Choć dla wielu Słowenia to jedynie kraj przejazdu w drodze do chorwackich kurortów, warto obrać sobie za cel turystyczny ten niewielki kraj sam w sobie. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku w górach czy nad morzem, jak i amatorzy odkrywania miejskich zakątków. Słowenia położona jest na tyle blisko Polski, że wyprawa własnym samochodem nie stanowi wielkiego wyzwania. Pamiętaj, że na słoweńskich autostradach obowiązują winiety.

Od 2022 roku w Słowenii obowiązują winiety elektroniczne. Kierowcy poruszający się po tamtejszych autostradach i drogach ekspresowych nie muszą już naklejać na szyby specjalnych oznaczeń. O zakupie winiety powinieneś pomyśleć zarówno wtedy, gdy wybierasz się tam na dłuższy pobyt, jak i wtedy gdy przez Słowenię będziesz jedynie przejeżdżać. Najkrótszy okres, na który można wykupić słoweńską winietę, to 7 dni.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Znajdziesz tu wszystkie informacje na temat opłat drogowych w tym kraju. Podpowiemy Ci, gdzie kupić winiety na Słowenię i ile obecnie trzeba za nie zapłacić.

Słowenia samochodem - co warto wiedzieć?

Podróż własnym samochodem za granicę ma szereg zalet. Trzeba co prawda przygotować się do podróży znacznie skrupulatniej, zwłaszcza gdy jesteś kierowcą, ale zyskujesz swobodę i niezależność od jakichkolwiek rozkładów jazdy czy planów lotów.

Porównaj ceny OC i AC

Za kierownicę warto wsiąść zwłaszcza wtedy, gdy Twoim celem jest kraj znajdujący się stosunkowo blisko Polski. Jednym z nich jest właśnie Słowenia. Z Warszawy do Lublany (stolicy kraju) możesz dostać się w ok. 11 godzin. Do pokonania masz 1050 km, a twoja trasa będzie prowadzić przez Czechy i Austrię.

Uwaga!

Przejeżdżając przez Austrię i Czechy także musisz wykupić winietę! W Czechach obowiązuje już winieta na jeden dzień, z której mogą korzystać właśnie osoby jedynie przejeżdżające przez ten kraj.

Zobacz też: Winieta Czechy - ceny, zakup i inne opłaty drogowe

Co ważne, wjeżdżając do Słowenii samochodem nie musisz okazywać paszportu - wystarczy Ci dowód osobisty. Warto zabrać ze sobą również dowód rejestracyjny samochodu oraz ważną polisę OC.

Sieć autostrad i dróg ekspresowych w Słowenii

Słoweńskie drogi objęte systemem płatności to łącznie ok. 700 km. Sieć płatnych odcinków dróg na Słowenii prezentuje się następująco:

źródło: www. evinjeta.dars.si

W planowaniu podróży, również płatnymi drogami, pomocna może być interaktywna mapa Słowenii, którą znajdziesz pod adresem: www.dars.si/INTERACTIVE_MAP

Poniżej znajdziesz natomiast listę płatnych odcinków z przybliżonymi lokalizacjami.

Autostrady:

 • A1 - Sentilj v Slovenskih goricach, Maribor, Celje, Ljubljana, Postojna, Koper – Dekani,

 • A2 - Tunel Karawanki, Kranj, Ljubljana, Novo Mesto, Obrezje*,

 • A3 - Divaca, Fernetici,

 • A4 - Slivnica, Ptuj, Zagornje Gruskovje,

 • A5 - Dragucova, Murska Sobota, Pince.

Drogi ekspresowe: 

 • H3 - obwodnica Ljubljany (północna),

 • H4 - Razdrto, Ajdovscina, Nova Gorica, Vrtojba,

 • H5 - Skofije, Dekani, Koper, Dragonja,

 • H7 - Dolga vas do węgierskiej granicy.

Na wszystkich powyższych odcinkach obowiązują winiety elektronicznie. Wyjątkiem spośród dróg szybkiego ruchu są trzy fragmenty:

 • Na autostradzie w okolicy Gorenjska (A2)* – opłata za przejazd jest regulowana razem z opłatą za korzystanie z tunelu  Karavanke. Obowiązuje pomiędzy pierwszymi węzłami autostradowymi po obu stronach granicy (w Słowenii węzeł Hrušica, w Austrii węzeł Podrožca–Rosenbach).

 • Na drodze ekspresowej w okolicy Kopra (H6) – od węzła Koper (Semedela) do końca drogi ekspresowej H6 Koper-Lucija (w obu kierunkach). Droga nadbrzeżna między Koperem a Izolą jest obecnie zamknięta, a ekspresówka pełni rolę objazdu. Dlatego kierowców zwolniono tam z opłat.

