Porywiste wiatry pojawiają się w Polsce najczęściej w okresie od października do marca, ale bez względu na porę występowania potrafią przewrócić drzewa i inne przeszkody, które są zagrożeniem dla nieruchomości. Podpowiadamy, jakie zabezpieczenia zastosować, by uchronić przed skutkami silnego wiatru dom czy mieszkanie. A także, jak dobrać polisę na wypadek huraganu.

Porównaj ceny
CUR_URL:https://rankomat.pl/nieruchomosci/jak-chronic-nieruchomosc-przed-silnym-wiatrem

Zagrożenie dotyczy zarówno właścicieli mieszkań, domów, jak i budynków w trakcie budowy. Za niebezpieczny uznaje się już wiatr, którego porywy przekroczą 70 km/h. Przy takiej prędkości na lądzie pojawia się wichura, na morzu sztorm. A jeżeli wiatr przekroczy 90 km/h, może spowodować ogrom zniszczeń.

Silny wiatr w Polsce – gdzie występuje?

Ostatnia wielka wichura miała miejsce w marcu 2019 roku. W całej Polsce uszkodzonych zostało około 1800 budynków. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy Małopolski, Opolszczyzny, Śląska oraz Dolnego Śląska – wynika z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

O zabezpieczeniu nieruchomości przed wiatrem powinni pomyśleć przede wszystkim mieszkańcy górzystych i nadmorskich terenów. W górach często pojawia się wiatr halny – gwałtowny i porywisty. Nad morzem sztormy pojawiają się nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale także na wiosnę. To wyjątkowe wiatry, bo potrafią trwać nawet kilka dni. W tym czasie wyrządzają bardzo dużo szkód. Jednym z największym wiatrów sztormowych w historii naszego kraju był orkan Ksawery. Pojawił się w grudniu 2013 roku. Połamał i powalił wtedy ponad 2000 drzew.

Inne części Polski również narażone są na niebezpieczne działanie wiatru. W styczniu 2007 roku nad naszym krajem pojawił się orkan Kyrill. Porywy wiatru we Wrocławiu i w Płocku dochodziły do 137 km/h. 

Silny wiatr – jakie zagrożenie dla domu i mieszkania?

Jeżeli posiadamy dom, koniecznie powinniśmy zabezpieczyć go na wypadek silnych wiatrów. Wichura może zniszczyć dach, drzwi, okna, rynny i inne elementy budynku, a także poważnie naruszyć konstrukcję całego budynku. W czasie porywistych wiatrów zagrożone są również inne obiekty znajdujące się na posesji, takie jak garaż, warsztat czy ogrodowa altana. 

Mieszkania są mniej narażone na szkody spowodowane wiatrem niż domy, lecz one również nie są bezpieczne. O zabezpieczeniach powinni przede wszystkim pomyśleć mieszkańcy szczytowych pięter budynku. Wiatr może zerwać dach lub uszkodzić stropy, a w konsekwencji również lokal znajdujący się na poddaszu. 

W mieszkaniu silny wiatr może spowodować także potłuczenie szyb w oknach i oszklonych drzwiach. W skrajnych wypadkach jest w stanie także wyrwać całe okna, jeśli będą słabo zamocowane. A jeśli przed wichurą nie zamkniemy dobrze okien, wiatr może zniszczyć też to, co znajduje się w środku mieszkania, np. zrzucić donicę, która uderzy w telewizor czy komputer. 
Pamiętajmy, że silnym wiatrom bardzo często towarzyszy też ulewny deszcz lub grad – intensywne opady także stanowią zagrożenie dla domu i mieszkania. Podczas wichur czy sztormów straty w nieruchomości mogą być bardzo duże. 

Ochrona nieruchomości przed silnym wiatrem – jakie materiały najlepsze?

Istnieje kilka sposób na zabezpieczenie domu i mieszkania przed niszczycielską siłą wiatru. Warto to zagrożenie wziąć pod uwagę już na etapie budowy domu. Bardzo ważna jest również odpowiednia ochrona drzwi i okien. 

Elastyczna konstrukcja domu
Najbardziej odporne na wichury są domy szkieletowe. Są one bardziej elastyczne niż murowane i w czasie dużego wiatru nie opierają się sztywno jego sile. Dzięki temu, ryzyko poważnych zniszczeń podczas wichury jest mniejsze. 

Dach odporny na wiatr
Najbardziej odporne na silne wiatry są dachy pokryte dachówkami ceramicznymi lub cementowymi. Dobrze sprawdzą się także płytki włókno-cementowe oraz łupki naturalne. Takie pokrycie składa się z niewielkich, lecz dość ciężki elementów, których wiatr tak łatwo nie uniesie. Dachówki czy płytki możemy również zamocować za pomocą klamer sztormowych, haków lub śrub. 

Ważna jest także wysokość budynku oraz kąt nachylenia dachu. Im wyższy dom, tym ryzyko zniszczenia przez wiatr jest większe. Jeśli kąt dachu wynosi ponad 65° konieczne jest specjalne mocowanie wszystkich dachówek.

Każdy dach ma również miejsca wyjątkowo narażone na zniszczenia podczas wichur. Na brzegach, narożnikach, przy kominach i lukarnach pokrycie musi być szczególnie mocno przytwierdzone. Siła oddziaływania wiatru jest tam 2-3 razy większa. Lekkie pokrycia dachowe, takie jak blacha czy gonty bitumiczne nie są bezpiecznymi rozwiązaniami. 

Wzmocnione rynny
Na wypadek wichur również całe orynnowanie powinno być odpowiednio zamocowane. Haki najlepiej jest przykręcić do krokwi lub łat dachowych. Jeżeli montujemy rynny spustowe, powinniśmy mocować je zakotwionymi obejmami.

Okna z zabezpieczeniem antywłamaniowym
Gwarancję bezpieczeństwa dadzą nam okna antywłamaniowe, klasy P2 lub P4. Takie okna z pewnością nie pękną podczas silnego wiatru. Okna możemy zabezpieczyć również od zewnątrz za pomocą okiennic lub rolet zewnętrznych. Przy ich wyborze, dobrze jest kierować się solidną konstrukcją i wytrzymałymi materiałami. 

Niskie zasadzenia w ogrodzie
Planując ogród, również uwzględnimy ryzyko pojawienia się wichury. Nie sadźmy drzew zbyt blisko domu. Podczas silnego wiatru ich gałęzie, a nawet całe drzewa, mogą uszkodzić budynek.

Niestety, nawet najlepsze materiały budowlane nie dadzą nam 100% pewności, że wichura nie zniszczy naszego domu czy mieszkania. Na wypadek silnych wiatrów, warto więc wykupić ubezpieczenie nieruchomości. Jeśli dojdzie do szkód, otrzymamy finansową rekompensatę, która pozwoli nam szybko się z nimi uporać. 

Ubezpieczenie nieruchomości od silnego wiatru

Już podstawowa polisa chroni nieruchomość przed skutkami silnego wiatru. W pakiecie są także inne szkody związane z wichurami oraz spowodowane działaniem ognia i wody. Najczęściej jest to:

 • uderzenie pioruna,
 • upadek drzew lub masztów,
 • deszcz nawalny,
 • grad,
 • powódź,
 • śnieg i lód,
 • pożar,
 • uderzenie pojazdu lądowego,
 • trzęsienie ziemi,
 • tąpnięcie
 • sadza i dym,
 • eksplozja i implozja.

Ubezpieczenie w podstawie chroni jednak, jedynie konstrukcje budynku i stałe elementy wyposażenia. Jeśli chcemy zabezpieczyć finansowo również mienie ruchome, takie jak sprzęt RTV czy AGD, powinniśmy wybrać rozszerzoną polisę. W rozszerzeniu możemy otrzymać także ochronę na wypadek przepięcia, które zdarza się podczas wichur. 

Przed ostatecznym wyborem warto porównać co najmniej kilka ofert i wybrać tę najbardziej dla nas korzystną. Sprawdziliśmy, za pomocą porównywarki Rankomat, ile kosztuje podstawowa polisa na wypadek wichury. Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest dom:

 • w Świebodzicach (rejony podgórskie),
 • o wartości 290 000 zł,
 • o powierzchni 120 m².

Jak się okazuje, ceny wahają się od 200 zł do 300 za rok. Są dość zróżnicowane, choć ich zakres jest zbliżony. W pakiecie ubezpieczyciele oferują dodatkową ochronę w postaci Assistance lub na wypadek przepięcia czy też powodzi. Najdroższą polisę oferuje Generali, jednak w tej ofercie dostępne są aż trzy dodatkowe elementy ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości od silnego wiatru?

Polisa

Roczna składkaDodatkowa ochrona
Link4204 zł
 • Assistance
 • przepięcia
Proama221 zł
 • powódź
 • przepięcia
Mtu24.pl250 zł
 • Assistance
 • przepięcia
Generali322 zł
 • Assistance
 • powódź
 • przepięcia

Tabela 1. Ceny w dniu 20.12.2019 r. na rankomat.pl.

Warto także zapoznać się ze szczegółami, które znajdują się w OWU. Znajdziemy tam, m.in. listę wyłączeń – sytuacji, w  których ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania. Z pewnością nie otrzymamy rekompensaty za szkody, które powstały w wyniku naszego zaniedbania, np. źle zamkniętego okna lub jeśli dach, który zerwał wiatr, od dawna wymagał naprawy. 

Ważne informacje

1. Silne wiatry pojawiają się w całej Polsce, ale najbardziej narażeni na zniszczenie mienia są mieszkańcy górskich i nadmorskich terenów

2. Wichura może zniszczyć dach, drzwi, okna, rynny i inne elementy budynku, a nawet konstrukcję całego domu

3. Właściciele mieszkań, które znajdują się na szczytowych piętrach budynków w szczególności powinni pomyśleć o zabezpieczeniach

4. Aby ubezpieczyć nieruchomość na wypadek huraganu, wystarczy wykupić podstawową polisę. Opcja rozszerzona zabezpieczy dodatkowo wyposażenie