Nasi Klienci oceniają Link4 na
2,76
Zostaw opinię

Towarzystwo Link4 preferuje wypowiedzenie umowy OC za pośrednictwem Internetu. W tym celu powstał specjalny formularz kontaktowy online. Dokument możesz dostarczyć także do ubezpieczyciela tradycyjną drogą. Zanim go jednak przekażesz, poznaj przepisy dotyczące zakończenia umowy ubezpieczeniowej.

Porównaj ceny ubezpieczeń samochodowych »

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych ściśle określa, w jakich sytuacjach i w jakim terminie można złożyć wypowiedzenie umowy OC. Pamiętaj, że nie zawsze jest to konieczne - niektóre polisy wygasają samoistnie po ostatnim wskazanym w umowie dniu ochrony. 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące wypowiedzenia OC w Link4.  Doradzamy także, jakie formalności dotyczące umowy OC należy przeprowadzić po zakupie, sprzedaży i wyrejestrowaniu auta.

Jak wypowiedzieć całoroczną polisę OC Link4?

Właściciele samochodów, którzy zawarli całoroczną umowę z Link4, mogą zadecydować o jej przedłużeniu lub wypowiedzeniu przed końcem okresu obowiązywania. 

W przypadku wypowiedzenia umowy OC zawartej na okres 12. miesięcy (nie dotyczy polisy otrzymanej od zbywcy pojazdu), pisemny dokument przekaż do Link4 najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania okresu ochrony. W przeciwnym wypadku Twoja umowa odnowi się automatycznie na kolejny rok.

Aby prawidłowo wypowiedzieć umowę OC w Link4 możesz skorzystać z gotowego wniosku zamieszczonego na stronie https://www.link4.pl/sites/default/files/link4_wypowiedzenie_oc_na_koniec_polisy.pdf

Dokument wystarczy wydrukować, wypełnić i własnoręcznie podpisać (Uwaga! Podpis składa każdy z właścicieli), a następnie wysłać za pomocą formularza kontaktowego, dostępnego na stronie https://www.link4.pl/formularz-kontaktowy

Jak skorzystać z formularza kontaktowego Link4?

  • Wybierz temat zgłoszenia z listy rozwijalnej
  • Uzupełnij pola
  • Dodaj wymagane załączniki
  • Kliknij przycisk "Wyślij"
Pisemną rezygnację z umowy OC można złożyć nie tylko online, choć jest to preferowany przez Link4 sposób kontaktu. Jeśli np. nie masz możliwości skorzystania z Internetu, przekaż wypowiedzenie:
  • osobiście – w jednej z placówek (adresy placówek znajdują się na stronie Link4 https://www.link4.pl/placowki),
  • listownie – na adres: Link4 TU S.A., ul. Postępu 15, 02-676 Warszawa (jeśli wysyłasz list polecony Pocztą Polską, liczy się data jego nadania).

Pamiętaj, że każdy samochód zarejestrowany w naszym kraju musi być ubezpieczony. Zanim więc złożysz wypowiedzenie umowy OC w Link4, sprawdź jego ofertę odnowienia na kolejny rok i porównaj ją z propozycjami innych towarzystw. Porównanie cen OC jest bardzo wskazane, ponieważ bez względu na firmę, która będzie chronić Twój samochód, zakres ochrony pozostanie taki sam. Za ten produkt nie warto przepłacać! 

Porównaj ceny OC i AC

Jak wypowiedzieć OC Link4 otrzymane po zakupie pojazdu?

Nabywcy samochodu z polisą OC zbywcy powinni pamiętać, że to ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok i wygaśnie po ostatnim dniu obowiązywania ochrony. Oczywiście, nie muszą oni czekać na zakończenie umowy, jeśli wolą ubezpieczyć auto w innej firmie. 

Co zrobić z polisą OC zbywcy pojazdu?

Kupiłeś samochód i otrzymałeś od poprzedniego właściciela polisę OC Link4? W pierwszej kolejności sprawdź, czy jest ona ważna i została opłacona w całości. Następnie możesz (w zależności od tego, co będzie dla Ciebie korzystniejsze):

  • Wykupić nową polisę w Link4 na cały rok (obecna umowa zostanie rozwiązana)
  • Korzystać z obecnej umowy do końca jej trwania (dopytaj jednak, czy w takim przypadku nie będzie wymagana dopłata do składki za pozostały okres ochrony)
  • Złożyć wypowiedzenie OC w dowolnym momencie (zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). W takim przypadku umowa zostanie rozwiązana z dniem jej wypowiedzenia.

