Można kupić ubezpieczenie OC dla samochodu bez tablic rejestracyjnych, jeśli posiada ważne badanie techniczne. W przypadku braku aktualnego przeglądu, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi sprzedaży polisy.

W 2020 r. do Polski sprowadzono z zagranicy 848 tys. używanych aut. Zwykle bez tablic, ponieważ wcześniej zostały wyrejestrowane. W poniższym artykule wyjaśniamy, co grozi za jazdę niezarejestrowanym samochodem i kiedy można go ubezpieczyć.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy przepisy umożliwiają jazdę bez tablic rejestracyjnych w Polsce?

Polskie prawo zabrania jazdy bez tablic rejestracyjnych. Reguluje to rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w § 35 ust.1, którego treść brzmi:

„właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu”.

Ten sam przepis dzieli tablice rejestracyjne na 5 rodzajów:

 • zwyczajne – najpopularniejsze, czyli te, które otrzymuje niemal każdy pojazd,
 • indywidualnenumer rejestracyjny przygotowany jest na podstawie życzenia właściciela auta; te tablice wydawane są za specjalną opłatą,
 • zabytkowe – do oznaczania samochodów sklasyfikowanych jako zabytki,
 • tymczasowe – do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych,
 • dyplomatyczne – dla oznaczenia samochodów należących do dyplomatów, konsulów, członków misji specjalnych odwiedzających nasz kraj itp.

>>>Zobacz przewodnik rankomat.pl po tablicach rejestracyjnych<<<

Rozporządzenie mówi jeszcze o tablicach tymczasowych badawczych (dla samochodów zarejestrowanych w celu przeprowadzania np. badań homologacyjnych), ale od 2019 r. już się ich nie wydaje. Każdemu samochodowi przysługuje jeden numer rejestracyjny składający się z wyróżnika województwa, powiatu i pojazdu. Auta niewielkie gabarytowo otrzymują mniejsze rozmiarem tablice, które są pozbawione wyróżnika powiatu.

Jakie są konsekwencje kupna używanego samochodu bez tablic rejestracyjnych?

Nie ma przepisu zakazującego wprost handlu pojazdami bez tablic rejestracyjnych, ale trzeba wiedzieć, że samochód pozbawiony tego elementu nie spełnia wymogów technicznych i nie może poruszać się po drogach. Właściciel, przyłapany na jeździe takim autem zostanie ukarany mandatem lub grzywną oraz może zostać mu odebrany dowód rejestracyjny. Zgodnie z prawem, samochód musi mieć dwie tablice (z przodu i z tyłu), zatem posiadając tylko jedną, kierowca i tak naraża się na poważne konsekwencje.

Jak spisać oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych?

Choć za brak tablic rejestracyjnych można dostać mandat od policji, to nie powinno być problemu z zarejestrowaniem samochodu bez tablic w wydziale komunikacji. Trzeba tylko przedstawić w urzędzie pismo o sprowadzeniu z zagranicy bądź kupnie w kraju takiego pojazdu. Wzór oświadczenia o braku tablic rejestracyjnych powinien zawierać:

 • dane właściciela samochodu: imię, nazwisko, adres, nr PESEL,
 • informacje o pojeździe: marka, model, numer VIN,
 • informacje o przyczynie braku tablic (np. tablice oddano zagranicznemu odpowiednikowi wydziału komunikacji).
 • podpis, datę i miejscowość.

Należy pamiętać, że wydział komunikacji nie zarejestruje auta bez ważnego badania technicznego, a do diagnosty nie może pojechać (na kołach) samochód bez tablic. Wyjściem z takiej skomplikowanej sytuacji jest skorzystanie z lawety.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

W przypadku zwykłych tablic łączny koszt przerejestrowania wynosi 180,50 zł. Cena samej tablicy to 80 zł, ale dochodzą do tego opłaty za wydanie m.in. dowodu rejestracyjnego, naklejki kontrolnej i dowodu czasowego na 30 dni. W sytuacji, gdy zakupiony samochód był zarejestrowany w tym samym powiecie, nie ma obowiązku wymiany tablic, a co za tym idzie, także nalepki kontrolnej i wtedy łączne opłaty wynoszą 81 zł.

Jeśli właściciel pojazdu ma specjalne życzenie co do numeru rejestracji, może wykupić tablice indywidualne, które kosztują nie 80 zł, a 1 000 zł. Ponadto posiadacz pojazdu nie musi stawić się w urzędzie osobiście, ma prawo wysłać pełnomocnika – koszt udzielenia pełnomocnictwa to 17 zł.

Przy sprowadzeniu auta z zagranicy, oprócz powyższych opłat, należy się nastawić na dodatkowe koszty:

Jak wracać na kołach do domu po zakupie używanego samochodu?

Nie istnieje sposób (bez narażania się na mandat i utratę dowodu rejestracyjnego) na jazdę na kołach samochodem bez tablic. Przepisy są w tej sprawie nieubłagane i tłumaczenie „dopiero kupiłem to auto” mogą być niewystarczające dla funkcjonariuszy drogówki.

