Choć Boże Narodzenie to rodzinne święta, które najczęściej spędzamy w domu, to jednak od kilku lat wciąż rośnie liczba Polaków, którzy wolą w tym czasie zaplanować wyjazd. Z badań przeprowadzonych przez Travel Planet wynika, że aż 20% zimowych rezerwacji wycieczek obejmuje okres świąt oraz Sylwester z początkiem nowego roku.

Sprawdzamy, dokąd najchętniej wyjeżdżamy na czas Bożego Narodzenia. Podpowiemy też, ile kosztują wycieczki zorganizowane, noclegi oraz loty w tych kierunkach. Może jeszcze skorzystasz z okazji last minute i spędzisz święta w egzotycznym raju? A jeśli nie, to dobra okazja, by już zacząć planować przyszłoroczne Boże Narodzenie!

Boże Narodzenie w ciepłych krajach. Najpopularniejsze świąteczne kierunki

Okazuje się, że zdecydowanie wolimy świętować tam, gdzie pogoda jest zupełnie inna niż w Polsce w czasie Bożego Narodzenia. Śnieg, mróz (chociaż coraz częściej raczej deszcz i szarugę) zamieniamy na gorące piaski Egiptu (tam wybiera się ponad 48% turystów), Turcji (11,1% wyjeżdżających wskazało ten kraj) czy Wysp Kanaryjskich (wybór 5% turystów).

W pierwszej piątce kierunków cieszących się największą popularnością w okresie świąteczno-noworocznym znalazły się też Cypr (4,6%) i Malta (4%).

Jak widać, stawiamy na te kierunki, które są stosunkowo dość blisko Polski, ale gwarantują słoneczną pogodę, ciepłe morze i szereg atrakcji dla turystów, również w okresie zimowym. Nieco mniej turystów z Polski spędza święta na drugim końcu kuli ziemskiej – 3% wjeżdżących wybiera się na Zanzibar, a około 2% na Dominikanę.

Jak zaplanować święta i sylwester w egzotycznych krajach? Ceny wycieczek, noclegów i lotów

Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że tegoroczna Wigilia będzie najdroższa od 30 lat. Może faktycznie wyjazd do ciepłych krajów wcale nie musi być droższy? Zobacz, ile trzeba zapłacić za wycieczkę zorganizowaną oraz samodzielny wyjazd do pięciu najpopularniejszych wśród polskich turystów kierunków świątecznych.

Egipt - Boże Narodzenie i Sylwester w cieniu piramid

Na przełomie grudnia i stycznia słupki termometrów w Egipcie wskazują około 23-24 stopni Celsjusza. Woda w morzu nagrzewa się do około 20 stopni. To świetne warunki do plażowania, ale też zwiedzania i pieszych wycieczek. Najpopularniejsze kurorty do Hurgharda oraz Szarm-el-Szejk.

Wyjazd do Egiptu na siedem dni z biurem podróży to koszt od około 2 544 zł – tyle zapłacisz za pobyt od 26 grudnia do 2 stycznia. W cenie możesz liczyć na przelot, nocleg w hotelu, śniadanie oraz obiadokolację. W podobnej cenie ustrzelisz też wycieczkę last minute z opcją all inslusive.

Samodzielnie zaplanowany wyjazd może być nieco tańszy. Loty w promocyjnej cenie (niestety z jedną przesiadką) znajdziesz już od około 800 zł. Nocleg w czterogwiazdkowym hotelu ze śniadaniem to koszt około 100 zł dla dwóch osób. Obiad zjesz za około 10-20 dolarów, w zależności od klasy restauracji.

Uwaga!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do gubernatorstwa Synaju Północnego, na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem). Odradzane są podróże, które nie są konieczne do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel). Na pozostałym terytorium Egiptu zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Turcja. Sylwester i święta nad Bosforem

Końcem roku w grudniu na popularnej wśród Polaków Riwierze Tureckiej jest znacznie cieplej niż w kraju. Średnie temperatury w ciągu dnia oscylują w okolicy 20 stopni Celsjusza. Woda nagrzewa się do 18 stopni. Jest słonecznie i ciepło. Można odpoczywać na plaży, zwiedzać lub spacerować i poznawać okolicę.

Wycieczkę z biurem podróży do Alanyi z przelotem i noclegiem, bez wyżywienia znajdziesz za około 2 000 zł za siedem dni. Niewiele za ponad tą kwotę można znaleźć tygodniowy pobyt na Riwierze Tureckiej, w skład których wchodzi lot, nocleg oraz śniadanie i obiadokolacja. 2 500 zł kosztują wczasy all inclusive.

Na samodzielnie zorganizowanym wyjeździe na Riwierę Turecką możesz nieco zaoszczędzić. Lot do Turcji można znaleźć za około 1 000 zł. Około 130 zł kosztuje nocleg w hotelu czterogwiazdkowym dla dwóch osób ze śniadaniem. Obiad w Alanyi zjesz od 20 zł do 75 zł – w zależności od typu in klasy restauracji.

Uwaga!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Na tych terenach odbywają się operacje wojskowe i policyjne, utrzymuje się zagrożenie terroryzmem. Niezalecane są podróże do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią, do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem.

Nowy rok i święta w imprezowym raju - Wyspy Kanaryjskie

W grudniu na Wyspach Kanaryjskich można z powodzeniem plażować i kąpać się w morzu. Słupki termometrów wskazują około 22-23 stopni Celsjusza, woda nagrzewa się do podobnej temperatury. W okresie bożonarodzeniowym i noworocznym wyspy są pięknie przystrojone, odbywa się też wiele imprez świętujących nadejście nowego roku.

Wakacje z biurem podróży na Wyspach Kanaryjskich są nieco droższe niż podobne wyjazdy w tym okresie do Egiptu czy Turcji. Wycieczka all inclusive na Gran Canarię trwająca 7 dni będzie Cię kosztować około 2 500 zł. Nieco taniej – w okolicach 2 000 zł – możesz znaleźć oferty pobytu, w które cenie znajduje się też śniadanie.

Za to samodzielnie zorganizowany wyjazd będzie zdecydowanie bardziej budżetową opcją. Loty w promocyjnej cenie na Gran Canarię można ustrzelić za około 200 zł! W standardowej cenie na Wyspy Kanaryjskie polecisz za około 600-700 zł. Za około 400 zł zarezerwujesz nocleg dla dwóch osób w czterogwiazdkowym hotelu plus śniadanie (cena za dobę). Za obiad w taniej restauracji zapłacisz około 50 zł. Trzydaniowy posiłek dla 2 osób w restauracji klasy średniej kosztuje około 300 zł.

Uwaga!

W Hiszpanii obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali). Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w związku z tym zagrożeniem.

Cypr - Boże Narodzenie i Sylwester u Afrodyty

Na Cyprze w grudniu temperatury sięgają około 18-20 stopni Celsjusza. Za to w popularnych kurortach, takich jak Pafos czy Limassol jest mniej tłoczno, a wciąż słonecznie i przyjemnie ciepło. Można odpoczywać na plaży, spacerować po gajach oliwnych czy poznawać wyjątkowo, cypryjską kulturę, zwiedzając wioski i miasteczka.

Za około 2 200 zł znajdziesz wycieczkę na Pafos, trwającą 7 dni i obejmującą przelot, nocleg oraz dwudaniowe wyżywienie (śniadanie i obiadokolacja). 100 zł więcej będzie Cię kosztować wyjazd all inslusive. Za pobyt w bardziej ekskluzywnych resortach taki wyjazd można znaleźć za około 3 000 zł.

Samodzielna podróż na Cypr w okresie świąteczno-noworocznym będzie kosztować Cię nieco mniej. Nocleg ze śniadaniem w hotelu czterogwiazdkowym zarezerwujesz za około 300-400 zł za dobę. Około 100 zł mniej zapłacisz za pobyt w obiekcie trzygwiazdkowym. Lot na Pafos możesz znaleźć za nieco ponad 100 zł. Za około 50-60 zł zjesz obiad w taniej restauracji. Trzydaniowy posiłek w restauracji średniej klasy to koszt około 200 zł dla dwóch osób.

Uwaga!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Na pozostałym terytorium zaleca się zwykłą ostrożność.

Malta - Sylwester i święta w krainie słońca

W grudniu na Malcie panuje łagodna zima, jest słonecznie i przyjemnie ciepło. Średnie temperatury w dzień wahają się od 15 do 20 stopni Celsjusza, co sprawia, że nadal jest cieplej niż w Polsce. A dzięki temu, że jest mniej turystów można zwiedzać stolicę czy popularny wśród turystów kurorcie Sliema.

Wyjazd zorganizowany na Maltę może jednak uderzyć Cię mocno po kieszeni. Najtańsze wycieczki w okresie świąteczno-noworocznym all inclusive do Silemy to koszt to 5 000 zł do 6 000 zł za tygodniowy wyjazd. Niespełna 2 000 zł musisz zapłacić za przelot oraz nocleg ze śniadaniami. Za 2 500 zł znajdziesz oferty przelotu i pobytu w opcji z dwoma posiłkami (śniadanie i obiadokolacja).

Tańszą opcją będzie wyjazd na własną rękę. Tylko 130 zł trzeba zapłacić za lot na Maltę. Za 200 zł za dobę możesz wynająć pokój w hotelu czterogwiazdkowym ze śniadaniami w cenie. Obiad w restauracji zjesz za około 8-15 euro, w zależności od rodzaju i klasy wybranej restauracji.

Uwaga!

Turyści na Malcie są narażeni przede wszystkim na kradzieże kieszonkowe.

Sylwester i święta za granicą – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Jeszcze jednym wydatkiem, który warto dodać do kosztów wyjazdu w okresie świąteczno-noworocznym jest ubezpieczenie turystyczne. W Egipcie czy Turcji nie skorzystasz z EKUZ, w pozostałych krajach jej wsparcie jest mocno ograniczone. Polisa zapewni Ci pomoc w razie kłopotów ze zdrowiem, nieszczęśliwych wypadków, kradzieży czy innych problemów za granicą.

Możesz mieć ją za około 3 zł dziennie – za tyle nawet nie wypijesz kawy na lotnisko w oczekiwaniu na wylot na zimowe wakacje. Co powinno zapewniać takie ubezpieczanie? Przede wszystkim:

 • Koszty leczenia na co najmniej 30 000 – 50 000 euro,
 • koszty ratownictwa,
 • ubezpieczenie NNW,
 • ·OC w życiu prywatnym,
 • ochronę bagażu,
 • Assistance.

Wypowiedź eksperta

Jeśli w czasie świątecznego wypoczynku planujesz uprawiać sporty zaliczane do ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, musisz zadbać by Twoja polisa zapewniała dodatek dla aktywnych. Z racji tego, ze w okresie takich wyjazdów wypada również Sylwester, to przydać się może też ochrona zdarzeń pod wpływem alkoholu. Dlatego tak ważne jest, by dopasować ubezpieczenie do charakteru swojego wyjazdu oraz indywidualnych potrzeb.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Taką ochronę możesz znaleźć w naszym kalkulatorze. W kilka minut porównasz różne oferty i z pewnością znajdziesz najbardziej optymalny zakres ubezpieczenia dla siebie. Wybraną polisę możesz zakupić online – dokumenty otrzymasz na maila. Dzięki temu Boże Narodzenie i Sylwester spędzone za granicą będzie bezpieczne i spokojne!

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Co warto wiedzieć?

 1. Boże Narodzenie i Sylwester to okazja do zaplanowania zagranicznego wyjazdu.

 2. W tym okresie Polacy najchętniej wyjeżdżają na zagraniczne wycieczki all inclusive lub organizowane samodzielnie.

 3. Do najpopularniejszych kierunków wyjazdów na Boże Narodzenie i Sylwester są Egipt, Turcja oraz Wyspy Kanaryjskie.

 4. Chętnie Sylwester i początek nowego roku spędzamy także na Cyprze oraz na Malcie.

 5. Niezależnie od tego, czy planujesz spędzić Boże Narodzenia i Sylwester na wakacjach all inclusive czy planowanych samodzielnie, zabierz ze sobą polisę turystyczną.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie są najpopularniejsze kierunki na Boże Narodzenie i Sylwester all inclusive?

  Do najchętniej wybieranych kierunków należy Egipt. Popularnością cieszą się także Turcja, Wyspy Kanaryjskie, Cypr oraz Malta.

 2. Ile kosztuje hotel na wyjazd w okresie świąteczno-noworocznym?

  To zależy od wybranego kierunku oraz standardu. W Egipcie i Turcji za siedem nocy w hotelu czterogwiazdkowym ze śniadaniem zapłaci się około 700 zł. Nieco więcej trzeba wydać na nocleg na Wyspach Kanaryjskich, Malcie i Cyprze (około 200 zł-400 zł za dobę).

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe za granicą?

  Nie. Warto jednak mieć polisę na wypadek zachorowania czy pobytu w szpitalu. Można ją znaleźć od około 4 zł dziennie.