Jak wypowiedzieć OC zbywcy pojazdu?

Skorzystaj z gotowego wniosku dostępnego na stronie https://www.link4.pl/sites/default/files/link4_wypowiedzenie_przez_nabywce_pojazdu_20210616.pdf, wydrukuj dokument, wypełnij i własnoręcznie podpisz (podpis składa każdy z właścicieli), a następnie wyślij za pomocą formularza kontaktowego dostępnego na stronie https://www.link4.pl/formularz-kontaktowy

Pamiętaj, że pomiędzy kolejnymi okresami ochrony OC nie może być ani jednego dnia przerwy. Jeśli zdecydowałeś się na wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela samochodu, zadbaj o równoczesne zawarcie umowy OC w innym towarzystwie.

Jak wypowiedzieć podwójne OC w Link4?

Posiadasz dwie umowy OC zawarte na ten sam samochód z tym samym okresem ochrony? Jeśli jedna z nich została przedłużona automatycznie (nie wypowiedziałeś polisy całorocznej i równocześnie zawarłeś umowę z innym towarzystwem), taką polisę możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie (według art. 28a ustawy).

Pamiętaj jednak, że będziesz zobowiązany do zapłaty składki za okres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej. 

Aby prawidłowo wypowiedzieć polisę OC z tytułu podwójnego ubezpieczenia, skorzystaj z gotowego wniosku Link4 (znajdziesz go na stronie https://www.link4.pl/sites/default/files/link4_wypowiedzenie_oc_w_przypadku_podwojnego_ubezpieczenia_20210616.pdf), wydrukuj, wypełnij i własnoręcznie podpisz dokument, a następnie wyślij za pomocą formularza kontaktowego (https://www.link4.pl/formularz-kontaktowy).

Jak odstąpić od umowy OC Link4 zawartej na odległość?

Jeśli zawarłeś umowę OC z Link4 przez Internet lub telefon, możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni. Pamiętaj, że w tym przypadku nie składasz wypowiedzenia umowy OC, ale dokument odstąpienia od umowy zawartej na odległość. 

Gotowy wzór odstąpienia znajdziesz na stronie https://www.link4.pl/sites/default/files/link4_odstapienie.pdf

Podobnie jak podczas składania wypowiedzenia umowy, dokument możesz dostarczyć do Link4 za pomocą formularza kontaktowego (https://www.link4.pl/formularz-kontaktowy)

Kupiłeś polisę OC przez telefon lub Internet, opłaciłeś ją i ochrona zaczęła już obowiązywać? Jeśli od zawarcia umowy nie upłynęło 30 dni, wciąż możesz z niej zrezygnować. Okres trwania polisy zostanie skrócony od momentu startu umowy do dnia złożenia odstąpienia, a składka będzie wymagana tylko za ten czas. Pozostałą część składki Link4 wpłaci na Twoje konto. 

Czy trzeba składać wypowiedzenie OC w Link4 po wyrejestrowaniu samochodu?

Towarzystwo Link4 musi otrzymać informację dotyczącą wyrejestrowania Twojego samochodu, ponieważ w takim przypadku umowa powinna zostać rozwiązana (otrzymasz także zwrot niewykorzystanej składki). W takiej sytuacji nie jest jednak wymagane składanie wypowiedzenia umowy OC.

Do ubezpieczyciela należy przekazać zaświadczenie/dowód na to, że pojazd został wyrejestrowany. Dokument można dostarczyć za pomocą wymienionego wyżej formularza kontaktowego (na liście rozwijanej wybierz "chcesz wysłać dokumenty", a następnie "wyrejestrowanie/demontaż").

Więcej wskazówek dotyczących wypowiedzenia ubezpieczenia OC oraz automatyczny generator dokumentu znajdziecie Państwo w artykule Wypowiedzenie umowy OC - jak zmienić ubezpieczyciela

Zdecydowałeś już w którym towarzystwie kupisz nową polisę OC? Jeśli nie, to sprawdź oferty porównując kilkanaście firm i kup ubezpieczenie za najniższą cenę.

Porównaj ceny OC i AC