To już kolejny rok, kiedy Twoje dzieci 1 czerwca będą mogły jeździć pociągami PKP Intercity bezpłatnie. Jak skorzystać z tej możliwości i jakie są zasady? Wyjaśniamy w artykule.

W sobotę, 1 czerwca 2024 roku dzieci i młodzież do 16. roku życia będą mogły podróżować pociągami PKP Intercity za darmo i to po całej Polsce.

Darmowe podróże pociągami PKP Intercity

Darmowe bilety będą dostępne na wszystkie pociągi PKP Intercity w klasie 2. Z promocji mogą skorzystać dzieci i młodzież do 16 roku życia. Skąd wziąć darmowy bilet? Najlepiej pobrać go w najbliższej kasie biletowej lub w pociągu u konduktora (z wyjątkiem pociągów kategorii Pendolino Express InterCity Premium, na które bilet można pobrać jedynie w kasie).

Uwaga!

Bezpłatne podróże w 2. klasie możliwe są za okazaniem dokumentu potwierdzającego wiek dziecka, który należy okazać podczas kontroli biletów – może to być dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna, a nawet książeczka zdrowia. Dzieci do 4. roku życia przez cały rok mogą podróżować pociągami przewoźnika na podstawie biletu jednorazowego z ulgą 100%.

Czy rodzice także mogą dostać bezpłatny bilet na Dzień Dziecka?

Darmowe bilety PKP nie są przeznaczone dla rodziców lub opiekunów. Dla starszych podróżnych PKP Intercity przygotowało inne promocje, ale oni muszą już zapłacić za bilet. Jedną z ofert jest Taniej z Bliskimi – uprawnia do 30% zniżki dla grupy od 2 do 6 osób i obejmuje przejazdy pociągami kategorii TLK lub IC. Warto pamiętać, że w ramach oferty można dodatkowo skorzystać z przysługującej ulgi ustawowej.

Inna opcja dla rodzin, które planują przejazd pociągami ekspresowymi EIC lub EIP, to Bilet Rodzinny. Aby skorzystać z takiego biletu, wystarczy podróżować w grupie od 2 do 5 osób, w której jest dziecko poniżej 16. roku życia. Wówczas każdy z członków grupy otrzyma 30-procentową zniżkę na bilet. Osoby posiadające ulgi ustawowe korzystają ze swoich indywidualnych uprawnień.

Z ulg mogą skorzystać również posiadacze Karty Dużej Rodziny. Otrzymają oni 30% upustu na zakupione bilety, jeśli przynajmniej dwie uprawnione osoby będą podróżowały wspólnie.

Dziecko, które korzysta z promocji z okazji Dnia Dziecka może być również uczestnikiem każdej z wyżej wymienionych grup: Biletu Rodzinnego, Dużej Rodziny oraz Taniej z Bliskimi. O promocje i zniżki można pytać w kasach biletowych lub przeczytać na stronie internetowej PKP Intercity.

Rekordowa frekwencja w pociągach PKP Intercity

Tymczasem rok 2023 był dla PKP Intercity rokiem rekordowym, w czasie którego przewoźnik obsłużył 68 mln pasażerów – to wzrost o 15% w stosunku do 2022 roku, kiedy było 59 mln pasażerów. Plany spółki na 2024 rok to co najmniej 70 milionów pasażerów. Będzie to możliwe m.in. dzięki rozwojowi aplikacji mobilnej do zakupu biletów.

Wypowiedź eksperta

W ubiegłym roku sprzedaliśmy dzięki aplikacji blisko 3 mln biletów o wartości przekraczającej 160 mln zł. To dla nas wyraźny sygnał, by dalej rozwijać ten kanał sprzedaży zdalnej. Dlatego wprowadzamy kolejne ułatwienia dla podróżnych, tym razem w obszarze biletów miesięcznych i kart przeznaczonych dla firm. Na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby pasażerów i staramy się do nich dostosować.
Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity

Jak ubezpieczyć swoją podróż pociągiem?

Jeśli wybierasz się w podróż pociągiem, pamiętaj o ubezpieczeniu. Taka polisa zapewni Ci wsparcie w razie problemów ze zdrowiem, nieszczęśliwego wypadku, kradzieży bagażu czy innych problemów. Możesz ją mieć już od około 4 zł dziennie.

Taką ochronę znajdziesz za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Możesz wygodnie porównać oferty i wybrać tę, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, kierunku i charakteru podróży. Składkę opłacisz online, a polisę dostaniesz mailem.

Wypowiedź eksperta

Oprócz ubezpieczenia turystycznego możesz ochroną objąć też swój bilet na pociąg. Wystarczy, że zaraz po jego rezerwacji wykupisz ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Przyda się, jeśli to Ty będziesz musiał zrezygnować w wyjazdu i zwrócić bilet. Wtedy koszty zwrotu, potrącane przez przewoźnika (im bliżej terminu podróży, tym te koszty będą wyższe) pokryje ubezpieczyciel.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych