners
9,16 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
9,18 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
17,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
5 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 2 000 000 złOC sportowe: 2 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Po wybraniu polisy najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb i dokonaniu płatności online, w ciągu kilku sekund otrzymamy na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować lub zapisać w pliku pdf w smartfonie czy tablecie, a następnie zabrać ze sobą w podróż. 

Co warto wiedzieć?

 1. Ranking najgorszych linii lotniczych stworzyła firma Bounce, zajmująca się przechowywaniem bagażu.
 2. Najgorszą linią lotniczą świata w 2021r. zostały uznane kolumbijskie linie lotnicze Viva Air Columbia.
 3. Polskie linie lotnicze LOT znalazły się na 59. miejscu.
 4. W razie zagubienia bagażu przez linie lotnicze może pomóc ubezpieczenie turystyczne już od 3,27 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy rankingi popularności linii lotniczych mają wpływ na cenę biletu?

  Nie, ceny biletów nie są uzależnione od rankingów. Często jednak jest odwrotnie – to miejsce przewoźnika na liście ma związek z ceną biletu. Brak darmowych posiłków czy bezpłatnego bagażu rejestrowanego obniża bowiem pozycję linii lotniczych w takich zestawieniach. ​​​​​​

 2. Czy warto latać tanimi liniami?

  Jeśli skupiamy się przede wszystkim na względach ekonomicznych, to tak. Loty tanimi liniami są bowiem - jak sama nazwa wskazuje - bardziej przystępne cenowo, umożliwiają bezpłatną odprawę online i korzystanie ze zniżek. Są one również częste i obejmują wiele krajów popularnych pod względem turystycznym. Zazwyczaj samoloty lądują jednak daleko od centrów dużych miast, a bagaż rejestrowany jest dodatkowo płatny. Nie otrzymamy też darmowego posiłku podczas lotu. 

 3. Gdzie szukać promocji lotniczych?

  Tańszych biletów najlepiej szukać bezpośrednio na stronach przewoźników (promocje wewnętrzne) lub korzystając ze specjalnych wyszukiwarek lotów, jak choćby Skyscanner, eSky, Kayak, czy Momondo. 

 4. Czy bagaż podręczy i rejestrowany to to samo?

  Nie. Bagaż podręczny to ten, który możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Bagaż rejestrowany to natomiast torby i walizki nadawane do luku bagażowego. 

 5. Czy wszystkie linie lotnicze mają takie same zasady jeśli chodzi o przewóz bagażu?

  Nie. Każdy przewoźnik może przede wszystkim ustalać własne cen, tak w przypadku bagażu rejestrowanego, jak i nadbagażu. Zbieżność między różnymi liniami dotyczy tylko listy rzeczy, których przewożenie jest zakazane.