Bezpieczne ferie zimowe to gwarancja udanego wypoczynku. Aby jednak odpocząć, znaleźć chwilę na ulubione zainteresowania oraz spędzić czas z rodziną i najbliższymi, nie możesz zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Sprawdź, o czym pamiętać planując ferie zimowe, jak sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku i jak zapewnić sobie i bliskim udany urlop.

Ferie zimowe 2024 zaczynają się w Polsce 15 stycznia i trwają do 25 lutego. Najwcześniej z wypoczynku zimowego skorzystają dzieci i młodzież z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Najpóźniej z kolei dzieci z województw kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. Niezależnie od tego, czy planujecie zostać w domu, czy wyjechać - ferie, jak każda inna podróż wymaga odpowiedniej organizacji.

Nie pozwól więc, aby coś zburzyło Twój zimowy wypoczynek i zadbaj o bezpieczeństwo dzieci oraz swoje. Ciesz się urlopem na świeżym powietrzu bez obaw o konsekwencje nieplanowanych sytuacji.

Ubezpieczenie tańsze niż kubek kawy na stoku

Akcja Bezpieczne Ferie 2024

Od 15 do 28 stycznia trwają ferie zimowe w województwie mazowieckim. W tym czasie Państwowa Straż Pożarna przeprowadza, jak co roku, wzmożone działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. W ramach kampanii "Bezpieczne Ferie 2024" organizowane są:

 • pokazy ratownictwa podczas ćwiczeń jednostek straży pożarnej na zamarzniętych akwenach,

 • kontrole miejsc wypoczynku zorganizowanego,

 • spotkania strażaków w szkołach i strażnicach PSP oraz OSP.

Podczas spotkań poruszane są ważne tematy, dotyczące zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku:

 • zagrożenia związane z korzystaniem z tzw. dzikich lodowisk oraz z zabawami i aktywnością na świeżym powietrzu,

 • zagrożenia związane z pożarami oraz emisją tlenku węgla w obiektach mieszkalnych,

 • zagrożenia związane z narażeniem ciała na niskie temperatury,

 • wykorzystanie elementów odblaskowych podczas poruszania się po zmroku,

 • zasady zgłaszania zdarzeń na numer alarmowy 112,

 • zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Prowadzone są również przez strażaków kontrole miejsc i organizatorów zimowego wypoczynku pod względem przestrzegania przepisów przeciwpożarowych. W ramach kampanii „Czujka na Straży Twojego bezpieczeństwa” Państwowa Straż Pożarna uczula na przeglądy techniczne oraz stosowanie czujek dymu i tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Prowadzone działania przypominają również o obowiązku odśnieżania dachów i usuwania sopli przez zarządców, właścicieli lub administratorów obiektów budowlanych.

Ponadto, dzięki bazie wypoczynku „Poradnik bezpiecznego wypoczynku” (dostępnej na stronie https://wypoczynek.mein.gov.pl/) można sprawdzić autokar, a także to, czy sami organizatorzy wypoczynku są wiarygodni.

Akcję Bezpieczne Ferie możesz przeprowadzić również samodzielnie. Pamiętając o najważniejszych zasadach i elementach bezpiecznego wyjazdu, zadbasz bez problemu o to, aby Wasz zimowy urlop przebiegł bez zakłóceń, w miłej atmosferze.

Ferie zimowe 2024 w Polsce droższe niż za granicą? Sprawdziliśmy!

Pamiętaj o 13 podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu, lodowisku i kuligu

Chociaż zabawy na śniegu mogą wydawać się z pozoru bardzo bezpieczne, wciąż należy mieć na uwadze najważniejsze zasady odpowiedniego zachowania, gdyż nawet niewinna zabawa może skończyć się nieprzyjemnie.

Aby uniknąć takich sytuacji wystarczy, że Twoja pociecha zachowa ostrożność podczas zimowych aktywności, mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych.

