Naprawa na częściach oryginalnych naprawa auta z wykorzystaniem oryginalnych części pojazdu (nie zamienników). Tego typu naprawy przeprowadzane są w autoryzowanych serwisach danych marek pojazdów.

Oryginalne części są produkowane przez producenta samochodu, oznaczone logiem producenta i wyprodukowane zgodnie z jego standardami.

Czy towarzystwo musi stosować części oryginalne podczas likwidacji szkody z OC?

Jeśli zgłaszamy szkodę z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel powinien przywrócić stan naszego samochodu do stanu sprzed szkody. Nie będzie więc zawsze zobowiązany do naprawy pojazdu na częściach oryginalnych. Wiele zależy od wieku pojazdu oraz dokonywanych do tej pory napraw.

Ubezpieczyciel musi zgodzić się na naprawę auta z polisy OC z użyciem części oryginalnych, gdy samochód jest na gwarancji producenta oraz gdy w czasie jej obowiązywania był serwisowany w oparciu o części oryginalne pochodzące od producenta.

Kiedy towarzystwo musi użyć części oryginalnych podczas likwidacji szkody z polisy AC?

Właściciel pojazdu, który zgłasza szkodę z ubezpieczenia autocasco (AC), otrzyma takie świadczenie, na jakie zdecydował się podczas zawierania umowy. Towarzystwo pokryje więc koszty naprawy samochodu na częściach oryginalnych tylko wtedy, gdy w umowie AC wyraźnie na to wskazano.

Zazwyczaj oryginalne części stosuje się w tzw. wariancie serwisowym AC. Takie polisy dedykowane są głównie właścicielom nowych lub kilkuletnich pojazdów. Niejednokrotnie zakup autocasco z naprawą na częściach oryginalnych dla aut kilkunastoletnich nie jest w ogóle możliwy (towarzystwa proponują kierowcom takich pojazdów AC z uwzględnieniem cen zamienników).