Uderzenia piorunów każdego roku powodują w Polsce setki pożarów domów i mieszkań. Zagrożeniem dla nieruchomości są również towarzyszące burzom porywiste wiatry oraz intensywne opady deszczu. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć przed nimi swoje mienie oraz dobrać odpowiednią polisę dla domu, mieszkania i budynku w trakcie budowy.

Ubezpieczenie nieruchomości od burzy
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
Nieruchomość
820 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Wandalizm  
Proama
Nieruchomość
820 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Wandalizm  
Generali
Nieruchomość
820 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Wandalizm   Pakiet medyczny  
INTER Polska
Nieruchomość
820 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Wandalizm  
mtu24.pl
Nieruchomość
820 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Powódź  
Ubezpieczenie nieruchomości od burzy
Link4
Cena roczna
389,69 zł
Nieruchomość
820 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Wandalizm
Proama
Cena roczna
392,00 zł
Nieruchomość
820 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Wandalizm
Generali
Cena roczna
444,00 zł
Nieruchomość
820 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Wandalizm Pakiet medyczny
INTER Polska
Cena roczna
550,00 zł
Nieruchomość
820 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Wandalizm
mtu24.pl
Cena roczna
675,00 zł
Nieruchomość
820 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Powódź

Oferty ubezpieczenia nieruchomości wyliczone w kalkulatorze rankomat.pl dla domu 100 m2 zamieszkanego przez 3 osoby w miejscowości Konstancin Jeziorna (05-510)

Na uderzenie pioruna podczas burz najbardziej narażone są wysokie budynki, takie jak wieżowce, czy kilkunastopiętrowe bloki. Zagrożenie burzami dotyczy także nieruchomości położonych na otwartym terenie. W szczególnym niebezpieczeństwie są domy, których pokrycie dachowe składa się z materiałów łatwopalnych.

Burze w Polsce – kiedy i gdzie występują?

Przykłady niszczycielskich burz, które pojawiły się w Polsce można by wymieniać bez końca. Choćby w lipcu 2019 roku nad całym naszym krajem przeszły potężne burze. Strażacy interweniowali 1100 razy. W województwie świętokrzyskim uszkodzonych zostało 20 dachów, w śląskim 28, w dolnośląskim zniszczonych zostało pięć budynków mieszkalnych i jeden gospodarczy. Tysiące domów i mieszkań było bez prądu – wynika z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Silnych burz nie można wykluczyć także w zimie. W styczniu 2007 roku na Polską pojawił się orkan Cyryl. Przyniósł burze, silne wichury, trąby powietrzne i gradobicia.

Burza – jakie zagrożenie dla domu i mieszkania?

Straty w nieruchomościach po przejściu gwałtownych burz potrafią ogromne. Jeżeli piorun za punkt uderzenia obierze sieć elektryczną, może wywołać pożar. Czasem zdarza się, że po pożarze w wyniku uderzenia pioruna, dom nie nadaje się już do zamieszkania.

Wokół domu mogą też znajdować się inne obiekty i przedmioty, które będą celem wyładowania elektrycznego. Należą do nich:

 • wysokie budynki,
 • drzewa,
 • słupy energetyczne,
 • anteny satelitarne,
 • maszty,
 • wieże przekaźnikowe,
 • wysokie metalowe obiekty.

Wyładowania powodują przepięcia w instalacjach elektrycznych. Na uszkodzenia podczas burz w dużej mierze narażone są więc urządzenia podłączone do sieci energetycznej. Zagraża im nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna, ale także uderzenie w większej odległości – w promieniu ok. 1,5 km. W wyniku nagłego skoku napięcia poważnie uszkodzone mogą zostać telewizory, komputery, radia, głośniki, podłączone do ładowarek telefony komórkowe, a także sprzęt AGD. 

Zagrożeniem dla nieruchomości są również towarzyszące burzom silne wiatry i ulewne deszcze. Mogą spowodować zniszczenie dachu, okien, rynien, innych budynków znajdujących się na posesji (garaż, warsztat, altana), a także doprowadzić w konsekwencji do zalania nieruchomości. 

Również domy w budowie narażone są niszczącą siłę burz. Na terenie budowy mogą znajdować się obiekty, które przyciągną pioruny, a silny wiatr może zerwać nieukończony jeszcze dach. Jeśli tak się stanie i burzy będzie towarzyszyć ulewny deszcz, prawdopodobnie dojdzie też do zalania domu oraz materiałów przechowywanych na terenie budowy.

Domy w budowie są szczególnie narażone na pioruny, jeśli powstają na wzniesieniach oraz otwartym niezamieszkałym jeszcze terenie. Burza może zniszczyć nawet całość prac, które do tej pory włożyliśmy w przyszły dom. Poniesione straty na długi czas mogą powstrzymać nas przed dalszą inwestycją. 

Na szczęście istnieją sposoby na zabezpieczenie domu czy mieszkania przed burzą w postaci odpowiednich materiałów budowlanych i dobrze dobranego ubezpieczenia nieruchomości.

Jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed burzą?

Aby zminimalizować straty w czasie burz w domu czy mieszkaniu, warto odpowiednio się na nią przygotować. Przede wszystkim dokładnie zamknijmy okna, drzwi i zabierzmy z balkonów oraz z posesji domu wszelkie przedmioty, które mogą zostać zniszczone przez wiatr. 

Ważne jest także regularne przeprowadzanie konserwacji dachu, by w razie ulewy czy wichury nie doszło do jego uszkodzenia. W kwestii piorunów zaś istnieją dwa podstawowe sposoby zabezpieczeń technicznych: instalacja odgromowa oraz ograniczniki przepięć.

Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa, to nic innego jak piorunochron. Jeżeli piorun uderzy w dom, zewnętrzna metalowa siatka przechwyci prąd i bezpiecznie odprowadzi ładunek energetyczny do ziemi. Istnieją mniej lub bardziej zaawansowane instalacje odgromowe. Ważne, by do jej montażu zatrudnić fachowca. Jeżeli piorunochron zostanie nieprawidłowo zainstalowany, nie spełni swojej funkcji.

Ograniczniki przepięć do ochrony urządzeń
Ograniczniki przepięć powinny znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu. To urządzenia, które w przypadku wzrostu napięcia w sieci, natychmiast je przechwytują i przekazują ładunek do gruntu. Istnieje wiele rodzajów ograniczników przepięć. Najtańszym i najpopularniejszym są listwy antyprzepięciowe. Niektóre ograniczniki montuje się także w rozdzielnicy głównej lub w złączu budynku. Ograniczniki przepięciowe chronią urządzenia, takie jak telewizory komputery czy zmywarki przed przepaleniem.

Ubezpieczenie domu i mieszkania od burzy 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie od skutków burz i nawałnic? Aby ubezpieczyć dom czy mieszkanie na wypadek burzy, możemy wykupić polisę podstawową. W pakiecie otrzymamy ochronę na wypadek szkód spowodowanych m.in. przez:

 • uderzenie pioruna,
 • pożar,
 • dym i sadzę,
 • ulewny deszcz,
 • zalanie,
 • silny wiatr,
 • gradobicie,
 • śnieg i lód,
 • upadek drzew i masztów,
 • eksplozję i implozję.

Wiele z tych zdarzeń ma bezpośredni związek z burzą. Zakres ochrony jednak, może nieco różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli. Dokładne informacje na ten temat znajdują się zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

WAŻNE!
Wybierając podstawową polisę, ubezpieczymy jedynie mury i stałe elementy nieruchomości. Na wypadek uszkodzenia wyposażenia, powinniśmy wykupić rozszerzenie.

Ceny, nawet za tę samą lub bardzo podobną polisę, mogą różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli. Aby wybrać dla swojej nieruchomości tę najbardziej korzystną, warto porównać co najmniej kilka ofert. Bardzo pomocna jest w tym porównywarka ubezpieczeniowa. Za pomocą porównywarki Rankomat, sprawdziliśmy, ile kosztuje przykładowe ubezpieczenie na wypadek burzy. Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest dom:

 • o wartości 490 000 zł
 • o powierzchni 110 m²,
 • zlokalizowany w Krakowie.

Jak się okazuje, ceny za podstawową polisę wahają się od prawie 200 do ponad 300 zł za 12 miesięcy ochrony. Ubezpieczyciele, w ramach postawowego pakietu ochrony, oferują również dodatki, takie jak Assistance, powódź, a nawet przepięcia. W Generali dostępne są te trzy ryzyka naraz.

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości od burzy?

Polisa

Roczna składkaDodatkowa ochrona
Link4194 zł
 • Assistance
 • przepięcia
Proama237 zł
 • powódź
 • przepięcia
Generali334 zł
 • Assistance
 • powódź
 • przepięcia
Mtu24.pl337 zł
 • Assistance
 • przepięcia

Tabela 1. Ceny w dniu 20.12.2019 r. na rankomat.pl.

Szukając polisy odpowiedniej na dla swojej nieruchomości, warto także zwrócić uwagę na listę wyłączeń odpowiedzialności. Jest to spis sytuacji, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty świadczeń. W każdym TU lista wyłączeń jest nieco inna.

W przypadku zniszczeń spowodowanych przez burzę wyłączenia będzie ewidentne zaniedbanie ze strony lokatora (nie zamknięte drzwi, okna, przedmioty pozostawione na balkonie itp.), brak prawidłowej lub systematycznej konserwacji/renowacji np. dachu czy uszkodzenie przedmiotów posiadanych nielegalnie bądź służących do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ważne informacje

1. Burza w połączeniu z innymi zjawiskami jak silny wiatr czy deszcz jest poważnym zagrożeniem dla każdego rodzaju nieruchomości 

2. Najbardziej narażone na uderzenie pioruna są wysokie budynki i domy ulokowane na wyższym terenie

3. Dom lub mieszkanie na wypadek burz dobrze jest zabezpieczyć instalacją odgromową oraz ogranicznikami przepięć

4. Bezpieczeństwo na wypadek strat związanych z burzą zapewni ubezpieczenie nawet w podstawowej wersji