Zasady bezpiecznych ferii zimowych podczas zabaw na śniegu, lodowisku i kuligu:

 1. Unikaj korzystania ze ślizgawek w pobliżu drogi i zbiorników wodnych.

 2. Wybieraj tereny, na których nie ma drzew i nierówności, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji podczas saneczkowania.

 3. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach, unikaj wchodzenia na tor jazdy, gdy inni z niego korzystają.

 4. Nie doczepiaj sanek do pojazdów, gdyż stanowi to poważne ryzyko wyrządzenia krzywdy sobie i innym.

 5. Przed każdą jazdą na sankach dokładnie sprawdzaj, czy sprzęt nie ma wystających śrub, gwoździ lub uszkodzonych szczebli.

 6. Podczas rzucania śnieżkami, nie łącz miękkiego śniegu z twardymi przedmiotami, takimi jak lód czy kamienie, gdyż może to doprowadzić do poważnych obrażeń i uszkodzeń ciała wymagających hospitalizacji.

 7. Nigdy nie celuj śnieżkami w twarz ani nie rzucaj nimi w jadące pojazdy, co mogłoby prowadzić do kolizji lub wypadku drogowego.

 8. Nigdy nie rzucaj śnieżkami w pieszych i okna domów.

 9. Podczas jazdy na łyżwach korzystaj tylko z wyznaczonych obszarów, unikaj lodowisk na zamarzniętych jeziorach, stawach, rzekach i wykopach.

 10. Ślizgaj się wyłącznie na placach przeznaczonych do tego celu, takich jak miejskie ślizgawki i lodowiska.

 11. Zawsze noś na odzieży wierzchniej odblaski, szczególnie po zmroku.

 12. Nie strącaj sopli lodu, które zwisają z dachów lub drzew.

 13. Nie wbiegaj na lód, który załamał się pod kimś.

Uwaga!

Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi pęknięciami i rysami. Jeśli zaobserwujesz sytuację, w której załamię się pod kimś lód, pamiętaj aby natychmiast wezwać pomoc. Jeśli nie czujesz się pewnie, lepiej poczekać na pogotowie ratunkowe, niż pomagać na własną rękę.

Nie ryzykuj, wybierz ubezpieczenie

WAŻNE NUMERY TELEFONU, KTÓRE WARTO ZAPISAĆ:
999 - numer alarmowy pogotowia ratunkowego,
+48 601 100 300 - TOPR 985 ,
601 100 300 oraz 985 - Wszystkie grupy regionalne GOPR,
112 - numer służy do powiadamiania o zagrożeniach zdrowia i życia z telefonów komórkowych działa również bez karty SIM,
Aplikacja RATUNEK - umożliwia wzywanie pomocy przez automatyczne połączenie telefoniczne ze Służbami Ratowniczymi (TOPR) z równoczesnym wysyłaniem współrzędnych GPS. Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać ze strony www.ratunek.eu

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której to pod Tobą załamie się lód, pamiętaj, aby zachować spokój. Unikaj gwałtownych ruchów i za wszelką cenę staraj się nie wpłynąć pod lód. Aby zwiększyć kontakt z pokrywą lodową, rozłóż szeroko ręce. Podciągaj się, starając się ostrożnie wydostać z wody. Pamiętaj, że w lodowatej wodzie możesz przebywać tylko przez kilka minut, ponieważ dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem organizmu. Gdy wydostaniesz się na powierzchnię lodu, poruszaj się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, aby zmniejszyć nacisk na lód, jednocześnie cały czas wzywając pomoc.

Ponadto, podczas zabaw na śniegu, lodowisku, czy podczas kuligu zawsze pilnuj swoich rzeczy osobistych i wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel i telefon komórkowy oddaj do depozytu, lub pod opiekę zaufanej osobie. Pamiętaj też o odpowiedniej odzieży i stosowaniu kremów ochronnych, aby zapobiec odmrożeniu.

