Międzynarodowy Dzień Muzeów to święto obchodzone 18 maja. Ustanowione zostało w Moskwie, 28 maja 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO. Od 1997 roku pod patronatem Rady Europy organizowana jest również Noc Muzeów.

ICOM, czyli International Council of Museums powstała w 1946 roku i jest organem konsultacyjnym Rady Ekonomicznej i Społecznej ONZ. Polska, jako jeden ze 170 krajów do ICOM należy od 1948 roku, obchodząc czynnie Międzynarodowy Dzień Muzeów. Organizowane przez muzea festyny, wystawy i ekspozycje mają na celu ukazanie roli i podkreślenie wartości muzeów w rozwoju społeczeństwa.

Noc Muzeów 2022 – historia i najważniejsze informacje

Od 1997 roku, podczas majowej nocy poprzedzającej Dzień Muzeów, organizowana jest również Noc Muzeów. Placówki otwarte do późnych godzin wieczornych, ujawniają przed odwiedzającymi zupełnie nowe oblicze, które pod osłoną nocy jest jeszcze bardziej tajemnicze i ciekawe. Zwiedzający mają możliwość zaczerpnąć kultury bezpłatnie (lub za symboliczną opłatą), a także wziąć udział w warsztatach, wydarzeniach i spotkaniach z artystami, które zachęcają do wsparcia muzealnictwa. Pierwsze w Polsce takie wydarzenie miało miejsce w 2003 roku.

Noc Muzeów 2022, obchodzona w tradycyjnym terminie, ale też tydzień przed Międzynarodowym Dniem Muzeów. Każde miasto ustala własną datę świętowania, udostępniając swoim mieszkańcom muzealne zasoby. To doskonała okazja do odwiedzenia i wsparcia ciekawych miejsc na miejskiej mapie.

Również Europa obfituje w interesujące obiekty, których kulturowe bogactwo niejednokrotnie zapierają dech w piersiach. Dlatego – niezależnie od święta – podczas wakacji, czy krótkiego urlopu, warto postawić na osobisty kontakt z kulturą. Szczególnie, że kolejne kraje znoszą obostrzenia otwierając przed turystami swoje podboje.

Międzynarodowy Dzień Muzeów 2022 – dlaczego Europa?

Znoszone obostrzenia w większości krajów stwarzają znacznie więcej możliwości do podróżowania i spędzania czasu na urlopie. Należy również pamiętać, że sektor kultury został najbardziej dotknięty pandemią COVID-19 i jej skutkami. Chociaż niespodziewany kryzys stał się katalizatorem do innowacyjnych rozwiązań, jakimi były na przykład wirtualne spacery po obiektach, to dziś – kiedy powoli powracamy na stare tory turystyki – frekwencja odwiedzających jest szczególnie ważna.

Wybraliśmy 5 najciekawszych muzeów w Europie, które koniecznie trzeba wpisać na swoją listę podróżniczą. 

Francuski Luwr

Luwr Międzynarodowy Dzień Muzeów 2022

Nikogo chyba nie dziwi, że pierwszą propozycją jest dawny pałac królewski w Paryżu, a obecnie muzeum sztuki – jedno z najstarszych i największych na świecie.

Luwr początkowo pełnił funkcję twierdzy obronnej. Po 200 latach stał się rezydencją królewską, która stanowiła siedzibę dla ponad 20 władców Francji. W 1793 roku, po tym jak dwór królewski został przeniesiony do Wersalu, w Luwrze otwarto muzeum. Początkowo podstawę zbiorów stanowiły dzieła kolekcjonowane przez królów oraz łupy wojenne Napoleona. Dziś Luwr gromadzi niezwykłe zbiory sztuki francuskiej i światowej.

Ponad 35 000 eksponatów zostało przyporządkowane do ośmiu zbiorów, a wśród największych arcydzieł wszechczasów znajdują się:

 • Mona Lisa, Leonarda da Vinci
 • Wenus z Milo,
 • Nike z Samotraki,
 • Kupidyn i Pyche,
 • Galeria egipska (w tym papirusy, mumie i sarkofagi),
 • Galeria malarstwa włoskiego,
 • Waza Barberini,
 • Tryptyk Harbaville,
 • Rysunki i akwarele Eugène'a Delacroix.

Godziny otwarcia Luwru

poniedziałek, środa, czwartek, piątek, sobota i niedziela: 09:00 – 18:00

wtorek: zamknięte

ostatnie wejście: 1 godzina przed zamknięciem

Aktualne obostrzenia we Francji:

Do Francji bez przeszkód mogą podróżować osoby zaszczepione i ozdrowieńcy na podstawie Unijnego Certyfikatu COVID.

Osoby niezaszczepione będą miały obowiązek okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego do 72 godzin przed podróżą. Wynik testu może być udokumentowany Unijnym Certyfikatem COVID lub innym dokumentem w języku francuskim lub angielskim w postaci elektronicznej lub papierowej. Paszport wymagany jest też w wielu punktach usługowych, gastronomicznych, obiektach kulturalnych i sportowych we Francji. Noszenie maski jest obowiązkowe we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach użyteczności publicznej i środkach transportu publicznego.

Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej

Zwiedzając Barcelonę, nie sposób nie zauważyć Muzeum Katalońskiego. Budynek zwraca uwagę przede wszystkim swoją ogromną kopułą, która wzorowana była na Bazylice Świętego Piotra i Katedrze Giralda w Sewilli. Niewiele jednak brakowało, aby dziś w miejscu Muzeum Sztuki Katalońskiej stała inna budowla. Kiedy obiekt powstał w 1929 roku, na potrzeby Wystawy Światowej, zaraz po niej miał zostać zburzony. Plany jednak się zmieniły i w 1934 roku powstało znane w całej Europie Muzeum Katalońskie.

Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej

Dziś mieści się tutaj tysiące eksponatów europejskiej sztuki średniowiecznej, obejmujących wszystkie dyscypliny sztuki. Malarstwo, rzeźby, rysunki, grafiki, fotografie, meble i monety nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie. Zbiory w szerokim wachlarzu ukazują globalną wizję sztuki katalońskiej w rozpiętości całej jej historii – od czasów romańskich, po modernizm i awangardę.

Muzeum złożone jest z 9 działów, a wśród najsłynniejszych eksponatów znajdują się:

 • dzieła Sztuki Romańskiej (sztuka katalońska z wieków od XI do XIII),
 • dzieła takich malarzy jak Pablo Picasso czy Ramon Casas,
 • prace Antoniego Gaudiego,
 • monety i medale nawet z VI wieku p.n.e,
 • kilka tysięcy fotografii z XIX i XX wieku,
 • hiszpańska, włoska i flamandzka sztuka z XVI – XVIII wieku,
 • rysunki i druki.

Godziny otwarcia Muzeum Sztuki Katalońskiej

✔ od października do kwietnia, muzeum czynne wtorek-sobota: 10:00 - 18:00,

w niedziele i święta: 10:00 – 15:00,

✔ od maja do września, muzeum czynne wtorek-sobota: 10:00 -20:00,

w niedziele i święta: 10:00 – 15:00,

✔ w poniedziałki: muzeum nieczynne (z wyjątkiem świąt)

Aktualne obostrzenia w Hiszpanii:

Do Hiszpanii można wjechać na podstawie Unijnego Certyfikaty COVID (zaświadczającym o zaszczepieniu, ozdrowieniu bądź negatywnym wyniku testu).Osoby zaszczepione nie mają obowiązku wykonywać testu przed i po przyjeździe do Hiszpanii.

Osoby, które otrzymują pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 zobowiązane są do odbycia 7-dniowej kwarantanny.

Na 7-dniową kwarantannę kierowane są także osoby niezaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną COVID-19. Kwarantannę należy odbyć w miejscu zamieszkania (stałym lub tymczasowym).

Osoby niezaszczepione mają obowiązek przedstawić zaświadczenie: o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii lub zaświadczenia o wyniku testu antygenowego wykonanego w ciągu 24 godzin przez przylotem do Hiszpanii

Muzea Kapitolińskie w Rzymie

Znajdujące się we Włoszech Muzea Kapitolińskie to grupa obiektów położonych przy placu na Kapitolu w Rzymie. Kompleks należy do najważniejszych placówek kulturalnych w stolicy Włoch. Co ciekawe, Muzea Kapitolińskie uznawane są za najstarszą placówkę muzealną nowożytnego świata.

Muzeum Kapitolińskie

W 1471 roku papież Sykstus IV zdecydował o przeniesieniu z Lateranu, na Kapitol, pięciu starożytnych brązów, dając jednocześnie początek najstarszej placówce muzealnej w Rzymie. Do zbioru brązów należały: słynna Wilczycaposąg konny Marka Aureliusza, kolosalna głowa cesarza, młodzieniec zwany dziś Camillusem i Spinario. Z upływem lat konserwatorzy nabywali kolejne arcydzieła, wzbogacają kolekcję.

Wśród najcenniejszych artefaktów, dostępnych w Muzeach Kapitolińskich są:

 • starożytna ceramika,
 • sarkofagi,
 • mozaiki,
 • rzeźba z brązu ukazująca umierającego Gala,
 • obrazy Tycjana, Rubensa, van Dycka, Tintoretto, Dosso Dossiego, Caravaggio, Guercino oraz braci Caracci,
 • meduza Berniniego
 • płaskorzeźby ze scenami z życia Marka Aureliusza i Hadriana,
 • tablica z brązu z wyrytą ustawą o imperium Wespazjana

Godziny otwarcia Muzeów Kapitolińskich

✔ wtorek – niedziela: 9:30 – 19:30
✔ poniedziałek: nieczynne

Aktualne obostrzenia we Włoszech:

Wszyscy podróżni przyjeżdżający do Włoch muszą zarejestrować swój pobyt na platformie EU Digital Passenger Locator Form. Podczas przekraczania granicy konieczne jest posiadanie paszportu szczepionkowego, czyli certyfikatu zaświadczającego o przyjęciu pełnej dawki szczepienia lub statusie ozdrowieńca (do pół roku po pierwszym pozytywnym teście). 

Osoby niezaszczepione przed przyjazdem muszą okazać negatywny wynik testu.Wynik testu powinien być w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Osoby, które nie przedstawią negatywnego wyniku testu nie mogą przekroczyć włoskiej granicy. 

Włochy skróciły ważność certyfikatów do 6 miesięcy od ostatniej przyjętej dawki szczepienia. Jeśli certyfikat jest starszy niż 6 miesięcy, należy równocześnie z nim przedstawić negatywny wyniku testu antygenowego (ważny 48 h) lub molekularnego (ważny 72 h).

Holenderskie Rijksmuseum

Holenderskie Muzeum Narodowe powstało w 1800 roku w Hadze, a po ośmiu latach zostało przeniesione do stolicy kraju – Amsterdamu. Zgodnie z ówczesnymi założeniami miało spełniać trzy podstawowe role: Narodowy Pałac Sztuki i Historii, Świątynia Sztuki i Historii oraz Brama do miasta. Na przestrzeni lat placówka rozwijała się prężnie, sukcesywnie powiększając swoje zbiory. Dziś obiekt jest głównym muzeum historii Holandii, które kultywuje znaczenie sztuki na kartach pokoleń społeczeństwa – również jako dowód tożsamości obywateli.

Rijksmuseum

Obiekt dysponuje około milionem eksponatów, z czego upublicznionych jest 8000, wśród najpopularniejszych znajdują się:

 • obrazy takich malarzy jak Rembrandt, Vermeer, Asselijn, van Gogh,
 • kolekcje porcelany o międzynarodowej renomie,
 • pawilon azjatycki,
 • wczesne zdjęcia Japonii.

Godziny otwarcia Rijksmuseum

✔ codziennie: 09:00 – 17:00

Obostrzenia w Holandii:

Obecnie można do Holandii podróżować bez obostrzeń.
Jedynie podróżującym do Holandii zaleca się wykonanie powszechnie dostępnego szybkiego testu antygenowego do samodzielnego wykonania tuż po przyjeździe oraz 5. dnia od przyjazdu.

Muzeum Historii Sztuki w Austrii

Muzeum Historii Sztuki w Austrii to jedna z najważniejszych i największych galerii sztuki na świecie. Otwarte w 1892 roku, dwa lata po Muzeum Historii Naturalnej, w bliźniaczym budynku, zalicza się również do najokazalszych budowli w Austrii.

Muzeum Historii Sztuki w Austrii

Podstawową część zbiorów stanowi prywatna kolekcja Habsburgów, która była gromadzona i stale powiększana przez kolejne lata panowania cesarzy. Zbiory są tak bogate i różnorodne, że eksponuje się je w kilku miejscach Wiednia. Kolekcje malarzy w muzeum wyróżniają się szczególnie renesansowymi i barokowymi obrazami szkoły włoskiej, niemieckiej, flamandzkiej i hiszpańskiej.

Wśród najciekawszych eksponatów znajdują się dzieła takich artystów, jak:

 • Rafael Santi,
 • Cavaraggio,
 • Tycjan,
 • Rembrandt,
 • Peter Paul Rubens

Godziny otwarcia Muzeum Historii Sztuki

✔ wtorek – Niedziela: 10:00 - 18:00

✔ czwartki: 10:00 - 21:00

Obostrzenia w Austrii

Od 16 maja 2022 na wjeździe do Austrii nie obowiązują żadne obostrzenia. Nie jest potrzebny dowód szczepienia, ozdrowienia, ani test.

Ubezpieczenie turystyczne na weekend tańsze niż bilet wstępu do muzeum

Niezależnie od tego, czy mamy zamiar spędzić Noc Muzeów 2022 w progach europejskich placówek, czy planujemy wyjazd do wymarzonego muzeum w innym terminie – należy pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym.

