Różnica w średniej cenie tygodniowych wakacji nad Bałtykiem, a w ciepłym zagranicznym kurorcie pod palmami może wynieść zaledwie 200 zł. Samodzielne zaplanowanie wyjazdu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem może znacznie obniżyć cenę wyjazdu.

W przygotowanym travelbooku porównaliśmy ze sobą koszty samodzielnie zorganizowanego, tygodniowego wypoczynku zaplanowanego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – nad Bałtykiem i za granicą. Pod uwagę wzięliśmy ceny noclegów, wyżywienia i dojazdu do najpopularniejszych kurortów w Polsce, a także w Bułgarii, Chorwacji, Egipcie, Grecji, Turcji oraz we Włoszech.

Pobierz travelbook 2019

Gdzie najchętniej wypoczywają Polacy?

Polacy nad Bałtykiem najchętniej wypoczywają w Kołobrzegu, Międzyzdrojach i Sopocie – wynika z danych serwisu Kayak.pl. Natomiast za granicę na wakacje najczęściej jeździmy do Turcji, Bułgarii, Egiptu i Grecji z biurami podróży (wg danych Polskiej Izby Turystyki), a samodzielnie do Chorwacji i Włoch (za raportem Neckermanna Wakacje rodzinne Polaków. Lato 2019). Obliczając przybliżone średnie koszty 7-dniowego urlopu dla jednej osoby, wzięliśmy pod uwagę następujące kryteria:

 • cena 7 noclegów w ramach Airbnb.com,
 • koszty dojazdu (w Polsce – samochód, za granicą – samolot),
 • koszty wyżywienia (przybliżone ceny 7 obiadów i 7 śniadań w lokalu).

Poza przybliżoną średnią ceną tygodniowych wakacji nad Bałtykiem oraz za granicą, oszacowaliśmy również opcję najtańszego wypoczynku (wynajem kwater prywatnych, najtańsze możliwe wyżywienie), a także najdroższą (nocleg w hotelu 3-gwiazdkowym z pełnym wyżywieniem). Pod uwagę wzięliśmy też ceny usług plażowych, dodatkowych atrakcji oraz ubezpieczenia turystycznego.

Nad Bałtykiem najtaniej w Kołobrzegu, a najdrożej w Międzyzdrojach

Najtaniej za tygodniowe wakacje nad Bałtykiem w popularnych kurortach trzeba zapłacić w Kołobrzegu (1700 zł) oraz w Sopocie (1800 zł). Z kolei najdrożej w Międzyzdrojach (2500 zł). W efekcie koszt 7-dniowego wypoczynku nad polskim morzem wynosi średnio około 2000 zł na osobę. Jednak do ceny pobytu nie wliczamy dodatkowych atrakcji, jak zakup lodów, piwa, zwiedzanie bądź wypożyczenie sprzętu, które mogą znacznie ją podnieść. 

ile kosztują wakacje nad bałtykiem

Za granicą najtaniej w Turcji, a najdrożej w Chorwacji i Egipcie

W 2019 r. najtaniej za samodzielnie zorganizowane 7-dniowe wakacje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem za granicą zapłacimy w Turcji na Riwierze Tureckiej (od około 2000 zł). Nieco drożej jest w Bułgarii na Słonecznym Brzegu (od około 2100 zł) i we Włoszech na Sycylii (od około 2300 zł). Natomiast najdrożej jest w Chorwacji i Egipcie (od około 3200 zł). Jednak należy pamiętać, że bardzo duży wpływ na koszty pobytu ma zakup biletów lotniczych. Lepiej kupić je znacznie wcześniej, ponieważ w sezonie ich ceny mogą znacznie wzrosnąć.

ile kosztują wakacje za granicą
Gdzie tańsze wakacje w 2019 r. – nad Bałtykiem czy za granicą?