Zorganizuj bezpieczne ferie w domu

W okresie ferii zimowych wiele dzieci i młodzieży pozostaje w domu. W takiej sytuacji, w trosce o najmłodszych warto pomyśleć o bezpiecznych aktywnościach. Zachęcaj pociechy do zabawy na świeżym powietrzu, przypominając jednocześnie o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

Podstawowe zasady bezpiecznych ferii zimowych w domu:

 1. Klucze do mieszkania, portfel, dokumenty noś zawsze w głębokiej, wewnętrznej kieszeni kurtki.

 2. Nie wspominaj nikomu, że osób dorosłych nie ma w domu.

 3. Nie informuj nikogo o tym, co znajduje się w domu (jakie wartościowe przedmioty, sprzęt, wyposażenie).

 4. Nie ufaj osobom obcym. Nie podawaj nikomu danych osobowych.

 5. Wybierając się na dłuższy spacer, zabieraj ze sobą ciepły napój.

 6. Pamiętaj o elementach odblaskowych ubrania.

Uwaga!

Przed feriami przypomnij dziecku podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach głównych i drogach dojazdowych. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi szczególnie po zmroku są przez kierowców dużo słabiej dostrzegani, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się, co należy brać pod uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię.

Zadbaj o bezpieczeństwo na nartach

Narty to jeden z najbardziej kontuzyjnych sportów. Do kontuzji dochodzi najczęściej z powodu nieodpowiedniego sprzętu, złego przygotowania, mylnego oszacowania umiejętności oraz osób trzecich. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wypadku na nartach pamiętaj, aby:

 1. Zadbać o odpowiedni sprzęt i strój. Na stok zabieraj ze sobą gogle, nawet w pochmurny dzień,

Co mówi prawo?

Polskie prawo nakazuje noszenie kasku osobom poniżej 16. roku życia, lepiej jednak w każdym wieku pamiętać o tej ochronie. Przed kupnem sprawdźmy, czy kask ma symbol CE (czyli spełnia unijne wymogi dot. bezpieczeństwa użytkowania). Prawidłowo dobrany powinien z przodu sięgać brwi, z tyłu nie opierać się o szyję i nie pozostawiać miejsca pomiędzy wyściółką a głową.

 1. Pamiętaj o kremie z filtrem.

 2. Zachowaj dystans do swoich umiejętności. Dostosuj prędkość jazdy do do umiejętności i warunków.

 3. Przed wejściem na stok, zrób rozgrzewkę.

 4. Zapoznaj się z terenem, po którym szusujesz. Sprawdź, gdzie są rozmieszczone armatki śnieżne, gdzie być może wystają jakieś kamienie, gdzie jest lód czy muldy.

 5. Pamiętaj, że na stoku nie jesteś sam/sama. Mając na względzie bezpieczeństwo swoje, pamiętaj również o bezpieczeństwie innych.

 6. Stosuj się do zakazów i tablic, które znajdują się na stoku.

 7. Jeśli zauważysz osobę poszkodowaną - wezwij pomoc, lub pomóż, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla Ciebie, czy innych.

 8. Pamiętaj o ubezpieczeniu narciarskim. Odpowiednio dopasowana polisa zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa, a także pokrycie kosztów leczenia, czy rehabilitacji, jeśli dojdzie do wypadku, w którym ucierpisz.

Spróbuj tego

Zobacz, co na temat bezpieczeństwa w górach mówi Ratownik z Grupy Beskidzkiej GOPR

Ubezpieczenie narciarskie - podstawa bezpiecznych ferii

Świadomość ewentualnych zagrożeń i posiadanie odpowiedniego ekwipunku nie uchronią Cię niestety w stu procentach przed zagrożeniami. Biorąc pod uwagę fakt, że nieplanowane sytuacje lubią pojawiać w najmniej odpowiednim czasie, warto przed wyjazdem na ferie pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu.Polisa narciarska powinna znaleźć się w Twoim bagażu, szczególnie jeśli planujesz ferie zimowe poza Polską.