Nawet jeśli wydaje się, że krótki city break nie wymaga dodatkowej ochrony, warto pamiętać, że nieszczęśliwe wypadki dzieją się również podczas kilkugodzinnych urlopów. Niespodziewana stłuczka, zaginiony bagaż, kradzież dokumentów – wszystkie te sytuacje generują spore problemy i jeszcze większy stres. Zwłaszcza jeśli wydarzą się za granicą.

Dlatego warto zainwestować w dobre ubezpieczenie turystyczne, szczególnie, że jego koszt nie przekracza kilku złotych dziennie. Zobaczmy, ile kosztuje dzień ubezpieczenia dla turysty, planującego zwiedzić francuski Luwr:

Ceny ubezpieczenie do Francji na 3 dnia dla jednej osoby:

Ubezpieczenie turystyczne do Francji na 3 dni dla 1 osoby
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
11,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 49
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
11,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
18,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
29,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60

Ubezpieczenie turystyczne do Francji na 3 dni dla 1 osoby

Ubezpieczenie turystyczne do Francji na 3 dni dla 1 osoby
Allianz
11,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 49
AXA
11,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Generali
18,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
29,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60

Ubezpieczenie turystyczne do Francji na 3 dni dla 1 osoby

Jak widać, cena zaczynające się od 11 zł nie jest wygórowanym kosztem, zwłaszcza że już nawet taka polisa gwarantuje koszty leczenia do 80 000 zł oraz ochronę w przypadku COVID-19.

Jeśli zdecydujemy się również na ubezpieczenie bagażu, cena ubezpieczenia wzrasta zaledwie o 18 zł, ale w takim wariancie polisy mamy dodatkowo NNW do 25 000 zł, OC do 150 000 zł, OC sportowe do kwoty 150 000 zł, oraz koszty leczenia do 300 000 zł.

Zobaczmy, jak dla porównania wygląda cena biletu do muzeum w stosunku do ceny ubezpieczenia do danego kraju:

Cena biletu wstępu do muzeumCena ubezpieczenia turystycznego
Luwr 79 zł/osobaFrancja 11 zł/weekend/2 osoby
Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej 56 zł/osobaHiszpania  11 zł/weekend/2 osoby
Muzeum Kapitolińskie 270 zł/osobaWłochy 12 zł/weekend/2 osoby
Rijksmuseum 98 zł/osobaHolandia 11 zł/weekend/2 osoby
Muzeum Historii Sztuki 126 zł/osobaAustria 11 zł/weekend/2 osoby

opracowanie: rankomat.pl, getourguide.pl

Jeśli wybieramy się do krajów europejskich, należy mieć na uwadze dwie kwestie. Pierwszą, że leczenie za granicą jest droższe niż w Polsce oraz drugą, że EKUZ to nie wszystko. Kart EKUZ pokrywa jedynie koszty leczenia w podstawowym zakresie, za wszelkie dodatkowe badania czy usługi medyczne, pacjent płaci sam. Niejednokrotnie zdarzało się, że turyści chcąc wyskoczyć na szybki weekend za granicę przywozili ze sobą rachunki na kilkanaście tysięcy złotych

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.plMagdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Co warto wiedzieć?

 1. Międzynarodowy Dzień Muzeów to święto obchodzone 18 maja. 
 2. Od 1997 roku pod patronatem Rady Europy organizowana jest również Noc Muzeów.
 3. Pierwsza w Polsce Noc Muzeów miała miejsce w 2003 roku.
 4. Do większości państw europejskich można bez przeszkód podróżować za okazaniem paszportu covidowego.
 5. W większości muzeów w Europie bilet wstępu jest droższy niż jeden dzień ubezpieczenie a do danego państwa. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy mogę zakupić ubezpieczenie turystyczne na jeden dzień?

  Oczywiście. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwala na zakup polisy ubezpieczeniowej również na jeden dzień. Narzędzie jest tak skonstruowane, aby w pełni dostosować wyniki wyszukiwania do indywidualnych potrzeb klientów. 

 2. Czy karta EKUZ do Europy nie wystarczy?

  Karta EKUZ pozwala na leczenie za granicą jedynie na takim samym poziomie, jak obywatele danego państwa. Za dodatkowe badania trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Należy również pamiętać, że leczenie za granicą jest dużo droższe niż w Polsce.

 3. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego?

  Wybierając ubezpieczenie turystyczne należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, przede wszystkim na sumę gwarantowaną, koszty ratownictwa, ubezpieczenie w przypadku COVID-19, NNW, OC, czy ubezpieczenie bagażu. Każdą polisę należy dopasować do indywidualnych preferencji.