W 2019 roku minimalnie taniej jest samodzielnie zorganizować wakacyjny wyjazd nad Bałtykiem niż w zagranicznych kurortach. W Kołobrzegu przybliżona cena tygodniowego pobytu wynosi około 1700 zł za osobę, a w Sopocie około 1 800 zł. Drożej jest w Międzyzdrojach (około 2 500 zł). Na kosztwypoczynku składa się siedem noclegów w prywatnej kwaterze z dostępem do kuchni i łazienki, siedem śniadań i obiadów w lokalu, a także samodzielny dojazd z Warszawy.

Za granicą minimalnie drożej niż nad Bałtykiem możemy wypoczywać na Riwierze Tureckiej (około 2 000 zł za tygodniowy pobyt), a także w Bułgarii w Burgas (około 2 100). Co najmniej 1 000 zł więcej trzeba wydać planując wakacje w Chorwacji i Egipcie (około 3 200 zł), gdzie ceny lotów z Warszawy do Hurghady w obie strony zaczynają się od 1 400 zł.

co jest droższe wakacje na bałtykiem czy za granicą

Podróżnicy doradzają, na co zwrócić uwagę organizując samodzielny wyjazd za granicę

Zorganizować samodzielne wakacje, zwłaszcza za granicą jest znacznie trudniej niż kupić wycieczkę w biurze podróży. Aby to ułatwić, oprócz przybliżonych cen wypoczynku, w naszym raporcie 6 podróżników specjalizujących się w podróżowaniu do Turcji, Bułgarii, Włoch, Grecji, Chorwacji i Egiptu udziela wskazówek – na co turyści powinni zwrócić uwagę organizując wyjazd na własną rękę do tych krajów. Autorami porad są:

 • Agnieszka Wawrzyniak, Autorka bloga podróżniczego StykKultur.pl oraz przewodnika po północno-zachodniej Turcji, 
 • Dariusz Parzniewski, Autor bloga podróżniczego Turystycznewojaze.pl,
 • Jakub, Autor bloga podróżniczego Kubawpodrozy.pl,
 • Ewelina Gac, Autorka bloga podróżniczego Wposzukiwaniu.pl,
 • Wojciech Tyluś, z bloga podróżniczego Crolove.pl,
 • Kamil Zachert, Podróżnik, fotograf i organizator trekkingowych wypraw do Egiptu, a także autor bloga podróżniczego Polskiegipcjanin.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w Polsce i za granicą?

Obliczając koszt wakacji warto wliczyć do niego zakup polisy turystycznej. W Polsce mamy dostęp do bezpłatnej służby zdrowia, lecz bardzo przydatna podczas letniego wypoczynku może być np. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Taką ochronę można mieć już od 1,2 zł dziennie.

Niewiele więcej polisa kosztuje w przypadku zagranicznego wyjazdu. W 2018 r. polscy turyści wypoczywający latem za granicą najtaniej płacili za ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji (3,84 zł za dzień). Z kolei najwięcej za polisę trzeba było zapłacić podróżując do Turcji (5,08 zł) oraz Egiptu (6,61 zł). W prosty sposób można dostosować zakres ochrony polisy wybierając jedną z polis w kalkulatorze rankomat.pl. 

ile kosztuje ubezpieczenie na wakacje zagraniczne

Raport powstał w oparciu o dane porównywarki ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl. Do analizy wykorzystano zapytania wykonane za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych w okresie lipiec-sierpień 2018 r.

Pobierz travelbook 2019

Co warto wiedzieć?

 1. Różnica w średniej cenie tygodniowych wakacji za granicą może wynieść 1200 zł.
 2. Najtaniej tydzień nad Bałtykiem można wypoczywać w Kołobrzegu (od 1700 zł za osobę).
 3. Najtaniej tydzień za granicą można wypoczywać w Turcji (od 2000 zł za osobę).
 4. Ubezpieczenie turystyczne jest najtańsze do Chorwacji (3,84 zł za dzień).