W Zakopanem słynny jest nie tylko ostatnio miś z Krupówek, ale także ceny nieruchomości, które dochodzą od 25 tys. zł za 1m2. Stolica Podhala jest pod tym względem znacznie droższa od stolicy Polski. Na przeciwnym biegunie cenowym znajdują się mieszkania w Kotlinie Kłodzkiej. 

Wielu z nas marzy o tym, by uciec z miasta i zamieszkać w górach. To marzenie nasila się zwłaszcza po kolejnych podwyżkach za 1m2. Ale czy rzeczywiście mieszkanie w górach jest tanie? To zależy w dużej mierze od samej lokalizacji.

Na podstawie danych portali rynekpierwotny.pl i gethome.pl sprawdziliśmy 8 górskich miejscowości pod kątem cen mieszkań na rynku pierwotnym i 12 z rynku pierwotnego. Dla porównania pokazujemy też stawki za 1m2 w największych miastach Polski.

Porównaj też, ile kosztowałby ubezpieczenie mieszkania czy domu po zamieszkaniu w górach.

TUTAJ PORÓWNASZ CENY

Ile kosztuje mieszkanie w dużych miastach? 

Najpierw duże miasta. Na rynku pierwotnym przoduje Warszawa, gdzie za 1m2 zapłacisz około 16 tys. zł. Stawka powyżej 15 tys. zł ceny ofertowej obowiązuje jeszcze w Krakowie i Gdańsku. Wyraźnie tańsze nowe mieszkania znajdziesz w Bydgoszczy, Białymstoku, Kielcach i Rzeszowie - wszędzie tam stawka na koniec 2023 r. nie przekraczała progu 10 tys. Zł. Najtaniej, w oparciu o dane portalu rynekpierwotny.pl, było w Opolu (7722 zł), Zielonej Górze (7442 zł) i Gorzowie Wlkp. (7117 zł).

Rynek wtórny mieszkań bywa tańszy, ale ceny i tak są wyższe niż w ubiegłym roku. Cena za 1m2 w grudniu 2023 r. wynosiła 17 403 zł w Warszawie, 16 337 zł w Krakowie i 15 289 zł w Gdańsku. Czołówka cenowa zatem bez zmian, podobnie jak 3 najtańsze miasta, gdzie wyjątkiem była Bydgoszcz (8038 zł), a poza tym najtańszy 1m2 można było znaleźć ponownie w Zielonej Górze (7855 zł) i Gorzowie Wlkp. (6623 zł).

Pełny raport cen mieszkań w miastach wojewódzkich znajdziesz w naszym poradniku.

Ile zapłacisz za mieszkanie w górach?

Dla porównania ceny mieszkań nowych i używanych w górskich miejscowościach. Najwyższe ceny mieszkań z rynku pierwotnego dotyczą zimowej stolicy Polski. W Zakopanem 1m2 nowego mieszkania oferowano średnio za 24 946 zł. Pozostałe górskie miejscowości pod koniec 2023 r. nie były wcale znacznie tańsze - w Karpaczu 1m2 kosztował 20 732 zł, a w Wiśle 19 638 zł.

Tańsze nowe mieszkania są w Świeradowie-Zdroju (17 714 zł za 1m2), w Szklarskiej Porębie 16 228 zł, w Szczyrku 15 355 zł, w Szczawnicy 15 342 zł. W tym zestawieniu najtaniej wypada Ustroń, gdzie za 1m2 mieszkania w nowym budownictwie zapłacisz 11 900 zł.

mieszkanie w górach rynek pierwotny

Mieszkania używane są nieco tańsze, ale i tak trzeba liczyć się ze stawką na poziomie 17 443 zł, jak w Zakopanem. W kategorii mieszkań z rynku wtórnego widać też większe kontrasty cenowe. W Szczyrku (15 138 zł), Karpaczu (12 807 zł) i Szklarskiej Porębie (11 818 zł) stawki są jeszcze dość wysokie. Jednak w Międzylesiu położonym na samym dole Kotliny Kłodzkiej cena za 1m2 wynosi 6 447 zł, w Głuchołazach 6 413 zł, a w Stroniu Śląskim zaledwie 3 374 zł.

Ceny mieszkań w górach są bardzo zróżnicowane, również wahania cen między 2022 a 2023 r. Na rynku pierwotnym wzrost odnotowały mieszania w Ustroniu (+30%), a najmniejszy dotyczył mieszkań w Szklarskiej Porębie (+5%). W Zakopanem 1m2 mieszkania nawet nieznacznie spadły (-4%).

mieszkanie w górach rynek wtórny

Od czego zależy cena mieszkania w górach?