 • Na drodze ekspresowej w okolicy Mariboru (H2) – chodzi o odcinek między Pesnicą i Teznem. Droga ekspresowa została tam przekształcona w regionalną i nie obowiązują na niej opłaty.

Jakie winiety obowiązują w Słowenii? Rodzaje

W Słowenii każdy pojazd silnikowy o maksymalnej dopuszczalnej masie do 3,5 tony na drodze płatnej musi mieć ważną winietę elektroniczną właściwą dla swojej kategorii. Ceny winiet kształłtują się właśnie ze względu na tę ostatnią, ale liczy się także okres trwania winiety.

Rodzaje winiet ze względu na kategorię pojazdu

 • winieta kat. 1 – motocykle,

 • winieta kat. 2A – pojazdy do 3,5t (w tym kampery) z wysokością nad przednią osią poniższej 1,3 m,

 • winieta kat. 2B – pojazdy do 3,5t z wysokością nad przednią osią powyżej 1,3 m,

Posiadanie winiety 2A i 2B uprawnia do ciągnięcia przyczepy, o ile masa zestawu nie przekracza 3,5 t.

Rodzaje winiet ze względu na okres trwania

 • winieta z 7-dniowym okresem ważności jest ważna od dnia zaznaczonego na winiecie przez 7 kolejnych dni kalendarzowych,

 • winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna od dnia zaznaczonego na winiecie, do dnia o takim samym numerze w kolejnym miesiącu,

 • winieta z 6-miesięcznym okresem ważności jest dostępna wyłącznie dla motocykli, ważna od dnia zaznaczonego na winiecie, do dnia o takim samym numerze za 6 miesięcy,

 • winieta z 12-miesięcznym okresem ważności jest ważna od dnia zakupu do 31 stycznia kolejnego roku.

W Słowenii wyłącznie elektroniczne winiety!

W 2022 roku w Słowenii zniknął obowiązek naklejania winiet w formie naklejek na szybę samochodu. Obecnie obowiązuje procedura rejestracji pojazdu w specjalnym systemie e-winiety. To oznacza, że nawet zwolennicy tradycyjnych rozwiązań nie będą mieli możliwości zakupu papierowej winiety jako alternatywy, np. na stacjach benzynowych czy specjalnych punktach sprzedaży przy przejściach granicznych. Taka możliwość była tylko do końca 2021 roku.

Uwaga!

W Słowenii winietę należy wykupić z odpowiednim wyprzedzeniem, przed wjazdem na płatny odcinek drogi. Można ją nabyć także z późniejszą datą rozpoczęcia okresu ważności. Może on nastąpić najpóźniej 30 dni od daty zakupu.

Ile kosztują winiety w Słowenii?

Ceny winiet w Słowenii uległy zmianie w czerwcu 2023 roku i obowiązują do teraz. Oto jak kształtuje się cennik z podziałem na kategorie pojazdów oraz długość trwania winiety.

Klasa 1

W tej klasie znajdują się pojazdy jednośladowe napędzane silnikiem. Zaliczane są do nich wszystkie pojazdy, których szerokość nie przekracza 50 cm. 

 • winieta na rok - 58,70 euro,
 • winieta na 1 miesiąc - 32,00 euro,
 • winieta na 7 dni - 8,00 euro.

Klasa 2A

DO tej klasy zaliczane są pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony oraz których wysokość nad pierwszą osią nie przekracza 1,3 metra. To większość samochodów osobowych, minivanów, samochodów terenowych, SUV-ów oraz pick-upów.

 • winieta na rok - 117,50 euro,
 • winieta na 1 miesiąc - 32,00 euro,
 • winieta na 7 dni - 16,00 euro.

Klasa 2B

Klasa opłat 2B dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, których wysokość nad przednią osią przekracza 1,3 metra. Będzie to większość lekkich pojazdów dostawczych.

 • winieta na rok - 235 euro,
 • winieta na 1 miesiąc - 64,10 euro,
 • winieta na 7 dni - 32,00 euro.

Jak i gdzie kupić słoweńską winietę?

Winiety Słowenia udostępnia w bardzo prosty sposób. Możesz je nabyć za pośrednictwem specjalnego serwisu pod adresem: https://evinjeta.dars.si/.

Słoweńską E-winietę sprzedają także:

 • autoryzowani operatorzy,

 • punkty sprzedaży systemu DARS.

Sam proces zakupu winiety nie jest skomplikowany i nie wymaga rejestracji użytkownika w systemie. Jedyne dane, jakie będziesz musiał podać, to ważny adres e-mail, na który otrzymasz winietę, jak i numer karty kredytowej lub płatniczej (do wygodnej płatności online).

