Do ochrony domu i mieszkania przed skutkami tornad i trąb powietrznych wystarczy nawet podstawowa polisa. W takim wariancie kupujemy gotowy pakiet ryzyk m.in. od silnego wiatru, uderzeń pioruna czy ulewnych deszczy. Koszt ubezpieczenia od tornada to już poniżej 100 zł rocznie, ale warto zapłacić więcej za rozszerzoną ochronę.

Same tornada są spektakularne i medialne, jak to w Czechach w czerwcu 2021 r., ale i tak występują dość rzadko. Porównaliśmy statystyki tornad i trąb powietrznych na przestrzeni lat z innymi zjawiskami atmosferycznymi, a także ubezpieczenia w różnych wariantach dla nieruchomości.

Gdzie w Europie najczęściej występuje tornado?

Tornada i trąby powietrzne pojawiają się zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Szczególnie licznie występują blisko linii brzegowej, przez co najwięcej tego typu anomalii występuje w krajach z dostępem do morza.

W latach 2001-2020, a więc w całym XXI wieku, najwięcej tornad odnotowano na terenie Rosji (2312) – wynika ze statystyk Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych (ESWD). To nic dziwnego z uwagi na ogromne terytorium, jakie zajmuje ten kraj, wliczając nawet tylko część europejską. Co ciekawe, we Włoszech, które mają powierzchnię zbliżoną do Polski, tornada i trąby powietrzne wystąpiły w ciągu dwóch dekad aż 1530 razy. Równie często pojawiały się na terytorium Niemiec (992 razy), Grecji (864 razy) i Hiszpanii (743 razy).

W Polsce zanotowano przez ostatnich 20 lat 359 tornad i trąb powietrznych. To ósmy wynik w Europie. Rzadziej tornada występowały w Wielkiej Brytanii (345 razy), Chorwacji (317) i na Ukrainie (303 razy).

tornada w Europie

Gdzie w Polsce najczęściej występuje tornado?

Jeśli podzielić liczbę 359 tornad i trąb powietrznych między województwa, to najwięcej razy anomalie wietrzne wystąpiły na obszarze województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego (po 54 razy). Część przypadków miała miejsce nad wodą i przy linii brzegowej.

Znacznie mniej tornad, za to głównie lądowych, pojawiło się w XXI wieku na terenie warmińsko-mazurskiego (30), lubelskiego (26) oraz kujawsko-pomorskiego i łódzkiego (po 23).

W Polsce południowej tornada występują najrzadziej. W całym województwie dolnośląskim i podkarpackim zanotowano tylko 11, a opolskim zaledwie 10 tego typu zjawisk atmosferycznych – podaje ESWD.

tornada w Polsce

Czy tornado to największe zagrożenie dla nieruchomości?

Pojawienie się tornada czy trąby powietrznej w Polsce wywołuje sensację, ponieważ nie jest to zjawisko dość powszechne. Wystarczy spojrzeć na statystyki najbardziej niebezpiecznych anomalii pogodowych. Tylko w roku 2020 odnotowano w Polsce 16 podobnych przypadków. Znacznie więcej było silnych burz (194), gradu o średnicy gradzin powyżej 2 cm (567), silnych deszczy (845) i porywistych wiatrów o sile powyżej 25 m/s (2236) – jak podaje ESWD.

niebezpieczne zjawiska atmosferyczne w Polsce

Tym samym tornada i trąby powietrzne nie są głównym zagrożeniem dla nieruchomości, ale tworzą się przy okazji silnych wiatrów i burz, które to występują już regularnie.

Stąd warto ubezpieczyć dom i mieszkanie na ewentualność burzy, wiatru czy deszczu. Wszystkie te ryzyka dostępne są w podstawie jako pakiet zdarzeń losowych.

Znajdziemy tam m.in.:

 • pożar, zalanie, uderzenie pioruna, huragan, gwałtowne opady deszczu, śniegu i gradu;
 • uderzenie pojazdu, statku powietrznego w nieruchomość;
 • działanie sadzy i dymu, wybuch, upadek drzew i masztów;
 • trzęsienie i osuwanie się ziemi, lawinę.

Liczba ryzyk w pakiecie zależy od danego towarzystwa. Natomiast niektóre ze zdarzeń losowych trzeba dokupić jako rozszerzenie umowy podstawowej. Chodzi o powódź, przepięcie, skutki akcji ratowniczej i stłuczenie szyb.

Ile kosztuje polisa mieszkaniowa od skutków tornada i innych anomalii?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie od tornada i innych zdarzeń losowych. W kalkulacji wybraliśmy przykładowy dom wolnostojący 120 m2 o wartości 500 000 zł i 2 warianty polis:

 • w zakresie podstawowym – ochrona murów i elementów zamocowanych na stałe od zdarzeń losowych
 • w zakresie rozszerzonym – z ochroną od zdarzeń losowych także dla wyposażenia, z kradzieżą, OC w życiu prywatnym , stłuczeniem przedmiotów szklanych i opcjonalnie formułą All Risk w wybranych towarzystwach.

Dzięki porównaniu 2 wariantów okazuje się, że wystarczy dopłacić zaledwie od 158 zł, aby kompleksowo chronić nieruchomość.

Różnica między podstawowym i rozszerzonym ubezpieczeniem nieruchomości

TU

Zakres podstawowy

SkładkaZakres rozszerzonySkładkaRóżnica
Generali+
wandalizm
home assistance
pakiet medyczny
453 zł

+
wandalizm
home assistance
pakiet medyczny
OC 100 000 zł
powódź
przedmioty szklane
kradzież

611 zł158 zł

Proama

+
wandalizm
home assistance

322 zł

+
wandalizm
home assistance
OC 60 000 zł
powódź
przedmioty szklane
kradzież

570 zł248 zł

Link4

+
wandalizm
home assistance

200 zł

+
wandalizm
home assistance
OC 75 000 zł
powódź
przedmioty szklane
kradzież

586 zł386 zł

Kalkulacja z 20.07.2021 r. dla domu 120 m2 w Łodzi (91-312) o wartości 500 000 zł. Zakres ochrony: mury, stałe elementy i wyposażenie od zdarzeń losowych i kradzieży. Suma ubezpieczenia 80 000 zł (elementy stałe) i 50 000 (wyposażenie).

Ważne informacje

1. Tornada i trąby powietrzne to pochodne burz i silnych wiatrów

2. Od takich zjawisk można chronić nieruchomość już w ramach podstawowej polisy mieszkaniowej

3. Podstawa chroni tylko mury i stałe elementy budynku, dlatego warto dokupić rozszerzenia, np. ruchomości domowe

4. Różnica między polisą podstawową i rozszerzoną jest symboliczna i wynosi najczęściej do 500 zł rocznie

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie od tornada

 1. Gdzie poza wybrzeżem Bałtyku najczęściej występują burze, z których możliwe są tornada?

  Burze powstają już nad Alpami i „wędrują” na północ oraz wschód wykorzystując naturalne uwarunkowania terenu. Jedną z takich dróg jest tzw. Brama Morawska. czyli obniżenie terenu między Karpatami i Sudetami, przez które burzom łatwiej się przedostać.

 2. Czy można ubezpieczyć nieruchomość wyłącznie od skutków tornada?

  Nie. Ubezpieczyciele oferuję cały pakiet zdarzeń losowych. Rzadko też wymienione jest wśród nich tornado i trąba powietrzna z uwagi na znikomą liczbę takich przypadków. Co nie znaczy, że nie dochodzi do zjawisk pokrewnych, jak silne burze, wiatry i wyładowania elektryczne.

 3. Czy polisa od zdarzeń losowych chroni także teren posesji?

  Tak. Jeśli tornado, burza czy grad wyrządzą szkody w ogrodzie i na działce wokół domu, ubezpieczyciel uwzględni zgłoszone straty w odszkodowaniu. Warto jednak sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności. Ochrona roślinności wymaga najczęściej dokupienia umowy dodatkowej, a ochrona nie uwzględnia szkód na garażu blaszanym.