Z powyższych danych nietrudno wywnioskować, że mieszkanie w górach to spory wydatek. Wpływ na taką sytuację ma kilka czynników.

Przede wszystkim nieruchomość w miejscowościach górskich zawsze może okazać się dobrą inwestycją. Mieszkanie można wynajmować i czerpać z tego korzyści finansowe. Góry zawsze przyciągają wielu turystów, co może wpływać na zyski i stanowić źródło dochodu.

Na mieszkanie w górach decydują się również osoby, które marzą o tym, by uciec z miasta przed hałasem, szybkim tempem życia oraz zanieczyszczonym powietrzem. Należy jednak podkreślić, że takie rozwiązanie generuje inne koszty życia. Jest to decyzja, którą warto przemyśleć – utrudniona komunikacja, słabsza infrastruktura oraz wiele aspektów, które będą mieć wpływ na codzienne życie.

Pamiętaj o ubezpieczeniu mieszkania w górach

Z całą pewnością mieszkanie w górach ma wiele swoich zalet. Jest to jednak nieruchomość, która narażona jest na różne ryzyka, związane głównie z warunkami pogodowymi.

Na koszt polisy mieszkaniowej wpływa wartość nieruchomości. Oznacza to, że drożej zapłacimy za polisę w Zakopanem niż w Ustroniu ze względu na sporą różnicę w cenie mieszkania.

Ceny ubezpieczeń mieszkania 70m2 w Warszawie

TU

Składka roczna od

Zakres ochrony

UNIQA

429 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja

Link4

478 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja, All Risk

Proama

536 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja

Generali

588 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja

Wiener

637 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja

Mtu24.pl

690 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja

Europa Ubezpieczenia

779 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja, All Risk

Benefia

866 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja, All Risk

Ceny ubezpieczeń mieszkania 70m2 w Zakopanem

Proama

613 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja

Generali

668 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja, pakiet medyczny

UNIQA

724 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja, pakiet medyczny

Mtu24.pl

1 144 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja

Benefia

1 289 zł

Assistance, pakiet Przedmioty szklane, pakiet Dewastacja

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie kalkulacji (18.03.2024 r.).

Znaleźć odpowiednio dopasowaną ofertę możemy z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej, której zadaniem jest wyszukanie ofert uwzględniających wszystkie nasze potrzeby.

TUTAJ PORÓWNASZ CENY

Wypowiedź eksperta

Zwróćmy uwagę na to, by polisa mieszkaniowa dla nieruchomości w górskiej miejscowości obejmowała pakiet od zdarzeń losowych (np. pożar, zaleganie śniegu i lodu, lawina czy osuwanie się ziemi). Najlepszym rozwiązaniem będzie szerszy zakres ochrony, który uwzględni też kradzieże mienia, przepięcie oraz OC w życiu prywatnym. Przy takim rozwiązaniu składka nieznacznie wzrośnie, jednak zapewni wiele ważnych korzyści i zabezpieczy w różnych, trudnych losowych sytuacjach.
Michał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomościMichał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomości

Ważne informacje

1. Najwyższe ceny dotyczą nowych mieszkań w Zakopanem 

2. Mieszkania używane w górach można znaleźć już od nieco ponad 3 tys. zł za 1m2

3. Cena ubezpieczenia mieszkania jest ustalana na podstawie jego wartości 

4. Przed zakupem polisy mieszkaniowej warto porównać dostępne oferty, by znaleźć ochronę dopasowaną do potrzeb wynikających m.in. z lokalizacji  

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ceny mieszkań w górach

 1. Ile kosztuje mieszkanie w górach?

  Ceny mieszkań w górskich miejscowościach przekraczają ceny mieszkań w dużych miastach. Za 1m2 mieszkania w Zakopanem zapłacimy więcej niż za 1m2 mieszkania w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. 

 2. Czy warto kupić mieszkanie w górach?

  Zakup mieszkania w górach może stanowić zarówno realizację marzenia mieszkania z dala od miasta, ale to również świetny pomysł pod inwestycję. Dzięki takiej nieruchomości można zarobić przez wynajem jej turystom. 

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w górach?

  Cena ubezpieczenia uzależniona jest od wartości mieszkania oraz innych czynników, jak np. Ryzyka związanego z lokalizacją. Jeśli zatem cena mieszkania jest wysoka, wpłynie ona na składkę polisy.  

 4. Jaka ochrona może się przydać do polisy mieszkania w górach?

  Ubezpieczenie mieszkania w górach warto rozszerzyć o dodatkowe ryzyka – np. Wynikające z warunków atmosferycznych (silny wiatr, lawina, zaleganie śniegu). Szerszy zakres ochrony może w przyszłości przynieść wiele korzyści.