Warto wiedzieć

Choć zakładanie konta w systemie e-winiet nie jest obowiązkowe, warto się na to zdecydować. Dzięki temu będziesz np. mógł zarządzać swoimi opłatami czy zyskać dostęp do płatności za pomocą przelewu bankowego.

Aby kupić wybraną winietę na Słowenię:

 1. Odwiedź stronę evinjeta.dars.si/selfcare/en.

 2. Wybierz klasę opłaty pojazdu oraz rodzaj winiety.

 3. Podaj swój adres e-mail, aby otrzymać potwierdzenie zakupu e-winiety.

 4. Podaj numer rejestracyjny pojazdu, kraj jego rejestracji i wskaż datę rozpoczęcia obowiązywania winiety.

 5. Zapłać i odbierz potwierdzenie zakupu

Uwaga!

Upewnij się, że poprawnie wpisałeś numer rejestracyjny pojazdu. Jeżeli nie będzie zgadzał się tym w systemie, opłata drogowa nie zostanie uiszczona, a Ty zapłacisz karę za brak winiety. Taka sama sytuacja dotyczy np. przelania błędnej kwoty.


W przypadku zakupu za pomocą karty kredytowej, debetowej lub za pomocą usługi PayPal, okres ważności e-winiety może rozpocząć się natychmiast po dokonaniu płatności. Jeśli wybierzesz przelew bankowy, pierwszy możliwy dzień ważności e-winiety to cztery (4) dni robocze od dnia stworzenia oferty.

Jak działa winieta w Słowenii?

E-winieta w Słowenii jest ściśle powiązana z numerem rejestracyjnym pojazdu. Po zarejestrowaniu auta w systemie i wniesieniu opłaty Twój pojazd będzie widoczny dla organów kontrolujących ważność winiet. Opłata jest pobierana z góry, a nie w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

Drogi płatne w Słowenii są obwarowane systemem kamer. Urządzenia te rejestrują pojazdy poruszające się po tych odcinkach i weryfikują ważność winiety. Jeśli opłata drogowa nie została wniesiona, taka informacja alarmująca pojawi się w systemie, a kierowca zostanie ukarany grzywną. Kierowców kontrolują także policjanci, nadzorcy akredytowani przez DARS oraz funkcjonariusze służby granicznej.

Jak karany jest brak winiety na płatnym odcinku drogi w Słowenii?

W Słowenii karany jest zarówno brak ważnej e winiety, jaki zakup winiety niewłaściwej. Jeśli nie kupisz winiety lub nie wniesiesz stosownej opłaty drogowej (dla samochodów ciężarowych), mandat jaki dostaniesz może wynieść od 300 do 800 euro.

Jeżeli natomiast kupisz winietę niewłaściwej kategorii, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości 300 euro. Tyle samo zapłacisz przy błędnym wprowadzeniu numeru rejestracyjnego auta.

Zwolnienia z obowiązku zakupu winiety w Słowenii

Słoweńska ustawa o opłatach drogowych przewiduje kilka wyjątków o obowiązku zakupu e-winiety. Opłaty nie trzeba uiszczać w przypadku transportu:

 • z wykorzystaniem pojazdów uprzywilejowanych oraz pojazdów eskortujących, w tym pojazdów eskortowanych,

 • z wykorzystaniem pojazdów wojskowych Armii Słowenii,

 • z wykorzystaniem obcych pojazdów wojskowych, wykonujących zadania obronne, międzynarodowych sił pokojowych oraz pojazdów wykonujących inne zadania obronne, jeżeli tak przewidują umowy międzynarodowe,

 • w celu udzielenia pomocy humanitarnej osobom dotkniętym klęskami żywiołowymi lub konfliktem zbrojnym, zarówno w stanie wojny, jak i pokoju

 • z wykorzystaniem pojazdów należących do zarządcy dróg płatnych, służących do utrzymywania dróg płatnych i wykonywania czynności związanych z opłatą drogową.

Kierowcy tych pojazdów muszą co prawda zarejestrować je w systemie e-winiet, ale nie muszą realizować transakcji. Zamiast tego powinni przekazać do zarządcy dróg stosowny formularz wniosku o zwolnienie z opłaty. Wzory dokumentów dla poszczególnych typów pojazdów dostępne są na stronie vinjeta.dars.si.

Najważniejsze przepisy drogowe w Słowenii

Jeśli chodzi o ograniczenia prędkości czy inne kluczowe przepisy drogowe, Słowenia tylko nieznacznie różni się od Polski. Na poszczególnych kategoriach dróg maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi:

 • 50 km/h w obszarze zabudowanym,

 • 90 km/h poza obszarem zabudowanym,

 • 100 km/h na drogach ekspresowych,

 • 130 km/h na autostradach.