Wypowiedź eksperta

W większości krajów europejskich za pomoc ratowników w górach trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Polska jest pod tym kątem wyjątkiem. Niestety, na Słowacji, w Czachach, w Szwajcarii czy Austrii jest inaczej. Jeśli dojdzie do wypadku na stoku i konieczna będzie pomoc specjalistycznych służb, w tym start śmigłowca, rachunek zostanie wysłany bezpośrednio do poszkodowanego. Pamiętaj również, że podczas zimowego wyjazdu EKUZ to zdecydowanie za mało. Część usług medycznych w wielu krajach europejskich jest dodatkowo płatna, nawet w publicznej ochronie zdrowia. Może więc się okazać, że założenie gipsu, konsultacje ze specjalistą czy transport ze stoku do szpitala będzie kosztował nawet kilkaset euro.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Koszt ubezpieczenia narciarskiego dla jednej osoby, to nie tylko koszt kubka gorącej kawy na stoku, ale i dużo mniejsza kwota niż leczenie za granicą, lub opłata akcji ratowniczej. Dlatego chcąc spędzić zimowy wypoczynek bezpiecznie, ale i spokojnie, nie zapomnij o ubezpieczeniu narciarskim. Polisę szybko i łatwo zakupisz na rankomat.pl. Dostępny kalkulator ubezpieczeń narciarskich pozwoli Ci porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać najlepszą dla siebie. Przed podjęciem decyzji, możesz zapoznać się ze szczegółami oferty i dokumentem OWU. 

Ubezpieczenie na narty w Norwegii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
82,72 zł
2 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł 71 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholuubezpieczenie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
84,70 zł
2 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowyubezpieczenie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
180,00 zł
2 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholuubezpieczenie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 416 813 zł
Ratownictwo
47 277 zł
Bagaż
4 723 zł
198,00 zł
2 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 47 277 złOC: 472 271 złOC sportowe: 472 271 zł27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholuubezpieczenie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
212,30 zł
2 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł95 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy ubezpieczenie COVID-19
Ubezpieczenie na narty w Norwegii
Nationale-Nederlanden
82,72 zł 2 os. / 5 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł 71 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholuubezpieczenie COVID-19
AXA Partners
84,70 zł 2 os. / 5 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowyubezpieczenie COVID-19
Generali
180,00 zł 2 os. / 5 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholuubezpieczenie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
198,00 zł 2 os. / 5 dni
Koszty leczenia
1 416 813 zł
Ratownictwo
47 277 zł
Bagaż
4 723 zł
Dodatkowo: NNW: 47 277 złOC: 472 271 złOC sportowe: 472 271 zł27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholuubezpieczenie COVID-19
Allianz
212,30 zł 2 os. / 5 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł95 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy ubezpieczenie COVID-19

Co warto wiedzieć?

 1. Ferie zimowe 2024 zaczynają się w Polsce 15 stycznia i trwają do 25 lutego.
 2. Najwcześniej z wypoczynku zimowego skorzystają dzieci i młodzież z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
 3. Najpóźniej z kolei dzieci z województw kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie.
 4. Państwowa Straż Pożarna przeprowadza, jak co roku, wzmożone działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, w ramach kampanii "Bezpieczne Ferie 2024"
 5. Państwowa Straż Pożarna uczula na przeglądy techniczne oraz stosowanie czujek dymu i tlenku węgla w budynkach mieszkalnych.
 6. Podstawą bezpiecznych ferii jest odpowiednio dopasowane ubezpieczenie narciarskie.
 7. Ubezpieczenie narciarskie szybko i łatwo znajdziesz na rankomat.pl.
 8. Cena ubezpieczenia narciarskiego dla jednej osoby, to koszt kilku złotych dziennie. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku?

  W bazie wypoczynku „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”, istnieje możliwość sprawdzenia autokaru „bezpieczny autobus”. W systemie organizator ma możliwość wydrukowania potwierdzenia o zgłoszonym wypoczynku. Dzięki stronie w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.

 2. Gdzie organizowana jest akcja Bezpieczne Ferie 2024?

  Akcje organizuje Państwowa Straż Pożarna w województwie mazowieckim.