Warto wiedzieć, że tak, jak nie można jeździć całkowicie bez tablic, tak i nie można używać tablic samodzielnie zrobionych, np. z kawałka tektury, na której kierowca wpisze numer. Oczywiście decyzję o nałożeniu mandatu albo zabraniu dowodu podejmuje policja i czasem są wyrozumiali, ale zasadniczo trzeba liczyć się z ryzykiem otrzymania kary. Jedyne wyjście na legalny transport samochodu bez tablic do innej lokalizacji to przewiezienie go na lawecie. Dotyczy to zarówno aut dopiero co zakupionych, ale i takich, które zgubiły tablice na trasie.

Czy można ubezpieczyć samochód bez tablic rejestracyjnych?

To zależy. Jeśli kupujemy w Polsce niezarejestrowany pojazd lub sprowadzamy z zagranicy samochód bez tablic, towarzystwo go nie ubezpieczy, gdy nie posiada ważnego badania technicznego. Oznacza to, że przed wizytą u ubezpieczyciela, najpierw należy zawieźć auto na lawecie do stacji diagnostycznej. Następnie z ważnym przeglądem możemy zakupić polisę OC.

Po zarejestrowaniu samochodu w wydziale komunikacji, powinniśmy osobiście lub online przekazać towarzystwu ubezpieczeniowemu numer rejestracyjny pojazdu. Następnie ubezpieczyciel zaktualizuje dane w polisie OC.

Po zarejestrowaniu samochodu w wydziale komunikacji, powinniśmy osobiście lub online przekazać towarzystwu ubezpieczeniowemu numer rejestracyjny pojazdu. Następnie ubezpieczyciel zaktualizuje dane w polisie OC.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Natomiast ryzykowny może być zakup używanego auta, które jest zarejestrowane, ale jednocześnie nie ma tablic. Pamiętajmy, że sprzedawca musi nam przekazać:

 • umowę kupna-sprzedaży,
 • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • ubezpieczenie OC, które możemy kontynuować do końca umowy lub ją wypowiedzieć w dowolnym momencie, a następnie samodzielnie kupić polisę OC w innym towarzystwie.

Jeśli sprzedawca przekazuje nam dowód rejestracyjny, a jednocześnie auto nie posiada tablic, powinien to być dla nas sygnał ostrzegawczy, czy na pewno warto je kupować. Oczywiście, rejestracje mogły się zgubić. Jeżeli jednak zdecydujemy się zakupić samochód, bezwzględnie powinniśmy spisać ze zbywcą oświadczenie o przyczynie utraty tablic, aby w przyszłości uniknąć kłopotów.

Należy pamiętać, że polisa OC zbywcy pojazdu nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Jeśli zdecydujemy się ją kontynuować, musimy pamiętać o dacie wygaśnięcia umowy. Przed upływem tego terminu, trzeba przedłużyć ubezpieczenie samochodu w dotychczasowym towarzystwie lub skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela. Za brak ciągłości OC nawet przez jeden dzień grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Źródła:

 1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002355/O/D20172355.pdf

Co warto wiedzieć?

 1. Za jazdę bez tablic rejestracyjnych grozi mandat, grzywna lub zabranie dowodu rejestracyjnego przez policję.
 2. Samochód bez tablic można wwieźć do kraju lub zabrać na przegląd wyłącznie na lawecie.
 3. Wydziały komunikacji rejestrują samochody, które nie mają tablic rejestracyjnych, ale oprócz przedstawienia standardowych dokumentów, właściciel musi napisać specjalne oświadczenie z informacją, dlaczego auto nie ma rejestracji.
 4. Można wykupić polisę OC dla auta bez tablic – trzeba przedstawić ubezpieczycielowi umowę kupna-sprzedaży lub fakturę VAT oraz ważne badanie techniczne, a po zarejestrowaniu poprosić o dopisanie numeru rejestracyjnego do ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu bez tablic

 1. Czy samochód bez tablic rejestracyjnych można pozostawić np. na miejscu parkingowym na ulicy?

  Policja i straż miejska mają prawo do usunięcia auta bez tablic na koszt właściciela.

 2. Co zrobić w przypadku zgubienia tablicy rejestracyjnej?

  Należy zgłosić się do wydziału komunikacji z wnioskiem o wyrobienie duplikatu – koszt jednej tablicy to 53 zł, a dwóch – 93 zł. W przypadku zgubienia obu tablic warto zgłosić sprawę na policję, ponieważ mogą być pożądanym łupem dla oszustów i złodziei, którzy wykorzystują je do popełniania przestępstw.

 3. Czy za brak nalepki kontrolnej na szybie grożą podobne kary, jak za brak tablicy?

  Tak, za brak nalepki można dostać mandat oraz policja może zabrać dowód rejestracyjny. Przyklejona naklejka powinna być w dobrym stanie, tzn. umożliwiającym odczytanie numeru. Po wymianie szyby lub zniszczeniu nalepki trzeba udać się do wydziału komunikacji po wtórnik, którego koszt wynosi 19 zł.

 4. Czy w przypadku tablic indywidualnych można poprosić o dowolny numer?

  Nie do końca. Tablice rejestracyjne indywidualne muszą zawierać wyróżnik województwa, a właściciel może zdecydować o własnym napisie o długości od 3 do 5 znaków, który nie może być słowem powszechnie przyjętym za obraźliwe lub wulgarne.