Poza tym jako kierowca powinieneś pamiętać, że:

 • w Słowenii obowiązują światła mijania przez cały rok i o każdej porze,

 • w okresie od 15 listopada do 5 marca należy obowiązkowo jeździć na zimowych oponach,

 • nie możesz rozmawiać przez telefon w trakcie jazdy, chyba że za pomocą zestawu głośnomówiącego,

 • dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila (kierowcy z prawem jazdy powyżej 2 lat) lub 0 promila (kierowcy z doświadczeniem krótszym niż 2 lata)

 • w górskich rejonach Słowenii z intensywnymi opadami śniegu trzeba obowiązkowo zakładać na koła łańcuchy.

Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Słowenii?

Na terenie Słowenii honorowane jest ubezpieczenie OC, które kupiłeś w Polsce. Warto mieć ze sobą dowód zakupu, ponieważ słoweńskie służby nie mają dostępu do elektronicznego systemu, aby zweryfikować to samodzielnie.

Podczas wyjazdu za granicę własnym autem bardzo przydatne są też ubezpieczenia dodatkowe. Jeśli Twój pojazd zostanie skradziony lub zniszczony przez żywioły lub osoby trzecie - nieocenioną pomocą będzie autocasco z zakresem obowiązywania w Europie. W każdym kraju panuje nieco inna kultura i zwyczaje wśród kierowców - warto się zabezpieczyć przed każdym możliwych ryzykiem.

Porównaj ceny OC i AC

Z tego samego powodu dobrze jest wykupić polisę assistance. Nawet jeśli nie nabyłeś jej w razem z OC w wymiarze całorocznym, przed wyjazdem do Słowenii możesz kupić assistance krótkoterminowe. Docenisz jego zakres w przypadku konieczności:

 • holowania auta po awarii lub wypadku,

 • naprawy samochodu na miejscu zdarzenia,

 • wynajęcia samochodu zastępczego,

 • zorganizowania noclegu w trasie,

 • uzyskania pomocy tłumacza,

 • uzyskania pomocy medycznej.

Z kolei ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) zapewni Ci odszkodowanie, jeżeli Ty lub Twoi pasażerowie odniosą uszczerbek na zdrowiu (nawet jeśli to Ty doprowadzisz do zdarzenia).

Zobacz więcej: Assistance krótkoterminowe - gdzie kupić assistance krótkoterminowe na wyjazd?

Zarówno pakiet ubezpieczeń, jak i pojedyncze assistance krótkoterminowe na wyjazd możesz kupić online za pośrednictwem kalkulatora OC i AC. Na cenę ubezpieczenia samochodu wpływa szereg czynników, a oferty mogą się znacznie wahać w poszczególnych towarzystwach.

Właśnie dlatego porównanie ofert i możliwość zakupu ochrony w zaledwie kilka minut jest cenna przy wyjeździe za granicę.

Co warto wiedzieć?

 1. Od 2022 roku w Słowenii obowiązują winiety elektroniczne. Nie ma już możliwości ich nabycia w formie naklejki na szybę.
 2. Najkrótszy okres, na jaki możesz wykupić słoweńską winietę, to 7 dni.
 3. Systemem e-winiet objęte są wszystkie pojazdy osobowe (do 3,5t) oraz motocykle.
 4. Na autostradach w Słowenii maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 130 km/h.
 5. Aby kupić elektroniczną winietę do Słowenii, musisz podać wyłącznie kraj rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny oraz adres e-mail.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie kupić winiety na Słowenii?

  Sprzedaż słoweńskich winiet prowadzi oficjalny serwis DARS, jednak można je nabyć także u autoryzowanych operatorów.

 2. Jaka jest kara za brak winiety w Słowenii?

  Obowiązek zakupu e-winiety na autostradach i drogach ekspresowych narzuca słoweńska Ustawa o opłatach drogowych. Brak ważnej winiety lub zakup niepoprawnej będzie wiązać się z grzywną o minimalnej wysokości 300 euro.

 3. Jak kontrolowane są winiety w Słowenii?

  W Słowenii działa przede wszystkim system kamer monitorujących pojazdy poruszające się po płatnych odcinkach. Poza tym do kontroli winiet uprawnieni są policjanci, pracownicy służb granicznych oraz akredytowani nadzory DARS.

 4. Ile kosztuje przejazd przez Słowenię?

  Jeśli tylko przejeżdżasz przez Słowenię, musisz kupić winietę na 7 dni. Kosztuje ona:

  • 7,50 euro dla motocykli,
  • 15 euro dla aut osobowych oraz kamperów, 
  • 30 euro dla pojazdów wyższych niż 1,3 m.