Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Czy OC jest ważne, jeśli nie zapłaciłem składki?

To zależy. Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego rozpoczyna się nie wcześniej, niż od dnia następnego po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty. Jeśli więc spóźnisz się z opłaceniem polisy OC i w tym czasie spowodujesz kolizję lub wypadek drogowy, ubezpieczyciel nie pokryje wyrządzonych przez Ciebie szkód.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli opłaciłeś pierwszą ratę, ale spóźniasz się z uregulowaniem kolejnej. Wówczas w razie spowodowania przez Ciebie wypadku lub kolizji, ubezpieczyciel pokryje powstałe szkody. Jednocześnie nieopłacenie wszystkich rat OC powoduje, że polisa nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Towarzystwo może również naliczać odsetki za opóźniania w płatnościach.

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj oferty ubezpieczeń OC i AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego